fizzy
04.10.07,11:11
Prosim vas,
ma niekto dobry overeny recept na LASAGNE? aj s nejakymi tipmi? Hlavne so syrovou omackou...skusal som to ale akosi sa mi moc nevydarili, ale zjedli sa :D
mojto
04.10.07,11:14
Lasagne si kupujem také, ktoré netreba variť (je to v návode). Pomleté mäso orestujem na oleji (kým nie je "zatiahnuté"), potom nasypem zmes (nemôžem robiť reklamu ko...i lasagne, alebo k...r, nie v...a), ak nemáš zmes dá sa aj s rôznymi koreninami, musí tam ale byť oregano a bazalka, kečup - proste taká talianska chuť. Uvarím si bešamelovú omáčku - tá je pojítkom, akoby malta. Na dno pekáča lasagne, potom mäsový polotovar, bešamel, posypem strúhaným parmezánom, potom lasagne ... celkom 3x, navrh dám lasagne a nalejem bešamel. Tesne pred dopečením dosypem strúhaný syr (nie parmezán). Podáva sa až keď trochu "dosadne", tak cca za 30-40 minút, ešte neskôr je lepšia. Dobrú chuť.
fizzy
04.10.07,13:22
Prosim ta mozes mi cez SPRAVU poslat tie nazvy omaciek?
diki
mojto
04.10.07,15:20
Lasagne sa môžu robiť aj rybacie a zeleninove (robím brokolicové), najlepšie sú bravčové, ale veľmi dobré a jemné z kuracieho mäsa.
Maruška54
04.10.07,16:52
Prikladám môj osvedčený recept na zeleninové lasagne.
Marína
04.10.07,18:36
monkadela
05.10.07,11:05
Velmi dobry recept na Tradicne talianske lazane. Robievam ich casto.

http://www.recepty.cz
janaGT
05.10.07,11:30
fizzy
09.10.07,06:04
Dakujem vam,
dnes idem vyskusat jeden z tychto receptov tak drzte palce ;)
ludmilla
09.10.07,07:09
Robím v podstate podobné lasgne ako mojto a môžem potvrdiť sú fakt vynikajúce - môj recept:
Lasagne Cestoviny kupujem také, ktoré nemusím predtým variť. Je jich väčšina1. omáčkaNakrájaná cibuľa na malé kocky sa osmaží na oleji pridám najemno nastrúhanú mrkvu - troška a 1 strúčik cesnaku, do toho vyklopím mleté mäso - akékoľvek, väčšinou kupujem miešané bravčové a hovädzie, opečiem, osolím, okorením a nakoniec pridám rajčinový pretlak.2. omáčka-bešamelovámaslo a hladká múka – urobím zápražku vmiešam do nej mlieko a počkáme až zhustne, ale nesmie sa variť. Soľ, mleté korenie, muškátový orech môžeme vmiešať nastrúhaný syr, alebo ho dávať ako samostatnú vrstvu. Kladenie do formy alebo na plech:cestoviny, mäsová omáčka, biela omáčka, resp. syr a znovu opakujemevrstvy nie príliš silné. Do hranateho srnčieho chrbta dávam zhruba 4 vrstvy cestovín.Nakoniec prídu cestoviny, bešamelová omáčka, nastrúhaný syr, kúsok masla.Pečie sa zhruba 30 minút.
Kuzelnicka
09.10.07,07:27
Nam najviac chutia lasagne s brundzou a zo syrom, postup je rovnaky len sa tam pridava bruznda, makky syr a pazitak pripadne vnat mladej cibulky.
fizzy
12.10.07,19:23
upresnenie linku od monkadely:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=JNHPORDRR&id_kategorie=JNLPCOP5

