7iro
04.10.07,14:12
Zdravím,

z usa sme si nechali zaslat tovar v hodnote 150usd, a posta nam ho doniesla domov, bez preclenia. Clo ani DPH sme neplatili. Ako postupovat? Tovar je urceny k dalsiemu predaju, jedna sao topanky. Mozeme ho dat do predaja?
Zoltán Kovács
04.10.07,12:33
Zdravím,

z usa sme si nechali zaslat tovar v hodnote 150usd, a posta nam ho doniesla domov, bez preclenia. Clo ani DPH sme neplatili. Ako postupovat? Tovar je urceny k dalsiemu predaju, jedna sao topanky. Mozeme ho dat do predaja?

Bez preclenia by sa nemal tovar pustiť do obehu. Obráťte sa na colnú správu ako máte postupovať.
jamis
04.10.07,16:57
Aj keď bol tovar prinesený poštou domov, bolo potrebné zájsť na príslušný Colný úrad, vypísať JCD a zaplatiť clo a DPH. To v tom prípade, ak je tovar ozaj tovarom. To znamená, ak je na tovar vypísaná fa.
Ak nie, tak bohužiaľ poradiť neviem. Iba sa ozaj obrátiť na Colný úrad a popýtať sa tam, ako ďalej postupovať.
Excise Duty
04.10.07,17:40
A na balíčku sa nenachádzala pečiatka colnej správy? A nebola ako adresát uvedená fyzická osoba?
7iro
04.10.07,17:46
Áno, podnikám ako fyzická osoba....Na balíku bola len nálepka "bez colného dlhu", nebolo to ani rozbalené....Tovar je z e-shopu pre v podstate koncových zákazníkov, ale ja ho mám určený na predaj...
kitky
04.10.07,18:00
to je minimalne divne, pretoze na obuv sa clo vztahuje a nie male.
tento tyzden som takisto riesila balik z USA s obuvou a clo aj dph som platila.
a jej jedno ci to mam na dalsi predaj alebo nie. a je jedno ci podnikam alebo nie. tento tovar podlieha clu a basta.
Excise Duty
04.10.07,18:03
Áno, podnikám ako fyzická osoba....Na balíku bola len nálepka "bez colného dlhu", nebolo to ani rozbalené....Tovar je z e-shopu pre v podstate koncových zákazníkov, ale ja ho mám určený na predaj...


No tak teda balík prešiel colnou kontrolou a vzhľadom na adresu fyzickej osoby ako aj obsah balíka bol posúdený v zmysle čl. 27 nariadenia Rady č. 918/83/EHS ako zásielka tovaru zanedbateľnej hodnoty. Akákoľvek poštová zásielka z tretích štátov prejde vždy colnou kontrolou.
kitky
04.10.07,18:11
je tam limit, myslim ze je to 30 EUR / a ekvivalent / kedy sa clo neplati.
rozdiely su aj v tom ci je tovar novy alebo pouzity.
ale tovar v hodnote 150 usd posudeny ako zasielka bez colneho dlhu je dost velke čudo a ja osobne si rada pockam na rozuzlenie.:---
Excise Duty
04.10.07,18:25
je tam limit, myslim ze je to 30 EUR / a ekvivalent / kedy sa clo neplati.
rozdiely su aj v tom ci je tovar novy alebo pouzity.
ale tovar v hodnote 150 usd posudeny ako zasielka bez colneho dlhu je dost velke čudo a ja osobne si rada pockam na rozuzlenie.:---

Je to presne 22 EUR v zmysle mnou citovaného nariadenia, podľa všetkého bola obuv posúdená do tejto hodnoty a colníkom sa zjavne nechcelo papierovať okolo jedného páru topánok.
7iro
04.10.07,18:29
boli to 3 páry topánok....myslím že to nebolo ani rozbalené, ak ano, bolo by to zase prelepene paskou slov. posty...
Excise Duty
04.10.07,18:31
boli to 3 páry topánok....myslím že to nebolo ani rozbalené, ak ano, bolo by to zase prelepene paskou slov. posty...

Ako uvádzaš, bola tam ale nálepka "Bez colného dlhu", to znamená že obuv prešla colnou kontrolou.
kitky
04.10.07,18:31
ak niekto narazi na takehoto leniveho colnika sem s nim. aj teplu veceru dostane. mne vyrubili na 80 USD za boticky takmer tisicku. taki su to sikovni chlapci.
7iro
04.10.07,18:36
Takze teraz normal mozem hodit na predaj?
kitky
04.10.07,18:46
podla mna jednoznacne. mas tam cierne na bielom bez colneho dlhu? mas.
snad nepojdes spat na colny urad aby ta preclili.:---
este mi prosim ta povedz aka prepravna spolocnost ti to dorucila.
Excise Duty
04.10.07,18:51
podla mna jednoznacne. mas tam cierne na bielom bez colneho dlhu? mas.
snad nepojdes spat na colny urad aby ta preclili.:---
este mi prosim ta povedz aka prepravna spolocnost ti to dorucila.

V každom prípade však ide o obchodný tovar a ak sa takéto zásielky majú opakovať, bolo by predsa len rozumné tovar podrobiť riadnemu colnému konaniu, pretože mu to môžu jedného pekného dňa spočítať...
padro
04.10.07,19:58
no asi islo o nejaku prvu zasielku co ti takto prisla, ja uz som co to s colnikmi poriesil. Par zasielok aj s vecscou hodnotou ako 150dolarov prislo bez colneho dlhu, ale potom zrazu colnici pri dalsich zasielkach zacali robit problemy,... tak radsej som si nasiel tie veci v polsku za tu istu cenu ako z Honkongu a nemam problem uz s colnikmi:)) Inak ked som bol u colnikov tak hovorili, ze otvaraju kazdu zasielku.
kitky
04.10.07,20:52
no asi islo o nejaku prvu zasielku co ti takto prisla, ja uz som co to s colnikmi poriesil. Par zasielok aj s vecscou hodnotou ako 150dolarov prislo bez colneho dlhu, ale potom zrazu colnici pri dalsich zasielkach zacali robit problemy,... tak radsej som si nasiel tie veci v polsku za tu istu cenu ako z Honkongu a nemam problem uz s colnikmi:)) Inak ked som bol u colnikov tak hovorili, ze otvaraju kazdu zasielku.
zacali robit problemy v akom zmysle? chcel si povedat, ze si zacali robit svoju robotu a kazdy balik ti preclili?:---
padro
05.10.07,05:28
zacali robit problemy v akom zmysle? chcel si povedat, ze si zacali robit svoju robotu a kazdy balik ti preclili?:--- no presne si to vystihol :D
kitky
05.10.07,17:24
:--- som zena , ak ti to nevadi ... ehm
padro
05.10.07,20:48
:--- som zena , ak ti to nevadi ... ehm

tak prepac nevedel som :rolleyes: