asdfrewq
23.02.05,17:58
Akým spôsobom môžem predať zásoby pod nákupnú cenu?

Ide o to, že niektoré majú už aj viac rokov a sú to elektronické komponenty, ktoré rýchlo morálne starnú a teda aj ich trhová cena sa znižuje. Mám ich v nákupnej hodonote okolo 90.000,- Sk a pritom trhová hodnota je asi 20.000,- Sk. Mám kupcu na ne práve za 19.000 Sk.

NEBUDÚ MI DANIARI DO TOHO PICHAŤ?

Všetkým ešte raz ďakujem za rady.
Marianna01
24.02.05,21:52
Nedávno sme boli na školení, kde školiteľka vysvetľovala podobný prípad napr. aj z hľadiska DPH. Z celého vyplývalo, že to nie je problém - ak znižujete al. vyraďujete zásoby, možno by sa hodilo nejaké usmernenie/smernica, kedy a za akú cenu sa to nakúpilo a prečo ste nútený predať to pod NC. Myslím, že aj daniari uznajú, že nie je vaším cieľom skrachovať... A z hľadiska DPH - neviem, či ste platcom, to vraj tiež nie je problém - netreba vrátiť rozdiel medzi odpočítanou DPH.
asdfrewq
24.02.05,22:04
Nie som platca DPH, takze danovy urad o nic neukratim. Len ci problem nie je ta extremne nizka predajna cena oproti nakupnej. Co myslite pod tou smernicou? Som zivnostnik bez zamestancov.
torven
24.02.05,23:08
Postupujete podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania.
Otazka je stroha, preto viem ťažko konkretnejsie reagovat.
Ale daniari si radi zgustnu a pichnu si :::-(((
Doporucujem si kazde precenenie osetrit:
1) vnutropodnikovou smernicou o moralnom a fyzickom opotrebovani..., technicky pokrok - inovacie...
aké metody a postupy uplatnite pri preceneni zasob, pripadne odpis skladovych zasob.
Upozorňujem Vas, ze odpis zasob nad ramec vnutropodnikovych smernic, ktore tiez musia korespondovat s realnym stavom skutocnosti, su polozkou zvysujucou ZD.
Vysoky rozdiel precenenie zásob samozrejme musíte relevantne zdvôvodniť DÚ.
Ak by som Vám robil kontrolu na dani z prijmu a DPH, nemali by ste to take jednoduche.
Takze problem nie je taky jednoduchy, ako sa tvari.
Pretoze 90 000,- a 12 000,- Chapete???
asdfrewq
25.02.05,08:48
Lenze este raz otazka: Ja nemam ziadne smernice. Som sam zivnostnik. Vidim len ich aktualnu trhovu hodnotu. Dokonca uz ani v cennikoch nie su, lebo sa predavaju uz len novsie typy. Ako ma vyzerat taka smernica, alebo dokument?
A to snad nemyslite vazne, ze ked tovar predam pod cenu tak sa mi o to zvysi danovy zaklad? Ved to nema oporu v zakone!!!
Luna
25.02.05,09:08
V roku 2003 sme mali presne tento istý problém.Nakúp.sme materiál za cca 100.000,-na zákazku ktorá sa neuskutočnila.S firmou ktorá nám materiál predala,sme sa dohodli že od nás ten materiál odkúpi naspäť ale za podstatne nižšiu hodnotu tak za 40.000
Vlani prišla kontrola na DPH.Naťahovali sme z DÚ 2 mesiace. Nakoniec robili krížovú kontrolu aj vo fime ktorá nám mat.predala a odkúpila naspäť. Mysleli si že ide o podvod,kde sme chceli získať na DPH.Muslei sme im vysvetliť ,že pre nás je ekonomickejšie predať mat.späť za nejakú hodnotu a štát na tom získa na dani z príjmu ako keby nám stál materiál na a sklade a ani mi ani štát by z toho nič nemal. Torven má pravdu nie je to také jednoduché ako to vyzera a všetko je o tom ako to zdôvodníš pri kontrole.
asdfrewq
25.02.05,09:55
Lenze ja som neplatca DPH, cize stat o nic nepride. Hadam by to malo byt teda jednoduchsie. U mna je problem, ze tie zasoby sa hromadili niekolko rokov a teraz uz ich nakupna hodnota dosiahla taku vysoku ciastku ako bolo uvadzane v prvom prispevku. Cize musim to nejako vyriesit, aby som nemal taku vysoku hodnotu na sklade, a najma aby som aspon nieco este za ne ziskal, kym sa daju predat. Treba k tomu prilozit aj nejake specialne doklady?
Marianna01
26.02.05,14:52
Priložte k tomu práve danú smernicu - smernica sa neodvíja od toho, či máte alebo nemáte zamestnanca, smernice sú dôležitou súčasťou komplexného účtovníctva. A práve takýmto spôsobom treba podobné náležitosti ošetriť. Musíte v nej špecifikovať o čo konkrétne ide, za akým účelom idete znížiť hodnotu zásob, ak môžete/viete zhodnotiť predajnosť alebo využiteľnosť morálne opotrebovaného tovaru, dôvod morálneho opotrebenia, vyjdriť jeho hodnotu teraz, komu idete tovar predať, za akú cenu, a prečo je pre vás výhodnejšie ho predať pod cenu, ako ho držať na sklade a nepredať ho (je to pre nás všetkých jasné - možno nie daňovákom :-))) ) a všetko, čo vás v súvislosti s tým napadne. Ak sa dá, skúste nájsť oporu v zákone a citovať nejaký paragraf.
olga88
26.02.05,20:45
Zasoby mozes predat pod nakupnu cenu, tak, ze ich pred predajom precenis.Urobis zaznam z precenenia - uvedies datum precenenia, druh tovaru, vycislis mnozstvo , povod. cena, nova cena , dovod precenenia -moralne opotrebovanie. Nasledne predas za precenenu cenu.
juko
27.02.05,14:06
Už tu na porade bola raz o tom rozprava. Pri platnosti dnešným zákonov môžeš predať zásoby aj za symbolickú korunu, ak si k tomu vypracuješ internú smernicu, kde presne uvedieš, z akých dôvodov túto transakciu robíš. (likvidácia predajne, vyčistenie skladu, ...)
VladoaKatka
27.01.08,09:48
Obnovujem túto tému.
Čo sa zmenilo za tri roky? Zákony boli novelizované niekoľkokrát.

