Janka P
04.10.07,08:20
Prosím o radu. Doposiaľ sme poskytovali zamestnancom SL vo výške 85,- Sk. Od októbra sme sa rozhodli pre hodnotu 89,- Sk. Stalo sa nám tak, že v jednom mesiaci máme lístky dvoch hodnotách. Môžeme niektorým zamestnancom vyplatiť lístky v hodnote 85,- Sk a iným v hodnote 89,- Sk, pričom príspevok zamestnávateľa bude v obidvoch prípadoch rovnaký t.j. 48,95 Sk. Mzdárka nesúhlasí, tvrdí, že podľa ZP je to diskriminácia. Vopred ďakujem za odpoveď.
hanelie
04.10.07,06:25
pričom príspevok zamestnávateľa bude v obidvoch prípadoch rovnaký t.j. 48,95 Sk.

prečo rovnaký? percentuálna hodnota z 85 a 89 je rozdielna

žeby rozdiel pár korún bol diskriminácia? a ide o preklenovacie obdobie veď v budúcom mesiaci už dostanú SL v rovnakej hodnote:)
Tweety
04.10.07,06:26
Môžete to riešiť aj tým spôsobom, že dokúpite k stravenkám za 85.-ešte aj stravenky v hodnote 4.-( my sme tak robili, keď sme mali 80.-, a mohli a chceli sme dať už 89.-), alebo 85.- vrátiť, a dokúpiť 89.-, tak aby každý dosta stravenku v rovnakej hodnote.
Zoltán Kovács
04.10.07,06:30
prečo rovnaký? percentuálna hodnota z 85 a 89 je rozdielna

žeby rozdiel pár korún bol diskriminácia? a ide o preklenovacie obdobie veď v budúcom mesiaci už dostanú SL v rovnakej hodnote:)

Áno je diskriminácia, ten čo dostane 89,- listky je o čo lepší zamestnanec ako ten čo dostane 85,- listok? Lepšie.....

P.S. Skoro som tam napísal niečo nevhodné.:D
Janka P
04.10.07,06:45
Vďaka za reakcie, príspevok zamestnávateľa je rovnaký preto, lebo prispievame v maximálnej povolenej výške ( bez ohľadu na cenu lístka ), preto ja osobne to za diskrimináciu nepovažujem.

P.S. SMITH! Na čo ty hneď nemyslíš. Ale budiš Ti odpustené.;) :---
Zita5
04.10.07,06:49
Vďaka za reakcie, príspevok zamestnávateľa je rovnaký preto, lebo prispievame v maximálnej povolenej výške ( bez ohľadu na cenu lístka ), preto ja osobne to za diskrimináciu nepovažujem.

P.S. SMITH! Na čo ty hneď nemyslíš. Ale budiš Ti odpustené.;) :---

No to je diskriminácia zamestnancov , k tomu nie je potrebný žiaden komentár . Keď aj je to pár korún , ale sú zamestnanci z nižšou hodnotou stravného lístku diskriminovaní .
hanelie
04.10.07,06:53
Áno je diskriminácia, ten čo dostane 89,- listky je o čo lepší zamestnanec ako ten čo dostane 85,- listok
ejha, veľmi prísne v maličkostiach....
Zoltán Kovács
04.10.07,06:56
ejha, veľmi prísne v maličkostiach....

Ale zákon zakazuje diskrimináciu všetkého druhu. Keď zamestnanci s nižšou hodnotou SL sú uvedomelí tak zamestnávateľ môže mať problémy prinajmenšom s Išpektorátom práce.
Zita5
04.10.07,06:57
ejha, veľmi prísne v maličkostiach....

