monika-s
23.02.05,19:40
chceme dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63. Všetko čo s tým súvisí (výpovedná doba, príp. odstupné) mi je jasné. Len neviem ako je to s odbormi alebo zástupcami zamestnancov.

Vo firme, kde fungovali odbory, sa musela takáto záležitosť prerokovať na zasadnutí OZ KOVO. My sme však firma, kde nič také nefunguje (ani odbory ani zástupcovia zamestnacov).

Môže sa to udiať jednoducho na základe rozhodnutia vedenia spoločnosti?

Za odpovede ďakujem
lenkak
23.02.05,18:54
Keď nie sú odbory ani zástupcovia zamestnancov - žiaden problém.
monika-s
24.02.05,05:14
leni, veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Evaman
24.02.05,07:06
Ja som nedávno robila jednu výpoveď podľa § 63 1b)-organizačné dôvody. No podľa ZP musí byť toto rozhodnutie (org.dôvody) písomné. Tak som priložila ešte k výpovedi prílohu, v ktorej som uviedla:

Vec: Rozhodnutie o organizačných zmenách

Oznamujeme Vám, že s cieľom zvýšiť efektívnosť práce a znížiť náklady firmy sme nútení znížiť stav zamestnancov.Vaše pracovné miesto , je preto nadbytočné.

Neviem podľa ktoého bodu paragrafu 63 chtete dať výpoveď.
monika-s
24.02.05,07:57
§ 63 ods. 1 písm. b).

Ja som napísala ten list tak, že "v súvislosti s prehodnotením činností v rámci spoločnosti a v zmysle organizačných zmien spoločnosti..."
lenkak
24.02.05,07:59
Malo by to postačovať, ale pokiaľ viem na to dané miesto sa nesmie prijať nový zamestnanec po dobu 6 mesiacov.
Luba2
24.02.05,08:21
§ 63 ods. 1 písm. b).

Ja som napísala ten list tak, že "v súvislosti s prehodnotením činností v rámci spoločnosti a v zmysle organizačných zmien spoločnosti..."
V provm rade mal zamestnávateľ urobiť rozhodnutie o organizačnej zmene a v dostatočnom predstihu to aj písomne oznámiť zamestnancovi, alebo zamestnancom, ktorých sa to týka. Ďalej s každým zamestnancom konkrétne prerokovať jeho ďalšie pôsobenie v spoločnosti, čiže ak existujú nejaké voľné pracovné pozície - ponúknuť (aj keď iné zaradenie, alebo iné mesto), alebo písomne oznámiť, že iná pozícia neexistuje. Až potom odovzdať výpoveď.
Ak niektorý s tých krokov vynecháš a zamestnanec bude spokojný, bude všetko O.K., ak však spokojný nebude a bude sa súdiť, na takých "maličkostiach" ako som Ti napísala, na súde pohoríte.
Evaman
24.02.05,08:26
Aj tak by to mohlo byť.
A ešte § 61 ods. 3 : Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pp na toto prac. miesto iného zamestnanca.
vladan
24.02.05,08:43
A ešte § 61 ods. 3 : Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pp na toto prac. miesto iného zamestnanca.
ja len malú konzultáciu ... ak zamestnávateľ použíje § 63 ods. 1b) a pracovné povinnosti prepusteného zamestnanca "prevedie" na iného zamestnanca (ktorý v čase výpovede už mal pracovný pomer), neporuší tým Zákonník práce, však?
Luba2
24.02.05,08:53
ja len malú konzultáciu ... ak zamestnávateľ použíje § 63 ods. 1b) a pracovné povinnosti prepusteného zamestnanca "prevedie" na iného zamestnanca (ktorý v čase výpovede už mal pracovný pomer), neporuší tým Zákonník práce, však?Nie, tým nemá čo porušiť. Pokiaľ viem, robí sa to.

Pre Vlaďu: Vladi, môžeš mi povedať ako sa Ti darí napísať tak veľa príspevkov? Keď som v septembri objavila túto úžasnú stránku, mala si nejakých tuším 700, teraz sa blížiš pomali k druhej tisíckehttp://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif a ja, aj keď popri PORADE nestíham robiť, mám len nejakých 250. Daj radu.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Evaman
24.02.05,08:56
Vladi, ja si myslím, že ak by si "tieto povinnosti" previedla na iného zamestnanca , kt. ako píšeš bol v pp, nič tým neporušuješ. Mala by si napr.2 zamestnancov, kt. by v podstate robili to isté.. A teraz , to prevedenie povinností by malo byť urobené ešte pred tým ako druhému, kt. chceš prepustiť dáš výpoveď. A tak potom vlastne znížiš náklady na jeho mzdu lebo 2. zamestnanec sa v podstate stane nadbytočný. Samozrejme , pokiaľ 1. zamestnanec s tým všetkým súhlasí a bude o tom spísaný dodatok k pp, že sa mení jeho náplň práce.
Čo si o toto myslíš Ty? Mohlo by to tak byť?
vladan
24.02.05,09:01
Nie, tým nemá čo porušiť. Pokiaľ viem, robí sa to.
Ľubi, vďaka za odkonzultovanie :D

... ešte predsa niečo k mojej otázke ... ak zamestnávateľ zvýši mzdu zamestnancovi na ktorého "prilepil" nové pracovné povinnosti, ani vtedy nič neporuší? ... ide mi o to, že napr. vyhodím zamestnanca, ale jeho povinnosti dám inému zamestnancovi a navýšim jeho plat presne o plat vykopnutého zamestnanca ... ja viem, že sa príliš vŕtam, ale nemohol by to inšpektorát práce, resp. súd napadnúť, že prečo som vyhodila jedného zamestnanca, keď jeho plat zostáva a teda "teoreticky" nič z vyhodenia zamestnanca nezískam? :eek: ... je pravda, že neutvorím zrušené pracovné miesto, ale nemôžu mi to klasifikovať ako "prijatie iného zamestnanca na toto pracovné miesto"? ... keď až veľmi fantazírujem, prosím umlčte ma! :D
vladan
24.02.05,09:07
Vladi, môžeš mi povedať ako sa Ti darí napísať tak veľa príspevkov? Keď som v septembri objavila túto úžasnú stránku, mala si nejakých tuším 700, teraz sa blížiš pomali k druhej tisícke a ja, aj keď popri PORADE nestíham robiť, mám len nejakých 250. Daj radu.
Ľubi, moja rada ťa asi nepoteší ... som závislá na Porade a preto toľko príspevkov :eek: ... a to už tri mesiace nemám doma net ... keď budem mať, tak potom uvidíš :D ... ale popravde, ani ja nestíham tak, ako som stíhala pred existenciou Porady ... niekedy v septembri 2004 som tvrdila, že som na sebe pocítila, že pred tým ako prišla do môjho pracovného života Porada, som asi nepodávala 100% výkon v práci, lebo odkedy je Porada, tak stíham aj robiť aj radiť ... ale teraz, po skoro ročnom žití s Poradou zisťujem, že "poradcovanie" musím trošku obmedziť :cool::eek::eek:
Luba2
24.02.05,09:11
Inšpektorát práce Ti môže vytknúť kedykoľvek a čokoľvek a Ty zrejme budeš radšej ticho, aby si si neprihoršila. Súd môže rozhodnúť hocijako a tiež si nepomôžeš. Ale každopádne tak ako uvažuješ Ty, to bežne chodí. Ak mám dve upratovačky, každú na jedno poschodie, jednu prepustím, druhá robí obidve roboty a dostane za to navýšenú mzdu, je síce pravda že neušetrím, ale stihne to tá druhá za 8 hodín? Alebo bude robiť nadčasy? Ak to stíha, prepustenie bolo OK.

Ale ja už som tiež začala fantazírovať, možno že na úplne konkrétnom a skutočnom prípade by sa to riešilo lepšie.
Evaman
24.02.05,09:27
Aj moja reč, že už veľmi, veľmi špekulujem.. Idem radšej makať...
ahojte
monika-s
25.02.05,05:50
Tak znova k tej ožehavej téme. Včera som teda odovzdala dotyčnej výpoveď z organizačných dôvodov. Dnes sa mi mala písomne vyjadriť či berie odstupné alebo zostáva na 2 mesiace. Neprišla však do práce s tým, "ževraj" ide len o návštevu lekára ale nie PN. Čo keď sa mi hodí na PN?
Luba2
25.02.05,08:25
Ty si jej tú vypoveď odovzdala a ona Ti písomne potvrdila prevzatie? V tom prípade je niekoľko možností:

1. Nechá si to prehrkať v hlave a predsa len zistí, že chce odstupné a príde že chce dohodu k 28.2.2005
2. Hodí sa na PN na 2-3 mesiace - ale pozri § 64, ods. 1a/ a 2/ - čiže jej začne plynúť výpovedná doba a skončí ukončením PN - a pripraví sa o dostupné.
3. Pôjde na nejakú 4-5 dňovú PN, ale prešvihne prvého a bude sa chcieť dohodnúť na dohode o mesiac neskôr. Ale to už jej bude plynúť výpovedná doba a na odstupné mať nárok nebude.

