mtd1
03.10.07,17:32
Ahojte poradaci,

mam otazocku k hlaseniam o zrazenych preddavkoch.
Mzdy spracovavam firmam externe, takze nemam prehlad o tom
kedy skutocne realizuju prevod miezd na osobne ucty zamestnancov
a kedy zrealizuju odvod dane preddavkovej a zrazkovej.
Takze v prehlade nechavam datumy navrhnute programom-Olymp.
Je tato vec-nezhoda v datumoch na podanych hlaseniach a skutocnou realizaciou prevodu, napadnutelna zo strany danoveho uradu?

Dakujem :)
Monika Kováčová
03.10.07,15:47
určite áno je napadnuteľná... hlavne pri kontrole.
Ja to robím tak, že dátum odvodu pokiaľ neviem tak nevyplním... Na ďalší mesiac to idem dopísať do tlačiva... väčšinou ma telefonicky vyzvú. Zvykli si už.
Zoltán Kovács
03.10.07,15:56
Ja mám trošku iný problém, ale tiež s dátumami. Program uvádza dátum zrazenia ako dátum termínu výplaty. Ale keď výplata sa počíta k poslednému dňu mesiaca, tak nemalo by tam byť ten posledný deň v mesiaci. Príklad: za mesiac 07/2007 je výplatný termín 10.08.2007, to program aj uvádza. Ale pre mňa je logickejšie, že ak výplatu rátam k 31.07. tak aj dátum zrazenia je 31.07. Alebo nie?
Monika Kováčová
03.10.07,16:01
Nie smith, pretože pozri si r.01: Zrazené preddavky na daň blablabla zo zúčtovaných a VYPLATENÝCH miezd....

takže dátum vyplatenia je dôležitý...
Paula
03.10.07,16:19
Ahojte poradaci,

mam otazocku k hlaseniam o zrazenych preddavkoch.
Mzdy spracovavam firmam externe, takze nemam prehlad .......


Tomu ja vravím "chyba réžie". Zbankrotovali by, keby Vám zavolali a dátumy nadiktovali?;)
cloe
03.10.07,16:22
Do podania prehľadu už mám výpis z bankového účtu, takže dátum skutočného odvodu preddavkov na daň viem zistiť odtiaľ. Čo sa týka dátumu vyplatenia výplaty tak si myslím, že ak je zhodný dátum na výplatnej listine s tým čo je na prehľade, tak je to v poriadku aj keď by ju skutočne
zamestnancom vyplatil inokedy, to sa asi nedá zistiť.
Zoltán Kovács
03.10.07,16:32
Nie smith, pretože pozri si r.01: Zrazené preddavky na daň blablabla zo zúčtovaných a VYPLATENÝCH miezd....

takže dátum vyplatenia je dôležitý...

Ďakujem, už teraz budem vedieť. Ale čo k nevyplatí mzdy do konca mesiaca v ktorom sa podáva 1/4 ročné hlásenie, vtedy aký dátum?
vikinka
03.10.07,16:34
Osobne nemám skúsenosti s nevyplat,miezd,ale myslím si že v takom prípade ani neuvádzaš do prehľadu tie mzdy,až v mesiaci,teda Q.v ktorom boli vyplatené.
Monika Kováčová
03.10.07,16:35
No vtedy je to komplikovanejšie.... Uvádzaš tam len tie mzdy, ktoré boli skutočne vyplatené... Takže ak vyplatené neboli, neuvedieš ani dátum ani sumu dane. Uvedieš až v ďalšom kvartáli, napr. aj dva mesiace spolu v jednom stĺpci. Takto som bola poučená pracovníčkou DÚ.
evina
03.10.07,16:35
Ďakujem, už teraz budem vedieť. Ale čo k nevyplatí mzdy do konca mesiaca v ktorom sa podáva 1/4 ročné hlásenie, vtedy aký dátum?

