Net
04.10.07,15:16
:confused: Vystavit fakturu s DPH alebo bez ak dodanie sluzby bolo uskutocnene pred registraciou?
Fakty:
- platca DPH som od 1.10 (osvedcenie o registracii)
- dodanie sluzby bolo 30.9 (montaz a instalacia pocitacov + siet + servis) podla zmluvy, este ako neplatca
- faktura zatial vystavena nebola

Presiel som si viac nazorov na porade.sk a su na vec dva pohlady:
1. ak dodanie bolo uskutocnene este neplatcom tak faktura bez DPH
2. ak dodanie bolo uskutocnene neplatcom + datum vystavenia faktury pred registraciu tak bez DPH

Precital som si zakon o DPH ale toto tam definovane neviem najst. Niesom ziaden uctovnik-senior, mozno nevidim suvislosti.
ekopo
04.10.07,13:27
Je veľký problém vystaviť FA s dátumom 30.9.2007 ? Máš to potom bez problémov.
vikinka
04.10.07,13:28
V 09 si nebol registrovaný ako platiteľ DPH tak nemôžeš vystaviť fa.s DPH,služba bola uskotočnená za mesiac,kedy si nebol plat.DPH,takže fa.vystavíš bez DPH.
ekopo
04.10.07,13:31
a keď ju vystavíš napr. 3.10. tak dátum dodania musíš uviesť 30.9.
Net
04.10.07,13:42
Diky diky,
je mi jasne, ze na fakturu datum dodania dam 30.6.
Vystavenie v tomto termine je nemozne, lebo by sa posunul aj dohodnuty datum splatnosti, co zakaznik akceptovat nebude. Nemozem mu doniest fakturu zajtra s datumom 30.9 a povedat mu aby zaplatil do 8 dni, lebo som zmenil datum, zvlast ked v zmluve ma 14.
Este otazka, ak tam nebude vycislena DPH, tak ako to bude s povinnymi nalezitostami faktury podla zakona o DPH? Podla zakona som povinny na fakturu uviest svoje DIC, datum dodania, datum vystavenia, cenu bez dane a dan + cenu s danou, ....
Nebude toto vo vzajomnom rozpore ak tam nebude vycislena dan?:o
Zoltán Kovács
04.10.07,13:45
Diky diky,
je mi jasne, ze na fakturu datum dodania dam 30.6.
Vystavenie v tomto termine je nemozne, lebo by sa posunul aj dohodnuty datum splatnosti, co zakaznik akceptovat nebude. Nemozem mu doniest fakturu zajtra s datumom 30.9 a povedat mu aby zaplatil do 8 dni, lebo som zmenil datum, zvlast ked v zmluve ma 14.
Este otazka, ak tam nebude vycislena DPH, tak ako to bude s povinnymi nalezitostami faktury podla zakona o DPH? Podla zakona som povinny na fakturu uviest svoje DIC, datum dodania, datum vystavenia, cenu bez dane a dan + cenu s danou, ....
Nebude toto vo vzajomnom rozpore ak tam nebude vycislena dan?:o

Nerozumiem tomu trošku. Bude to nasledovne:
Dátum vystavenia: 03.10.2007
Dátum splatnosti: 17.10.2007
Dátum dodania: 30.09.2007

Rozpisovať dph nebudeš veĎ k 30.09.2007 keď nastalo dodanie ešte si nebol platiteľom dph.
vikinka
04.10.07,13:47
Dátum splatnosti si môžeš dať aký chceš,to je len na tebe,ty ani nesmieš na fa.uviesť DPH lebo v tom čase si nebol platiteľ a ak by si uviedol na fa.DPH tvoj odberateľ by si neprávom uplatnil DPH na vstupe.Od 1.10. budeš vystavovať fa.podľa § 71 zák.O DPH.IČ DPH uvádzaš na fa.odo dňa registrácie od 1.10.
Net
04.10.07,13:51
Nerozumiem tomu trošku. Bude to nasledovne:
Dátum vystavenia: 03.10.2007
Dátum splatnosti: 17.10.2007
Dátum dodania: 30.09.2007

Rozpisovať dph nebudeš veĎ k 30.09.2007 keď nastalo dodanie ešte si nebol platiteľom dph.

Hej hej presne tak.

Jedine to DICo mi tam nejak nesedi. Ked som platic mam uvadzat. Ale ked faktura za neplatica, tak ako neplatic. Bez DIC. Ale ja na to idem sedliackym rozumom. Zakon sa na to moze pozerat inac.
Zoltán Kovács
04.10.07,13:53
Hej hej presne tak.