Ale sa samozrejme môže uvažovať ešte nejako inak.
anka1
26.04.05,12:48
Prosím Vás môže byť v pracovnej zmluve dohodnuté 10 mesačné odstupné v prípade výpovede podľa §63 ods.1 a) až c)??? Je to vôbec po právnej stránke možné?
Bionda
26.04.05,13:01
Čo nie je zakázané, nikde nie je stanovené maximálne obmedzenie (aspoň som sa s tým nestretla) je stanovené len minimálne.
anka1
26.04.05,13:11
Ešte jedná otázočka:

Ak by dostal výpoveď podľa § 63 a má v tej pracovnej zmluve tých 10 mesiacov, tak potom dátum výpovede je aký?? Výpoveď píšem v apríli s ukončením ????
Bionda
26.04.05,13:32
No však výpoveď začína plynúť 1. dňom nasledujúceho mesiaca a t.j. ak súhlasí so skončením pred plynutím výpovednej doby , patrí mu odstupné.Odstupné sa potom vypláca v nasl. výplatný termín, ak sa nedohodnú inak.
anka1
27.04.05,09:19
No však výpoveď začína plynúť 1. dňom nasledujúceho mesiaca a t.j. ak súhlasí so skončením pred plynutím výpovednej doby , patrí mu odstupné.Odstupné sa potom vypláca v nasl. výplatný termín, ak sa nedohodnú inak.
Jasné! Ďakujem veľmi pekne. Niekedy je človek už poriadne dopletený. Díky ešte raz.
Mimmi
28.04.05,03:58
Prosím, kto ste uz v praxi uspesne realizovali Vypoved podla § 63 odst. 1, písmeno b, skuste mi potvrdit nasledovne :

1. výpovedná doba - 2 alebo 3 mesiace ? Stretla som sa s výkladom, ze v prípade § 63 písm .1, odst. b je vzdy 3 - mesacná výpovedná doba ( teda nielen pri 5 odpracovanych rokoch). Moj nazor je, ze pri menej ako 5 rokoch je to 2-mesiace, pomoze mi, ak to niekto potvrdí.

2. odstupné vo výske 2 - mesacného platu, ak odpracoval menej ako 5 rokov ?

3. rozhodnutie o nadbytocnosti, resp. org. zmenach mám písomne s datumom 27.4.2005, pre pracovníka nemame ziadne vhodne volne miesto. Mozem uplatnit vypoved od 1.5.2005 ?

4. Aky dlhy cas nemozem vytvorit nove miesto, ak bolo takouto organizacnou zmenou zrusene ? Stretávam sa s dvoma výkladmi - 3 mesiace a 6 mesiacov. 3- mesacnu dobu sopm nasla aj v ZP, ale tu 6-mesacnu nevidím v ziadnom §.

Dakujem za pomoc.
Bionda
28.04.05,06:26
v bode 1 myslíš správne §62zp ods.1; odstupné vyplácaš ak o to požiadal zamestnanec pred plynutím výp. doby (moja odpoveď hore pre anku1), ak trvá na plynutí nemá na odstupné nárok.
bod.3 ak sa stíha tento mesiac aj doručenie §61 , v pohode výp. lehota začína plynúť 1 dňom nasl. mesiaca.
ohľadne vytvorenia prac. miesta aj ja viem o tej 3mes v zmysle zp.
Chobot
28.04.05,06:37
Pre Anka1:

Ak má zamestnanec napísané v prac zmluve, ze pri výpovedi mu patri odstupne vo vyske 10 mesiacov, tak ja to chapem tak, ze dostane vypoved, pracuje este 2 mesiace, dostane este 2 platy a odstupne 10 nasobok platu. Ak poziada o skoncenie pred zaciatkom vyp. doby, tak dostane zmluvne odstupne 10 nasobok plus zakonom dane 2 nasobok, cize ak skonci hned, ma 12 mesacne odstupne.
lenkak
28.04.05,07:28
Prosím, kto ste uz v praxi uspesne realizovali Vypoved podla § 63 odst. 1, písmeno b, skuste mi potvrdit nasledovne :

1. výpovedná doba - 2 alebo 3 mesiace ? Stretla som sa s výkladom, ze v prípade § 63 písm .1, odst. b je vzdy 3 - mesacná výpovedná doba ( teda nielen pri 5 odpracovanych rokoch). Moj nazor je, ze pri menej ako 5 rokoch je to 2-mesiace, pomoze mi, ak to niekto potvrdí.

2. odstupné vo výske 2 - mesacného platu, ak odpracoval menej ako 5 rokov ?

3. rozhodnutie o nadbytocnosti, resp. org. zmenach mám písomne s datumom 27.4.2005, pre pracovníka nemame ziadne vhodne volne miesto. Mozem uplatnit vypoved od 1.5.2005 ?

4. Aky dlhy cas nemozem vytvorit nove miesto, ak bolo takouto organizacnou zmenou zrusene ? Stretávam sa s dvoma výkladmi - 3 mesiace a 6 mesiacov. 3- mesacnu dobu sopm nasla aj v ZP, ale tu 6-mesacnu nevidím v ziadnom §.

Dakujem za pomoc.
Tak ako si písala:
- ze pri menej ako 5 rokoch je to 2-mesiace
- odstupné vo výske 2 - mesacného platu, ak odpracoval menej ako 5 rokov
- mozeš uplatnit vypoved od 1.5.2005
- ja viem o 6 mesiacoch
Bionda
28.04.05,08:24
Chobot budem Ti trochu oponovať, §76 ods.1 a 2 od 1.7.2003 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné, ak sa pomer končí §63 a-c. A ak súhlasí so skončením pred plynutím VD , patrí mu odstupné, event. ak požiada o skončenie pred začatím plynutia VD.
A tiež sa hovorí, že v prípade, ak prac. pomer skončí uplynutím výp. doby, zamestnanec nemá nárok na odstupné. Právny nárok na odstupné už od 1.7.2003 navzniká ani v prípade skončenia prac. pomeru dohodou z organizačných dôvodov.
Luba2
28.04.05,08:37
Ak to nikde nie je dohodnuté, tak sa zamestnávateľ musí riadiť zákonníkom práce. Ale tak ako píše Chobot ak má dohodnuté v pracovnej zmluve /resp. v kolektívnej zmluve/ odstupné aj pri výpovedi 63/1b, tak mu ho vyplatiť musí, aj keď využije výpovednú dobu.
Chobot
28.04.05,08:58
Chobot budem Ti trochu oponovať, §76 ods.1 a 2 od 1.7.2003 hovorí, že zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné, ak sa pomer končí §63 a-c. A ak súhlasí so skončením pred plynutím VD , patrí mu odstupné, event. ak požiada o skončenie pred začatím plynutia VD.
A tiež sa hovorí, že v prípade, ak prac. pomer skončí uplynutím výp. doby, zamestnanec nemá nárok na odstupné. Právny nárok na odstupné už od 1.7.2003 navzniká ani v prípade skončenia prac. pomeru dohodou z organizačných dôvodov.Trochu si zafilozofujem. V prvom odstavci más pravdu. Prvá veta druhého odstavca je tiez pravda, pokial nemá v prac. zmluve uvedené, ze pri vypovedi mu patri odstupne.

A ked dostane výpoved a súhlasi so skoncením prac. pomeru prd zacatim plynutia vyp. doby - to je vlastne dohoda o skonceni prac. pomeru. Dohodnut sa môzu ako len chcu, to ZP neriesi. Mozu sa dohodnut, ze skonci aj napr. 1 mesiac pred skonc. vyp. doby a dostane 1 mesacne odstupne.

Ale bol by niekto hlupy, keby sa dohodol na skonceni prac. vztahu bez odstupneho. To si radsej necha dat vypoved a bud on poziada o skoncenie pred vyp. dobou alebo sa tie 2 mesiace bude len tak poflakovat a plat dostane.
Bionda
28.04.05,09:30
No moje tvrdenie sa zakladá na článku, ktorý vyšiel v PaM Ing. Dobšovič, to tam písal a on tvrdí, že ak súhlasím so skončením VD mi vzniká nárok na odstupné, inak nie.
Chobot
28.04.05,10:06
Vsak ja netvrdim, ze nemas pravdu. Ak zamestnanec suhlasi s tym, ze skonci prac. pomer bez vyp. doby, tak ma narok na odstupne. Ak nie, tak pracuje este 2 mesiace aj s platom a bez odstupneho.