No predpokladám že to je ,alebo bola len prechodná situácia , ale vieš si uvedomiť , že aj maličkosť môže narobiť veľký problém .Stačila by jedna sťažnosť zamestnanca na inšpektorát .Myslím , že ani jednému zamestnávateľovi by nepadlo vhod , za pár korún si narobiť problém .
Janka P
04.10.07,07:16
Ešte raz ďakujem za názory, potrebujem si však ujasniť fakt, že žiaden zo zamestnancov nebol finančne ukrátený. Ten, ktorý dostal lístk za 85,-Sk bude mať zrazené 36,05/ks a ten, ktorý dostal lístky za 89,- Sk bude mať zrazené 40,05/ks. Aj v tomto prípade sa jedná o diskrimináciu ?
Zita5
04.10.07,07:18
Ešte raz ďakujem za názory, potrebujem si však ujasniť fakt, že žiaden zo zamestnancov nebol finančne ukrátený. Ten, ktorý dostal lístk za 85,-Sk bude mať zrazené 36,05/ks a ten, ktorý dostal lístky za 89,- Sk bude mať zrazené 40,05/ks. Aj v tomto prípade sa jedná o diskrimináciu ?


Vaša mzdárka má pravdu , každý zamestnanec má dostať stravný lístok v rovnakej hodnote . Buď dostanú všetci 89,- Sk alebo všetci 85,- Sk SL.
Ja neviem čo ešte chcete zisťovať .
Tweety
04.10.07,07:19
Nie, tým, že ste to vyriešili celkovou kalkuláciou-doplatkom pre zamestnancov priaznivo je to OK.
Zoltán Kovács
04.10.07,07:21
Nie, tým, že ste to vyriešili doplatkom pre zamestnancov priaznivo je to OK.

A čo keď denné menu stojí 90,- Sk. Ten čo má 89,- listok dopláca 1 korunu, ten čo má 85,- listok dopláca 5 korún. A sme späť pri diskriminácii.
Melnick
04.10.07,07:24
Nie, tým, že ste to vyriešili celkovou kalkuláciou-doplatkom pre zamestnancov priaznivo je to OK.
Majka , mohli by sa zamestnanci tiež sťažovať,že oni z doplatku zaplatili daň.;)
mimotemy Ja by som ich tento mesiac poriešila: tebe jeden 85, tebe jeden 85........... a v ďalšom mesiaci rovnaké SL.
Tweety
04.10.07,07:25
Áno, to je možné, ale, ten, čo dostal lístok v hodnote 89.- zaplatil za neho viac, ako ten, čo má lístok lacnejší, takže sa to vyrovná.
Tweety
04.10.07,07:28
Je úplné bežné, že napr. jedni majú stravenky a druhí sa stravujú napr. v jedálni, kde sú jedlá lacnejšie, a tam o diskriminácii nemôžeme hovoriť. Aj my sme mali zamestnancov, ktorí sa stravovali v cudzej záv. jednálni, kde bol obed za 67.- a ostatní dostávali stravenky v hodnote 80.-
ekonom99
04.10.07,07:30
pre hanelie: prečo rovnaký? percentuálna hodnota z 85 a 89 je rozdielna
rovnaká preto, lebo 55% sa počíta zo stravného podľa zákona, t,j, z 89.- Sk, aj ked nakúpené lístky sú v rôznych hodnotách
Zita5
04.10.07,07:33
Je úplné bežné, že napr. jedni majú stravenky a druhí sa stravujú napr. v jedálni, kde sú jedlá lacnejšie, a tam o diskriminácii nemôžeme hovoriť. Aj my sme mali zamestnancov, ktorí sa stravovali v cudzej záv. jednálni, kde bol obed za 67.- a ostatní dostávali stravenky v hodnote 80.-

Majka možno ma :D , ale aj to je diskriminácia .;) :)
hanelie
04.10.07,07:36
Ešte raz ďakujem za názory, potrebujem si však ujasniť fakt, že žiaden zo zamestnancov nebol finančne ukrátený. Ten, ktorý dostal lístk za 85,-Sk bude mať zrazené 36,05/ks a ten, ktorý dostal lístky za 89,- Sk bude mať zrazené 40,05/ks. Aj v tomto prípade sa jedná o diskrimináciu ?

šalamúnske riešenie
Tweety
04.10.07,07:42
Majka možno ma :D , ale aj to je diskriminácia .;) :)
A čo potom ZP § 152 od 1.9.07? ktorý hovorí o minim. hodnote stravenky, ale už nič nehovorí o minim. hodnote jedla. Ja tam dikrimináciu vidím.
Zita5
04.10.07,08:20
A čo potom ZP § 152 od 1.9.07? ktorý hovorí o minim. hodnote stravenky, ale už nič nehovorí o minim. hodnote jedla. Ja tam dikrimináciu vidím.

