Kvietocek
03.10.07,09:18
Firma sa dohodne s inou firmou a kupi majetok v hodnote 500,- Sk ale inak ma hodnotu cca 8 mil. Firma si tym majetkom zabezpecuje trzby. Danovy odpis je na tych 500,- Sk. Mozem dat uctovny odpis na 8 mil. alebo to musi byt tiez na tych 500,-?
Johanka
03.10.07,08:39
Majetok obstaraný za odplatu sa oceňuje obstarávacou cenou (§25 Zákona o účtovníctve).
Neviem o aký druh "majetku" sa jedná, ale daňový odpis je pri vstupnej cene 500 Sk asi silné slovné spojenie ....
Kvietocek
03.10.07,09:55
To znamena ze ked firma kupi po dohode s obchodnym partnerom majetok ktory mu bude cca 30 rokov prinasat trzby a dohodli sa na sume 500,- Sk ze tych 500 Sk nemoze danovo odpisovat?
Zoltán Kovács
03.10.07,09:58
To znamena ze ked firma kupi po dohode s obchodnym partnerom majetok ktory mu bude cca 30 rokov prinasat trzby a dohodli sa na sume 500,- Sk ze tych 500 Sk nemoze danovo odpisovat?

Neviem čo je to za majetok, ale keď obstarávacia cena je 500,- SK, tak to ide jednorázovo do nákladov.

mimotemy Taký majetok chcem aj ja. Hodnota cca 8 mil. a kúpim za 500,- Sk.:D
Danila
03.10.07,09:59
To znamena ze ked firma kupi po dohode s obchodnym partnerom majetok ktory mu bude cca 30 rokov prinasat trzby a dohodli sa na sume 500,- Sk ze tych 500 Sk nemoze danovo odpisovat?Tak mi skús pomenovať ten majetok, aby sme vedeli aj to, kam ho chceš zaradiť.
Kvietocek
03.10.07,10:07
Neviem čo je to za majetok, ale keď obstarávacia cena je 500,- SK, tak to ide jednorázovo do nákladov.

mimotemy Taký majetok chcem aj ja. Hodnota cca 8 mil. a kúpim za 500,- Sk.:D
je niekde v zakone stanovene nad aku hodnotu musis majetok odpisovat a do akej hodnoty ho mozes dat jednorazovo do nakladov?
Zoltán Kovács
03.10.07,10:09
je niekde v zakone stanovene nad aku hodnotu musis majetok odpisovat a do akej hodnoty ho mozes dat jednorazovo do nakladov?

Áno v zákone o dani z príjmov.

mimotemy Kvietoček mám dojem, že asi chceš nejakú budovu odpísať 2x.
Kvietocek
03.10.07,10:28
Áno v zákone o dani z príjmov.

mimotemy Kvietoček mám dojem, že asi chceš nejakú budovu odpísať 2x.
ja nie ale sef a snazim sa najst spôsob ako mu to vyhodit z hlavy
Zoltán Kovács
03.10.07,10:30
ja nie ale sef a snazim sa najst spôsob ako mu to vyhodit z hlavy

Veľmi jednoducho. ODvolaj sa na zákon o dani z príjmov, že to nie je prípustné. Inak sa dopúšťa porušenia pár zákonov, ako zákon o účtovníctve, zákon o dani z príjmov. A dokonca by to mohli kvalifikovať ako úmyslené krátenie daní, čo už je trestný čin.
Danila
03.10.07,10:44
Veľmi jednoducho. ODvolaj sa na zákon o dani z príjmov, že to nie je prípustné. Inak sa dopúšťa porušenia pár zákonov, ako zákon o účtovníctve, zákon o dani z príjmov. A dokonca by to mohli kvalifikovať ako úmyslené krátenie daní, čo už je trestný čin.A nech mu na stôl položí medzinárodné účtovné štandardy o oceňovaní majetku.
Johanka
03.10.07,10:48
je niekde v zakone stanovene nad aku hodnotu musis majetok odpisovat a do akej hodnoty ho mozes dat jednorazovo do nakladov?
mimotemy aj tu platí 2x meraj a raz rež? (to je z inej témy)
Nič v zlom, ale keď chceš šéfa o niečom presviedčať, tak musíš byť Ty - ako účtovník - presvedčivá. Ako to bolo ? Učiť sa, učiť sa, učiť sa.
K otázke Zákon o dani z príjmov §22 - 29.
Zaváňa mi tu závislý vzťah, tak si pridaj aj §2 písm, n,o,p/ :)