Ale zakon nezakazuje dohodnut skoncenie prac. vztahu aj inak, musi to vsak byt dobrovolne. Faktom je, ze pri ukonceni dohodou sa odstupne nespomina, lebo je to na ucastnikoch dohody.

Ak sa necha zamestnanec okabatit a podpise dohodu bez odstupneho, tak je to jeho skoda. Tiez nie je zakazane ukoncit prac. pomer dohodou z organizacnych dôvodov a dat 2 mesacne odstupne. Ak sa dohodnu na vyssom odstupnom, zakon to nezakazuje. To je zase vôla zamestnavatela.
Bionda
28.04.05,11:11
Tak sa potom ospravedlňujem, lebo som to zle pochopila, že má nárok na odstupné aj keď bude pracovať počas výpovednej doby.
A tiež je pravda, že sa nikde nepíše resp. zákon nezakazuje , aby zamestnávateľ nesmel vyplatiť odstupné aj tak, ale je to už na jeho dobrovoľnosti. (po uplynutí VD).
Takže je to OK, len sme sa nepochopili.
anka1
31.05.05,07:49
Ja som nedávno robila jednu výpoveď podľa § 63 1b)-organizačné dôvody. No podľa ZP musí byť toto rozhodnutie (org.dôvody) písomné. Tak som priložila ešte k výpovedi prílohu, v ktorej som uviedla:

Vec: Rozhodnutie o organizačných zmenách

Oznamujeme Vám, že s cieľom zvýšiť efektívnosť práce a znížiť náklady firmy sme nútení znížiť stav zamestnancov.Vaše pracovné miesto , je preto nadbytočné.

Neviem podľa ktoého bodu paragrafu 63 chtete dať výpoveď.
Pokiaľ je to podľa § 63 1a) zrušuje sa jeho miesto, nemusí to byť písomne rozhodnutie? Smé SBS máme objekt z ktorého sme dostali výpoveď, zamestnávateľ nemá iné prac. miesto pre zamestnancov pracujúcich na tomto objekte. Výpoveď podľa §63 1a) je dúfam vporiadku.
evae
31.05.05,08:38
to by malo byt ok, len nesmiete na tu poziciu brat noveho cloveka, najblizsie tusim dva mesiace (neviem presne), tak si na to daj pozor.
Evaman
31.05.05,08:51
Áno je to OK, musíte to mať ale zdokumentované, že ste dostali z toho objektu výpoveď a v danom čase ste zamestnancov nemali kde presunúť. To , že nesmiete na tú pozíciu brať nového človeka 3 mesiace (nie 2) platí iba pri § 63 ods. 1 písm. b). Ale ak by ste utvorili nové pracovné miesta ale v inom objekte môžte ich znova zamestnať.
anka1
31.05.05,09:17
Mohlo by to byť takto???
sylvia78
09.09.05,10:42
V provm rade mal zamestnávateľ urobiť rozhodnutie o organizačnej zmene a v dostatočnom predstihu to aj písomne oznámiť zamestnancovi, alebo zamestnancom, ktorých sa to týka. Ďalej s každým zamestnancom konkrétne prerokovať jeho ďalšie pôsobenie v spoločnosti, čiže ak existujú nejaké voľné pracovné pozície - ponúknuť (aj keď iné zaradenie, alebo iné mesto), alebo písomne oznámiť, že iná pozícia neexistuje. Až potom odovzdať výpoveď.
Ak niektorý s tých krokov vynecháš a zamestnanec bude spokojný, bude všetko O.K., ak však spokojný nebude a bude sa súdiť, na takých "maličkostiach" ako som Ti napísala, na súde pohoríte.

Prosím o radu, ako má vyzerať Rozhodnutie o organizačnej zmene - forma, náležitosti... Pracovné miesto nechceme zrušiť, iba ho presunúť (zmena organizačnej štruktúry). Máme nadbytok vodičov a jednému chceme dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 b), jeho miesto chceme presunúť na iné oddelenie, kde je potrebné zdravotnícke vzdelanie...

...prosím vás, ak niekto má takéto rozhodnutie, bola by som mu veľmi vďačná, keby mi ho poskytol.....ď a k u j e m
Martina80
15.11.05,10:54
Prosím o radu,

mali sma zamestnancov , ktorý boli zamestnávaní sezónne.
1.4.2000 - 30.11.2000
1.4.2001 - 30.11.2001 medzitým boli na Úrade práce
1.4.2002 - 30.11.2002
1.4.2003 - 30.11.2003
1.4.2004 - doba neurčitá až doteraz

Zamestnávateľ im chce dať výpoveď podľa § 63 odst.1 písm. b).
Mám pár otázok , na ktoré už hľadám odpoveď celý deň:

1. Patrí im odstupné vo výške 3 mesiacov alebo nie???? Mám ten pracovný pomer brať od 1.4.2004, čiže nespĺňajú opdmienku 5 rokov????

2. Po troch mesiacoch ich môžme zobrať späť....na dobu určitú alebo neurčitú???? Je tam nejaká podmienka???

3. Ak by sme sa s nimi dohodli na rozviazaní pomeru dohodou, majú nárok na dávku v nezamestnanosti???? Ak áno, nekráti sa im podpora????

Zatiaľ vďaka
Muška
15.11.05,11:06
Luckasari
29.11.05,10:32
prosím Vás, mohli by ste sa mi niekto pozrieť, či je táto výpoveď vporiadku? či by mohla byť takto napísaná? JE TO PRE MŇA DOSŤ SÚRNE VEDIEŤ TO ČÍM SKôR.

ide o tom, že zamestnávateľ sa chce zrušiť pracovné miesto, na toto miesto nikoho nevezme, lebo si chce dať túto službu dodávať externe ... vyjde ho to lacnejšie. Žiadna ďalšia pozícia nie je voľná, aby tam toho zamestnanca presunul, takže mu dáva výpoveď. Nechcú rozviazanie prac.pomeru dohodu, chcú ukončenie prac.pomeru výpoveďou a bez odstupného s tým, že si ten zamestnanec podokončuje všetku svoju prácu za tie 2 mesiace, čo ešte bude vo firme pracovať

ešte som takúto výpoveď nepísala, tak vôbec neviem, čo a ako tam napísať, aby bolo všetko OK. Hlavné moje problémy som vyznačila farebne.

vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc
Chobot
29.11.05,10:51
V prvej vete by som mozno este doplnil, ze "z rozhodnutia vedenia spolocnosti zo dna ....".

Nezabudni, ze ak máte zástupcov zamenstnancov (odbory, zamestnanecká rada,..) tak to musíte vopred prerokovat.

Aj tak sa cudujem, ze to nechcete radsej dohodou. Je to pre firmu lepsie, lebo dohodu zamestnanec nemôze napadnút, vo výpovedi môze nájst desiatky dôvodov, aby bola neplatná. Dohodou nemusí znamenat, ze PP sa skoncí hned, môzte sa dohodnút na koniec januára a potom súcastou dohody nemusí byt odstupné.

Nie je aj tak isté, ci sa odstupnému takto vynhete, lebo ak zamestnanec poziada pred zacatím výpovednej doby o ukoncenie prac. pomeru, tak mu musíte vyhoviet, cize PP skoncí napr. 1.12. 2005 a aj tak mu budete musiet vyplatit odstupné.

A potom je tu aj psychologický aspekt - ak ho aj donútite pracovat do konca januára, nenarobí vám za tie 2 mesiace viac skody nez osohu? Na 90% bude chodit do práce len aby zabil cas, pracovný výkon nebude podávat taký, ako doteraz.
Luckasari
29.11.05,10:57
V prvej vete by som mozno este doplnil, ze "z rozhodnutia vedenia spolocnosti zo dna ....".

Nezabudni, ze ak máte zástupcov zamenstnancov (odbory, zamestnanecká rada,..) tak to musíte vopred prerokovat.

Aj tak sa cudujem, ze to nechcete radsej dohodou. Je to pre firmu lepsie, lebo dohodu zamestnanec nemôze napadnút, vo výpovedi môze nájst desiatky dôvodov, aby bola neplatná. Dohodou nemusí znamenat, ze PP sa skoncí hned, môzte sa dohodnút na koniec januára a potom súcastou dohody nemusí byt odstupné.

Nie je aj tak isté, ci sa odstupnému takto vynhete, lebo ak zamestnanec poziada pred zacatím výpovednej doby o ukoncenie prac. pomeru, tak mu musíte vyhoviet, cize PP skoncí napr. 1.12. 2005 a aj tak mu budete musiet vyplatit odstupné.

