salka
03.10.07,06:33
Našim zam-com sa veľmi často stáva, že pracovné pomôcky, náradie zabúdajú na vysunutých pracoviskách, jednoducho ich stratia.
Chceli by sme to ošetriť nejakou dohodou, len neviem, či je možné na náradie vystaviť Dohodu o hmotnej zodpovednosti podľa §182 Z.p., alebo nejakú inú (§185)....hľadala som, ale väčšinou išlo o peniaze a skladové zásoby.

Privítala by som aj praktické skúsenosti z tejto oblasti, nakoľko by sme museli urobiť "spoločnú" hm.zodpovednosť, lebo spomínané náradie sa nachádza v aute, kt. používajú 4 zam-ci, kt. väčšinou absolvujú tie pracovné cesty spoločne.

Ak máte aj nejaký vzor túžobne očakávanej "dohody" prosím priložiť.
Ďakujem
Skalka
03.10.07,05:00
§ 185 ZP. A stačí, ak podpíše prevzatie týchto prostriedkov napr, aj v zápisniku bezpečnosti práce. Neriešila by som to nejakou hromadnou hmotnou zodpovednosťou.
salka
03.10.07,08:44
Domnievam sa, že trebalo by im určiť nejaké podmienky s nakladaním toho náradia (vychádzame z doterajšiej praxe), ako aj dať jasne na papier, že stratu budú hradiť v plnej výške. Ide totiž o nie lacné nástroje a je ich veľa.
Ony sa totiž spoliehajú jeden na druhého a hlavne keď dôjde čo k čomu, tak sa vyhovárajú...a zväčša dnes si nepamätajú čo bolo včera.
Danila
03.10.07,08:56
Osobne by som náradie auta napísala na osobnú kartu jednému z vodičov - referentovi, ktorý bude za to zodpovedať. Ak sú zodpovední štyria referenti, nič Ti nebráni v tom spísať kolektívnu zodpovednosť pre všetkých za zverené hodnoty.
hanelie
03.10.07,09:14
Dohoda o zodpovednosti za zverené pracovné náradie
http://kpppbb.svsbb.sk/material/prpo/10.html:)
ekonom99
03.10.07,09:16
ja by som to kolektívnou zodpovednosťou neriešil, je problém s dokazovaním a vymáhaním. Náradie si každý pracovník musí prevziať osobne, má to potom na karte a je možné vymáhanie priamo osobne. Ak majú nejaké spoločné náradie, musia si to rozdeliť a každý nech niečo prevezme. Alebo tam majú nejakého vedúceho, parťáka? Môže to byť napísané na neho.
salka
03.10.07,10:00
Náradie si každý pracovník musí prevziať osobne, má to potom na karte a je možné vymáhanie priamo osobne. Ak majú nejaké spoločné náradie, musia si to rozdeliť a každý nech niečo prevezme. Alebo tam majú nejakého vedúceho, parťáka? Môže to byť napísané na neho.

veď toto je ten problém, že prakticky sa to nedá - prevziať osobne na kartu, lebo sa stane, že niektorý zo 4 ľudí v práci nie je, ale ostatní zamestnanci to náradie potrebujú (sú to rôzne meracie prístroje, vrtačky ap.). Náradie sa stále nachádza v aute (dodávke), ani sa z neho nevyberá. Len po čase majiteľ firmy námatkovo zistí, že chýba hento-toto a nie je toho, kto to stratil. Nie je vylúčené, že by to niekto mohol zobrať aj úmyselne, ale keď budú vedieť, že im to môže byť speňažené tak si to rozmyslia....možno.
Danila
03.10.07,10:02
ja by som to kolektívnou zodpovednosťou neriešil, je problém s dokazovaním a vymáhaním. Náradie si každý pracovník musí prevziať osobne, má to potom na karte a je možné vymáhanie priamo osobne. Ak majú nejaké spoločné náradie, musia si to rozdeliť a každý nech niečo prevezme. Alebo tam majú nejakého vedúceho, parťáka? Môže to byť napísané na neho.Ja nevidím žiaden problém s dokazovaním a vymáhaním....