Magda
04.10.07,14:14
Prajem Vám pekný deň. Mám priateľku SZČO, chce aby som jej viedla JU. Neviem čo mám robiť som na dôchodku, nemám ani ŽL, samozrejme že, učtovníctvo by som robila bez nároku na peňažnú odmenu. Okrem toho chce aby som aj doklady podpisovala, vypracovala DP a taktiež podpísala. Poraťte mi čo v takomto prípada mám spraviť. Je to dlhoročná dobrá priateľka ešte z detstva, ako sa zachovať aby som neporušila zákony.Ďakujem za pomoc môj e-mail: magda.m@zoznam.sk magda
vikinka
04.10.07,12:21
Môžete jej robiť účtovníctvo legálne na dohodu o pracovnej činnosti, z ktorej riadne odvediete daň.
ZDENIELA
04.10.07,12:23
Súhlasím s vikinka. Presne tak, neverím, že keby to už vyšlo na svetlo sveta ... kto uverí, že to robíte bez nároku na odmenu ... :cool:
anklar
04.10.07,12:46
Môžete jej robiť účtovníctvo legálne na dohodu o pracovnej činnosti, z ktorej riadne odvediete daň.

Dobre. Ale to, že Magda má za dotyčnú SZČO aj podpisovať, to sa hádam nemohlo myslieť vážne, však?
Keď som chodila na kurz účtovníctva (rýchlokurz geniality), tak tam nám vysvetľovali, že za svoje účtovníctvo je zodpovedná SZČO bez ohľadu na to, či si to vykonáva sama, alebo to pre ňu vykonáva niekto iný. Hm?:eek:
vikinka
04.10.07,12:49
Podpisuje len doklady,ktoré vystavila,napr.VPD,PPD vyhot.fa.,ale samozrejme že tieto doklady majú obsahovať aj podpis majiteľa,ktorý to schválil.Ja neviem čo konkrétne bolo myslené podpisovaním,samozrejme za účtovníctvo je zodpovedný majiteľ.
jamis
04.10.07,12:51
Rozhodne by som nepodpisovala. daňové priznanie, aj keby som ho vyhotovila....je to jej DP.
hanelie
04.10.07,12:56
zodpovednosť za spracovanie učto môže mať len audítor, je to aj v niektorom zákone /ale narýchlo si nespomeniem/, že za učto zodpovedá SZČO
Johanka
04.10.07,13:05
K zodpovednosti:
Zákon o účotvníctve
§ 5
(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.

Ku kamarátke - len nech si podpisuje všetko sama ( osobne by som pri takomto želaní, začala uvažovať o význame slova kamarát - život ma naučil ...)
evina
04.10.07,13:47
zodpovednosť za spracovanie učto môže mať len audítor, je to aj v niektorom zákone /ale narýchlo si nespomeniem/, že za učto zodpovedá SZČO

Uviedla by som rada na správnu mieru. Auditor má zodpovednosť nanajvýš za svoje účtovníctvo.
Audítor na základe Zmluvy... overuje všetky druhy účtovných závierok a pod.... a za túto prácu je zodpovedný v zmysle Zmluvy i zákona. Každá účtovná jednotka je zodpovedná za svoje vlastné účtovníctvo v zmysle paragrafu, ktorý cituje Johanka.


§ 2 Vymedzenie základných pojmov
1/ Audítorskými službami je
a) audit (overovanie) všetkých druhov účtovných závierok, audit výročných správ a ich súladu s účtovnými závierkami,
b) audit účtovných závierok zostavených podľa medzinárodných účtovných štandardov (IAS) alebo podľa iných uznávaných účtovných zásad, audit výročných správ a ich súladu s účtovnými závierkami,
c) audit ďalších skutočností podľa osobitných predpisov.



K Magde: Ty môžeš podpisovať účtovné doklady z hľadiska účtovníctva /myslím zaúčtovanie a pod./ a zodpovednosť môžeš mať len voči svojej kamarátke, ak uzatvoríte Zmluvu..., resp. napr. Dohodu o vykonaní prác.

Je skutočne na uváženie taká práca, ktorú mám vykonávať zadarmo a tento človek chce naivne získať moju "zodpovednosť" podpisovaním dokladov. Zrejme si pomýlila hierarchiu obchodných aj kamarátskych vzťahov.Ak si na dôchodku a vieš robiť´JÚ urob to komukoľvek cudziemu za úplatu a ešte si prilepšíš dôchodok.