S.Skrabakova
03.10.07,14:58
Dobry den. Chcem sa spytat co potrebujem na to, aby som si mohla ako zamestnavatel objednat stravne listky. Su potrebne nejake doklady ci zmluva?
Vopred dakujem za odpoved!
vikinka
03.10.07,13:06
Ja myslím,že nič,žiadna zmluva,stačí zakúpiť.
S.Skrabakova
03.10.07,13:09
A ako to chodi vo vyplate. Mam dvoch zamestnancov a dpstavaju staly plat. Ako sa to potom odvija na vyplate ci platim nejake odvody navyse?
Velmi sa tym stravenkam nerozumiem, tak potrebujem poradit. :rolleyes:
veronikasad
03.10.07,13:17
Zamestnanci majú nárok na príspevok na stravovanie ak ich pracovná smena trvá viac ako 4 hodiny. Ak budeš príspevok zabezpečovať formou stravovacích poukážok, minimálna hodnota jednej poukážky je 67,- sk/deň. Príspevok zamestnávateľa je najmenej 55 % z hodnoty poukážky, maximálne 55 % z 89,- sk /48,95 sk/. Rozdiel uhradí zamestnanec - môžete aj zrážkou zo mzdy - alebo ak celú hodnotu zaplatí zamestnávateľ, zvyšok je pre zamestnávateľa nedaňovým výdavkom.

So stravovacími spoločnosťami sa uzatvára zmluva - aspoň ja mám takú skúsenosť v našom meste - treba kopia živ.listu.

--------
Veronika
Heni
03.10.07,19:20
Dobry den. Chcem sa spytat co potrebujem na to, aby som si mohla ako zamestnavatel objednat stravne listky. Su potrebne nejake doklady ci zmluva?
Vopred dakujem za odpoved!
ako zamestnávateľ by si mala mať s tými spoločnosťami uzavreté zmluvy (väčšinou k tomu potrebuješ kópiu ŽL), neviem, či si si už nejakú spoločnosť vyhliadla, ved ich stránky preklikaj, uvidíš . . .
www.accorservices.sk (http://www.accorservices.sk) (Ticket restaurant)

www.chequedejeuner.sk (http://www.chequedejeuner.sk)

www.vasastravovacia.sk (http://www.vasastravovacia.sk)

www.stravnelistky.sk (http://www.stravnelistky.sk) (Sodexho)
S.Skrabakova
04.10.07,10:14
No uz som pozerala tie stranky. Ale ja mam s.r.o.-cku cize budem potrebovat asi vypis z obchodneho registru, ale zaujimalo by ma ci nemoze byt starsi ako tri mesiace alebo staci i nejaky starsi?!
Gabi03
04.10.07,10:24
Zamestnanci majú nárok na príspevok na stravovanie ak ich pracovná smena trvá viac ako 4 hodiny. Ak budeš príspevok zabezpečovať formou stravovacích poukážok, minimálna hodnota jednej poukážky je 67,- sk/deň. Príspevok zamestnávateľa je najmenej 55 % z hodnoty poukážky, maximálne 55 % z 89,- sk /48,95 sk/. Rozdiel uhradí zamestnanec - môžete aj zrážkou zo mzdy - alebo ak celú hodnotu zaplatí zamestnávateľ, zvyšok je pre zamestnávateľa nedaňovým výdavkom.

So stravovacími spoločnosťami sa uzatvára zmluva - aspoň ja mám takú skúsenosť v našom meste - treba kopia živ.listu.

--------
Veronika

Ešte treba preštudovať zákon o sociálnom fonde a povinnom prídele na stravovanie.
Gabi03
04.10.07,10:25
No uz som pozerala tie stranky. Ale ja mam s.r.o.-cku cize budem potrebovat asi vypis z obchodneho registru, ale zaujimalo by ma ci nemoze byt starsi ako tri mesiace alebo staci i nejaky starsi?!

