Zuzana Boháčová
04.10.07,09:45
Dobrý deň,
prosím Vás,nájde sa tu niekto,kto by sa so mnou podelil o rady.

Idem účtovať s.r.o.,ktorá kúpila nehnuteľnosť dom,kde je sídlo s.r.o.
Zatiaľ firma nemá žiadny príjem,iba výdavky na rekonštrukciu.
S.r.o. je platcom DPH.
Môže mi niekto poradiť,ako treba účtovať?
A čo v prípade,ak v dome sú aj iní obyvatelia,nie zamestnanci s.r.o.
Treba náklady na energie rozpočítať?

Vopred pekne ďakujem za pomoc.
Zoltán Kovács
04.10.07,07:52
Dobrý deň,
prosím Vás,nájde sa tu niekto,kto by sa so mnou podelil o rady.

Idem účtovať s.r.o.,ktorá kúpila nehnuteľnosť dom,kde je sídlo s.r.o.
Zatiaľ firma nemá žiadny príjem,iba výdavky na rekonštrukciu.
S.r.o. je platcom DPH.
Môže mi niekto poradiť,ako treba účtovať?
A čo v prípade,ak v dome sú aj iní obyvatelia,nie zamestnanci s.r.o.
Treba náklady na energie rozpočítať?

Vopred pekne ďakujem za pomoc.

Náklady treba rozlišovať, čo bude iba oprava a čo technické zhodnotenie budovy. Náklady na opravy sa zaúčtujú na 518 511, výdavky (nie náklady, lebo nákladom sa stáva neskôr) na účet 042 až do ukončenia. Potom 021/042. Tieto výdavky do nákladov sa dostanú cez odpisy. Samozrejme nárok na DPH je.
Danila
04.10.07,07:56
Náklady treba rozlišovať, čo bude iba oprava a čo technické zhodnotenie budovy. Náklady na opravy sa zaúčtujú na 518, výdavky (nie náklady, lebo nákladom sa stáva neskôr) na účet 042 až do ukončenia. Potom 021/042. Tieto výdavky do nákladov sa dostanú cez odpisy. Samozrejme nárok na DPH je.Opravím Ťa len v účte opráv a udržiavania - nie 518, ale 511.:)
Zoltán Kovács
04.10.07,07:58
Opravím Ťa len v účte opráv a udržiavania - nie 518, ale 511.:)

Jasné, mal som na mysli 511 ale som písal 518. To je prípad, keď prsty sú rýchlejšie ako rozum. :D Idem opraviť.
Danila
04.10.07,07:59
Jasné, mal som na mysli 511 ale som písal 518. To je prípad, keď prsty sú rýchlejšie ako rozum. :D Idem opraviť.
Veď ja viem.:)
jana2
04.10.07,08:04
A kde by sa mala zaúčtovať bežná oprava a údržba prenajatých priestorov, napr. kúpa dlažby - opravovaná pôvodná dlažba, ide to na 501 alebo 511, keďže sa jedná o prenajaté priestory a v zmluve je povedané, že bežné opravy a údržbu znáša nájomca.
Danila
04.10.07,08:06
A kde by sa mala zaúčtovať bežná oprava a údržba prenajatých priestorov, napr. kúpa dlažby - opravovaná pôvodná dlažba, ide to na 501 alebo 511, keďže sa jedná o prenajaté priestory a v zmluve je povedané, že bežné opravy a údržbu znáša nájomca.Podľa toho, či opravu robíš vlastnými zamestnancami, alebo dodávateľkým spôsobom.
jana2
04.10.07,08:08
vlastnými zamestnancami
Zoltán Kovács
04.10.07,08:10
vlastnými zamestnancami

Potom na 501.
jana2
04.10.07,08:11
Ďakujem, tak to mám správne.
Aisha
04.10.07,08:52
Podľa toho, či opravu robíš vlastnými zamestnancami, alebo dodávateľkým spôsobom.

A keď dodávateľským spôsobom v prenajatých priestoroch? tak ako sa to zaúčtuje? :confused:
Danila
04.10.07,08:55
A keď dodávateľským spôsobom v prenajatých priestoroch? tak ako sa to zaúčtuje? :confused:Pokiaľ to je oprava / a nie TZ/ tak 511. V JÚ prev.réžia.
Zuzana Boháčová
04.10.07,09:49
Náklady treba rozlišovať, čo bude iba oprava a čo technické zhodnotenie budovy. Náklady na opravy sa zaúčtujú na 518 511, výdavky (nie náklady, lebo nákladom sa stáva neskôr) na účet 042 až do ukončenia. Potom 021/042. Tieto výdavky do nákladov sa dostanú cez odpisy. Samozrejme nárok na DPH je.

Ďakujem.
A čo s tou energiou-mám dávať do nákladov celú sumu faktúry?
Zuzana Boháčová
09.10.07,17:37
Náklady treba rozlišovať, čo bude iba oprava a čo technické zhodnotenie budovy. Náklady na opravy sa zaúčtujú na 518 511, výdavky (nie náklady, lebo nákladom sa stáva neskôr) na účet 042 až do ukončenia. Potom 021/042. Tieto výdavky do nákladov sa dostanú cez odpisy. Samozrejme nárok na DPH je.