Jedine to DICo mi tam nejak nesedi. Ked som platic mam uvadzat. Ale ked faktura za neplatica, tak ako neplatic. Bez DIC. Ale ja na to idem sedliackym rozumom. Zakon sa na to moze pozerat inac.

V deň vystavenia už si platiteľom takže IČ dph musíš uviesť aby faktúra mala náležitosti podľa § 71 zákona o dph.

Ak by mal s tým problém odberateľ tak do poznámky na faktúru uveď, že od 01.10. si platiteľom DPH.
vikinka
04.10.07,13:54
DIČ si bol povinný uvádzať na fa.aj doteraz.od 1.10. budeš uvádzať aj IČ DPH:SK0000000
Net
04.10.07,13:58
Dátum splatnosti si môžeš dať aký chceš,to je len na tebe, ...

Vikinka, to vieees zmluva nepusti. Raz tam mam 14 dni, tak je to 14 dni. Vdaka za radu.;) Ziadna DPH!!! Je to jasne.
evina
04.10.07,14:02
DIČ je Tvoje daňove identifikačné číslo /číslo daňovníka:)/, ktoré si uvádzal na všetkých dokladoch a dostal si ho pri registrácii na začiatku Tvojej činnosti.

Ak sa staneš platiteľom DPH uvádzaš IČ DPH /t.j.číslo, ktoré máš na osvedčení k DPH/ a DIČ už uvádzať nemusíš.....ale môžeš.

To znamená, že na faktúru s dátumom dodania 30.9. uvedieč DIČ a IČ DPH uviesť nesmieš. Od. 1.10. uvádzaš miesto DIČ IČ DPH a môžeš aj obe..
Net
04.10.07,14:18
...
To znamená, že na faktúru s dátumom dodania 30.9. uvedieč DIČ a IČ DPH uviesť nesmieš. Od. 1.10. uvádzaš miesto DIČ IČ DPH a môžeš aj obe..

Ospravedlnujem sa, moja chyba. Stara skola. Bavime sa o IC DPH.

Oznacene je trocha v rozpore so Smithom.

Upresnime si to:
- dodanie 30.9 to je uz jasne - neplatic + faktura vystavena 5.10 na toto dodanie

Podla teba DIC (dolezite je dodanie), podla Smitha IC DPH (dolezite je byt platcom). Tak ako?
Zoltán Kovács
04.10.07,14:27
Ak faktúru vystavuješ 5.10. tak musíš uviesť IČ DPH aj keď faktúra neobsahuje dph, lebo od 01.10. si platiteľom dph.
Net
04.10.07,14:31
:) Myslim ze tuto debatu mozeme uzavriet.

Vdaka vsetkym!!!!:cool:
evina
04.10.07,16:39
Ospravedlnujem sa, moja chyba. Stara skola. Bavime sa o IC DPH.

Oznacene je trocha v rozpore so Smithom.

Upresnime si to:
- dodanie 30.9 to je uz jasne - neplatic + faktura vystavena 5.10 na toto dodanie

Podla teba DIC (dolezite je dodanie), podla Smitha IC DPH (dolezite je byt platcom). Tak ako?

Je to presne v súlade so Smithom a pre IČ DPH je dôležité dodanie /príspevok 6/. Len si stále zamieňaš dve čísla a spolu ich pletieš.
DIČ
IČ DPH .

DIČ uvádzaš na faktúrach do 30.9.2007.
IČ DPH uvádzaš na všetkých faktúrach s dátumom dodania od 1.10. a ďalej, kedy si sa stal platiteľom DPH. DIČ Ti naďalej ostáva len ho už nemusíš ako platiteľ uvádzať na faktúrach spolu s .
Máš DIČ napr. 2022222222 /to máš po celý čas podnikania/
a ako platiteľ aj IČ DPH SK 2022222222 /to máš len počas obdobia, kedy si platiteľom DPH/.
evina
04.10.07,16:53
Ak faktúru vystavuješ 5.10. tak musíš uviesť IČ DPH aj keď faktúra neobsahuje dph, lebo od 01.10. si platiteľom dph.

Nevidím dôvod uvádzať IČ DPH, ak dátum dodania je 30.9. To, že faktúra bola vystavená 05.10.2007 ju nezaraďuje pod režim DPH a podľa mňa IČ DPH tu neuvádza, lebo v čase vzniku daňovej povinnosti nebol platiteľom DPH.
evina
04.10.07,17:06
Myslím, že sme sa tu trocha zbytočne zamotali tým, že sme sa snažili Netovi vysvetliť rozdiel medzi IČ DPH a DIČ, ktoré asi Net považuje za dôležité pre určenie vyčíslovania DPH.