Podľa mňa žiadny a ani ich tam neuvedie, keď nevyplatí....
uvedie až keď skutočne vyplatí
Monika Kováčová
03.10.07,16:38
Diskusiu doplním o citáciu zo zákona:

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ),

Len pre úplnosť.;)
Orsz
03.10.07,16:40
Ja v tomto prípade rozlišujem predpísaný výplatný deň a skutočný deň výplaty. My máme v zmluvách výplatný termín 30-teho nasled.mesiaca, ale mzdy sa môžu vyplatiť 20-teho, 23-tieho, aj 15-teho, mnohé idú z účtu, tak veľmi ľahko sa dá zistiť kedy sú vyplatené. Naučila som klientov, že keď posielajú mzdu na účet zamestnanca, hlavne tú poslednú /niekedy je to podľa finančných prostriedkov, tak sa posielajú aj postupne), aby spolu s ňou zaplatili daň zo mzdy - dávam im to na spoločný príkaz na úhradu.
Takže cloe, možno Ťa nepoteším, ale deň vyplatenia mzdy je odkontrolovateľné. Je možné, že ak uvádzaš v hláseniach napr. 30-teho, a týmto dňom zúčtuješ vyplatenie miezd, ktoré sú v hotovosti, tak by to relatívne mohlo byť. Inak nestretla som sa ešte s takouto kontrolou zo strany DU - väčšinou kontrolujú správny výpočet, uplatňovanie nezdaniteľných čiastok, daň,bonusu atď.
Orsz
03.10.07,16:42
No vtedy je to komplikovanejšie.... Uvádzaš tam len tie mzdy, ktoré boli skutočne vyplatené... Takže ak vyplatené neboli, neuvedieš ani dátum ani sumu dane. Uvedieš až v ďalšom kvartáli, napr. aj dva mesiace spolu v jednom stĺpci. Takto som bola poučená pracovníčkou DÚ.

A čo keď nevyplatil len jednu mzdu - zaplatil ju oneskorene a ostatným dvom zamestnancom ju zaplatil v termíne, čo vtedy?
evina
03.10.07,16:48
A čo keď nevyplatil len jednu mzdu - zaplatil ju oneskorene a ostatným dvom zamestnancom ju zaplatil v termíne, čo vtedy?

Uvedieš dve vyplatené mzdy a tú jednu vtedy, keď ju vyplatí .
Monika Kováčová
03.10.07,16:49
A čo keď nevyplatil len jednu mzdu - zaplatil ju oneskorene a ostatným dvom zamestnancom ju zaplatil v termíne, čo vtedy?


posledná strana štvrtý riadok od spodu: 1) Uvádza sa dátum výplaty, poukázania, pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru za príslušný kalendárny mesiac.

Takže pokiaľ bola mzda vyplatená len jednému zamestnancovi, uvedieš sumu dane jedného zamestnanca...
Zoltán Kovács
03.10.07,16:50
A čo vtedy ak výplaty nevyplatí, ale daň odvedie. Jednoducho nemal na výplaty len na daň a nechcel ostať dlžný DÚ?
evina
03.10.07,16:51
Do podania prehľadu už mám výpis z bankového účtu, takže dátum skutočného odvodu preddavkov na daň viem zistiť odtiaľ. Čo sa týka dátumu vyplatenia výplaty tak si myslím, že ak je zhodný dátum na výplatnej listine s tým čo je na prehľade, tak je to v poriadku aj keď by ju skutočne
zamestnancom vyplatil inokedy, to sa asi nedá zistiť.

Vyplatenie mzdy pracovníkovi musíš mať predsa podložené VPD /tu je aj podpis pracovníka/ alebo výpisom z banky a zároveň podpisom pracovníka o prevzatí výplatnej pásky-takže deň vyplatenia mzdových prostriedkov je a musí byť presne odkontrolovateľný.
Orsz
03.10.07,16:51
Uvedieš dve vyplatené mzdy a tú jednu vtedy, keď ju vyplatí .

Takže môžem napísať za júl, že bolo vyplatené aspoň tým dvom, teda riadne. No stalo sa mi to teraz u jedného klienta, dúfam, že sa mu to nebude už stávať.
Monika Kováčová
03.10.07,16:52
A čo vtedy ak výplaty nevyplatí, ale daň odvedie. Jednoducho nemal na výplaty len na daň a nechcel ostať dlžný DÚ?


jednoducho: zrazené 0,- dátum nič a odvedené dátum + suma.
Orsz
03.10.07,16:54
posledná strana štvrtý riadok od spodu: 1) Uvádza sa dátum výplaty, poukázania, pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru za príslušný kalendárny mesiac.

Takže pokiaľ bola mzda vyplatená len jednému zamestnancovi, uvedieš sumu dane jedného zamestnanca...