A potom je tu aj psychologický aspekt - ak ho aj donútite pracovat do konca januára, nenarobí vám za tie 2 mesiace viac skody nez osohu? Na 90% bude chodit do práce len aby zabil cas, pracovný výkon nebude podávat taký, ako doteraz.

Ďakujem pekne za odpoveď.
odbory nie sú ... aj tak tam doplniť to rozhodnutie vedenia spoločnosti zo dňa? treba aby bol o tom u zamestnávateľa písomne nejaký záznam, že sa tak rozhodol?
no nechcú to dohodou, už sme o tom rozprávali ... takže výpoveď

a tú druhú vetu, že nie je žiadne iné miesto, treba aby tam bola? alebo nemusí byť?

to odstupné mi je jasné ... no ale potrebujem takúto výpoveď ... nechcem to ja riešiť ďalej ...
Luckasari
29.11.05,11:37
prosím, ešte mi niekde dozodpovedajte moje otázočky ...
ďakujem pekne
Luba2
29.11.05,11:50
To pracovné miesto by tam malo byť spomenuté, aby raz nenapadol., že ste mu mali ponúknuť a neponúkli ste.

Okrem toho mne sa zdá v neporiadku...pracovný pomer končí k 30.11.2005... On nekončí predsa 30.11.2005, ale výpovendá doba začína plynúť 1.12.2005 a skončiť by mal teoreticky 31.1.2006, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak.

Ak som v rýchlosti téme dobre porozumela.
Chobot
29.11.05,12:00
Tú vetu som navrhol doplnit z dôvodu, aby nevyzeralo, ze jeho vedúci si zmyslí, ze jedno miesto je nadbytocné a vyhodí ho. V prípade sporu je dobré vopred sa poistit, ze sa tým miestom (resp. organizacnou struktúrou zaoberalo vedenie a to rozhodlo o zrusení miesta). mozno aj krátka správa o zrusení miesta by bola vhodná.

Ide o to, ze nevies, ci sa náhodou zamestnanec neobráti na súd ohladne neplatnosti výpovede. vtedy je dobré mat tú skutocnost co najviac dolozenú.

Tá veta, ze ho nemôzete zamestnat na inú pozíciu, lebo volné miesto nemáte, je tam dobrá, prípadne este doplnit, ze ani na skrátený úväzok ho nemôzete zamestnat.

Musí to vsak byt pravdou, nie aby ste teraz niekedy uverejnili inzerát ohladne volného pracovného miesta...

Este v 2. vete by som upravil "
Vzhladom k vyššie uvedenému Vám dávame výpoved podla § 63 ods. 1 písm. b) ZP ku dňu 30.11.2005."
Inak v ostatnom texte nevidím problém.
ajobs
29.11.05,12:04
To pracovné miesto by tam malo byť spomenuté, aby raz nenapadol., že ste mu mali ponúknuť a neponúkli ste.

Okrem toho mne sa zdá v neporiadku...pracovný pomer končí k 30.11.2005... On nekončí predsa 30.11.2005, ale výpovendá doba začína plynúť 1.12.2005 a skončiť by mal teoreticky 31.1.2006, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak.

Ak som v rýchlosti téme dobre porozumela.

Mám 2 pripomienky:
1. pracovný pomer nekončí 30.11.2005, ale 31.1.2006 - ak stihnete doručiť výpoveď do 30.11.2005. Ak nie (napríklad zamestnanec pôjde na PN), tak sa to minimálne o 1 mesiac predĺži,
2. ak miesto bolo zrušené k 30.9.2005, potom už od zamestnanca nemôžte až do uplynutia výpovednej lehoty vyžadovať výkon žiadnych prác (okrem chodenia do zamestnania), pretože jeho miesto bolo právne zrušené a vznikla uňho prekážka v práci. Takže až do konca výpovednej lehoty mu budete platiť priemernú mzdu a on nebude robiť nič.:eek: :mee:

Prečo ste to miesto nezrušili k 31.1.2006 ???:eek: :rolleyes:
Luckasari
29.11.05,12:33
Mám 2 pripomienky:
1. pracovný pomer nekončí 30.11.2005, ale 31.1.2006 - ak stihnete doručiť výpoveď do 30.11.2005. Ak nie (napríklad zamestnanec pôjde na PN), tak sa to minimálne o 1 mesiac predĺži,
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
čiže mám prepísať dátum, že prac.pomer končí k 31.01.2006?

2. ak miesto bolo zrušené k 30.9.2005, potom už od zamestnanca nemôžte až do uplynutia výpovednej lehoty vyžadovať výkon žiadnych prác (okrem chodenia do zamestnania), pretože jeho miesto bolo právne zrušené a vznikla uňho prekážka v práci. Takže až do konca výpovednej lehoty mu budete platiť priemernú mzdu a on nebude robiť nič.:eek: :mee:

Prečo ste to miesto nezrušili k 31.1.2006 ???:eek: :rolleyes:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
takže miesto zrušíme k 31.01.2006 - ale môžeme mu dať potom už teraz takúto výpoveď?
Luba2
29.11.05,12:35
Áno, Ty ho plánuješ zrušiť až vtedy, ale výpoveď môžeš dať už teraz, aby počas výpovednej doby mal kde robiť.
ajobs
29.11.05,12:35
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
takže miesto zrušíme k 31.01.2006 - ale môžeme mu dať potom už teraz takúto výpoveď?

Samozrejme, jedna vec je totiž rozhodnutie vedenia firmy od zrušení PM, to môže byť aj z 30.9.2005, ale miesto musí byť dátumovo zrušené k tomu termínu, kedy zamestnanec fyzicky odíde zo zamestnania.:cool:
Luckasari
29.11.05,12:39
vy ste všetci takí skvelí :)

ešte jedna otázočka, mám dať, že prac. pomer končí ku dňu 30.11.2005 alebo ku dňu 31.01.2006? ak dám k 31.01.2006, tak mi plynie výpovedná lehota od 01.12.2005 do 31.01.2006? zamestnanec potom odíde, odstupné mu vyplácať nebudeme, lebo robil počas výpovednej lehoty?
Luba2
29.11.05,12:43
vy ste všetci takí skvelí :)

ešte jedna otázočka, mám dať, že prac. pomer končí ku dňu 30.11.2005 alebo ku dňu 31.01.2006? ak dám k 31.01.2006, tak mi plynie výpovedná lehota od 01.12.2005 do 31.01.2006? zamestnanec potom odíde, odstupné mu vyplácať nebudeme, lebo robil počas výpovednej lehoty?

Pracovný pomer pri tejto výpovedi skončí 31.1.2006.
30.11.2005 by skončil len vtedy, ak by odišiel dohodou ku koncu novembra (pred začiatkom plynutia výpovednej doby)
Luckasari
29.11.05,13:28
ďakujem veľmi pekne všetkým za pomoc
breckova
12.09.08,06:52
Do konca mesiaca mám dať 17-tim zamestancom výpoveď z organizačných dôvodov, ich miesta sa stávajú nadbytočné. Zoznam prejednáme so zástupcami zamestancov....
Poraď te mi prosím ako mám formulovať výpoveď podľa § 63 odst.1 písm.b?
Nie som si istá v dátumoch:
Dávam výpoveď k 30.09.2008 a pracovný pomer končí uplynutím 2mesačnej výpovednej lehoty dňa 30.11.2008?? Našla som tu vzor výpovede,ale z roku 2005. Má niekto aktuálnu ?
Ďakujem
brčko
12.09.08,07:06
Do konca mesiaca mám dať 17-tim zamestancom výpoveď z organizačných dôvodov, ich miesta sa stávajú nadbytočné. Zoznam prejednáme so zástupcami zamestancov....
Poraď te mi prosím ako mám formulovať výpoveď podľa § 63 odst.1 písm.b?
Nie som si istá v dátumoch:
Dávam výpoveď k 30.09.2008 a pracovný pomer končí uplynutím 2mesačnej výpovednej lehoty dňa 30.11.2008?? Našla som tu vzor výpovede,ale z roku 2005. Má niekto aktuálnu ?
Ďakujem

Ja som tiež dostala výpoved v znení:

Dávam vám výpoved podla § 63 ods.1 písm.b ZP k 31.1.08. Dvojmesačná výpovedná doba Vám začína plynúť 1.2.08.
Odstupné vo výške 3-mesačného príjmu ...

Podla mna ten dátum k xx.xx.xx tam ani nemusí byť, stačil by dátum vystavenia listu. Podstatný bude dátum prevzatia zamestnancom. Predpokladám ak napíšeš "Dvojmesačná/trojmesačná výpovedná doba začína plynúť 1.10.08", tak všetci zamestnanci to prevezmu do konca septembra. Ak by som si nebola istá, tak by som napísala o plynutí VD znenie zo zákonníka práce § 62 ods.2.

