Kvietocek
03.10.07,09:16
Firma ma majetok ktoremu v tomto roku konci odpis, no majetok vyuziva este dalej a ten majetok mu zabezpecuje trzby. Je mozne aby ten majetok po skonceni odpisovania sa dal znovu ocenit a este raz zacat odpisovat?
Johanka
03.10.07,08:46
Nakoľko podobné sa pýtaš aj tu http://www.porada.sk/t62050-kupa-majetku.html, asi by bolo dobré troška poštudovať §§ týkajúce sa oceňovania dlhodobého majetku a odpisovania v Zákone o účtovníctve a v Postupoch účtovania ;) .
betka
03.10.07,09:28
Firma ma majetok ktoremu v tomto roku konci odpis, no majetok vyuziva este dalej a ten majetok mu zabezpecuje trzby. Je mozne aby ten majetok po skonceni odpisovania sa dal znovu ocenit a este raz zacat odpisovat?

:eek: Nie.
Ak raz niečo doodpisujem, a má majetok ZC nula, už neodpisujem ďalej. Používam naďalej tento majetok v podnikaní a vediem ho v OM, resp. tento majetok môžem vyradiť, ak ho nebudem používať (predaj, darovanie, do osobného užívania).

Nemá to logiku.
Ak kúpim nejakú vec za 100 tis. Sk, do daňových výdavkov sa mi táto vec dostáva postupne pomocou odpisov. Zaplatila so 100 tis. Sk a nemôžem odpísať 150 tis. Sk, i keď by mi znalec ohodnotil tento majetok na 50 tis. Sk.

Pozrela som si profil.......;)
Kvietocek
03.10.07,09:57
:eek: Nie.
Ak raz niečo doodpisujem, a má majetok ZC nula, už neodpisujem ďalej. Používam naďalej tento majetok v podnikaní a vediem ho v OM, resp. tento majetok môžem vyradiť, ak ho nebudem používať (predaj, darovanie, do osobného užívania).

Nemá to logiku.
Ak kúpim nejakú vec za 100 tis. Sk, do daňových výdavkov sa mi táto vec dostáva postupne pomocou odpisov. Zaplatila so 100 tis. Sk a nemôžem odpísať 150 tis. Sk, i keď by mi znalec ohodnotil tento majetok na 50 tis. Sk.

Pozrela som si profil.......;)

A co je s mojim profilom?
Zoltán Kovács
03.10.07,10:06
A co je s mojim profilom?
V podstate nič, len tam máš uvedené že si účtovník. :)
Kvietocek
03.10.07,10:26
V podstate nič, len tam máš uvedené že si účtovník. :)
Ano som ale v zivote sa riadim vetou "2x meraj a raz rež" :)
Danila
03.10.07,10:40
Ano som ale v zivote sa riadim vetou "2x meraj a raz rež" :)Až na to, že ty dnes len režeš, a vôbec nemáš pri sebe meter.
Kvietocek
03.10.07,10:59
Až na to, že ty dnes len režeš, a vôbec nemáš pri sebe meter.
:confused:
Kvietocek
03.10.07,11:17
chcela som radu a nie kritiku ...... ale inak dakujem
Zoltán Kovács
03.10.07,11:19
chcela som radu a nie kritiku ...... ale inak dakujem

Myslím si, že bolo ti dostatočne poradené, ako na takéto nezmysli majiteľov, a aby si bola aj ty krytá v prípade obhajoby postoja.
Danila
03.10.07,11:25
chcela som radu a nie kritiku ...... ale inak dakujemAle stáva sa, že zadávateľ často nechce radu, chce sa utvrdzovať vo svojich názoroch, prípadne, aby sme tu hľadali riešenia k odobreniu napríklad takých nehorázností, ako chcel dnes Tvoj šéf. Priznám sa Ti, že pre mňa sú často niektoré pokusy zlegalizovať nelegálne až na hrane slušnosti. A tu sa snažíme byť slušní. Prípadne sa k slušnosti, aspoň tej podnikateľskej prevychovať. Nemôžeme byť preto v postojoch jednofarební.
ekonom99
03.10.07,11:31
doodpisovaný majetok sa môže dalej využívať, ale nemáš čo odpisovať, kedže je zostatková hodnota nulová. Keby si ho znovu ohodnotila a uplatňovala odpisy do nákladov, tak by si mala poriadny problém s daňovým úradom, že si znižuješ zisk a teda daňový základ!
Johanka
03.10.07,11:50
Firma ma majetok ktoremu v tomto roku konci odpis, no majetok vyuziva este dalej a ten majetok mu zabezpecuje trzby. Je mozne aby ten majetok po skonceni odpisovania sa dal znovu ocenit a este raz zacat odpisovat?
Pri účtovných odpisoch, tak ako pri odpisoch daňových, treba dodržiavať určité postupy ;) . Možno by potom takéto otázky ani nevznikali ....


Postupy účtovania
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
Gabi03
12.10.07,12:45
Kúpili sme software s hodnotou nad 50.000 Sk. Podľa čoho určíme dobu odpisovania? Je nejaké obmedzenie na určenie tejto doby?
Vopred ďakujem za odpovede.
KEJKA
12.10.07,13:53
podla príspevku č. 13
Gabi03
12.10.07,13:58
Teda nie je konkrétne obmedzené.
A čo technické zhodnotenie. Pred chvíľou som našla § v zákone o dani z príjmov, že technické zhodnotenie je iba v tom prípade iným majetkom na účely odpisovania, ak sa dlhodobný majetok, na ktorom sa robí technické zhodnotenie už úplne odpísané. A až vtedy sa robia odpisy. Je to § 22 ods. 7, posledná veta.
KEJKA
12.10.07,14:12
to je definícia iného majetku. Kým nie je majetok 100% odpísaný, technické zhodnotenie zvyšuje jeho obstarávaciu cenu a odpisovanie je zo zvýšenej obstarávacej ceny.
Abstrahujem od problemaitky účtovných a daňových odpisov - zámerne.
Gabi03
12.10.07,14:51
to je definícia iného majetku. Kým nie je majetok 100% odpísaný, technické zhodnotenie zvyšuje jeho obstarávaciu cenu a odpisovanie je zo zvýšenej obstarávacej ceny.
Abstrahujem od problemaitky účtovných a daňových odpisov - zámerne.

Ďakujem, v tom som chcela mať jasno.