Tak, dakujem Vam za recepty, mozete pisat aj dalsie alternativy, lasagne mam velmi rad.
Vyskusal som tieto a velmi mi chutili. S priatelkou sme sa do toho pustili dnes a boli lepsie ako tie prve...mnam...este si idem dat teraz asi ako to tu citam. Vyskusam aj dalsie, mojto, diki za SS skusim.
Cestoviny nemam rad ale lasagne su uplne nieco ine..mnam.
Tak aj Vam prajem prijemne varenie a hlavne vela fantazie. A tento receptik odporucam, dobre napisany a vysledok je tiez velmi chutny. Najblizsie skusim asi tie kuracie....kuracie masko mam velmi rad a aj olivky ;)
mojto
13.10.07,08:18
Tak, dakujem Vam za recepty, mozete pisat aj dalsie alternativy, lasagne mam velmi rad.
Vyskusal som tieto a velmi mi chutili. S priatelkou sme sa do toho pustili dnes a boli lepsie ako tie prve...mnam...este si idem dat teraz asi ako to tu citam. Vyskusam aj dalsie, mojto, diki za SS skusim.
Cestoviny nemam rad ale lasagne su uplne nieco ine..mnam.
Tak aj Vam prajem prijemne varenie a hlavne vela fantazie. A tento receptik odporucam, dobre napisany a vysledok je tiez velmi chutny. Najblizsie skusim asi tie kuracie....kuracie masko mam velmi rad a aj olivky ;)
Fizzy, keď aj nemáš rád cestoviny, skúšal si aj iné? Ja mám osvedčené toto rýchle jedlo: na oleji opražím posekané orechy (ak sa majú najesť aj "mäskoví", pridám aj kúsky kuracích pŕs), vytlačím bambino, miešam, kým sa roztopí, potom pridám smotanu, okorením, potrhám bazalkové listy, a túto omáčku potom nalejem na penne. Cestoviny sú dobré, ak sú uvarené "al dente".
fizzy
13.10.07,10:04
co je to "al dente"? :o
Ja tak casto nevarim, nemam na to prostriedky, to len ked dojdem domov k nasim s priatelkou tak to je taka pohodova cinnost kedy spolu behame po kuchyni :D Cize tak raz za mesiac.
Cestoviny mam rad ked je tam vela syru a maska... :rolleyes:
Skusim, i ked orechy...hmm....no skusim nabuduce ;)
Ako zistim ze su orechy uprazene? A este, orechy myslis ake?
http://www.ekozahrady.com/pokrmy_ekozahrady/orechy1.jpg

EDIT:
cestoviny nemam rad asi tak ako ked niekto povie ze nema rad auta znacky Volkswagen, ale vzdy sa to moze zmenit ked pride na trh novy typ. Cize ak su dobre urobene tak ich zjem vela ale ako klasicke spagety alebo cestoviny k niecomu, tak to nie.
mojto
13.10.07,10:53
Áno, presne takého orechy, posekané na malé kúsočky.
Cestoviny "al dente" z taliančiny - tak na zub. Teda nesmú byť mäkké, rozvarené. Správne sa varia nezakryté, vriace (nie prikryté a na malom plameni), keď sú ešte trochu tvrdé, odstaviť, prikryť, aby "došli". Treba trochu praxe odhadnúť správny čas. Niektoré (najmä pod značkou reťazcov) sa rozvaria, treba kupovať bezvaječné, najlepšie kvalitné značkové.
Marína
13.10.07,11:59
Len doplním mojta. Sú to cestoviny z tvrdej pšenice.
mojto
13.10.07,12:29
Len doplním mojta. Sú to cestoviny z tvrdej pšenice.
Vďaka Marína, beriem to ako samozrejmosť. Občas majú aj nápis semolinové (to je pre fizzy). Neviem, či už nie sme mimotemy, alebo cestovina ako cestovina?
jessica
14.03.08,10:46
Prosím Vás vedeli by ste niekto poradiť, kde v BA, v ktorom obchode, dostať dobré lasagne, príp. akú značku? Myslím také už hotové, ktoré sa rovno dajú zapiecť.
Mám smolu, neviem na ne natrafiť.
Ďakujem.
JaDo
14.03.08,20:39
Ja som na vami odporúčaných recepty.cz našla túto zaujímavosť:

Na lazaně se dá v létě připravit omáčka do zásoby do mrazáku:
4kg rajčat 4 velké mrkve, 4 cibule, hrst bazalky, celerovou nať, pepř, voňavé ..?, bobkový list, sůl - všechno rozvařím, umixuji a přecedím přez sítko. Omáčku pak používám na všechny typy lazaní. Přidám např.kuličky z mletého masa, kuřecí maso, mleté orestované maso, žampiony, sterilovanou fazoli a pod.vždy hodně sýru, samozřejmě je nejlepší parmazán.
caligulax
15.03.08,09:50
mam rad link.... odkaz na stranku...... hehe podla mna porada je o niecom inommm..mimotemy... moj nazor
Bionda
18.03.08,10:32
Ja mám skúsenosti s Barilla, avšak aj keď kúpim z núdze inej značky, nikdy ich nevarím vopred- to mi poradili v Taliansku, ale nesmú sa prekrývať, len položiť vedľa seba a na 100% sú dobré.
Ja do omáčky nikdy nedávam kečup- taliani by skákali ako "jojo" keby to počuli- avšak proti "gustu žiaden dišputát", ja to robím s mletého mäsa- väčšinou miešam bravčové a hovädzie + kuracie pečienky, mrkva, červené vínko, cesnak, cibuľa, bazalka. Už pri dusení vôňa vynikajúca. Po podusení plechovice štvrtí rajčin - u nás dostať značku Valfrutta. (v lete najlepšie z čerstvých a ošúpaných rajčín) .
Bešamel doporučujem jedine s maslom, nie olejom a tiež je to úplne iná chuť.
zuzlicek
31.08.09,13:23
Kto ma prosim recept na lasagne z knizky Recepty zo zivota? Raz som ho robila, viem ze sa vydaril no bohuzial neviem zohnat recept...... dik
alla66
31.08.09,14:23
Kto ma prosim recept na lasagne z knizky Recepty zo zivota? Raz som ho robila, viem ze sa vydaril no bohuzial neviem zohnat recept...... dik
môžeš študovať http://s17.rimg.info/0fa0a7492e15662815c2933f674311fd.gif http://www.porada.sk/t62180-lasagne.html
http://www.porada.sk/790155-post5.html
otinka
15.09.09,17:52
Este som nemala lasagnove cestoviny ktore netreba varit, budem sa musiet po takych poobzerat, diky za tip. A pridavam svoj: ked som nemala doma lasagne a rodina ich chcela, tak som urobila falosne - uvarila som ine cestoviny (penne) az domakka a vrstvy boli: penne, masko, besamel, penne. Hotovo. Bolo to vyborne a este aj lacnejsie...:)
hates
07.03.11,15:56
prosím o radu ako urobiť dobré lasane chcela by som si doma urobiť aj cesto
alabut
07.03.11,16:09
... cesto ako na rezance ... ragu - bravcove, hovadzie, bravcova pecienka, vino, paradajkovy pretlak, muskatovy orech ... besamel ... struhany syr ... priloha - velka lyzica a holba dobreho vina ... :-)
Hayabusa
17.03.11,12:24
Ja mám rad ked je tam špenát chutné a zdrave. Samozrejme špenátove listy nakrájane na jemne plátky nemám rád tie lacne rozmlete... a ešte dobry parmezán na vrch mňam akurat mám vždy problem so syrovou omáčkou nikdy si neveim násjt ten ideal
osky
19.11.12,09:12
citam recepty ale povedzte-musi tam byt aj ten besamel a syr?

nestacilo by rozmiesa muku vo vode tak na hustejsie a trochu to tym popolievat?
recept by mal byt pre choreho ten nekonzumuje ziadne mlieko a vyrobky z neho a taktiez nic vyprazane-takze zasmazka nehrozi.
chcem to dnes vyskusat,aby som vedela poskytnut recept.