Net je to dôležité, ale pre DPH je dôležitý vznik daňovej povinnosti, t.j. deň kedy Ti vzniká povinnosť DPH odvádzať, resp. máš nárok na odpočet. Týmto dňom je deň dodania tovaru alebo služby pre tuzemské dodávky, čo je v konkrétnom prípade 30.9. a vtedy si ešte nebol platiteľom DPH. . Pre tuzemské dodávky nie je z tohto pohľadu rozhodujúci dátum vystavenia faktúry.
Zoltán Kovács
04.10.07,17:21
Nevidím dôvod uvádzať IČ DPH, ak dátum dodania je 30.9. To, že faktúra bola vystavená 05.10.2007 ju nezaraďuje pod režim DPH a podľa mňa IČ DPH tu neuvádza, lebo v čase vzniku daňovej povinnosti nebol platiteľom DPH.

Dovolím si nesúhlasiť. Od 01.10. je platiteľom DPH, to znamená, že sa na neho vzťahujú ustanovenia § 71 pri vystavovaní faktúry. §71 nepojednáva o tom, že fakturovaná dodávka je alebo nie je zdaniteľným plnením, ale o náležitostiach faktúry, ktoré musí platiteľ dodržiavať. A v deň vystavenia faktúry je platiteľom dph.
evina
04.10.07,17:46
Dovolím si nesúhlasiť. Od 01.10. je platiteľom DPH, to znamená, že sa na neho vzťahujú ustanovenia § 71 pri vystavovaní faktúry. §71 nepojednáva o tom, že fakturovaná dodávka je alebo nie je zdaniteľným plnením, ale o náležitostiach faktúry, ktoré musí platiteľ dodržiavať. A v deň vystavenia faktúry je platiteľom dph.

No neviem :), musí nás niekto rozseknúť. Ja vychádzam z toho , že faktúra /tovar dodaný 30.9./ nepodlieha režimu DPH, nedošlo k dodaniu tovaru s daňovou povinnosťou z hľadiska zákona o DPH...



§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
Zoltán Kovács
04.10.07,17:48
No neviem :), musí nás niekto rozseknúť. Ja vychádzam z toho , že faktúra /tovar dodaný 30.9./ nepodlieha režimu DPH, nedošlo k dodaniu tovaru s daňovou povinnosťou z hľadiska zákona o DPH...




§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.


Odstavec 1 hovorí iba o povinnosti vystaviť faktúru.
evina
04.10.07,17:50
Odstavec 1 hovorí iba o povinnosti vystaviť faktúru.

To znenie "pri každom dodaní tovaru a dodávky služby v tuzemsku" ja osobne chápem v terminológii DPH... ale netvrdím, že chápem správne :)
Zoltán Kovács
04.10.07,17:57
To znenie "pri každom dodaní tovaru a dodávky služby v tuzemsku" ja osobne chápem v terminológii DPH... ale netvrdím, že chápem správne :)

Môžme to aj tak chápať. Ale v čase vystavenia faktúry je platiteľom, takže na neho sa vzťahuje zákon o dph. Keby fa vystavil 30.9. tak samozrejme, že uvedie iba DIČ.
evina
04.10.07,18:06
Môžme to aj tak chápať. Ale v čase vystavenia faktúry je platiteľom, takže na neho sa vzťahuje zákon o dph. Keby fa vystavil 30.9. tak samozrejme, že uvedie iba DIČ.
No len nechápem pre aké účely by na tej faktúre to IČ DPH malo byť, keď ide o plnenie bez DPH...t.j. o plnenie v čase, keď nebol platiteľ DPH
Zoltán Kovács
04.10.07,18:10
No len nechápem pre aké účely by na tej faktúre to IČ DPH malo byť, keď ide o plnenie bez DPH...t.j. o plnenie v čase, keď nebol platiteľ DPH

Stojím za tým, že je povinný vystaviť fa s IČ DPH lebo to vystavuje už ako platiteľ.
evina
04.10.07,18:16
Stojím za tým, že je povinný vystaviť fa s IČ DPH lebo to vystavuje už ako platiteľ.

