Lienočka
04.10.07,11:28
Ahojte,
len by som sa chcela spýtaťa uistiť, či je to naozaj tak. Od 01.09.2007 mzda za prácu nadčas v rámci mzdy dohodnutej v pracovnej zmluve môže byť dohodnutá len s vedúcimi zamestnancami a zamestnancami, ktorí vykonávajú duševnú, tvorivú prácu? T.j. ostatní zamestnanci ak majú nadčasy, prislúcha im riadne mzda + príplatok, prípadne NV? Nemáme uzavretú kolektívnu zmluvu. Ďakujem.
Jozef Mihál
04.10.07,09:37
Presne tak.
Lienočka
04.10.07,09:44
Dakujem za rychlu odpoved. Prave riešim dochádzku za september a naši zamestnanci majú nadčasy a doteraz sme im nič nepreplácali lebo sme to všetci mali v pracovnej zmluve. Takže pre zamestnancov pozitívna zmena zákonníka, trošku im prilepšíme a samozrejme aj sebe. Ďakujem ešte raz.
Lienočka
04.10.07,09:46
Ešte ma napadlo, takže to že sme doteraz mali uvedené že mzdu za prácu nadčas máme v plate, od 01.09.2007 to nie je účinné v PZ? Musím robiť nejaké dodatky k PZ? Myslím že nie?
Jozef Mihál
04.10.07,09:54
Tieto časti PZ automaticky strácajú k 1.9.2007 platnosť.
Lienočka
05.10.07,04:25
Aký je Váš názor? V práci zastávajú názor ze práca účtovníčky je tvorivá. metodická činnosť. Čo vy na to? Ja s týmto názorom nesúhlasím. Samozrejme je to na margo toho aby od 01.09. nemuseli preplácať nadčasy. Ďakujem.
simona28
09.10.07,08:11
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť máme zamestnanca, ktorý pracuje na dve zmeny s týždenným pracovným časom 38,75, ktorý mal 150 hodín nadčasu započítaných do 31.08.2007 v plate,v mesiaci september odpracoval 220 hodín ( t.j. 65 hodín nadčasu) a za nadčasové hodiny nechce čerpať náhradné voľno . V zákonníku práce platného od 01.09.2007 je uvedené - priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane nadčasov nesmie prekročiť 48 hodín, ale nie je uvedené obdobie za aké sa má sledovať ( na IBP nám povedali, že za mesiac) a zatiaľ som nikde nenašla ako presne sa má vypočitať. Vie niekto poradiť? ďakujem
simona28
09.10.07,11:42
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť máme zamestnanca, ktorý pracuje na dve zmeny s týždenným pracovným časom 38,75, ktorý mal 150 hodín nadčasu započítaných do 31.08.2007 v plate,v mesiaci september odpracoval 220 hodín ( t.j. 65 hodín nadčasu) a za nadčasové hodiny nechce čerpať náhradné voľno . V zákonníku práce platného od 01.09.2007 je uvedené - priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane nadčasov nesmie prekročiť 48 hodín, ale nie je uvedené obdobie za aké sa má sledovať ( na IBP nám povedali, že za mesiac) a zatiaľ som nikde nenašla ako presne sa má vypočitať. Vie niekto poradiť? ďakujem


V Zákonníku práce v § 97 Práca nadčas ods. 6 sa uvádza:
Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

neviem či tomu dobre rozumiem, ale ak práca nadčas je prácou nad rámec určeného týždenného pracovného času tak podľa uvedeného § 97 ods. 6 priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca pracujúcom na 2 zmeny je 38,75 + 8 hodín - 46,75 týždenne v sledovanom období štyroch príp. 12 mesiacov a nakoľko sa hovorí o týždennom pracovnom čase mal by sa počet odpracovaných hodín za štyri príp. 12 mesiacov vydeliť počtom týždňov. Mýlim sa?
Jana Motyčková
10.10.07,11:02
Treba zvlášť sledovať určený pracovný čas a zvlášť nadčasy. Potom odpracované nadčasy za 4 resp.12 mesiacov sa predelia počtom týždňov v tom období a výsledok nesmie prekročiť 8 hodín.