Nedoporučujem Ti písať, kedy končí PP/výpovedná doba, lebo sa môže stať, že bude pracovník ku koncu výpovednej doby na PN-ke (resp. zamestnankyna oznámi tehotenstvo) a vtedy končí VD/PP až posledným dnom PN-ky (u tehotnej až ukončením MD resp. RD). - vid ZP § 64 ods.2
breckova
12.09.08,07:48
Ďakujem.
Keď výpoveď zamestnanci prevezmú do konca septebmra, vyplácam im odstupné, ak zostanú pracovať ešte dva /tri/ mesiace tak strácajú nárok na odstupné. Je to tak?
Tweety
12.09.08,08:05
Ďakujem.
Keď výpoveď zamestnanci prevezmú do konca septebmra, vyplácam im odstupné, ak zostanú pracovať ešte dva /tri/ mesiace tak strácajú nárok na odstupné. Je to tak?
Nie, nestrácajú. Majú nárok na VD aj na odstupné podľa § 76ZP.
Chobot
12.09.08,08:29
Ďakujem.
Keď výpoveď zamestnanci prevezmú do konca septebmra, vyplácam im odstupné, ak zostanú pracovať ešte dva /tri/ mesiace tak strácajú nárok na odstupné. Je to tak?

Pozri sem, tam so sa trochu rozpísal aj s príkladom:

http://www.porada.sk/781127-post16.html
breckova
12.09.08,09:00
Ďakujeeeem...
breckova
12.09.08,09:45
Zamestnanec má 5 rokov odrobené v októbri. Ja mu píšem výpoveď k 30.9.2008. Na akú výšku odstupného a dlžku výpovednej lehoty má nárok?
Ďakujem vopred.
Tweety
12.09.08,09:53
Zamestnanec má 5 rokov odrobené v októbri. Ja mu píšem výpoveď k 30.9.2008. Na akú výšku odstupného a dlžku výpovednej lehoty má nárok?
Ďakujem vopred.
A vtedy mu PP aj skončí? Ak áno, tak na 2-mesačné.
breckova
12.09.08,10:00
Čiže ak by odišiel dohodou k 30.9.2008 tak mu dám 2 mesačné odstupné a ak by zostal tak vypovednú lehotu má 3 mesiace a odstupné tiež 3 mesiace?
Tweety
12.09.08,10:00
Áno, tak.
breckova
12.09.08,10:07
Ešte raz ďakujem.
petkor
30.01.09,21:34
Dali sme zamestnancom výpovede podľa § 63 ods.1 b) s dvoj alebo troj-mesačnou výpovednou lehotou a nárokom na odstupné. Ako by to bolo v prípade, že pred vypršaním výpovednej lehoty chceme ako zamestnávateľ tieto výpovede stiahnuť a pokračovať v trvaní PP? Bojím sa, že ak si medzitým nájdu inú prácu, nebudú chcieť už ostať. Majú potom nárok na odstupné?
A ako je to so zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke, ktorá zároveň pre nás pracuje na dohodu o PC (pracuje z domu a sama sa stará o dieťa)? Tiež sa na ňu vzťahuje odstupné a výpovedná lehota? Teraz myslím z titulu PP a jej rodičovskej dovolenky.
ivka70
30.01.09,21:38
Dali sme zamestnancom výpovede podľa § 63 ods.1 b) s dvoj alebo troj-mesačnou výpovednou lehotou a nárokom na odstupné. Ako by to bolo v prípade, že pred vypršaním výpovednej lehoty chceme ako zamestnávateľ tieto výpovede stiahnuť a pokračovať v trvaní PP? Bojím sa, že ak si medzitým nájdu inú prácu, nebudú chcieť už ostať. Majú potom nárok na odstupné?
A ako je to so zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke, ktorá zároveň pre nás pracuje na dohodu o PC (pracuje z domu a sama sa stará o dieťa)? Tiež sa na ňu vzťahuje odstupné a výpovedná lehota? Teraz myslím z titulu PP a jej rodičovskej dovolenky.
Ak raz dostan uvypoved, stiahnut vypoved mozete len vzajomnou dohodou, nemoze to byt jednostranny ukon zo strany zamestnavatela.
Ak by ste sa dohodli na zruseni vypovede, narok na odstupne samozrejme stratia.

Ak sa nedohodnete, plati vypovedna doba aj odstupne.
petkor
31.01.09,09:57
Ďakujem pekne za odpoveď.
A ako je to prosím Vás, ešte s tou zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke?
Chobot
31.01.09,13:11
Ďakujem pekne za odpoveď.
A ako je to prosím Vás, ešte s tou zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke?


S tou zamestnankyňou máte 2 zmluvné vzťahy - jednu dohodu o PČ, a jednu riadnu pracovnú zmluvu. Dohodu môžete ukončiť aj počas RD, ale z riadneho pracovného pomeru jej nemôžete dať výpoveď lebo je v ochrannej dobe. PP s ňou môžete skončiť jedine dohodou, alebo až keď s vráti z RD.
petkor
31.01.09,22:55
Pravdepodobne sa bude rušiť celá firma. To znamená, že ju musím viesť v evidencii až do ukončenia RD (ešte 2 roky), potom jej dať 3-mesačnú výpovednú lehotu (takže 3 výplaty) a 3-mesačné odstupné? A ak by súhlasila teraz ukončenie PP dohodou, môže sa po skončení RD nahlásiť na úrad práce a poberať nezamestnanecké, ak by si nemohla nájsť prácu?
A ešte som sa chcela spýtať, viem, že sa teraz od 1.1.2009 menil zákon ohľadom poberania rodičovskej dovolenky a pracovania popri tom. Ona je u nás zamestnaná na Dohodu o PČ od 1.7.2008, na RD je od 20.6.2008, nahlásila, že začala pracovať na Dohodu o PČ, o dieťa sa stará naďalej sama, pretože pracuje doma. Vyplýva z tejto zmeny zákona niečo pre ňu?
niko.presov
01.02.09,07:22
Surne by som poziadala o radu, nakolko si sama neviem rady.
Som na PN, moja PN bude trvat cele podporne obdobie, nakolko moj zdravotny stav nie je dobry.

