monika-s
23.02.05,20:20
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu v nasledovnej veci:

Podnikateľovi (SZČO) minulý rok pripravila účtovníčka podklady pre daňové priznanie. Vo výkaze o majetku a záväzkoch vyčíslila istú sumu v riadku "účty v bankách" (povedzme že to bolo 60.000 Sk).

Po nejakom čase sa tomuto podnikateľovi ohlásili zo živnostenského úradu, že podľa predloženého výkazu nemá ako vykonávať činnosť (asi že nemá prostriedky). Tak musel na DÚ podať opravný výkaz, kde navyšil sumu na 360.000 Sk (urobil to prevodom z osobného účtu na podnikateľský).

Nemáte s tým niekto skúsenosť? Ja akosi nechápem prečo sa toto udialo a nemôžem sa to ani spýtať "dotknutej" osoby. Žeby to malo niečo spoločné s likviditou, alebo... Fakt neviem.

Ďakujem za všetky dobré rady a nápady, kde by som sa mohla dočítať niečo bližšie.:confused:
babenko1
23.02.05,19:25
a prečo volali zo živnostenského??? ved tam sa také výkazy ani neodovzdávajú
Heni
23.02.05,19:30
daňové priznanie sa odovzdáva na daň. úrad.
podnikateľovi sa ohlásili zo živnostenského ohľadom výkazu o majetku a záväzkov priloženému k DP? to čo nacvičujú? oni sú nejak prepojení? :eek:
My sme mali predvlani na účte veeeeľmi malý zostatok BU na tomto výkaze, ani nie 10.000,-, ale nikto nič, ani DU ani ŽO.
A čo potom SZČO, ktorá nemá založený účet, tá tam bude mať predsa nulu...
jeso
23.02.05,19:42
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu v nasledovnej veci:

Podnikateľovi (SZČO) minulý rok pripravila účtovníčka podklady pre daňové priznanie. Vo výkaze o majetku a záväzkoch vyčíslila istú sumu v riadku "účty v bankách" (povedzme že to bolo 60.000 Sk).

Po nejakom čase sa tomuto podnikateľovi ohlásili zo živnostenského úradu, že podľa predloženého výkazu nemá ako vykonávať činnosť (asi že nemá prostriedky). Tak musel na DÚ podať opravný výkaz, kde navyšil sumu na 360.000 Sk (urobil to prevodom z osobného účtu na podnikateľský).

Nemáte s tým niekto skúsenosť? Ja akosi nechápem prečo sa toto udialo a nemôžem sa to ani spýtať "dotknutej" osoby. Žeby to malo niečo spoločné s likviditou, alebo... Fakt neviem.

Ďakujem za všetky dobré rady a nápady, kde by som sa mohla dočítať niečo bližšie.:confused:

Ako mohol podat opravný výkaz a navýšiť sumu na účte-ked výkaz sa dáva k 31.12. a suma vo výkaze musí sediet so zostatkom na účte a ten zostatok na účte už určite zmeniť nemohol
Emma
23.02.05,19:56
To som zvedavá,čo by urobil,keby na osobnom účte nemal tých 300000Sk.To by si mal vziať pôžičku z banky,aby vyhovel Žú?No ale takáto starostlivosť?_
učty
23.02.05,20:00
Monika nie je Tvoj zákazník dopravca? To by mohol byť dôvod na opravu výkazu majetku. Tí dostávali minulý rok výzvy zo ŽU preukázat majetok firmy, alebo peniaze ako záruku, ak by spôsobili škodu! Na jednej strane to má logiku na druhej je to likvidácia malých dopravcov.
evuša
23.02.05,20:06
Zrejme sa v tomto prípade niekto zo štátnych úradníkov hral na pána dôležitého lebo to všetko mi pripadá ako riadny nezmysel. Ja mám podnikateľa ktorý má už druhý rok kontokorentný bežný účet a pekne vysoko ale že by sa mu do toho niekto staral? Veď je jeho vec z čoho podniká. Čo keď má napr. tichého spoločníka, ktorý do jeho podnikania tlačí peniažky? Myslím že štátnych úradníkov je nič do toho, koľko má pán podnikateľ svojich peniažkov, keď ich má odanené.
Manual
23.02.05,20:12
Zrejme sa v tomto prípade niekto zo štátnych úradníkov hral na pána dôležitého lebo to všetko mi pripadá ako riadny nezmysel. Ja mám podnikateľa ktorý má už druhý rok kontokorentný bežný účet a pekne vysoko ale že by sa mu do toho niekto staral? Veď je jeho vec z čoho podniká. Čo keď má napr. tichého spoločníka, ktorý do jeho podnikania tlačí peniažky? Myslím že štátnych úradníkov je nič do toho, koľko má pán podnikateľ svojich peniažkov, keď ich má odanené.
Malo by ich to zaujímať až vtedy, ak by bol v strate možno 3-4 roky po sebe a nikde neinvestoval. Potom by mali pátrať prečo nosí vlastné peniaze 3-4 roky do firmy. Či nie ???
evuša
23.02.05,20:23
Ono vlastne ani dlhodobá strata ešte neznamená, že firma nie je prosperujúca. Veď šikovný daňový úradník vie z výkazov vyčítať toľko údajov. Predstavte si firmu, ktorá dosahovala zo začiatku svojho podnikania zisky. Potom sa rozhodli investovať. Nakúpili stroje na leasing, aj za hotové. A teraz pekne rozpúšťajú náklady budúcich období a robia odpisy. K tomu môžme pridať dve tri autá a firma je síce silná, stabilná ale následkom rozpúšťania nákladov a odpisov vlastne stratová. A toto všetko by mali vedieť daňoví úradníci z výkazov vyčítať. Ale ak tam neboli žiadne investície, príjmy nízke, výdavky vysoké, zásoby takmer žiadne tak nech sa stará ako sa obháji. Verte mi, že práve teraz mi bežia daňové kontroly v troch firmách a mám pocit, že už vedia aj aké číslo nohavičiek nosím. Doslova hľadajú blšky v kožúšku. Dokonca robia krížové kontroly. Už mi niektorí volali že dokladovali doklady k mojim dokladom.
Manual
23.02.05,20:30
Ono vlastne ani dlhodobá strata ešte neznamená, že firma nie je prosperujúca. Veď šikovný daňový úradník vie z výkazov vyčítať toľko údajov. Predstavte si firmu, ktorá dosahovala zo začiatku svojho podnikania zisky. Potom sa rozhodli investovať. Nakúpili stroje na leasing, aj za hotové. A teraz pekne rozpúšťajú náklady budúcich období a robia odpisy. K tomu môžme pridať dve tri autá a firma je síce silná, stabilná ale následkom rozpúšťania nákladov a odpisov vlastne stratová. A toto všetko by mali vedieť daňoví úradníci z výkazov vyčítať. Ale ak tam neboli žiadne investície, príjmy nízke, výdavky vysoké, zásoby takmer žiadne tak nech sa stará ako sa obháji. Verte mi, že práve teraz mi bežia daňové kontroly v troch firmách a mám pocit, že už vedia aj aké číslo nohavičiek nosím. Doslova hľadajú blšky v kožúšku. Dokonca robia krížové kontroly. Už mi niektorí volali že dokladovali doklady k mojim dokladom.Asi mali...
evuša
23.02.05,20:33
Dajme im žiť. Veď svoje platy si tiež musia zaslúžiť.
jeso
23.02.05,20:33
Ono vlastne ani dlhodobá strata ešte neznamená, že firma nie je prosperujúca. Veď šikovný daňový úradník vie z výkazov vyčítať toľko údajov. Predstavte si firmu, ktorá dosahovala zo začiatku svojho podnikania zisky. Potom sa rozhodli investovať. Nakúpili stroje na leasing, aj za hotové. A teraz pekne rozpúšťajú náklady budúcich období a robia odpisy. K tomu môžme pridať dve tri autá a firma je síce silná, stabilná ale následkom rozpúšťania nákladov a odpisov vlastne stratová. A toto všetko by mali vedieť daňoví úradníci z výkazov vyčítať. Ale ak tam neboli žiadne investície, príjmy nízke, výdavky vysoké, zásoby takmer žiadne tak nech sa stará ako sa obháji. Verte mi, že práve teraz mi bežia daňové kontroly v troch firmách a mám pocit, že už vedia aj aké číslo nohavičiek nosím. Doslova hľadajú blšky v kožúšku. Dokonca robia krížové kontroly. Už mi niektorí volali že dokladovali doklady k mojim dokladom.
No dúfam, že daňoví úradníci nevedia všetko vyčítať...
evuša
23.02.05,21:36
No zopár sa ich nájde. Tí, čo to vyčítať nevedia, tým to treba pri daňovej kontrole prácne vysvetľovať kým to nepochopia. Potom je to v pohode.
monika-s
24.02.05,06:20
Ďakujem za všetky reakcie, tiež som z toho vedľa, ale asi to vystihol/la "účto", áno ten zákazník je dopravca. Mohli by ste mi milý/á "účto" napísať k tomu viac, ak máte skúsenosť?