o.k. uvidíme, či sa ešte niekto k tomu vyjadrí:)
Johanka
04.10.07,18:29
IČ DPH na faktúre nemusí uvádzať - ak berieme faktúru v ponímaní Zákona o DPH, nedodal tovar/službu ako platiteľ DPH - takže vystavuje niečo z nadpisom Faktúra. Ak by som mala zájsť do krajnosti - však ako osoba neregistrovaná pre DPH nie je vôbec povinný faktúru vystavovať :) a už vôbec by nemal vypĺňať údaj v pretlači faktúr - deň dodania/vzniku daňovej povinnosti - to sú údaje pre DPH ;) .
Zoltán Kovács
04.10.07,18:33
IČ DPH na faktúre nemusí uvádzať - ak berieme faktúru v ponímaní Zákona o DPH, nedodal tovar/službu ako platiteľ DPH - takže vystavuje niečo z nadpisom Faktúra. Ak by som mala zájsť do krajnosti - však ako osoba neregistrovaná pre DPH nie je vôbec povinný faktúru vystavovať :) a už vôbec by nemal vypĺňať údaj v pretlači faktúr - deň dodania/vzniku daňovej povinnosti - to sú údaje pre DPH ;) .

Priznám sa, že preto stojím za mojím ponímaním tak tvrdošíjne, lebo už som mal daňovú kontrolu na dph v prvom zdaňovacom období novoregistrovaného platiteľa, kde kontrola práve to vytkla, že vystavil faktúru dátumom, keď už bol platiteľom na plnenie, ktoré nastalo pred registráciou a neuviedol na faktúru IČ DPH. A argumentovali s § 71, že platiteľ má povinnosť vystaviť faktúru s náležitosťami uvedenými v § 71 aj keď ide o plnenie, ktoré nemá s dph nič spoločné (lebo ešte nebol platiteľom).
evina
04.10.07,18:35
Priznám sa, že preto stojím za mojím ponímaním tak tvrdošíjne, lebo už som mal daňovú kontrolu na dph v prvom zdaňovacom období novoregistrovaného platiteľa, kde kontrola práve to vytkla, že vystavil faktúru dátumom, keď už bol platiteľom na plnenie, ktoré nastalo pred registráciou a neuviedol na faktúru IČ DPH. A argumentovali s § 71, že platiteľ má povinnosť vystaviť faktúru s náležitosťami uvedenými v § 71 aj keď ide o plnenie, ktoré nemá s dph nič spoločné (lebo ešte nebol platiteľom).

Smith nič v zlom smerom k daňovej kontrole, ale ak by som ich argument rozobrala podrobne, potom by v tej faktúre muselo byť aj :

§ 71
....
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Zoltán Kovács
04.10.07,18:38
Smith nič v zlom smerom k daňovej kontrole, ale ak by som ich argument rozobrala podrobne, potom by v tej faktúre muselo byť aj :

§ 71
....
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Sadzba dane bola uvedené 0% ,a termín dodania dátum, keď ešte nebol platiteľom. Len nemal uvedené IČ DPH.
Johanka
04.10.07,18:42
Aká sadzba dane ??? Ak vystavuje faktúru "neplatiteľ" DPH, znamená to, že sadzba dane je 0 % :eek: ??? Však o nemá oslobodené plnenie ... Sorry, ale to je kravina :) .
Zoltán Kovács
04.10.07,18:45
Aká sadzba dane ??? Ak vystavuje faktúru "neplatiteľ" DPH, znamená to, že sadzba dane je 0 % :eek: ??? Však o nemá oslobodené plnenie ... Sorry, ale to je kravina :) .

Áno viem, ale jeho fakturačný program inak nevedel to uviesť na faktúru. Čo už.
evina
04.10.07,18:48
Sadzba dane bola uvedené 0% ,a termín dodania dátum, keď ešte nebol platiteľom. Len nemal uvedené IČ DPH.
Chcela som tým povedať, že keby postupoval podľa usmernenia daňovej kontroly musel by vyčísliť aj DPH a uviesť údaje ntto, DPH, btto. Nemôže uvádzať len jednu náležitosť §71, a preto sa vrátim k svôjmu tvrdeniu- vystavoval faktúru ako neplatiteľ DPH, lebo ju vystavoval na dátum dodania tovaru, ktorý pod DPH nespadal...teda bez IČ DPH
Johanka
04.10.07,18:50
mimotemy no, tak môžeme ísť na pivo :D ?
cloe
04.10.07,18:58
Chcela som tým povedať, že keby postupoval podľa usmernenia daňovej kontroly musel by vyčísliť aj DPH a uviesť údaje ntto, DPH, btto. Nemôže uvádzať len jednu náležitosť §71, a preto sa vrátim k svôjmu tvrdeniu- vystavoval faktúru ako neplatiteľ DPH, lebo ju vystavoval na dátum dodania tovaru, ktorý pod DPH nespadal...teda bez IČ DPH
Sledujem túto tému a tiež sa prikláňam k názorom eviny a Johanky. Nad § 70 a 71 je nadpis Povinosti osôb povinných platiť daň, čo on v čase dodania služby nebol, tak si myslím že sa ho to netýka;)
Zoltán Kovács
04.10.07,19:03
mimotemy no, tak môžeme ísť na pivo :D ?
mimotemy Skôr dobré červené vínko pred spaním
Johanka
04.10.07,19:04
Áno viem, ale jeho fakturačný program inak nevedel to uviesť na faktúru. Čo už.
Toto chápem, ale tiež je to riešiteľná vec ...len to chce od klienta spoluprácu :) .
Net
09.10.07,12:48
mimotemy Akurat ma frajerka upozornila, ze za mi nejak rozrastla tema.

