SMartina
04.10.07,06:11
Ahojte. Nemám s tým žiadné skúsenosti a na porade som si prečítala veľa článkov na túto tému, ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Ak je osoba len konateľ, nie je ani zamestnancom ani živnostník, tak by mal platit odvod do ZP a dobrovoľne do SP. Lenže problém je v tom, že on nič nikde neplatí. Potrebujem poradiť, ako mu pomôcť, v ZP treba vypísať nejaké tlačivo alebo to nejako oznámiť, alebo niečo iné? A potom akú čiastku bude platiť mesačne? Takú ako živnostník na odvod mesačne? A aké kroky mám podniknúť v SP? Tam by asi malo byť nejaké tlačivko, ktoré sa vypíše, ale to si len myslím. Prosím o radu. Vopred všetkým ďakujem. :)
shaggy
04.10.07,04:18
Rozhodujúce je či má príjem z tejto S.R.O.
Ak ano VZ je tento príjem.
Ak nie tak do ZP aj SP sa môže prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba.
ZP = 692,- Sk
Sp = podľa toho ake poistenie si vyberie min.VZ 8100,-
(NP 4,4%, SDP 18%, IDP 6% PvNZ 2% RF 4,75%)
Betkaj
04.10.07,04:33
Ahoj, ak dostane odmenu konateľa je potrebné prihlásiť ho v jeho zdravotnej poisťovni (prihláška zamestnanca, oznámenie - sú na nete) - do 8 dní odo dňa začiatku obdobia, za ktoré sa mu bude vyplácať odmena konateľa. do sociálnej poisťovne nemusí byť vôbec prihlásený. Odvody do zdr. poisťovne si platí podľa výšky mzdy. Mzdový účtovník mu z hrubej odmeny konateľa odráta odvody do zdravotnej poisťovne za zamestnanca a zamestnávateľa a daň.