Po uplynuti podpornej doby moj lekar oznami zamestnavatelovi, ze na povodnom mieste nemozem pracovat zo zravotnych dovodov a poziada o prelozenie na inu pracu. Zamestnavatel mi inu pracu nema aku ponuknut, tak co bude pokracovat?
Na dohodu nechcem pristupit.
Jedna sa o tom, ci mi da vypovednu dobu a odstupne? Pracujem tam 10 rokov.
Vypovednu dobu budem musiet choodit do zamestnania, ked to skodi mohmu zdraviu? Iste su rozne vynimky a pod. prisom o pomoc.Budem mat narok na podporu v nezamest.? Bola som rok PN, potom som robila pol roka a zase som PN- zase rok.
breckova
02.02.09,06:54
Dňa 20.1.2009 sme dali zamestnancom výpovede podľa § 63 ods.1 b) s dvoj alebo troj-mesačnou výpovednou lehotou a nárokom na odstupné. 30.1.2009 doniesla zamestnankyňa potvrdenie, že je tehotná. Mení sa niečo ohľadom jej výpovede, ktorú prevzala 20.1.2009?
Tweety
02.02.09,07:08
Dňa 20.1.2009 sme dali zamestnancom výpovede podľa § 63 ods.1 b) s dvoj alebo troj-mesačnou výpovednou lehotou a nárokom na odstupné. 30.1.2009 doniesla zamestnankyňa potvrdenie, že je tehotná. Mení sa niečo ohľadom jej výpovede, ktorú prevzala 20.1.2009?
§ 64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Kammi
02.02.09,07:10
Prosim o radu.. Som na RD, ktora mi konci 29.3.2009 kedy dieta dovrsi 3 roky. Vo firme som zamestnana od r. 1996 na dobu neurcitu. V sucastnej dobe si hladam zamestnanie, bola som na jednom pohovore a vzali by ma od 16.2. Svojmu zamestnavatelovi som 1.12.2008 pisomne oznamila, ze by som sa chcela vratit do prace pravdepodobne od 1.3.2009, ale dostala som odpoved, ze nemaju pre mna volnu pracovnu poziciu a ak by sa nieco zmenilo oznamia mi to pisomne. Ako mam postupovat, aby som neprisla o 3 mesacne odstupne? Mozem teraz pisomne poziadat, aby ma zamestnavatel zobral do prace k 15.2. v opacnom pripade, aby mi dal vypoved podla §63 ods.1 b) z organizacnych dovodov s vyplatenim 3 mesacneho odstupneho a ja k 16.2. uzatvorit pracovnu zmluvu na novom mieste?
Tweety
02.02.09,07:30
Prosim o radu.. Som na RD, ktora mi konci 29.3.2009 kedy dieta dovrsi 3 roky. Vo firme som zamestnana od r. 1996 na dobu neurcitu. V sucastnej dobe si hladam zamestnanie, bola som na jednom pohovore a vzali by ma od 16.2. Svojmu zamestnavatelovi som 1.12.2008 pisomne oznamila, ze by som sa chcela vratit do prace pravdepodobne od 1.3.2009, ale dostala som odpoved, ze nemaju pre mna volnu pracovnu poziciu a ak by sa nieco zmenilo oznamia mi to pisomne. Ako mam postupovat, aby som neprisla o 3 mesacne odstupne? Mozem teraz pisomne poziadat, aby ma zamestnavatel zobral do prace k 15.2. v opacnom pripade, aby mi dal vypoved podla §63 ods.1 b) z organizacnych dovodov s vyplatenim 3 mesacneho odstupneho a ja k 16.2. uzatvorit pracovnu zmluvu na novom mieste? Z tvojej strany môžeš urobiť len dve veci: buď nastúpiš do práce, alebo požiadaš o skončenie PP dohodou.
breckova
02.02.09,07:42
Ďakujem Tweety.
V tomto prípade zostáva v pracovnom pomere pokiaľ jej neskončí rodičovská dovolenka, ale môže skončiť dohodou v zmysle § 63 odst. 1, písm. b/ ZP ? Je to správne?
Tweety
02.02.09,07:45
Ďakujem Tweety.
V tomto prípade zostáva v pracovnom pomere pokiaľ jej neskončí rodičovská dovolenka, ale môže skončiť dohodou v zmysle § 63 odst. 1, písm. b/ ZP ? Je to správne?
Môže, ale až po skončení RD.
Kammi
02.02.09,07:48
Z tvojej strany môžeš urobiť len dve veci: buď nastúpiš do práce, alebo požiadaš o skončenie PP dohodou.
Do prace by som nastupila, ale viem ze tam nebudu mat pre mna miesto, takze dostanem vypoved z organizacnych dovodov zo strany zamestnavatela tak ci tak, otazka je kedy, ci az ked dieta dovrsi 3 roky a mne oficialne skonci RD? Alebo z vlastneho rozhodnutia chcem ukoncit RD skor o com zamestnavatela oboznamim pisomne, musi mi umoznit nastup do prace alebo dat vypoved a odstupne ?
Tweety
02.02.09,08:02
Do prace by som nastupila, ale viem ze tam nebudu mat pre mna miesto, takze dostanem vypoved z organizacnych dovodov zo strany zamestnavatela tak ci tak, otazka je kedy, ci az ked dieta dovrsi 3 roky a mne oficialne skonci RD? Alebo z vlastneho rozhodnutia chcem ukoncit RD skor o com zamestnavatela oboznamim pisomne, musi mi umoznit nastup do prace alebo dat vypoved a odstupne ?
Je to len na tvojom rozhodnutí, nastúpiť môžeš aj skôr, ako pred skončením RD, pred dovršením 3 rokov veku dieťaťa. Oznám mu nástup, a uvidíš, ako bude postupovať.
niko.presov
02.02.09,08:11
Surne by som poziadala o radu, nakolko si sama neviem rady.
Som na PN, moja PN bude trvat cele podporne obdobie, nakolko moj zdravotny stav nie je dobry.

Po uplynuti podpornej doby moj lekar oznami zamestnavatelovi, ze na povodnom mieste nemozem pracovat zo zravotnych dovodov a poziada o prelozenie na inu pracu. Zamestnavatel mi inu pracu nema aku ponuknut, tak co bude pokracovat?
Na dohodu nechcem pristupit.
Jedna sa o tom, ci mi da vypovednu dobu a odstupne? Pracujem tam 10 rokov.
Vypovednu dobu budem musiet choodit do zamestnania, ked to skodi mohmu zdraviu? Iste su rozne vynimky a pod. prisom o pomoc.Budem mat narok na podporu v nezamest.? Bola som rok PN, potom som robila pol roka a zase som PN- zase rok.

prosim o odpoved, radu, je tovelmi dolezite, dakujem.
breckova
02.02.09,08:38
Dohoda s odstupným by bola k 31.03.2009, prečo myslíš že by mohla až po skončení RD?
Kammi
02.02.09,08:57
Dohoda s odstupným by bola k 31.03.2009, prečo myslíš že by mohla až po skončení RD?
Ja sa v tom vobec neorientujem. Mam vo vyhlade nove zamestnanie a nechcem ukoncit pracovny pomer so starym zamestnavatelom dohodou, lebo by som prisla o odstupne, ktore by mi inak musel vyplatit, lebo spat ma nezoberie z org. dovodov. Ked do noveho zamestnania by ma prijali od 16.2., staremu zamestnavatelovi by som dnes napisala, ze by som sa chcela vratit z RD a nastupit k 15.2., ak mi to neumozni musi mi dat tu vypoved on, nie? Ukoncit RD mozem iba ku koncu mesiaca alebo k akemukolvek datumu (na urade prace)?
petkor
09.02.09,14:05
Pravdepodobne sa bude rušiť celá firma. To znamená, že musím viesť zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke v evidencii až do ukončenia RD (ešte 2 roky), potom jej dať 3-mesačnú výpovednú lehotu (takže 3 výplaty) a 3-mesačné odstupné? A ak by súhlasila teraz ukončenie PP dohodou, môže sa po skončení RD nahlásiť na úrad práce a poberať nezamestnanecké, ak by si nemohla nájsť prácu?
A ešte som sa chcela spýtať, viem, že sa teraz od 1.1.2009 menil zákon ohľadom poberania rodičovskej dovolenky a pracovania popri tom. Ona je u nás zamestnaná na Dohodu o PČ od 1.7.2008, na RD je od 20.6.2008, nahlásila, že začala pracovať na Dohodu o PČ, o dieťa sa stará naďalej sama, pretože pracuje doma. Vyplýva z tejto zmeny zákona niečo pre ňu?

Prosím Vás, viete mi ešte niekto poradiť s týmto problémom?
A ešte jedna otázka, ak bude súhlasiť teraz z výpoveďou počas RD, má nárok na odstupné?
Ďakujem
Chobot
09.02.09,14:38
Prosím Vás, viete mi ešte niekto poradiť s týmto problémom?
A ešte jedna otázka, ak bude súhlasiť teraz z výpoveďou počas RD, má nárok na odstupné?
Ďakujem

S výpoveďou nemá čo súhlasiť alebo nesúhlasiť. Výpoveď je jednostranný právny akt.

Výpoveď z org. dôvodov dať nemôžete, výpoveď z dôvodu zrušenia zamestnávateľa áno. V tom prípade má zákonný nárok na odstupné.
petkor
09.02.09,15:20
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.
brčko
09.02.09,22:30
petkor,
ak pracuje na dohodu a o dieťa sa stará sama, tak pre nu nijaká zmena nevyplíva a dokonca, vzhladom na to, že začala poberať RP pred 1.1.09 aj pracovať na PP by mohla, ak sa o dieťa stará sama (príp. manžel, stará mama)

nárok na podporu v nezam., ak si sama nebude platiť aspon potrebnú dobu dobrov.poistenie v nezam., mať nebude, lebo počas čerpania RD aj počas trvania PP nie je poistená v nezam.
veronika1
13.02.09,12:21
chcem sa opýtať na výpovednú dobu a odstupné,

výpovedná doba začne plynúť od 1.3.09, je tri mesaice, zamestnanec má nárok na odstupné ak je to výpoveď z organizačných zmien a je vo výpovednej dobe?
mzdarka renca
13.02.09,12:27
chcem sa opýtať na výpovednú dobu a odstupné,

výpovedná doba začne plynúť od 1.3.09, je tri mesaice, zamestnanec má nárok na odstupné ak je to výpoveď z organizačných zmien a je vo výpovednej dobe?

