mucik1
03.10.07,08:25
Zdravím poraďáci. Mohli by ste mi niekto poradiť ako sa dá dlhšie uchovať na zimu ( zavariť ) ovčí alebo kozí syr ? Môj ujo sa o to pokúša už 3 roky ale vždy sa mu to po nejakej krátkej dobe pokazí. Vyrábať a údiť ho vie perfektne. Len keď ho je nadbytok tak ho nestíhame konzumovať a v zime nám chýba. Už sme skúsili všeličo ale nikdy to dlhšie ako 2 mesiac nevydržalo. Ale ak sa to dá kúpiť zavarené v obchode tak verím, že nejaký vynaliezavý krajan už na to prišiel a poradí. ĎAKUJEM. :)
ilona
03.10.07,11:16
Ja keď mám nadbytok syra,tak ho dávam do mrazničky,podotýkam,že len udený,čerstvý som ešte neskúšala.Mala som ho už tam aj niekoľko mesiacov,keď som zabudla a nič mu nebolo.
wierdo
03.10.07,11:26
Zamrazenie na -18 musi byt v pohode. Inak Spanieli uchovavali syry ponorene v oleji pri izbovej teplote, ale to sa tyka iba tvrdych syrov.
wierdo
03.10.07,11:27
Apropos touto temou sa uz pred 200 rokmi zaoberal Jan Vagac z Myjavy a tak vznikla bryndza.
Huta
03.10.07,11:42
Ten Vagáč bol asi z Detvy,nie z Myjavy.
wierdo
03.10.07,13:16
Nebol z Detvy, bol z Myjavy. Bol to masiar, ktory vozil na Liptov maso a tam ho vyplacali syrom (lebo penazi vela nebolo) On mal prebytok syra a pokusal sa ho konzervovat.
durisovad
03.10.07,13:27
So zamrazenym syrom mam aj ja dobre skusenosti. Ked je akcia, kupim celu tehlu, pokrajam na kusky cca 3 cm hrube a kazdy kusok dam do extra sacku. Mrazim eidam, udeny syr aj emental. Ked ho chcem upotrebit, dam ho od vecera do rana z mraznicky do chladnicky, pozvolna sa rozmrazi a rano sa moze jest.
ondrejvla
03.10.07,18:29
Pridám recept na nakladaný čerstvý syr, doteraz som to robila len z ovčieho, bol veľmi chutný aj po troch mesiacoch.

Syr nakrájam na cca 2 cm plátky, takej veľkosti, aby sa mi zmestil do fliaš, ktoré majú uzáver na sponu ( tzv.sódovkový uzáver), na spodok fľaše dám na plátky nakrájanú šalotku, pár lístkov čerstvej bazalky, syr, naň poukladám pár kúskov nakladanej kápie, ružové alebo zelené celé korenie, olivy bez kôstky, baranie rohy - jemné feferóny a takto dopĺňam všetky vrstvy až takmer do plnej fľaše, zalejem balzamikovým octom, pozor Balzamika, nie bazalka na 7 dl pohár asi 1 dl, a doplním olivovým olejom. Ak ich chcete mať pikantnejšie dať feferónky, prípadne Piri-piri, ale ten pohár ja dobre označím, aby som sa náhodou sama neponúkla týmto "plameňometom"! Ak ich dobre schováte pred maškrtníkmi vydrží dlho. Uložiť do tmavej miestnosti, občas kontrolovať. Bylinkám sa medze nekladú, ja ich dávam veru dosť.
hetty
04.10.07,10:57
Ja už som počula aj o slanom náleve a uchovávaní v sude. Recept neviem. Nepoznáte nejakého bulhara - oni to vraj tak robia
jess
04.10.07,14:53
So zamrazenym syrom mam aj ja dobre skusenosti. Ked je akcia, kupim celu tehlu, pokrajam na kusky cca 3 cm hrube a kazdy kusok dam do extra sacku. Mrazim eidam, udeny syr aj emental. Ked ho chcem upotrebit, dam ho od vecera do rana z mraznicky do chladnicky, pozvolna sa rozmrazi a rano sa moze jest.
Tiež som mrazila, ale neosvedčilo sa mi to. Syr bol veľmi drobivý a nedal sa krájať ani strúhať.
durisovad
04.10.07,16:28
Syr treba uchovavat vo vreckach z hrubsieho igelitu, aby sa z neho neodparovala voda. Ja kupujem v TESCU modre sacky na mrazenie. Mne sa to osvedcilo.
rada
04.10.07,16:38
Pridám recept na nakladaný čerstvý syr, doteraz som to robila len z ovčieho, bol veľmi chutný aj po troch mesiacoch.

Syr nakrájam na cca 2 cm plátky, takej veľkosti, aby sa mi zmestil do fliaš, ktoré majú uzáver na sponu ( tzv.sódovkový uzáver), na spodok fľaše dám na plátky nakrájanú šalotku, pár lístkov čerstvej bazalky, syr, naň poukladám pár kúskov nakladanej kápie, ružové alebo zelené celé korenie, olivy bez kôstky, baranie rohy - jemné feferóny a takto dopĺňam všetky vrstvy až takmer do plnej fľaše, zalejem balzamikovým octom, pozor Balzamika, nie bazalka na 7 dl pohár asi 1 dl, a doplním olivovým olejom. Ak ich chcete mať pikantnejšie dať feferónky, prípadne Piri-piri, ale ten pohár ja dobre označím, aby som sa náhodou sama neponúkla týmto "plameňometom"! Ak ich dobre schováte pred maškrtníkmi vydrží dlho. Uložiť do tmavej miestnosti, občas kontrolovať. Bylinkám sa medze nekladú, ja ich dávam veru dosť.
Tak toto vyzerá super recept. Aj s chilli . Vyskúšam.
Kolenčík
04.10.07,18:16
Neviem sa k tomu vyjadriť lebo aj keď sa u nás robia výrobky zo syra , dlhšie nikdy nevydžia, lebo sa zjedia, korbáčiky môžeš jesť stále a nikdy sa ich nepreješ. No samozrejme aj u nás sa výrobky skladujú a to celkom jednoducho, zabalia sa do igelitového sáčka napr. korbáčiky 0,5 kg cca 50 ks, alebo čerstvá tehlička a dá sa to do mraziaku, vydržia aj pol roka len ich nesmieš vybrať, aby „povolili“ a potom vložiť naspäť lebo tým sa znehodnotia. Keď na jedno použitie ti stačí 10 – 15 korbáčov tak si ich pobaľ v menšom balení, to isté aj s čerstvým syrom. V žiadnom prípade sa mraziaka netreba báť.
kitky
04.10.07,18:26
ovcie a kozie udene syry su na mrazenie perfektne. vzdy ked idem do Banskej Bystrice mi priatel nakupi taketo syry, ktore potom doma supnem do mrazaku.
takze jednoznacne mrazit.
pavel9
07.10.07,13:24
Nebol z Detvy, bol z Myjavy. Bol to masiar, ktory vozil na Liptov maso a tam ho vyplacali syrom (lebo penazi vela nebolo) On mal prebytok syra a pokusal sa ho konzervovat.


pozrite si tento link: http://www.matusovo-kralovstvo.sk/subjekty/stara-tura-povesti.htm

Treba si uvedomit ze mrazenie je kratkodobe uschovavanie potravin a kvalita sa aj mrazenim meni, mraz z vody vytvori lad. Cize sa potraviny vysusuju. Ja som skusil zamrazit ovci syr asi na mersiac.. neboll uz taky ako cerstvy.