machaj
04.10.07,11:38
Zdravim!
Som majitelom bytu v cinzovej stavbe v BA v Dubravke.
Nainstaloval som si satelitnu antenu na balkonovu fasadu. Bolo mi oznamene ze na to musim mat povolenie, ale kedze bytove zastupitelstvo je proti narusaniu vonkajsej fasady tymto sposobom, tak by som to povolenie aj tak nedostal.
Chcel by som sa opytat ze ci sa uz niekto s tymto problemom stretol, popripade ake prava ma bytove alebo mestke zastupitelsvo voci mne v pripade ze by som odmietol satelitnu antenu odstranit z fasady. Je v tomto pripade mozny financny postih?
Na druhej strane sa tiez chcem spytat ake su moje prava a povinosti v danom pripade. Pripada mi celkom nelogicke ze nemam pravo volby a ze musim platit za kablovku ktora uz bola predtym natiahnuta v cinzovom dome.

za kazdy prispevok a radu vopred dakujem.
machaj
14.10.07,07:46
nikto nic?
jelalim
14.10.07,07:53
Co je cinzovy dom? Myslis to tak, ze mas byt v cinziaku? A satelit na vlastnom balkone? Kto je "bytove zastupitelstvo"? Pradlo na balkonoch im nevadi? A muskaty? :rolleyes:
Chobot
15.10.07,08:06
Zdravim!
Som majitelom bytu v cinzovej stavbe v BA v Dubravke.
Nainstaloval som si satelitnu antenu na balkonovu fasadu. Bolo mi oznamene ze na to musim mat povolenie, ale kedze bytove zastupitelstvo je proti narusaniu vonkajsej fasady tymto sposobom, tak by som to povolenie aj tak nedostal.
Chcel by som sa opytat ze ci sa uz niekto s tymto problemom stretol, popripade ake prava ma bytove alebo mestke zastupitelsvo voci mne v pripade ze by som odmietol satelitnu antenu odstranit z fasady. Je v tomto pripade mozny financny postih?
Na druhej strane sa tiez chcem spytat ake su moje prava a povinosti v danom pripade. Pripada mi celkom nelogicke ze nemam pravo volby a ze musim platit za kablovku ktora uz bola predtym natiahnuta v cinzovom dome.

za kazdy prispevok a radu vopred dakujem.

Predpokladám že tým "činžovým domov" je klasický bytový dom, kde si majiteľom jedného bytu.

Musíš si uvedomiť, že ty si majiteľom len jedného bytu. Majiteľom obvodových múrov, strechy a iných spoločných častí sú všetci majitelia bytov v spoluvlastníctve. Takže tá vonkajšia stena domu nie je tvojim vlastníctvom, preto si s tým nemôžeš robiť čo chceš. Na to, aby si niečo umiestnil na fasádu alebo vonkajšiu stenu, skutočne potrebuješ súhlas väčšiny vlastníkov.

V praxi sa také niečo ticho toleruje vo väčšine bytových domov (umiestnenie napr. satelitnej antény), ale pokiaľ by sa viacerí ozvali, že sa im to nepáči, majú na to právo zakázať také niečo. Dokonca ti môžu nakázať odstrániť takú anténu.

Pokiaľ ten byt nie je tvoj a užívaš ho len na základe nájomného vzťahu (nájomná zmluva s mestom, iným vlastníkom) tak bez súhlasu majiteľa vôbec nemáš právo robiť také úpravy.
Mária27
21.10.07,17:46
Ja to nepokladám za narušenie vonkajšej fasády. Fasáda zostáva taká istá, len je na nej anténa. To by skutočne mohli vadiť rôzne muškáty, iné alebo žiadne kvety, šnúry na prádlo a všetko, čo je na balkónoch vidieť.

Užívanie spoločných častí domu a priestorov sa tiež neviaže na výslovné povolenie ostatných, pokiaľ ich neobmedzueje v ich vlastníckom práve, veď je spoluvlastník! Antény sa dávajú na strechy alebo na múry bežne. Bežne sa chodí po chodbách, niekto využíva sušiareň či kočikáreň a iný nie ...
Chobot
22.10.07,06:37
Ja to nepokladám za narušenie vonkajšej fasády. Fasáda zostáva taká istá, len je na nej anténa. To by skutočne mohli vadiť rôzne muškáty, iné alebo žiadne kvety, šnúry na prádlo a všetko, čo je na balkónoch vidieť.

Užívanie spoločných častí domu a priestorov sa tiež neviaže na výslovné povolenie ostatných, pokiaľ ich neobmedzueje v ich vlastníckom práve, veď je spoluvlastník! Antény sa dávajú na strechy alebo na múry bežne. Bežne sa chodí po chodbách, niekto využíva sušiareň či kočikáreň a iný nie ...

Balkón to je tvoja vec, čo tam máš. Aj užívanie spoločných priestorov na bežné veci je v poriadku. Ale pokiaľ niekto navŕta pre satelit vonkajší plášť, tak do toho už majú právo hovoriť ostatní vlastníci. Všetkým takýmto zásahom by mal predchádzať súhlas ostatných vlastníkov. Rovnako ako keď sa prenajme strecha napr. mobilnému operátorovi. Veď aj to sú len 3 antény...:rolleyes:. Len tie malé satelitné antény sa v praxi tolerujú aj bez predchádzajúceho súhlasu.