Obchodník koncom novembra dal výpoveď z obchodných priestorov, neplánuje si otvárať predajňu inde, čiže sa jedná o likvidáciu predajne aj tejto maloobchodnej činnosti.
V decembri sa rozhodol pred akciový predaj t.j. tretí kus tovaru za 1.- Sk. V dňoch 2. a 3.1.2008 urobil fyzickú inventúru predajne a zároveň sa rozhodol pre 50 až 60%-né zľavy na všetko.
Zostatok tovaru po 29.2. plánuje ponúknuť na komis. predaj.

Moje otázky:
- má spracovať nejaké rozhodnutie o akciách aj na december?
- následne novú na január a február na zľavy?
- aj komis bude pravdepodobne v 50%-ných nákupných cenách ponúkať,
samozrejme so zmluvou a DL s harmonogramom vyúčtovania. Čo do tej
zmluvy nesmie zabudnúť uviesť ohľadom zníženia cien? Ale nie len cien.
KEJKA
27.01.08,12:23
podstatné je, či sa pri tých plánovaných zľavách dostane pod obstarávaciu cenu.
a ešte - PU či JU?
VladoaKatka
27.01.08,13:20
Je to JU a nie je plátca DPH.
Pri tých 50-60%ných zľavách je tak na okraji nákupných cien, niekedy pod niekedy + 5%, ale na ten komis pôjde určite pod nákupné ceny.
zltalienka
08.02.08,09:42
Aj mna by zaujimalo, ci sa da tovar predat poda nakupne ceny. Zatvarame autoservis, mame mnoho starych nahradnych dielov, keby sa dali predat pod nakupnu cenu....?
ivti
12.08.10,10:54
Chcela by som vás poprosiť o odpoveď, ak sa likviduje sklad, všetky zásoby sa vyhadzujú, nedajú sa predať a ani už nijako inak použiť, je nutné u platcu DPH (JU), odviesť DPH z týchto likvidovaných zásob? Ďakujem za odpoveď.
ivti
26.08.10,09:26
Chcela by som vás poprosiť o odpoveď, ak sa likviduje sklad, všetky zásoby sa vyhadzujú, nedajú sa predať a ani už nijako inak použiť, je nutné u platcu DPH (JU), odviesť DPH z týchto likvidovaných zásob? Ďakujem za odpoveď.

Poradíte?
Maxinka
23.11.10,09:36
Chcela by som vás poprosiť o odpoveď, ak sa likviduje sklad, všetky zásoby sa vyhadzujú, nedajú sa predať a ani už nijako inak použiť, je nutné u platcu DPH (JU), odviesť DPH z týchto likvidovaných zásob? Ďakujem za odpoveď.
Hmm...:-)ako teda?
PERFEKTDK
07.04.11,07:33
Na toto by zaujímala aj mňa odpoveď. Viete niekto na túto otázku odpovedať. Je to dosť súrne, lebo čaká nás daňová kontrola. Ďakuejm.
KEJKA
07.04.11,07:41
Je to JU a nie je plátca DPH.
Pri tých 50-60%ných zľavách je tak na okraji nákupných cien, niekedy pod niekedy + 5%, ale na ten komis pôjde určite pod nákupné ceny.


Aj mna by zaujimalo, ci sa da tovar predat poda nakupne ceny. Zatvarame autoservis, mame mnoho starych nahradnych dielov, keby sa dali predat pod nakupnu cenu....?

uhradené DF za materiál predsa už boli VOZD, predaj aj pod nákupnú cenu bude POZD, nie je čo riešiť.
KEJKA
07.04.11,07:44
Chcela by som vás poprosiť o odpoveď, ak sa likviduje sklad, všetky zásoby sa vyhadzujú, nedajú sa predať a ani už nijako inak použiť, je nutné u platcu DPH (JU), odviesť DPH z týchto likvidovaných zásob? Ďakujem za odpoveď.
pri ukončení podnikania sa zo zásob DPH odvádza.
DPH sa odvedie v prípade krádeže.
Ak SZČO podniká a z nejakého dôvodu vyraďuje nepredajné zásoby, dá sa predpokladať že ich dáva napr. do zberne železa? alebo predaj za symbolické ceny? V oboch prípadoch aký-taký príjem je a z toho sa DPH tiež odvedie.
Škoda NIE je dodanie v zmysle Z_DPH, teda v tomto prípade sa DPH neodvádza a ani z prípadnej náhrady škody.