dudko
03.10.07,13:56
Dobry den,

mam na Vas jednu prosbu, v suvahe mam na ucte 311 400tis. sk, ale nezaplatenene pohladavky su vo vyske 450tis a na zavazkoch je 421 tis a v nezaplatenych je 501 tis. Co stym? Mohlo to vzniknut prenosom z minulych rokov a nespravnym sparovanim? Ako to teraz mam dat do suvahy?
Dakujem za radu
Olgica
03.10.07,11:59
Trebalo by to skontrolovať. Vytlačiť si pohľadávky z knihy faktúr a z denníka účet 311. To isté aj so záväzkami a vypárovať ich zaúčtovanie. Prípadne skontrolovať poč.stav na 311 a 321 z min.roka.
liba2
03.10.07,12:07
Ak je to čo len trošku možné, preveriť zaúčtovanie v minulých rokoch - ale aj vypárovanie faktúr s platbami; a až potom prijať rozhodnutie ako tieto chyby opraviť. Ide aj o to, že sa zistený rozdiel môže týkať viacerých faktúr.
ekonom99
03.10.07,13:01
a v ktorom roku bola vykonaná posledná inventaritácia týchto účtov? Ak je to niekoľko rokov, tak sa obávam, že to dohromady už nikto nemusí dať. Ak sú chyby v minulom roku, treba odkontrolovať každú faktúru jednotlivo. Na 311 môže byť aj nejaké chybné účtovanie (napr. banka), ktoré vôbec nesúvisí s faktúrami. Môže sa jednať aj o nesprávne účtovanie vzájomného zápočtu pohľadávok a záväzkov.
dudko
03.10.07,13:26
ak by to bolo nejake chyby este z minulych rokov, co stym?
Johanka
03.10.07,13:33
ekonom99
03.10.07,16:46
ak by to boli chyby z minulých rokov, tak sú dve možnosti:
1. ak sa chyby našli a sú identifikované na jednotlivé faktúry a v jednotlivých rokoch, je predpoklad že bol skreslený aj hospodársky výsledok a potom treba podať dodatočné daň.priznanie, resp. priznania
2. ak sa chyby z minulých rokov nedajú zistiť, treba urobiť inventarizáciu obidvoch účtov a inventaritačné rozdiely zaúčtovať do tohto roku. Pri inventarizáciu je potrebné písomné odsúhlasenie s odberateľmi a dodávateľmi ku koncu nejakého mesiaca. Môže sa jednať o plusy aj mínusy, takže účtovať podľa "Postupov".
dudko
03.10.07,16:50
ak predtym robil uctovnictvo niekto iny a nie je to asi v poriadku a myslim, ze chyba je v zlom sparovani s platbamy, tak co s tym co sa nepodari dat dokopy?
liba2
03.10.07,18:22
ak predtym robil uctovnictvo niekto iny a nie je to asi v poriadku a myslim, ze chyba je v zlom sparovani s platbamy, tak co s tym co sa nepodari dat dokopy?
Treba sem prísť s konkrétnym prípadom, ktorý pomôžeme vyriešiť.
V tejto chvíli sa nedá radiť všeobecne, lebo dôvody rozdielov môžu byť rôzne a rôzny bude aj spôsob ich odstránenia.
Marcela16
09.10.07,09:56
Ja som mala presne ten istý problém. Prevzala som ako pomerne neskúsená účtovníčka jednu firmu po niekom inom a bola to úplná katastrofa. Tiež mi neseli tieto dva účty. Keďže nie je reálne prísť na to, kde tá predošla urobila chyby... dala som si tie rozdiely na zvláštnu analytiku, ktorú by som mala nejako postupne likvidovať... Akým spôsobom ... zatiaľ neviem...
anklar
10.10.07,06:58
Treba sem prísť s konkrétnym prípadom, ktorý pomôžeme vyriešiť.
V tejto chvíli sa nedá radiť všeobecne, lebo dôvody rozdielov môžu byť rôzne a rôzny bude aj spôsob ich odstránenia.
Rada by som poprosila o vysvetlenie a usmernenie:
Mám záväzok, ktorý som nezaplatila a ani ho nemienim zaplatiť. Aké dôsledky môžem očakávať? Ide o poskytovanie inter. služieb. V letných mesiacoch, konkrétne jún-júl mi internet takmer nešiel, resp. šiel tak pomaly, že som ho nemohla využívať. Tak som sa nahnevala a rozhodla sa, že fa za jeden mesiac nezaplatím. Mnohokrát som poskytovateľa upozorňovala, že nedostávam to, za čo platím, zareagoval iba raz v tom zmysle, že on o tom nevie. Tak som mu jednu faktúru z vlastného rozhodnutia nezaplatila. Ani na to zatiaľ nereagoval. Čo môžem očakávať ako dôsledok môjho neuhradeného záväzku po účtovnej stránke? Prosím o usmernenie. Ďakujem.
Olgica
10.10.07,07:04
Najprv by som si prečítala zmluvu s nimi, lebo veľa krát som sa dopočula, že v zmluvách býva formulka, že nezodpovedajú za kvalitu či rýchlosť sťahovania. Ale ak si mala takéto problémy, mala si im zaslať reklamáciu na ich služby - písomne, prípadne e-mailom. Teraz myslím, že ti na nezaplatenú fa môžu vyrubiť penále a samozrejme žiadať úhradu.
anklar
10.10.07,07:25
Najprv by som si prečítala zmluvu s nimi, lebo veľa krát som sa dopočula, že v zmluvách býva formulka, že nezodpovedajú za kvalitu či rýchlosť sťahovania. Ale ak si mala takéto problémy, mala si im zaslať reklamáciu na ich služby - písomne, prípadne e-mailom. Teraz myslím, že ti na nezaplatenú fa môžu vyrubiť penále a samozrejme žiadať úhradu.
Reklamovala som v tom období najmä telefonicky. E-mailom iba, ak sa mi to občas podarilo odoslať. Tie som si všetky aj vytlačila.
A pri prvej fa som ich dobromyseľne upozorňovala, že neobsahuje všetky náležitosti. V zmluve taká formulka, že nezodpovedajú za kvalitu a rýchlosť sťahovania, nie je. Je tam taká, že kvalita a rýchlosť môžu byť ovplyvňované servisnými prácami počas dňa. V tom období nekvalitne poskytovanej služby som zistila, že sa s tým trápia súkromné osoby ale aj firmy, ktoré majú net od toho istého poskytovateľa. Ozývala som sa však iba ja. Viem od viacerých, že frflali síce, ale nik nereklamoval.Už v auguste bola asi nejaká závada odstránená, odvtedy to ide.
betka
10.10.07,08:01
Odložiť reklamácie.
Napísať list v takom znení, že nemáte zaplatenú fa za určité obdobie, nakoľko Vám nešiel internet ako mal (nedá sa robiť, ak je prispatý a pomalý), požiadať ich o vystavenie dobropisu, buď nech Vám znížia cenu za služby, alebo nech Vám dobropisujú celú čiastku. ďalej požiadať ich, aby sa Vám písomne k tomuto problému vyjadrili....Nejaké omáčky popíšte.