A čo by si povedala na to, keby si niektorý majiteľ bytu na vonkajšiu fasádu namontoval 3 slnečné kolektory na teplú vodu? Alebo na streche by si spravil tenisové ihrisko len pre seba?
ivangabris
22.01.08,05:57
Balkón to je tvoja vec, čo tam máš. Aj užívanie spoločných priestorov na bežné veci je v poriadku. Ale pokiaľ niekto navŕta pre satelit vonkajší plášť, tak do toho už majú právo hovoriť ostatní vlastníci. Všetkým takýmto zásahom by mal predchádzať súhlas ostatných vlastníkov. Rovnako ako keď sa prenajme strecha napr. mobilnému operátorovi. Veď aj to sú len 3 antény...:rolleyes:. Len tie malé satelitné antény sa v praxi tolerujú aj bez predchádzajúceho súhlasu.

A čo by si povedala na to, keby si niektorý majiteľ bytu na vonkajšiu fasádu namontoval 3 slnečné kolektory na teplú vodu? Alebo na streche by si spravil tenisové ihrisko len pre seba? opravím ťa, to čo máš na balkóne u nás v púchove zaujíma aj mestský úrad, nám na Moravskej dokonca neodporúčajú sušiť prádlo nad úrovňou zábradlia na balkóne, keď máš snúry len hore tak potom kde to máš sušiť? :confused:
Chobot
22.01.08,08:31
opravím ťa, to čo máš na balkóne u nás v púchove zaujíma aj mestský úrad, nám na Moravskej dokonca neodporúčajú sušiť prádlo nad úrovňou zábradlia na balkóne, keď máš snúry len hore tak potom kde to máš sušiť? :confused:

Myslím, že MÚ ide nad rámec svojich kompetencií. Balkón je tvoj súkromný majetok a nemajú právo do toho hovoriť, aké hnuteľné veci môžeš a nemôžeš mať na balkóne.

To je ako keby chceli prikazovať, že na dvore rodinného domu nemôžeš mať rozhádzané veci.

Namietať môžu jedine vtedy, keby išlo o stavebnú úpravu, ktorá mení vzhľad fasády alebo celkového výzoru domu. Ale prádlo nemajú na základe čoho zakázať. Myslím, že to niekto poňal príliš iniciatívne.
Elena Navrátilová
22.01.08,09:19
K tým balkonom... MU si to môže dať do VZN, že sa nemôže alebo teda ako sa môže sušiť prádlo na balkone, resp. na sušiakoch presahujúcich napr. aj obrysy domu. Dá sa to označiť aj ako, ... že to prádlo kazí vzhľad mesta. K tým dvorom platí to isté. MU vyzve majiteľa dvora na ktorom je "bordel" a dá mu termín dokedy má predmetný "bordel" upratať, inak ho budú sankcionovať v takej a takej výške. K tým satelitom... vždy si voda nájde cestičku do upevnenia do obvodových múrov. Ja by som doporučovala do programu na schôdzi zahrnúť požiadavku na montáž satelitu a dohodnúť sa s ostatnými vlastníkmi. Mal by si lepšie upevniť ho na streche, myslím, že aj signál by si mal mať lepší. U nás po zateplení, tiež jeden vlastník mal satelit na obvodovom plášti namontovaný, tak sme to mali ako bod na schôdzi, aby ten satelit mohol, resp. nemohol mať na streche.
JaDo
22.01.08,18:51
Ja si myslím, že bežne veľký satelit inštalovaný na fasáde domu, najmä na vonkajších častiach vlastného balkóna je kvôli možnému zatekaniu lepšie riešenie, než vŕtanie do rovnej strechy.
Samozrejme, že z estetického hľadiska by bola lepšia tá strecha.
Čo sa týká vzhľadu fasády vidím ako horší problém rôznorodé zasklievanie balkónov a lodžií.
Elena Navrátilová
22.01.08,19:11
U nás sa to dávalo na výťahovú šachtu na streche domu. Nie priamo na strechu.
dubak138
07.02.08,19:39
ja bývam tiež v činžovnom dome a mám pri jednom okne satelit a pri druhom internetovú anténu a nikomu to nevadí u nás je to normálne
dubak138
07.02.08,19:41
U nás sa to dávalo na výťahovú šachtu na streche domu. Nie priamo na strechu.
ale ked to má ale 10 poschodí a ty bývaš dole tak tie káble tahať neni sranda ked neni kade
Elena Navrátilová
07.02.08,19:46
ale ked to má ale 10 poschodí a ty bývaš dole tak tie káble tahať neni sranda ked neni kade
U nás sú " vetracie šachty", nie je problém...
jakub-25
08.02.08,18:09
Pocul som, ze to nie je uplne legalne, nakolko si umiestnenim niecoho mimo fasadu vlastne neopravnene zvacsujes plochu bytu - je jedno ci sa jedna o susiak alebo satelit. V pripade zateplovania/hasenia a pod. vytrcajuce predmety brania pohybu plosin. Je to aj otazka bezpecnosti ... a zodpovednosti majitela bytu. Kym sa nieco nestane alebo kym si rozumies so susedmi, sa to zvacsa ticho toleruje aj roky.