Áno, výpis z OR. Myslím, že nemusí byť nový (max 3 mesiace starý), ale ak už vieš, akú spoločnosť oslovíš, tak tam zavolaj a oni ti určite poskytnú potrebné informácie.
Maxinka
05.06.09,11:53
Dobry den. Ja sa chcem spytat, že ak už nechcem poberať od XXX spoločnosti - SP tak musím ukončiť u nich zmluvu alebo len niečo im napísať? Mám záujem pobewrať v inej spoločnosti SP.Vopred dakujem za odpoved!
Lianka
05.06.09,12:08
Mozes ukoncit, pozri na zmluvne podmienky ohladom ukoncenia - alebo neukonci, nechaj zmluvu platnu, ale listky odoberat nemusis (len na to nezabudni, ze zmluva stale trva). Mozno sa neskor k tejto spolocnosti este vratis.
Paula
05.06.09,12:09
Dobry den. Ja sa chcem spytat, že ak už nechcem poberať od XXX spoločnosti - SP tak musím ukončiť u nich zmluvu alebo len niečo im napísať? Mám záujem pobewrať v inej spoločnosti SP.Vopred dakujem za odpoved!


Informuj sa u danej spoločnosti, či si želajú písomnú výpoveď ;)
AMM
09.06.09,15:21
Dobrý deň, prechádzame na gastrolístky a tak sa chcem opýtať:
1. keď ide zamestnanec na pracovnú cestu do iného mesta, má nárok na stravný lístok alebo na diéty?
2. keď je zamestnanec na školení, kde je zabezpečený obed, nemá nárok na stravný lístok?

Ďakujem!
Tweety
09.06.09,15:28
Dobrý deň, prechádzame na gastrolístky a tak sa chcem opýtať:
1. keď ide zamestnanec na pracovnú cestu do iného mesta, má nárok na stravný lístok alebo na diéty? Môže mať nárok aj na diéty ( Zákon o CN, posudzujeme časové pásma) aj na SL.( ZP § 152, ak odpracuje za zmenu viac ako 4 hod.)
2. keď je zamestnanec na školení, kde je zabezpečený obed, nemá nárok na stravný lístok? Nemá.

Ďakujem!
Odpovede v texte.
AMM
09.06.09,15:38
Takže závisí od zamestnávateľa, či mu dá gastrolístok alebo či mu preplatí cestovné náhrady? Môže to spraviť raz tak, a raz tak, alebo musí vždy postupovať rovnako?
Tweety
09.06.09,15:42
Takže závisí od zamestnávateľa, či mu dá gastrolístok alebo či mu preplatí cestovné náhrady? Môže to spraviť raz tak, a raz tak, alebo musí vždy postupovať rovnako?
Moju odpoveď si nepochopila, ak je na PC, musí zamestnáv. postupovať podľa Zákona o CN, ak mu patria diéty, musí mu ich vyplatiť, nemôže to kompenzovať stravenkou, ak ale je aj na PC a podľa Zákona o CN mu vznikne nárok na diéty, a on v ten deň odpracuje aj viac ako 4 hodiny patrí mu podľa § 152 ZP aj stravenka. Zamestnáv. musí postupovať podľa týchto dvoch zákonov. Napr. odpracuje v deň 4,5 hodiny a pôjde na PC dlhšiu ako 5 hod., patrí mu stravenka aj diéty za prvé časové pásmo. Pozri prosím tieto dva zákony.
AMM
09.06.09,16:05
Aha, to som si neuvedomila.
Ale chcela by som vedieť, ked napr. riaditeľ spoločnosti ide na služobnú cestu mimo miesta výkonu svojej činnosti, vyplatím mu CN? A keď je na služobnej ceste v mieste výkonu svojej činnosti, dostane gastrolístok?
Tweety
09.06.09,16:11
Aha, to som si neuvedomila.
Ale chcela by som vedieť, ked napr. riaditeľ spoločnosti ide na služobnú cestu mimo miesta výkonu svojej činnosti, vyplatím mu CN? A keď je na služobnej ceste v mieste výkonu svojej činnosti, dostane gastrolístok?
Odpovede v texte. Napísala som dosť jasne, že ak je na PC, postupujeme podľa Zákona o CN buď patria, alebo nepatria diéty, ak nie je na PC, a odpracuje viac ako 4 hod., postupujeme podľa § 152 ZP. Pozri ešte raz môj prísp. č. 15.
__________________
emese
27.08.09,08:55
Dobrý deň,
a čo v tom prípade, ak zamestnanec strávi na svojom pravidelnom pracovisku 4 hod a vten istý deň realizuje pracovnú cestu ktorá trvá 4 hod? Má nárok na stravný lístok? Veď pracovná cesta=výkon práce...Alebo sa postupuje podľa §5 ods.3 Zákona o cestovných náhradách, teda zamestnávateľ môže poskytnúť stravné, ale nemusí!!! V tomto prípade je to veľmi nespravodlivé...
Gabi03
27.08.09,09:38
Dobrý deň,
a čo v tom prípade, ak zamestnanec strávi na svojom pravidelnom pracovisku 4 hod a vten istý deň realizuje pracovnú cestu ktorá trvá 4 hod? Má nárok na stravný lístok? Veď pracovná cesta=výkon práce...Alebo sa postupuje podľa §5 ods.3 Zákona o cestovných náhradách, teda zamestnávateľ môže poskytnúť stravné, ale nemusí!!! V tomto prípade je to veľmi nespravodlivé...

