azla
03.10.07,12:37
Ako by ste posúdili poplatok za vydanie identifikačnej karty vodiča?

V nových nákl. automobiloch s elektronickým tachografom je potrebná identifikačná karta vodiča. Poplatok za vydanie karty platí vodič šekom pod svojim menom. - karta je na jeho meno, s fotografiou a platí 5 rokov. Ako posúdiť uvedený poplatok? Je to jeho súkromný výdavok, alebo je tam priestor na obhájenie nákladu firmy ? /bez tej karty nemôžeme šofera posadiť do nového auta, ktoré je vy bavené elektronickým tachografom/ .
Braňo
03.10.07,10:51
Ak je vodič Váš zamestnanec, je to daňovo uznateľný výdavok (zvážil by som ešte časové rozlíšenie) a ak je živnostník - je to jeho vlastný výdavok.
jahoszmsk
09.05.12,16:43
Mám dotaz, má právo zamestnávateľ žiadať od svojich zamestnancov aby si sami zaplatili poplatok za znovuvydanie digitálnej karty vodiča (platnosť karty je 5 rokov), pričom zamestnávateľ tvrdí že karty nemôže zaplatiť, nakoľko je na nich meno zamestnancov a nie firmy? Pritom pred 5 rokmi poplatok zaplatil.
jahoszmsk
12.05.12,09:42
posúvam, nakoľko neviem nájsť odpoveď.
misoft
12.05.12,10:45
No môj názor - mal by to preplatiť, pretože držiteľ vozidla je v tomto dotyčný vodič, ktorý s ním jazdí, vozidlo mu je pridelené (zaručene niečo preberá), ale vlastník vozidla (teda majiteľ) je firma! Firma toto vozidlo prepožičiava vodičovi na plnenie služobných a pracovných úloh. A nakoľko ID karta je viazaná na konkrétny tachograf (zabudovaný vo vozidle), tak aj tachograf je "majetkom" firmy (táto karta sa nedá použiť v inom vozidle s iným tachografom).
jahoszmsk
12.05.12,11:33
nemyslim si, ze karta je viazana na konkretny tachograf, to by zamestnanec smel jazdiť iba na jednom konkrétnom aute.
viem že novych vodicov (zamestnancov) firmy prijimaju automaticky aj s kartou vodica, ale co ak firma ma auta, kde su len kruzky, a planuje kupit nove auta, ved ked sa jej zamestnanci dohodnu, ze si karty sami nezaplatia, tak nebude mat kto na autach jazdit. a vypoved im kvôli tomu asi nemoze dat, ci?
podobne by to malo byt aj napr. so strojnickym preukazom na stavebne stroje. ak firma kúpi iný stroj, automaticky posiela na strojnicky kurz svojho zamestnanca, ten kurz zaplati firma, a tiez je strojnicky preukaz vydany na meno konkrétneho zamestnanca a nie na firmu.
misoft
12.05.12,11:43
No tuším som sa kapánek sekol (sorry). Teraz som našiel toto:
http://www.tdcs.sk/index.php?Itemid=56

Digitálny tachograf sa od analógového líši aj tým, že údaje o činnostiach a o prevádzke sa zaznamenávajú nie len na karte vodičov, ale aj v samotnom digitálnom tachografe. Pri tomto systéme ide o záznam na dvoch samostatných pamäťových médiách, pričom na kartách vodičov sa zaznamenávajú len údaje za vodiča (za vlastníka karty) a v pamäti digitálnych tachografov sa zaznamenávajú údaje za všetkých vodičov, ktorých karty boli použité v digitálnom tachografe.
Ale aj tak, údaje o ID karte vodiča sa musia "zaznačiť" do tachografu (zapíšu sa elektronicky).
jahoszmsk
12.05.12,12:17
myslím si, že ak mala firma autá na "krúžky" a nežiadala od zamestnancov aby si krúžky sami kupovali, nemala by ani žiadať zaplatenie za digi kartu. ak si to prerátam, ak by firma naďalej kupovala papierové krúžky do tachografu, pri cene cca 4,50€ za 100Ks krúžkov, by to bolo za 5 rokov (platnosť karty) cca 82€, za kartu treba zaplatiť 70,77€.