042 si členíte analyticky?
napríklad: 042001 budova
042002 nákladný automobil
:confused:
alebo všetko 042000?
ďakujem
Zuzana Boháčová
16.10.07,12:36
Takže:
-zmluvu o obstaraní nehnuteľnosti-domu zaúčtujem 042/321
(na účte 321 môžem účtovať ako dodávateľov aj fyzické osoby-občania?)
-zaradenie nehnuteľnosti do podnikania 022/042

-Ďalej mám počas roka faktúry za:
nadstavba, prístavba
kolky (na kataster nehnuteľností)
notárske poplatky (súvisiace s prevodom nehnuteľnosti)
projekčné práce
Toto všetko účtujem na 042?


DPH si môžem odpočítavať z 042?
Platca DPH som až od septembra, môžem si odpočítať DPH aj z "rekonštrukčných prác" spätne napr. za máj? Keďže ide o majetok..:confused:

Ďakujem
Zuzana Boháčová
16.10.07,18:49
Takže:
-zmluvu o obstaraní nehnuteľnosti-domu zaúčtujem 042/321
(na účte 321 môžem účtovať ako dodávateľov aj fyzické osoby-občania?)
-zaradenie nehnuteľnosti do podnikania 022/042

-Ďalej mám počas roka faktúry za:
nadstavba, prístavba
kolky (na kataster nehnuteľností)
notárske poplatky (súvisiace s prevodom nehnuteľnosti)
projekčné práce
Toto všetko účtujem na 042?


DPH si môžem odpočítavať z 042?
Platca DPH som až od septembra, môžem si odpočítať DPH aj z "rekonštrukčných prác" spätne napr. za máj? Keďže ide o majetok..:confused:

Ďakujem

haloooo
Zoltán Kovács
16.10.07,19:03
Takže:
-zmluvu o obstaraní nehnuteľnosti-domu zaúčtujem 042/321
(na účte 321 môžem účtovať ako dodávateľov aj fyzické osoby-občania?) Ak sú občania, tak skôr by som použil účet 325 - Ostatné záväzky
-zaradenie nehnuteľnosti do podnikania 022/042 Áno

-Ďalej mám počas roka faktúry za:
nadstavba, prístavba
kolky (na kataster nehnuteľností)
notárske poplatky (súvisiace s prevodom nehnuteľnosti)
projekčné práce
Toto všetko účtujem na 042?


DPH si môžem odpočítavať z 042? Pri registrácii si môžeš odpočítať dph len zo zaradeného majetku.
Platca DPH som až od septembra, môžem si odpočítať DPH aj z "rekonštrukčných prác" spätne napr. za máj? Keďže ide o majetok..:confused:

Ďakujem

P.S. Haloooo, zase si netrpezlivá.

Smith, trpezlivý poraďák ;) vieš čo mám na mysli.
Zuzana Boháčová
16.10.07,19:34
P.S. Haloooo, zase si netrpezlivá.

Smith, trpezlivý poraďák ;) vieš čo mám na mysli.


:cool: ok

k vyššie popísanému
ja nehnuteľnosť zaradím do používania, keď ju s.r.o. kúpila,napr. v máji, platca DPH je od septembra
no,a rekonštrukcie atď účtujem na 042 počas roka
a až na konci roka preúčtujem na 022? alebo ako treba správne postupovať?
prepáč,ak som trochu mimo:( ale moc s tým nemám skúsenosti
DIK MOC
Zoltán Kovács
16.10.07,19:39
:cool: ok

k vyššie popísanému
ja nehnuteľnosť zaradím do používania, keď ju s.r.o. kúpila,napr. v máji, platca DPH je od septembra
no,a rekonštrukcie atď účtujem na 042 počas roka
a až na konci roka preúčtujem na 022? alebo ako treba správne postupovať?
prepáč,ak som trochu mimo:( ale moc s tým nemám skúsenosti
DIK MOC

Rekonštrukciu účtuješ na 022 až do ukončenia. Ak rekonštrukčné práce ú rozvrhnuté na obdobie v ktorom ešte nie som platiteľ, ale aj na obdobie keď už som platiteľ, tak asi by som urobil nasledovne. K dátumu registrácie na dph by som "ukončil" určitú etapu rekonštrukcie, aby som to mohol zaradiť do majetku (v tom prípade mám nárok na uplatnenie dph pri registrácii). A z rekonštrukčných prác, ktoré sa realizujú už v období platiteľa dph tak tam priebežne sa uplatňuje dph podľa toho ako prichádzajú doklady.
Zuzana Boháčová
17.10.07,08:05
Rekonštrukciu účtuješ na 022 až do ukončenia. Ak rekonštrukčné práce ú rozvrhnuté na obdobie v ktorom ešte nie som platiteľ, ale aj na obdobie keď už som platiteľ, tak asi by som urobil nasledovne. K dátumu registrácie na dph by som "ukončil" určitú etapu rekonštrukcie, aby som to mohol zaradiť do majetku (v tom prípade mám nárok na uplatnenie dph pri registrácii). A z rekonštrukčných prác, ktoré sa realizujú už v období platiteľa dph tak tam priebežne sa uplatňuje dph podľa toho ako prichádzajú doklady.

