Iveta Matlovičová
03.10.07,14:57
Ahojte,
viete poradiť ako postupovať pri výpočte VZ na sociálne poistenie, ak práceneschopnosť zamestnanca trvala časť kalendárneho mesiaca, konkrétne:

1.9.2007 sobota - zamestnanec ešte nebol PN
2.9.2007 nedeľa - zamestnanec ešte nebol PN
od 3.9. do 30.9.2007 práceneschopnosť zamestnanca.

VZ na sociálne poistenie sa prepočítava na kalendárne dni. Za sobotu a nedeľu však zamestnanec nemal žiaden príjem, pretože v uvedené dni nepracoval, jeho pracovný čas je rozvrhnutý od pondelka do piatka, a od 3.9.2007 už sa stal práceneschopným.

O aké § - znenie sa treba oprieť, aby sme korektne výpočítali VZ na sociálne poistenie za mesiac, ked bol zamestnanec od 3.9.207 PN ? Keďže sa VZ na sociálne poistenie prepočítava na kalendárne dni, vychádza mi, že VZ na sociálne poistenie za september 2007 by mal byť za 2 kalendárne dni (sobota, nedeľa), ale zamestnanec nemal v tomto mesiaci žiaden príjem, takže by mal byť nulový. Môže mi ti niekto potvrdiť ?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
03.10.07,14:29
Ahojte,
viete poradiť ako postupovať pri výpočte VZ na sociálne poistenie, ak práceneschopnosť zamestnanca trvala časť kalendárneho mesiaca, konkrétne:

1.9.2007 sobota - zamestnanec ešte nebol PN
2.9.2007 nedeľa - zamestnanec ešte nebol PN
od 3.9. do 30.9.2007 práceneschopnosť zamestnanca.

VZ na sociálne poistenie sa prepočítava na kalendárne dni. Za sobotu a nedeľu však zamestnanec nemal žiaden príjem, pretože v uvedené dni nepracoval, jeho pracovný čas je rozvrhnutý od pondelka do piatka, a od 3.9.2007 už sa stal práceneschopným.

O aké § - znenie sa treba oprieť, aby sme korektne výpočítali VZ na sociálne poistenie za mesiac, ked bol zamestnanec od 3.9.207 PN ? Keďže sa VZ na sociálne poistenie prepočítava na kalendárne dni, vychádza mi, že VZ na sociálne poistenie za september 2007 by mal byť za 2 kalendárne dni (sobota, nedeľa), ale zamestnanec nemal v tomto mesiaci žiaden príjem, takže by mal byť nulový. Môže mi ti niekto potvrdiť ?
Ďakujem.


Presne tento prípad som mal za 09/2007. Pracovník je odmeňovaný mesačnou mzdou, a program uviedol VZ 0,- SK.
evina
03.10.07,15:46
Ahojte,
viete poradiť ako postupovať pri výpočte VZ na sociálne poistenie, ak práceneschopnosť zamestnanca trvala časť kalendárneho mesiaca, konkrétne:

1.9.2007 sobota - zamestnanec ešte nebol PN
2.9.2007 nedeľa - zamestnanec ešte nebol PN
od 3.9. do 30.9.2007 práceneschopnosť zamestnanca.

VZ na sociálne poistenie sa prepočítava na kalendárne dni. Za sobotu a nedeľu však zamestnanec nemal žiaden príjem, pretože v uvedené dni nepracoval, jeho pracovný čas je rozvrhnutý od pondelka do piatka, a od 3.9.2007 už sa stal práceneschopným.

O aké § - znenie sa treba oprieť, aby sme korektne výpočítali VZ na sociálne poistenie za mesiac, ked bol zamestnanec od 3.9.207 PN ? Keďže sa VZ na sociálne poistenie prepočítava na kalendárne dni, vychádza mi, že VZ na sociálne poistenie za september 2007 by mal byť za 2 kalendárne dni (sobota, nedeľa), ale zamestnanec nemal v tomto mesiaci žiaden príjem, takže by mal byť nulový. Môže mi ti niekto potvrdiť ?
Ďakujem.


Treba sa oprieť o § 138 zákona 461/2003 o sociálnom poistení, ktorý hovorí v bode 1, že VZ zamestnanca je jeho príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu.
V tom istom paragrafe v odseku 2 sú vymenované skupiny, ktoré sa nezahrňujú do VZ a tam úplne na konci je i náhrada príjmu zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
Andyke
03.10.07,16:43
24.9.2007 sa riešil podobný prípad
http://www.porada.sk/t24350-p10-odvody-zp-sp.html
viď prísp. č. 93,95 a 96
Iveta Matlovičová
03.10.07,18:20
dakujem vsetkym za odpovede