ďakujem
accad
24.02.05,06:29
Okrem dopravcov takto naháňajú majiteľov autoškôl.
monika-s
24.02.05,08:45
No oni sú vážne ohromní. Neviete mi teda niekto poradiť, ako výpočty použiť (finty), aby som sa tento rok vyhla opravnému výkazu? Už som z toho jeleň :confused:
Procont
24.02.05,12:16
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu v nasledovnej veci:

Podnikateľovi (SZČO) minulý rok pripravila účtovníčka podklady pre daňové priznanie. Vo výkaze o majetku a záväzkoch vyčíslila istú sumu v riadku "účty v bankách" (povedzme že to bolo 60.000 Sk).

Po nejakom čase sa tomuto podnikateľovi ohlásili zo živnostenského úradu, že podľa predloženého výkazu nemá ako vykonávať činnosť (asi že nemá prostriedky). Tak musel na DÚ podať opravný výkaz, kde navyšil sumu na 360.000 Sk (urobil to prevodom z osobného účtu na podnikateľský).

Nemáte s tým niekto skúsenosť? Ja akosi nechápem prečo sa toto udialo a nemôžem sa to ani spýtať "dotknutej" osoby. Žeby to malo niečo spoločné s likviditou, alebo... Fakt neviem.

Ďakujem za všetky dobré rady a nápady, kde by som sa mohla dočítať niečo bližšie.:confused:
Keď podnikáš na základe koncesnej listiny /doprava/ musíš preukázovať vo výkazoch peniaze v hotovosti alebo v majetku /neviem v akej výške/, aby si mohla podnikať v doprave. Výkazy predkladáš okrem DÚ aj na Okresný úrad - odbor dopravy, ktorý ti potvrdí finančnú spoľahlivosť vykonávať prepravné služby. Z týmto dokladom sa pohybuješ tak ako s vodičským preukazom - stále. Vraj to žiadajú predložiť pri cestných kontrolách. Neviem či sa nezmenil systém a niektoré povinnosti neprešli už na ŽÚ prípadne iný úrad. Skús si to ešte Monika overiť, lebo tento postup bol platný tak asi pred 2 r.
monika-s
24.02.05,14:23
Ďakujem pekne za poučenie,len sa trošku hanbím že som o tom nič nevedela. Ale človek sa stále učí ...
uko
24.02.05,16:05
nasi dopravcovia to tiez museli preukazovat. ono nie ze by boli danovnici so zivnostnikmi, myslim uradnikov nejako prepojeni, ale vlani sa myslim menili podmienky aby ti dali koncesiu. a tych co uz ju mali si preverovali a kontrovali. tak si tychto nasich dopravcov zivnostnici pozvali. ak chces zistim ti viac, ale urcite viem, ze toto o com ty vravis sa ich tiez tykalo. museli preukazat majetok v urcitej vyske. ono to je myslim uvadzane v eurach a na nase sa to mysli nieco cez 300.000,- a nemuselo to byt len na ucte v banke
učty
24.02.05,16:35
Ďakujem pekne za poučenie,len sa trošku hanbím že som o tom nič nevedela. Ale človek sa stále učí ...Neviem o tom veľa zrejme boli výnimky? Na jeseň vyzývali malých dopravcov preukázať záruku, ten môj zrušil živnosť, okrem iného mal zástupcu a nezamestnával ho, čiže nespĺňal hneď dve podmienky. Hanbiť sa nemusíš, ja sa tu tiež učím . . .http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Už tu niekde na porade bola reč o heslách že Adam je vlastne Adamka, tak ja som tiež baba, k tomu dosť stará . . .http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Procont
25.02.05,07:05
Monika vôbec si nerob ťažkú hlavu, preto tu máme poradu, aby sme si navzájom poradili.
anka
25.02.05,07:44
Jeden nas dopravca mal minuli mesiac kontrulu zo ziv.uradu z dovodu financnej spolahlivosti, na jeden autobus musi mat 9000.-EUR, a na dalsie ostatne po 5000.-EUR, za rok 2003 nemal postacujucu sumu, ale nic mu nespravili, a za rok 2004 som mu nechala tolko penazi v pokl. aby to bolo postacujuce, ale zevraj pozeraju na riadok 21 vykazu o majetku a zavazkoch, co je rozdiel majetku a zavazkov
monika-s
25.02.05,12:52
Takže ak tomu dobre rozumiem, ide o to, že ak urobím šikovne výkaz, môžem potrebnú sumu vykázať aj v pokladni?

Účtujem totiž také dopravcu čo kúpil staršie nákladné auto za nejakých 50000, takže žiadny bohatý človek, ktorý ma na účte len-tak napr. 300.000 :eek:
Vikt
26.02.05,10:59
Keď je bez finanč.prostriedkov tak mu ostáva len jediná možnosť - urobiť výkaz, ktorý ulahodí úradnickému oku.