Takže od dátumu,kedy je spoločnosť platcom DPH, účtujem rekonštrukcie, projekčné práce atď
022/321
343/321
OK?
Zoltán Kovács
17.10.07,08:08
Takže od dátumu,kedy je spoločnosť platcom DPH, účtujem rekonštrukcie, projekčné práce atď
022/321
343/321
OK?

Nie najprv 042,343/321 a po dokončení 022/042.
Zuzana Boháčová
17.10.07,09:12
Nie najprv 042,343/321 a po dokončení 022/042.


po dokončení ..
po dokončení rekonštrukcie myslíš?
to môže byť napr. aj v r.2008,správne?

potom by som zatiaľ nechala rekonštrukciu na 042
na 022 mám zatiaľ iba cenu nehnuteľnosti

btw:kúpna cena je za budovu+pozemok
túto cenu musím pravdepodobne prepočítať asi pomerom, a budovu odpisovať
kde prosím ťa zistím pomer,alebo ako si ho vypočítam?
ĎAKUJEM moc
Zoltán Kovács
17.10.07,09:17
po dokončení ..
po dokončení rekonštrukcie myslíš?
to môže byť napr. aj v r.2008,správne?

potom by som zatiaľ nechala rekonštrukciu na 042
na 022 mám zatiaľ iba cenu nehnuteľnosti

btw:kúpna cena je za budovu+pozemok
túto cenu musím pravdepodobne prepočítať asi pomerom, a budovu odpisovať
kde prosím ťa zistím pomer,alebo ako si ho vypočítam?
ĎAKUJEM moc

Cena pozemku by mala byť uvedená samostatne na zmluve, nakoľko pozemok sa neodpisuje. AK rekonštrukcie budú pokračovať aj v r. 2008 tak na 042 ti k 31.12. ostane nedokončená rekonštrukcia, ktorú zaradíš do majetku až v r.2008.
Zuzana Boháčová
17.10.07,17:02
Cena pozemku by mala byť uvedená samostatne na zmluve, nakoľko pozemok sa neodpisuje. AK rekonštrukcie budú pokračovať aj v r. 2008 tak na 042 ti k 31.12. ostane nedokončená rekonštrukcia, ktorú zaradíš do majetku až v r.2008.

na kúpnej zmluve je uvedená celková suma za nehnuteľnosť + pozemok
nemáme ani znalecký posudok,kde by bol určený pomer
asi to prepočítam cez m2
Mikolajova
29.01.08,09:51
Prosím Vás môžem dať do nákladov opravu kontla v budove, ktorá sa zatiaľ neprenajíma takže nemáme z nej žiadne výnosy?
erika_H
18.04.08,06:53
Dobrý deň-môžem prosím k rekonštrukcii zaradiť tieto výdavky:

montáž radiátorov a rozvodov
demontáž vody a kúrenia
elektromontážne práce?

BUdova je v rekonštrukcii od jej obstarania,do používania ešte nie je zaradená,tak by som všetko účtovala na 042-je to takto prosím správne?
Ešte mám aj materiál - vodováha a hladítko, to účtujem na 501 asi však? /nie 042,aj keď je to k budove/?

Pomôžete mi prosím?
Ďakujem moc
erika_H
18.04.08,10:57
Dobrý deň-môžem prosím k rekonštrukcii zaradiť tieto výdavky:

montáž radiátorov a rozvodov
demontáž vody a kúrenia
elektromontážne práce?

BUdova je v rekonštrukcii od jej obstarania,do používania ešte nie je zaradená,tak by som všetko účtovala na 042-je to takto prosím správne?
Ešte mám aj materiál - vodováha a hladítko, to účtujem na 501 asi však? /nie 042,aj keď je to k budove/?

Pomôžete mi prosím?
Ďakujem moc
posúvam
Zoltán Kovács
18.04.08,11:06
Dobrý deň-môžem prosím k rekonštrukcii zaradiť tieto výdavky:

montáž radiátorov a rozvodov
demontáž vody a kúrenia
elektromontážne práce?

BUdova je v rekonštrukcii od jej obstarania,do používania ešte nie je zaradená,tak by som všetko účtovala na 042-je to takto prosím správne?
Ešte mám aj materiál - vodováha a hladítko, to účtujem na 501 asi však? /nie 042,aj keď je to k budove/?

Pomôžete mi prosím?
Ďakujem moc

Okrem vodováhy a hladítka všetko na 042.
erika_H
18.04.08,16:27
ďakujem Smith.Pekny vikend ti prajem:)