ValMa
03.10.07,18:11
Od 1.10.07 som si vybavila živnosť na ubytovanie v chalupe.
Bývam v meste a chalupu mám na dedine. Bolo potrebné do živnosti uviesť
prevádzkáreň s adresou chalupy na dedine? - na úrade mi povedali, že áno.
Účtovníčka sa ma opýtala, či nepotrebujem povolenie z hygieny, a či netreba zaradiť chalupu - ubytovanie do kategórií (ani neviem akých).
Preto prosím všetkých, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti aby mi pomohli, čo ďalšie treba ešte urobiť, aby som to mala v poriadku.
Ďakujem
ValMa
06.10.07,17:54
nikto neporadí ?
betka
06.10.07,18:16
Je dôležité mať na pamati:

Pokyn DR SR
k dani za ubytovanie podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov

Daň za ubytovanie upravuje V. časť zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o miestnych daniach“).

Predmet dane

Predmet dane za ubytovanie vymedzuje § 37 zákona o miestnych daniach. Podľa uvedeného ustanovenia predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie fyzickej osoby v ubytovacom zariadení.

V nadväznosti na ubytovacie zariadenie bol zákonom č. 517/2005 Z. z. k zákonu o miestnych daniach zmenený odkaz k poznámke pod čiarou na § 30 ods. 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej „živnostenský zákon“), ktorým sa splnomocňuje Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky na úpravu kategorizácie ubytovacích zariadení a klasifikačných znakov na ich zaraďovanie do tried všeobecne záväzným právnym predpisom. Keďže legislatívne pravidlá vlády SR nedovoľujú uviesť v poznámke pod čiarou odkaz na vyhlášku (v tomto prípade na vyhlášku Ministerstva hospodárstva SR č. 419/2001 Z. z., ktorou sa upravuje kategorizácia ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried ďalej len „vyhláška“), uvádza sa pre určenie ubytovacích zariadení odkaz na vyššie uvedené ustanovenie živnostenského zákona. V predmete dane za ubytovanie sa vychádza len z poskytovania odplatného prechodného ubytovania vo vyhláške definovaných ubytovacích zariadeniach bez ohľadu na to, či má prevádzkovateľ prechodného ubytovania živnostenské oprávnenie na vykonávanie tejto činnosti.

Vzhľadom na vyššie uvedené, predmetom dane za ubytovanie je iba ubytovanie, ktoré spĺňa podmienky vymedzené v § 37 zákona o miestnych daniach. Medzi tieto podmienky patria:
• poskytnutie ubytovania za odplatu,

• ubytovanie v ubytovacom zariadení
Ubytovacie zariadenie
vymedzuje vyhláška. Za ubytovacie zariadenie sa považuje budova, priestor alebo plocha, kde sa verejnosti za úhradu poskytuje prechodné ubytovanie a s ním spojené služby. Za ubytovacie zariadenia sa považujú:
a) hotel (hotel, garni hotel, horský hotel, motel)
b) botel
c) penzión
d) turistická ubytovňa
e) chatová osada
f) kemping
g) ubytovanie v súkromí (izba, objekt, prázdninový byt).
Ubytovacie zariadenia sa zaraďujú do kategórií a tried podľa toho, či spĺňajú alebo nespĺňajú kritériá kategorizácie ustanovené v prílohe k vyhláške. Ak ubytovacie zariadenia nespĺňajú kritériá určené v prílohe k vyhláške, nie sú predmetom dane za ubytovanie.

Príklad:
Fyzická osoba vo svojom rodinnom dome prenajíma za odplatu izbu s dvomi lôžkami. Podľa kategorizácie uvedenej v prílohe k vyhláške, ubytovaným osobám musí byť umožnený prístup do izby počas celých 24 hodín, izba musí byť nepriechodná, uzamykateľná, priamo osvetlená denným svetlom, vetrateľná, denne upratovaná atď. V prípade, že izba na súkromí nespĺňa niektorú z podmienok vymenovaných v prílohe k vyhláške, nepovažuje sa za ubytovacie zariadenie a z uvedeného dôvodu nepodlieha dani za ubytovanie.

Daňovníkom dane za ubytovanie podľa § 38 zákona o miestnych daniach je fyzická osoba, ktorá sa v ubytovacom zariadení prechodne ubytuje. Daňovníkom dane za ubytovanie je napr. obchodný cestujúci ubytovaný v hoteli, turista ubytovaný v chatovej osade alebo turistickej ubytovni, rekreant ubytovaný v penzióne, na súkromí a pod. za podmienky, že ide o prechodné a zároveň odplatné poskytnutie ubytovania.

Na určenie základu dane za ubytovanie je podstatný počet prenocovaní fyzickej osoby v ubytovacom zariadení poskytujúcom prechodné ubytovanie.

Pre všetky druhy ubytovacích zariadení určí obec všeobecne záväzným nariadením jednotnú sadzbu dane v slovenských korunách na osobu a prenocovanie. Výšku sadzby dane ponecháva zákon o miestnych daniach výlučne v kompetencii správcu dane, pričom neumožňuje určiť rôzne sadzby dane napr. v závislosti od kategórie alebo triedy ubytovacieho zariadenia.

Pri dani za ubytovanie daňovník neplatí daň priamo správcovi poplatku ale fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá prechodné ubytovanie v územnom obvode obce poskytuje. Prevádzkovateľ ubytovacieho zariadenia, ktorý poskytuje prechodné ubytovanie je v tomto prípade platiteľom dane, ktorý vybratú daň odvádza obci. Pre vyberanie dane za ubytovanie nie rozhodujúce, či platiteľ dane má na výkon tejto činnosti živnostenské oprávnenie, ani to, či osoba ubytovaná v ubytovacom zariadení si hradí náklady za ubytovanie v plnej výške alebo iba čiastočne.

Na dani za ubytovanie je miestne príslušnou obcou obec, na území ktorej sa ubytovacie zariadenie nachádza.
goosesk
15.07.08,07:23
Je dôležité mať na pamati:

V prípade, že izba na súkromí nespĺňa niektorú z podmienok vymenovaných v prílohe k vyhláške, nepovažuje sa za ubytovacie zariadenie a z uvedeného dôvodu nepodlieha dani za ubytovanie.
.


Ahoj Betka,

toto mi nieje uplne jasne. To znamena, ze ked si otvorim "turisticku ubytovnu" ktora bude pristupna vyhradne od 18:00 - 7:00 , tak nepodlieha dani za ubytovanie ? potom k comu podlieha?

dalej si pisala ,ze prevadzkovatel nemusi mat zivnost na ubytovacie sluzby. To znamena ,ze mozem ubytovavat bez tejto zivnosti? resp. dan mozem odvadzat aj ked nemam zivnost,,ale bez zivnosti to nemozem robit :D.

snazim sa patrat co vsetko musim vybavit ak by som si chcel prenajat priestor a spravit z neho turisticku ubytovnu, hlavne teda pre robotnikov. Len tazko sa to hlada, ked to nieje normalne oznacene.. ale vsetko ma vsade odkazy na tamto a potom dodatok a zmena a ... .. ach jo..

dakujem.