poslať E-mailom a ešte by som to poslala doporučene.

Rada: problémy môžem riešiť telefonicky (ale niekedy stoja za ...), ale pre istotu to treba mať i v písomnej forme, aby ste mali aspoň njaké dôkazy v ruke, keď niečo reklamujeme alebo sa sťažujeme.
Zita5
10.10.07,12:02
Reklamovala som v tom období najmä telefonicky. E-mailom iba, ak sa mi to občas podarilo odoslať. Tie som si všetky aj vytlačila.
A pri prvej fa som ich dobromyseľne upozorňovala, že neobsahuje všetky náležitosti. V zmluve taká formulka, že nezodpovedajú za kvalitu a rýchlosť sťahovania, nie je. Je tam taká, že kvalita a rýchlosť môžu byť ovplyvňované servisnými prácami počas dňa. V tom období nekvalitne poskytovanej služby som zistila, že sa s tým trápia súkromné osoby ale aj firmy, ktoré majú net od toho istého poskytovateľa. Ozývala som sa však iba ja. Viem od viacerých, že frflali síce, ale nik nereklamoval.Už v auguste bola asi nejaká závada odstránená, odvtedy to ide.

Tieto problémy je potrebné riešiť vždy písomne a mať od toho doklad , že reklamácia bola zaslaná .Hoc aj niekoľko krát za sebou .

Inak postup pri neuhradení FA môže byť taký , že zamedzia používanie internetu a svoju pohľadávku pri nerešpektovaní ich výzvy na zaplatenie , môžu vymáhať súdnou cestou .

Potom môže nasledovať Tvoje odvolanie , voči prípadnému platobnému výmeru , ale musíš dokázať , že služba bola dodaná nekvalitná a bránila Ti používať internet .Takže neviem aká šanca je v Tvojom prípade uspieť .

No a to neviem , ako sa to dokazuje.;)
anklar
10.10.07,13:02
Tieto problémy je potrebné riešiť vždy písomne a mať od toho doklad , že reklamácia bola zaslaná .Hoc aj niekoľko krát za sebou .

Inak postup pri neuhradení FA môže byť taký , že zamedzia používanie internetu a svoju pohľadávku pri nerešpektovaní ich výzvy na zaplatenie , môžu vymáhať súdnou cestou .

Potom môže nasledovať Tvoje odvolanie , voči prípadnému platobnému výmeru , ale musíš dokázať , že služba bola dodaná nekvalitná a bránila Ti používať internet .Takže neviem aká šanca je v Tvojom prípade uspieť .

No a to neviem , ako sa to dokazuje.;)
Zitka, tiež si zasluhuješ ocenenie - no, nedovolia mi to momentálne. Takže, aspoň takýmto spôsobom ďakujem.

Používanie netu mi nezamedzili, ale idem si to vyčistiť s tým listom, ako mi poradila Betka. Aby som napr. po uplynutí roka nemala penále desaťnásobné. Dokázať sa to bude dať, ak požiadam firmy susediace s mojou kanceláriou, aby moje tvrdenie podložili lebo mali, samozrejme, ten istý problém. Ešte som si zavolala párkrát aj jedného PC-man-a (to som si teraz vymyslela "písí-man", lebo neviem, ako ho pomenovať. Skrátka tomu rozumie. Pracuje v oblasti IT.) On mi vždy potvrdil, že chyba nie je v prístroji, ale na strane dodávateľa, teda poskytovateľa služby.
Takže, zajtra odošlem list a uvidím, aká bude odozva. Potom poinformujem.