Toto chápem tak, že napr. odviedol daň v plnej výške napr. 2000,-Sk a tú uvediem ako odvedenú, ale zrazená bola len vo výške 1200,-Sk, tak tým uvediem povinnosť odvodu len vo výške 1200,-Sk a tých zvyšných 800,-Sk prirátam pri vyplatení v nasled.mes., chápem správne?
Monika Kováčová
03.10.07,16:56
Toto chápem tak, že napr. odviedol daň v plnej výške napr. 2000,-Sk a tú uvediem ako odvedenú, ale zrazená bola len vo výške 1200,-Sk, tak tým uvediem povinnosť odvodu len vo výške 1200,-Sk a tých zvyšných 800,-Sk prirátam pri vyplatení v nasled.mes., chápem správne?


Prvý riadok zrazené a vyplatené 1200,- a neviem koľký riadok odvedené 2000,-.
V ďalšom kvartáli pripočítaš zrazené a vyplatené 800,- a odvedené o 800,- sk menej.
Zoltán Kovács
03.10.07,16:56
jednoducho: zrazené 0,- dátum nič a odvedené dátum + suma.

Podľa mojích skúsenosti by okamžite zvonil telefón z DÚ, čo som uviedol za nezmysel.
evina
03.10.07,16:56
A čo vtedy ak výplaty nevyplatí, ale daň odvedie. Jednoducho nemal na výplaty len na daň a nechcel ostať dlžný DÚ?

Tu by som ten preddavok osobne do výkazu neuviedla v riadku 1 a v riadku 7 uviedla.
Monika Kováčová
03.10.07,16:57
Podľa mojích skúsenosti by okamžite zvonil telefón z DÚ, čo som uviedol za nezmysel.
Máš pravdu. :)
Vysvetlila by som to. Veď takto nezmyselne je to vaše tlačivo postavené, vážená pani ...
evina
03.10.07,16:57
Podľa mojích skúsenosti by okamžite zvonil telefón z DÚ, čo som uviedol za nezmysel.

Tak by si im popísal pravdu a uznali by, že je to dobré:D
Zoltán Kovács
03.10.07,16:59
Máš pravdu. :)
Vysvetlila by som to. Veď takto nezmyselne je to vaše tlačivo postavené, vážená pani ...

Ale mňa už unavuje vysvetľovať blbosť iných "odborníkov". :D
Zoltán Kovács
03.10.07,16:59
Tak by si im popísal pravdu a uznali by, že je to dobré:D

Nie každá správkyňa je taká, že to pochopí na prvý pokus.
evina
03.10.07,17:00
Nie každá správkyňa je taká, že to pochopí na prvý pokus.

Má smolu:D
Zoltán Kovács
03.10.07,17:04
Má smolu:D

Ale aj ja :mee:
cloe
03.10.07,17:09
Vyplatenie mzdy pracovníkovi musíš mať predsa podložené VPD /tu je aj podpis pracovníka/ alebo výpisom z banky a zároveň podpisom pracovníka o prevzatí výplatnej pásky-takže deň vyplatenia mzdových prostriedkov je a musí byť presne odkontrolovateľný.
Súhlasím s tebou:)
mtd1
03.10.07,17:24
Ok poradaci,

dakujem Vam vsetkym za prispevky.

Teda verim, ze sa nemusim obavat a kontrolori z DU ma hadam neubiju
za nezhodne datumy v jednom Q prehlade.
Dam pozor dobuducna .

Prajem vsetkym pekny vecer.

;)
zienka
29.10.07,16:45
Prosim ja tomu stale nerozumiem. Tak mi prosim pomozte mi to ozrejmit.
Takze ked zaplatim mzdu trom zamestnancom a stvrtu nezaplatim s tym ze ani dan som neodviedla, znamena to,ze do prehladu za dany mesiac napisem dan len tych zamestnancov ktorym som mzdy vyplatila do r01 do r07 napisem 0?
Iveta Matlovičová
29.10.07,17:30
žienka, v predchádzajúcich príspevkoch, ale i v samotnom poučení tlačiva je uvedené, že v prehľade sa uvádza úhrn zrazených preddavkov na daň, ktoré zamestnávateľ, zrazil za príslušné kalendárne mesiace vykazovaného štvrťroka zo
zúčtovaných a SKUTOČNE vyplatených miezd, takže ak si štvrtú mzdu zamestnancom nevyplatila, nie je tam čo uviesť, popríp. uvedieš nuly
zienka
30.10.07,07:23
Dakujem pekne, ze ste mi to ozrejmili, takze v prehlade uvediem 0. A co potom s danovym bonusom? Dam v celom stlpci 0?