áno
Monika V.
28.05.09,06:23
Z dôvodu zrušenia prevádzky chce dať zamestnávateľ výpoveď štyrom zamestnancom k 31. 5. 2009. Výpoveď napíšem 29. 5. 2009, keďže 31.5. je nedeľa.Výpovedná doba bude 2-mesačná, príp. 3-mesačná. Ako dátum ukončenia PP uvediem k 31.7.2009, kedy uplynie výpovedná lehota. Prepokladám, že zamestnanci majú nárok ešte aj na odstupné, aj keď budú ešte 2-3 mesiace akože robiť. Majú nárok na odstupné, pokiaľ nebudú súhlasiť s výpovednou dobou, príp. si nájdu zamestnanie skôr ako uplynú 2-3 mesiace?
eby
28.05.09,07:52
pozri §62 Zákonníka práce ods. 3
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac - § 62 ods. 3 Zákonníka práce v platnom znení...........
bv_alexandra
28.05.09,08:56
pozri §62 Zákonníka práce ods. 3
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac - § 62 ods. 3 Zákonníka práce v platnom znení...........
Ale iba v prípade že to má zakotvené v pracovnej zmluve, resp. upravené dodatkom, ak bola PZ uzatvorená pred schválením tohto paragrafu.;)
ivka70
28.05.09,09:07
Z dôvodu zrušenia prevádzky chce dať zamestnávateľ výpoveď štyrom zamestnancom k 31. 5. 2009. Výpoveď napíšem 29. 5. 2009, keďže 31.5. je nedeľa.Výpovedná doba bude 2-mesačná, príp. 3-mesačná. Ako dátum ukončenia PP uvediem k 31.7.2009, kedy uplynie výpovedná lehota. Prepokladám, že zamestnanci majú nárok ešte aj na odstupné, aj keď budú ešte 2-3 mesiace akože robiť. Majú nárok na odstupné, pokiaľ nebudú súhlasiť s výpovednou dobou, príp. si nájdu zamestnanie skôr ako uplynú 2-3 mesiace?

Kvoli ruseniu prevadzky sa da ukoncit pracovny pomer aj dohodou ku konkretnemu datumu. V dohode by mal byt uvedeny aj narok na odstupne.

Je to pre zamestnavatela lepsie riesenie, pretoze usetri platy za vypovednu dobu.
Musia s nim vsak suhlasit obe strany.
henique
14.08.09,10:22
Prosim o radu aj ja
Moj otec bol na preventivnej prehliadke, a lekar/ka mu ju nechce "dat" neviem to spravne napisat, proste neda suhlas s jeho dalsou pracou na jeho pracovnom mieste.
V minulom roku mal infarkt, bol v nemocnici, potom na PN, ale normalne nastupil po ukonceni PN do prace na svoje miesto. A teraz bol na povinnej preventivnej prehliadke a zrazu uz nemoze pracovat?
Aku vypoved alebo skoncenie prac. pomeru mu mozu dat, aky ma narok na vypovednu lehotu, odstupne...
Ma 60 rokov a pracuje v danej firme v Ke uz 40rokov.
ivka70
14.08.09,10:24
Prosim o radu aj ja
Moj otec bol na preventivnej prehliadke, a lekar/ka mu ju nechce "dat" neviem to spravne napisat, proste neda suhlas s jeho dalsou pracou na jeho pracovnom mieste.
V minulom roku mal infarkt, bol v nemocnici, potom na PN, ale normalne nastupil po ukonceni PN do prace na svoje miesto. A teraz bol na povinnej preventivnej prehliadke a zrazu uz nemoze pracovat?
Aku vypoved alebo skoncenie prac. pomeru mu mozu dat, aky ma narok na vypovednu lehotu, odstupne...
Ma 60 rokov a pracuje v danej firme v Ke uz 40rokov.

Zamestnavatel ho bud musi preradit na inu pracu, ktora zodpoveda jeho zdravotnemu stavu alebo, ak taku pracu nema, moze mu dat vypoved podla par. 63 c) s vypovednou dobou a aj odstupnym / 3+3 mesiace/
zuzu 76
20.10.11,11:15
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu.. Zamestnávateľ ruší jednu zo svojich prevádzok.. Zo strany zamestnávateľa bude daná výpoveď podľa par. 63, odst. 1 a) , s tým ,že zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa o skončenie prac.pomeru + odtupné, alebo zotrvať v pracovnom pomere počas výpovednej doby bez odstupného. Je to správne? Ešte jedna otázka, spadá rušenie prevádzky pod par. 63, odst. 1a)?
Tweety
20.10.11,11:16
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu.. Zamestnávateľ ruší jednu zo svojich prevádzok.. Zo strany zamestnávateľa bude daná výpoveď podľa par. 63, odst. 1 a) , s tým ,že zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa o skončenie prac.pomeru + odtupné, alebo zotrvať v pracovnom pomere počas výpovednej doby bez odstupného. Je to správne? Ešte jedna otázka, spadá rušenie prevádzky pod par. 63, odst. 1a)?
Na obidve otázky je odpoveď áno.
zuzu 76
20.10.11,11:28
ďakujem za odpoveď..

ešte by som sa potrebobala uistiť.. výpovedná doba začína plynúť od prvého dńa kalendárneho mesiaca po doručení výpovede?

zamestnávateľ môže dať výpoveď podľa par. 63, odst. 1, písm. a) aj zamestnankyni na rodičovnskej dovolenke , s odstupným podľa § 62? na ňu sa v takomto prípade nevzťahuje ochranná doba , par. 64, odst. 3a) ? Aká má byť správna formulácia výpovede par. 63, ost. 1, písm.a ) pre takúto zamestnankyňu?
Tweety
20.10.11,11:31
[QUOTE=zuzu 76;1875351]ďakujem za odpoveď..

ešte by som sa potrebobala uistiť.. výpovedná doba začína plynúť od prvého dńa kalendárneho mesiaca po doručení výpovede? Áno.

zamestnávateľ môže dať výpoveď podľa par. 63, odst. 1, písm. a) aj zamestnankyni na rodičovnskej dovolenke ,Áno.

s odstupným podľa § 62? Nie §62,ale 76 na ňu sa v takomto prípade nevzťahuje ochranná doba , par. 64, odst. 3a Nie.) ? Aká má byť správna formulácia výpovede par. 63, ost. 1, písm.a ) pre takúto zamestnankyňu?[/QUOTE Veď ju máš v spomínanom odst.1.písm.a- rušenie prevádzky, alebo jej časti.
zuzu 76
20.10.11,11:38
ďakujem za odpoveď...

posledná otázočka... zamestnávateľ nemá žiadnu povinnosť upozorniť zamestnancov,že dostanú výpoveď § 63,odst.1 a)?
takže ak im doručíme výpovede napríklad 26.10.11 , výpovedná doba začne plynúť od 01.11.11 a oni majú priestor na predloženie žiadosti o skončenie PP dohodou + odstupné od 26.1011 do 31.10.2011?
ivka70
20.10.11,11:41
ďakujem za odpoveď...

posledná otázočka... zamestnávateľ nemá žiadnu povinnosť upozorniť zamestnancov,že dostanú výpoveď § 63,odst.1 a)?
takže ak im doručíme výpovede napríklad 26.10.11 , výpovedná doba začne plynúť od 01.11.11 a oni majú priestor na predloženie žiadosti o skončenie PP dohodou + odstupné od 26.1011 do 31.10.2011?

Ano.
Tweety
20.10.11,11:44
ďakujem za odpoveď...

posledná otázočka... zamestnávateľ nemá žiadnu povinnosť upozorniť zamestnancov,že dostanú výpoveď § 63,odst.1 a)?
takže ak im doručíme výpovede napríklad 26.10.11 , výpovedná doba začne plynúť od 01.11.11 a oni majú priestor na predloženie žiadosti o skončenie PP dohodou + odstupné od 26.1011 do 31.10.2011? Seríózny zamestnáv. o organiz. zmenách zamestnancov oboznámi vopred, aby mali možnosť podať žiadosť o skončenie PP dohodou pred začiatkom VD. Ak budete takto postupovať, ako uvádzaš, bude to OK.
zuzu 76
20.10.11,11:48
ďakujem pekne za pomoc, chcela som sa uisťiť o spravnom výklade zákona
kozlik100
07.11.11,07:45
Dobry den, potrebujem aj ja poradit. Od rana prezeram internet, ako je to s odstupnym v pripade vypovede podľa par. 63, odst. 1, písm. b). Ak zamestnanec pred zacatim vypovednej lehoty poda navrh na ukoncenie prac.pomeru dohodou, nezacina mu vypovedna lehota, ale ma narok na odstupne ..? Ak navrh nepoda, narok na odstupne mu zanika? Myli ma vzor vypovede z jednej stranky kde citujem: "Zamestnancovi patrí po uplynutí výpovednej doby a skončení pracovného pomeru v zmysle ust. § 76 ods. 1 Zákonníka práce odstupné vo výške najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku a zároveň počas plynutia výpovednej doby mzda za vykonanú prácu v zmysle pracovnej zmluvy. "
Cize ak nepoda navrh na ukoncenie dohodou, dostane aj odstupne, aj plat za pracu vo vypovednej lehote?

