matalenka
03.10.07,11:50
Dobry den,
prosim Vas o radu, chcem sa ubezpecit, ake mam prava a ci mam vobec narok na majetok.

Manzel nadobudol dom este pred nasim manzelstvom. Tento vsak opravujeme a rekonstrujeme uz pocas manzelstva. Dokonca aj uver na rekonstrukciu som brala na seba. Nemame tam trvale bydlisko, ale chceme sa tam na buduci rok prestahovat. Mame dve deticky a chcem sa opytat, ako sa deli majetok v pripade rozvodu. Mam vobec narok na tento dom, alebo jeho cast? Na liste vlastnictva je zapisany len manzel.

A ako to je v pripade umrtia jedneho z manzelov? Patri tento dom do BSM manzelov?

Za pomoc vopred dakujem.
hanelie
03.10.07,09:53
trvaj na zápise do katastra, aby si tam figurovala ako spolumajiteľ, lebo inak budú problémy
matalenka
03.10.07,10:14
Takze momentalne nemam ziadny narok na dom, hoci ho rekonstrujeme za uver, ktory vznikol pocas manzelstva?
Olgica
03.10.07,10:45
Momentálne nemáš žiadny nárok na 1/2 ale odkladaj si všetky bločky z nákupov na rekonštrukciu domu pre prípad...
Inak ako píše hanelie, trvaj na zápise do katastra.
matalenka
03.10.07,10:49
Dobre, len neviem, ci to bude mozne... z jeho strany. Neda sa to predsa len nejako legalne spravit, aby som mala aj ja narok na ten dom? vsak bol zrekonstruovany na byvanie az pocas manzelstva. Z nasich spolocnych penazi.
JAJA11
03.10.07,10:51
Momentálne nemáš žiadny nárok na 1/2 ale odkladaj si všetky bločky z nákupov na rekonštrukciu domu pre prípad...
Inak ako píše hanelie, trvaj na zápise do katastra.

Ale v prípade rozvodu by manžel musel vyplatiť manželku z tej polovice, ktorú nadobudol od rodičov. To by tiež nebolo spravodlivé riešenie. Podľa mňa treba odkladať doklady o úpravách stavby, prípadne odložiť si fotografie súčasného stavu a tým dokladovať zvýšenie hodnoty domu. :o
JAJA11
03.10.07,10:57
Dobre, len neviem, ci to bude mozne... z jeho strany. Neda sa to predsa len nejako legalne spravit, aby som mala aj ja narok na ten dom? vsak bol zrekonstruovany na byvanie az pocas manzelstva. Z nasich spolocnych penazi.

Možno by bolo dobré sa s manželom dohodnúť, aby ste si dali určiť súčasnú cenu domu, potom cenu domu po prestavbe a číselne vyjadriť aký podiel na dome je tvoj. (Napr. dnes má hodnotu 1 mil, po prestavbe to budú 2 mil.. To bude znamenať, že ste vložili každý po 0,5 mil, čo je 1/4 domu a požiadaj manžela, aby dal na Teba prepísať tú 1/4.) :rolleyes:
V prípade umrtia manžela ste dedičkou vy spolu s jeho deťmi.
matalenka
03.10.07,11:01
Ale v prípade rozvodu by manžel musel vyplatiť manželku z tej polovice, ktorú nadobudol od rodičov. To by tiež nebolo spravodlivé riešenie. Podľa mňa treba odkladať doklady o úpravách stavby, prípadne odložiť si fotografie súčasného stavu a tým dokladovať zvýšenie hodnoty domu. :o

Na nestastie ten dom nie je od rodicov. Kupil ho este kedysi davno a rekonstuovali sme ho pocas manzelstva. Co v takomto pripade???
JAJA11
03.10.07,11:12
Na nestastie ten dom nie je od rodicov. Kupil ho este kedysi davno a rekonstuovali sme ho pocas manzelstva. Co v takomto pripade???

Rovnako ako keby bol od rodičov, keďže ho nadobudol pred uzavretím manželstva. Je to len vec dohody medzi Vami dvomi. Ale ak je u Vás manželstvo funkčné, nemali by ste mať problém dať prepísať tú primeranú časť domu, t.j. koľko ste do neho vložili počas manželstva. My máme prípad v rodine, keď žena zdedila dom po rodičoch. Keďže ho prerábali počas manželstva, dala ho prepísať 1/2 na manžela. Pri rozvode ho musela vyplatiť z celej polovice, čo si myslím nebolo spravodlivé. :(
d3 !Ur3
03.10.07,17:41
§ 135b Občianskeho zákonníka:

(1) Ak niekto dobromyseľne spracuje cudziu vec na novú vec, stáva sa vlastníkom novej veci ten, ktorého podiel na nej je väčší. Je však povinný uhradiť druhému vlastníkovi cenu toho, o čo sa jeho majetok zmenšil. Ak sú podiely rovnaké a účastníci sa nedohodnú, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek z nich súd.

(2) Ak niekto spracuje cudziu vec, hoci je mu známe, že mu nepatrí, môže vlastník veci žiadať o jej vydanie a navrátenie do predošlého stavu. Ak navrátenie do predošlého stavu nie je možné alebo účelné, určí súd podľa všetkých okolností, kto je vlastníkom veci a aká náhrada patrí vlastníkovi alebo spracovateľovi, ak medzi nimi nedôjde k dohode.

M I E R