So stravným je to tak.
Na stravný lístok (4 hod. na pracovisku) nemá nárok. Nárok by mal, ak by tam pracoval napr. 4 hod a 5 minút. Prípadne viac.
emese
27.08.09,12:16
Ďakujem Gabi,
ale v Zákonníku práce sa nikde nepíše, že /4 hod na pracovisku/ vzniká nárok na poskytnute stravy-stravného lístka, ale: § 152 ods 2.:
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla..............počas pracovnej cesty vykonáva prácu v rámci svojej pracovnej zmeny....to by mohlo ale znamenať, že za jednu zmenu by každý pracovník, ktorý realizuje pracovnú cestu mal dostať diéty podľa Zákona o cestovných náhradách a stravu alebo stravný lístok v zmysle Zákonníka práce...No ajtak sa mi nezdá, že niekomu sa za 1 zmenu ujde z oboch a niekto nedostane nič, napriek tomu, že odpracoval takisto ako prvý.
Tweety
27.08.09,12:21
Ďakujem Gabi,
ale v Zákonníku práce sa nikde nepíše, že /4 hod na pracovisku/ vzniká nárok na poskytnute stravy-stravného lístka, ale: § 152 ods 2.:
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla..............počas pracovnej cesty vykonáva prácu v rámci svojej pracovnej zmeny....to by mohlo ale znamenať, že za jednu zmenu by každý pracovník, ktorý realizuje pracovnú cestu mal dostať diéty podľa Zákona o cestovných náhradách a stravu alebo stravný lístok v zmysle Zákonníka práce...No ajtak sa mi nezdá, že niekomu sa za 1 zmenu ujde z oboch a niekto nedostane nič, napriek tomu, že odpracoval takisto ako prvý.
Za odpracovaný čas za zmenu dlhšiu ako 4 hod. vzniká podľa § 152 ZP nárok na zabezpečenie stravovania, ak odpracuje napr. 4hod.2min. má nárok na stravný lístok, a ak po odpracovaní v ten istý deň odíde na PC dlhšiu ako 5 hod. má nárok na diéty- stravné počas PC podľa Zákona o CN.

Pozri § 5 Zákona o CN
(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
mirčiak
04.09.09,07:19
Zdravím, môže mi niekto odobriť postup môjho zamestnávateľa? Zamestnanci v danej firme poberajú stravné lístky v hodnote 2,70 čo je minimálna hodnota stanovená zákonom v tomto období. Šéf ale chce hodnotu stravných lístkov znížiť. Môže to urobiť? Iný príspevok na stravu firma nezabepečuje.
Gabi03
04.09.09,07:24
Zdravím, môže mi niekto odobriť postup môjho zamestnávateľa? Zamestnanci v danej firme poberajú stravné lístky v hodnote 2,70 čo je minimálna hodnota stanovená zákonom v tomto období. Šéf ale chce hodnotu stravných lístkov znížiť. Môže to urobiť? Iný príspevok na stravu firma nezabepečuje.

Ak hovoríme o stravných lístkov ako gastrlolískoch použiteľných v akýchkoľvek určitých reštauráciách (prípadne obchodoch s potravinami), tak nemôže ich znížiť.
Zníženie by mohol uskutočniť iba vtedy, ak by vám zabezpečil teplé hlavné jedlo, v akejkoľvek hodnote (aj nižšej).
Tweety
04.09.09,07:27
Zdravím, môže mi niekto odobriť postup môjho zamestnávateľa? Zamestnanci v danej firme poberajú stravné lístky v hodnote 2,70 čo je minimálna hodnota stanovená zákonom v tomto období. Šéf ale chce hodnotu stravných lístkov znížiť. Môže to urobiť? Iný príspevok na stravu firma nezabepečuje.
AK by hodnotu znížil, porušil by tým odst. 4 §152 ZP.
mirčiak
04.09.09,07:33
Ďakujem veľmi ste mi pomohli.