Teraz k teme. Dakujem pekne, teda ste mi dali.:D Ja nemam problem rozoznat DIC a IC DPH. Proste neuvazoval som a napisal som DIC. Kedysi bolo vsetko DIC. Este raz sorry, nie som ekonom. Chybicka se vloudila.

Ale ak predtym sa tato debata odvijala nejakym smerom, teraz je to 50-50 ci vystavit fakturu s nalezitostami podla zakona o DPH alebo len vystavit poslednu fakturu ako neplatitel. Stale nikto nenasiel par. ktory by to jednoznacne urcil? Podla toho co som si tu pocital, to vyzera tak, ze aj danova kontrola by sa na to mohla pozerat dvojako. Zalezi od interpreta.
cloe
09.10.07,12:52
Net, máš pravdu, že to pravdepodobne zostane tak, že ťa na 100 % nepresvedčí ani jedna strana a zostane to v rovine subjektívneho výkladu predmetného zákona:)
Zoltán Kovács
09.10.07,12:54
Net, máš pravdu, že to pravdepodobne zostane tak, že ťa na 100 % nepresvedčí ani jedna strana a zostane to v rovine subjektívneho výkladu predmetného zákona:)

.... a subjektívneho výkladu zákona kontrolóra z DÚ.
Net
09.10.07,13:04
Tak mi drzte palce. Dufam, ze budem mat stastie na chapaveho kontrolora. ;)

Fakturu uz nejak vystavim.

Keby som napisal na UDR SR a ziadal stanovisko, myslite ze by som na seba iba zbytocne upozornil? Na druhej strane som stvrtrocny platca DPH takze ked dojde odpoved do 30 dni, tak to mam cas zmenit do podania priznania a pripadnej kontroly. Len uvazujem. :cool:

Dik za rady, taku burlivu diskusiu som fakt necakal.
Zoltán Kovács
09.10.07,13:06
Tak mi drzte palce. Dufam, ze budem mat stastie na chapaveho kontrolora. ;)

Fakturu uz nejak vystavim.

Keby som napisal na UDR SR a ziadal stanovisko, myslite ze by som na seba iba zbytocne upozornil? Na druhej strane som stvrtrocny platca DPH takze ked dojde odpoved do 30 dni, tak to mam cas zmenit do podania priznania a pripadnej kontroly. Len uvazujem. :cool:

Dik za rady, taku burlivu diskusiu som fakt necakal.

Kludne sa obráť na DR SR, nič tým nepokazíš. Nech ti dajú stanovisko k tvojmu problému. Dotazom neupozorňuješ na seba, len využívaš svoje právo na informácie.
Net
09.10.07,13:13
Kludne sa obráť na DR SR, nič tým nepokazíš. Nech ti dajú stanovisko k tvojmu problému. Dotazom neupozorňuješ na seba, len využívaš svoje právo na informácie.


OK, vysledok potom zverejnim.
evina
09.10.07,14:01
mimotemy Akurat ma frajerka upozornila, ze za mi nejak rozrastla tema.

Teraz k teme. Dakujem pekne, teda ste mi dali.:D Ja nemam problem rozoznat DIC a IC DPH. Proste neuvazoval som a napisal som DIC. Kedysi bolo vsetko DIC. Este raz sorry, nie som ekonom. Chybicka se vloudila.

Ale ak predtym sa tato debata odvijala nejakym smerom, teraz je to 50-50 ci vystavit fakturu s nalezitostami podla zakona o DPH alebo len vystavit poslednu fakturu ako neplatitel. Stale nikto nenasiel par. ktory by to jednoznacne urcil? Podla toho co som si tu pocital, to vyzera tak, ze aj danova kontrola by sa na to mohla pozerat dvojako. Zalezi od interpreta.

Ja mám pocit, že sme sa dohodli na záver, že vystavíš faktúru bez uvedenia IČ DPH, alebo sa mýlim??
Veď aj červeným vínom sme si štrngli :Da myslím aj paragraf spomenuli....