skusal to uz niekto i takto???
evuš
19.11.12,09:26
citam recepty ale povedzte-musi tam byt aj ten besamel a syr?

nestacilo by rozmiesa muku vo vode tak na hustejsie a trochu to tym popolievat?
recept by mal byt pre choreho ten nekonzumuje ziadne mlieko a vyrobky z neho a taktiez nic vyprazane-takze zasmazka nehrozi.
chcem to dnes vyskusat,aby som vedela poskytnut recept.

skusal to uz niekto i takto???

..no, Osky, ja neviem... milujem lasagne - klasické boloňské, hríbikové i špenátové...ale ja si ich bez syra predstaviť neviem..:D...skôr by som lasagne "obvarila" a potom naplnila, ako použila vodu s múkou ;)
mazanova
19.11.12,09:33
áno, ja som ešet nikdy nerobila s bešamelom, dokonca ani so syrom: nahrádzam to paradajkovým pyré: na každú vrstvu ako prvé dám pyré (nešetrím 0,5 kg balenie) aj navrch: a plním alebo mäsom (to iba občas) alebo zeleninou: cukety, baklažány, brokolica, karfiol, tekvica hokaidó... čo mám aj miešam, napr. zamiešam mrkvu, zeler, petržlen...dochucujem bylinkami, každú vrstvu pokvapkám olivovým olejom... jedinou nevýhodou je to, že vrchná vrstva cestoviny sa trochu pokrúti, snáď vrstva syra to môže zachrániť, alebo narušenú estetiku si nevšímať:)
osky
19.11.12,10:04
vdaka mazanova,tak nejak si to predstavujem.
takze urobim to normalne pre svojho muzika a na sebe odskusam tie experimentalne.takze zemlovka pocka....:-)

to paradajkoe pyre-myslis akoze pretlak?take hustejsie ?
lebo ja mam uz taku redsiu omacku-ostala z minuleho tyzdna,som robila pizzu....rozmyslam ze ju zahustim spaldovou mukou a bude.
no ved ja uz si s tym poradim-dam vediet :-)))
mazanova
19.11.12,10:18
kľudne aj redšiu, nezahusťuj múkou, veď tú vodu poberú pláty cestoviny, ja ešte aj trošilinku podlejem vodou pri pečení aby to nebolo suché
Slayer666
19.11.12,10:46
Ja len jednu vec som chcel. Diskutujete tu o tom, ktora znacka cestovin je najlepsia. V skutocnosti netreba minat peniaze na drahe cestoviny, lasagne sa robia zasadne domace - obycajna hladka muka 00 a vajcia, pripadne dost caste su aj zelene, cize spenat alebo mangold k tomu (pripadne nieco ine zelene). Este som nepocul o lasagnach z tvrdej psenice, myslim, ze ani v pripade podobnych zapekanych cestovin z inych regionov. Tvrda psenica sa nehodi k takym jemnym omackam, normalna potravinarska psenica, cize to, co bezne dostat aj v nasich obchodoch, je normou v severnych regionoch. Teda obycajnu hladku muku a vajcia.