OK Majka . Pochopiť sa to dá , nie každý zamestnanec chce dostávať stravné poukážky a zasa opačne , nie každý zamestnanec chce chodiť na stravovanie do závodnej jedálne alebo jej podobnej .Je to na rozhodnutí zamestnanca , ale aj to by som nejako deklarovala , že sa tak rozhodol .

Ale ak dávam zamestnancom stravné poukážky , tak všetkým rovnako , to znamená že v rovnakej výške napr. 89 SK .
Janka P
04.10.07,09:04
Zitka, spýtam sa inak : V čom sú znevýhodnení tí čo majú lístok za 85 oproti tým, čo maju lístok za 89 ak majú o daný rozdiel vyššiu čistú mzdu ?
mojto
04.10.07,11:22
Aká diskriminácia? Pri 90 korunovom obede jedni doplatili 1,- v reštaurácii a zamestnávatelovi 40, tí druhí v reštaurácii 5 a zamestnávateľovi 36. Alebo to chápem zle? K dokúpeniu 4,- Sk lístkov len toľko: od 1.9. sa dá kúpiť lístok až od 67 Sk - sprostredkovateľské spoločnosti lacnejší nemajú.
shaggy
04.10.07,11:29
Tiež máme stravenky (60,-Sk)v hodnote nižšej ako je 75% z 89Sk,-
Nielenže je porcia malá ani to jedlo sa neda jesť - ale každý máme iné chuťové kanáliky.(-:
A vybrané osoby majú gastrolístky v hodnote 89Sk,- a stravujú sa kde chcú.
JE TO DISKRIMINÁCIA!!!
Chobot
04.10.07,12:53
Prosím o radu. Doposiaľ sme poskytovali zamestnancom SL vo výške 85,- Sk. Od októbra sme sa rozhodli pre hodnotu 89,- Sk. Stalo sa nám tak, že v jednom mesiaci máme lístky dvoch hodnotách. Môžeme niektorým zamestnancom vyplatiť lístky v hodnote 85,- Sk a iným v hodnote 89,- Sk, pričom príspevok zamestnávateľa bude v obidvoch prípadoch rovnaký t.j. 48,95 Sk. Mzdárka nesúhlasí, tvrdí, že podľa ZP je to diskriminácia. Vopred ďakujem za odpoveď.

Myslím, že sa tento problém príliš nafukuje, hoci problémom nie je.

Prečo jednoducho nevrátite tie 85korunové lístky dodávateľskej firme (dobropisom) a miesto nich si nezoberiete 89 korunové. Potom všetci budú mať rovnaké - 89 korunové.

Chápem mzdárku - síce s tou diskrimináciou je to diskutabilné, ale je to jednoduchšie dať všetkým lístok v rovnakej hodnote.

My sme teraz prechádzali z 89korunových na 90 korunové. Všetky čo zostali v pokladni sa vrátili firme Vaša stravovacia. Nebol žiadny problém s vrátením tých 89 korunových.

A hovoriť v tomto prípade o diskriminácii .... :confused:

iné problémy neexistujú? :rolleyes:
Chobot
04.10.07,12:55
Tiež máme stravenky (60,-Sk)v hodnote nižšej ako je 75% z 89Sk,-
Nielenže je porcia malá ani to jedlo sa neda jesť - ale každý máme iné chuťové kanáliky.(-:
A vybrané osoby majú gastrolístky v hodnote 89Sk,- a stravujú sa kde chcú.
JE TO DISKRIMINÁCIA!!!

Myslím, že nie je. Je to len zabezepčenie stravovania rôznou formou.

Čo je na tom diskriminujúce, ak denným zamestnancom firma zabezpečí stravovanie v závodnej jedálni a nočným strážnikom dá gastrolístky, lebo veď jedáleň v noci nebude variť.;)
shaggy
04.10.07,19:04
Všetci pracujeme cez deň. A na obed chodime v rovnakom čase!