Dakujem za radu!
Kvaka
07.11.11,07:49
Dobry den, potrebujem aj ja poradit. Od rana prezeram internet, ako je to s odstupnym v pripade vypovede podľa par. 63, odst. 1, písm. b). Ak zamestnanec pred zacatim vypovednej lehoty poda navrh na ukoncenie prac.pomeru dohodou, nezacina mu vypovedna lehota, ale ma narok na odstupne ..? Ak navrh nepoda, narok na odstupne mu zanika? Myli ma vzor vypovede z jednej stranky kde citujem: "Zamestnancovi patrí po uplynutí výpovednej doby a skončení pracovného pomeru v zmysle ust. § 76 ods. 1 Zákonníka práce odstupné vo výške najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku a zároveň počas plynutia výpovednej doby mzda za vykonanú prácu v zmysle pracovnej zmluvy. "
Cize ak nepoda navrh na ukoncenie dohodou, dostane aj odstupne, aj plat za pracu vo vypovednej lehote?

Dakujem za radu!
Ten vzor výpovede je zrejme podľa starého znenia zákonníka práce.
Teraz platí:
Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, napríklad 1 mesiac, zamestnancovi patrí len pomerná časť odstupného. Musia sa takto dohodnúť ešte pred začatím plynutia výpovednej doby.
Mila123
07.11.11,07:50
1/ alebo odstupné a nepracuje (žiadosť sa podáva pred plynutím VD),
2/ alebo pracuje a plynie mu VD a nedostane odstupné......
KEJKA
07.11.11,07:53
asi máš staré znenie ZP, resp. musíš príspevky na stránkach sledovať aj podľa dátumu, kedže novela ZP je platná od 1.9.2011
citujem - hádam je to tam jasné. Súbeh mzdy a odstupného zanikol.
§ 76
Odstupné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
kozlik100
07.11.11,07:53
jasne, super, moc dakujem
katka50
07.11.11,07:55
Od 1.9.2011 platí novela Zákonníka práce a aktuálne znenie § 76 je nasledovné:
§ 76
Odstupné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.


To znamená, že sa musíš rozhodnúť pred začiatkom plynutia výpovednej doby, či chceš odstupné-tak požiadaš o ukončenie PP dohodou, alebo zotrváš v PP počas plynutia výpovednej doby a strácaš nárok na odstupné.
kozlik100
08.11.11,06:35
mam este podotazku: je zamestnavatel povinny ponuknut na zaklade uvedeneho sposobu vypovede zamestnancovi ine pracovne miesto, alebo tak urobit nemusi? A musi zamestnanca pred vypovedou upozornit o organizacnych zmenach vo firme? mozem to upozornenie dostat zaroven s vypovedou, alebo vlastne tesne pred nou? Moc dakujem
Žanette
11.11.11,10:38
Ahojte , necitala som sice cely tento prispevok ale videla som tu vacsinou len §63 ods. 1b).Ja sa potrebujem opýtať na písmeno a).
Mozem ako Vec: rozhodnutie o organizacnych zmenach napisat ze napr. OznamujemeVám, že založením novej firmy X sa budefirma Y končiť, preto sme boli nútení ukončiť Vás PP a ponuknut vam novy PP vo firme X. ?
Tweety
11.11.11,10:42
Ahojte , necitala som sice cely tento prispevok ale videla som tu vacsinou len §63 ods. 1b).Ja sa potrebujem opýtať na písmeno a).
Mozem ako Vec: rozhodnutie o organizacnych zmenach napisat ze napr. OznamujemeVám, že založením novej firmy X sa budefirma Y končiť, preto sme boli nútení ukončiť Vás PP a ponuknut vam novy PP vo firme X. ?
AK všetky práva a povinností prechádzajú na novú, netreba dávať žiadnu výpoveď, zamestnanci rovno prechádzajú do novej, stačí len zmena PZ.
Kvaka
11.11.11,11:31
mam este podotazku: je zamestnavatel povinny ponuknut na zaklade uvedeneho sposobu vypovede zamestnancovi ine pracovne miesto, alebo tak urobit nemusi? A musi zamestnanca pred vypovedou upozornit o organizacnych zmenach vo firme? mozem to upozornenie dostat zaroven s vypovedou, alebo vlastne tesne pred nou? Moc dakujem
V § 63 ods. 2 sa píše, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu organizačných zmien iba vtedy, ak ho nemá možnosť ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, a ak zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu. (3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2 alebo vylúčenie plnenia tejto povinnosti.
Zisti, ako má tvoj zamestnávateľ upravenú povinnosť podľa odseku 2 v KZ.
jana32
15.11.11,11:40
Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, bojím sa, aby som v súvislosti s novým ZP neurobila chybu. Zamestnankyňa nám písomne nahlásila, že sa po rodičovskej dovolenke vráti do zamestnania 15.12.2011. Jej dieťa dosiahne 3 roky 3.1.2012. Keďže pre ňu prácu nemáme, môžeme jej dať výpoveď z organizačných dôvodov v decembri po nástupe do práce a teda výpovedná doba jej začne plynúť 1.1.2012? Nie je nejako ešte chránená tým, že dieťa jej dosiahne vek 3 roky až v januári? Trochu ma mýli totiž skutočnosť, že si žena teraz môže rozložiť rodičovskú dovolenku až na obdobie 5 rokov. A ešte jedna otázka : keďže tu máme zamestnaneckú radu, musíme najprv jej oznámiť túto výpoveď, je na to nejaký formulár? Ďakujem
terezamaria
15.11.11,11:44
Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, bojím sa, aby som v súvislosti s novým ZP neurobila chybu. Zamestnankyňa nám písomne nahlásila, že sa po rodičovskej dovolenke vráti do zamestnania 15.12.2011. Jej dieťa dosiahne 3 roky 3.1.2012. Keďže pre ňu prácu nemáme, môžeme jej dať výpoveď z organizačných dôvodov v decembri po nástupe do práce a teda výpovedná doba jej začne plynúť 1.1.2012? Nie je nejako ešte chránená tým, že dieťa jej dosiahne vek 3 roky až v januári? Trochu ma mýli totiž skutočnosť, že si žena teraz môže rozložiť rodičovskú dovolenku až na obdobie 5 rokov. A ešte jedna otázka : keďže tu máme zamestnaneckú radu, musíme najprv jej oznámiť túto výpoveď, je na to nejaký formulár? Ďakujem
Nebudete súhlasiť s predčasným nástupom počas RD, ale nastúpi až 4.1.2012. Hneď v prvý deň jej môžete dať organizačné zmeny - nadbytočnosť, § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Ona sa potom rozhodne, či požiada o dohodu a odstupné alebo bude pracovať počas výpovednej doby.
Zamestnanecká rada toto nemusí riešiť.
jana32
16.11.11,08:46
Nebudete súhlasiť s predčasným nástupom počas RD, ale nastúpi až 4.1.2012. Hneď v prvý deň jej môžete dať organizačné zmeny - nadbytočnosť, § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Ona sa potom rozhodne, či požiada o dohodu a odstupné alebo bude pracovať počas výpovednej doby.
Zamestnanecká rada toto nemusí riešiť.
terazka, ďakujem, môžem sa opýtať, znamená to teda skutočne, že do 3 rokov veku dieťaťa nemožno zamestnanyňu prepustiť ani z organiz. dôvodov?
Tweety
16.11.11,08:49
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
jana32
16.11.11,12:04
Twety ďakujem, čiže akonáhle nastúpi do práce, môžeme jej dať výpoveď. Ale skutočne to nemusíme hlásiť zamestnaneckej rade?
Tweety
16.11.11,12:17
Twety ďakujem, čiže akonáhle nastúpi do práce, môžeme jej dať výpoveď. Ale skutočne to nemusíme hlásiť zamestnaneckej rade?
Áno, nemusíte.
aaddaa
20.11.11,18:14
Ahojte, nerada by som zakladala novú tému, už som sa informovala aj na miniporadách, v téme odstupné, ale tam mi asi nikto neodpovie tak skúšam tu.

Našej zamestnankyni bola uznaná choroba z povolania podľa všetkých náležitostí. Pričom zamestnávateľ, u ktorého pracuje (my) bol zbavený viny, že u neho choroba z povolania nevznikla, ale vznikla u predchádzajúceho zamestnávateľa.

Momentálne sa ju snažíme preradiť na iné miesto, ktoré by jej mohlo vyhovovať. V prípade, že sa takéto miesto nenájde, kto jej musí nahradiť najmenej 10 násobné odstupné priem. mes. zárobku?

Pozerala som par 195 ods. 4, je tam písané, že to platí zamestnávateľ u ktorého postihnutá osoba naposledy pracovala pred zistením choroby z povolania. Avšak my sme boli zbavený viny a u nás choroba z povolania danej zamestnankyni nevznikla.