K tej klasickej masovej verzii z Bologne. Bolonske ragu je jednoduche, akurat sa dlho robi. Zlozenie je taketo: maslo, cibula, mrkva, stopkaty zeler, maso, mlieko, paradajky, vino.
Maso je vzdy povodne telacie, alebo kombinacia telacieho a bravcoveho alebo hovadzieho a bravcoveho. Niekto pridava pancettu ci pecen. Mliet sa ma nahrubo.
Paradajky su vacsinou vo forme pyre alebo pretlaku.
Korenova zelenina nadrobno a poriadne restovat.
Vino sa pouziva biele aj cervene, ale biele sa mi zda byt castejsie.
Vari sa to na hlinenej panvici (postaci aj ina hruba panvica) odokryte dlho, minimalne dve hodiny, Marcella Hazan, ktora je odtial, trva na troch ako absolutnom minime a odporuca styri a v podstate mozem suhlasit, ze po styroch hodinach je ta chut poznatelne lepsia nez po dvoch. Niekedy to varia aj pat hodin.
Mlieko alebo smotana je pravidlom a bylinky sa nezvyknu davat. Podla mna sa tam ani velmi nehodia, toto by malo byt take jemne ragu. Mlieko sa dava na zaciatku pred paradajkami, smotana alebo zredukovane mlieko ku koncu, ale ta sa nie vzdy da.
Pokial ide o vyvar, Marcella Hazan od toho odradza, ini zas davaju.

Toto ragu sa tradicne dava bud na tagliatelle (tiez domace z rovnakeho cesta) alebo lasagne (tie su bezne aj zelene, tagliatelle nie), nikdy nie na spagety, to je skor nejaky americky vymysel.

A pokial ide o ten besamel, na klasicke bolonske sa dava, ale na tie rozne ine podobne zapekane cestoviny z inych talianskych krajov sa nemusi davat. Besamel je vzdy lepsi ako smotana, lebo ta muka v nom sa postara o peknu korku.
Ivula
19.11.12,11:21
Ja robím lasagne takto: orestujem cibuľku, pridám šampióny alebo hríbiky, podusím, dám hubové korenie, pridám mleté mäso, kečup, sójovú omáčku, worčester, trochu magi, oregano, tymian po odparení vody z kečupu odstavím. Predvarím cesto, vymastím plech a dám trochu strúhanky, plát lasagní, mäsová zmes a strúhaný syr a takto prekladám a navrch dám bešamel + postrúhaný syr :-)
osky
19.11.12,21:29
lasagne dopadli vyborne.
mna sice toto jedlo neoslovilo,radsej mam klasiku poliatu omackou ako zapekane slizove cesto,no ale hlavne ze muzickovi chutilo-isiel sa s tym zadrhnut.....

moj navod:

na troche vody som podusila do sklovita salotku,vodu som stale dolievala,neskor som pridala 1 PL olivoveho bio oleja,
potom som k tomu pridala 500 g mleteho hovädzieho mäsa a podusila za staleho miesania.
rozmixovala som 2 konzervy lupanych paradajok,pretlacila 3 struky cesnaku,posolila,posypala stipkou chilli a kminu.
pridala som to k namäknutemu mäsu a dusila,doliala som vodu natolko,aby to bolo skoro ako taka hustejsia polievka.

potom som si vylozila male zapekacie misky platkom lasagni,na to som dala cca 2 PL omacky s mäsom,posypala struhanym syrom,na to znova lasagne atd,do kazdej misky islo 5 vrstie.posledna bol platok lasagni,ktore som pred tym oplachla vodou,aby navlhol,na to syr a cca 2PL vody.
prikryte alobalom som to piekla cca 40 minut na 220 stupnov,potom som to nechala este dopiect odkryte cca 15 minut,kym sa zvrchu nevyparila ta voda.
platky naozaj zmäkli.
nebolo treba ziaden besamel.

skusala som i bez syra-pre seba a bolo to tiez ok.takze da sa.

dakujem vsetkym za rady.

poznamka:
robila som spaldove celozrnne bio lasagne zo Sparu.je tam 14 platkov a stoja nieco cez 2 eura,zajtra pozriem presne a dopisem.kupit sa daju v AT.
osky
19.11.12,21:31
k tym 2 PL omacky-mala som totiz take malinke okruhle misky na zapekanie,musela som si kazdy platok prelomit napoly,preto slo na kazdu vrstvu tak malo omacky.
a zabudla som napisat este v omacke i bazalku .
osky
19.11.12,21:35
bolo to len na skusku,zbytok omacky je uz v mraznicke.