Katarina Vlckova
04.10.07,15:32
Zdravím Vás poraďáci,

v účtovníctve som začiatočník a potrebovala by som poradiť. Robím účtovníctvo priateľovi, ktorý ma s.r.o. a je tam zároveň aj jediným spoločníkom, t.j. nemá žiadneho zamestnanca ani iného spoločníka.. Spoločnosť poskytuje poradenské a manažérske služby iným spoločnostiam a teda nič zložité, čo sa týka obsahu účtovníctva.
Konateľ má v prenájme automobil, ktorý využíva na podnikateľské účely, čiže do nákladov si dávame mesačné nájomné + PHM.
Mám otázku, čo v prípade, že chce kúpiť na spoločnosť ďaľšie auto. Chcem sa spýtať či by sme si ho mohli daňovo uplatňovať.Problém je že neviem či on ako jediný orgán v s.r.o. môže mať viac áut, ako to vysvetlí daňovákom, že má 2 autá a pritom je tam sám, načo mu sú a pod. Resp. či neurobiť niečo také, že si ho zatiaľ dám iba na 042, o leasingu budem účtovať normálne, ale zaradím ho čo ja viem možno až o rok, alebo o 2 keď sa situácia zmení (napr. prijme zamestnanca, resp. zbaví sa prvého auta) a až vtedy si ho začnem odpisovať a tak....ale zas čo v prípade keď sa nič nezmení??
Hm, tak neviem čo poradíte?

Ďakujem veľmi

Katka
Johanka
04.10.07,13:39
Osobne by som doporučila nakuknúť do Etikety Porady, bod 14 ;) .
Katarina Vlckova
04.10.07,14:08
a čo takto? :) sorry som začiatočník aj v porade, a potrebovala by som konkrétnu odpoveď na môj konkrétny prípad :( Viem že sa to asi vždy nedá :(
Zoltán Kovács
04.10.07,14:12
Pri daňovej kontrole to neobstojí. A zaradenie leasovaného majetku sa nemôže odkladať, a prerušiť odpisy. Pri leasovanom majetku musíš doodpisovať do ukončenia leasingovej zmluvy.
Katarina Vlckova
04.10.07,14:15
ďakujem smith za názor, a nemáš nejaký iný nápad? Počula som že aj keď je jeden konateľ môže mať aj viac aut, napr. na reprezentačné účely, na pracovné cesty, úžitkové vozidlo, nedá sa niečo vymyslieť.
Resp. inak povedané hovoríš, že mám ho normálne zaradiť a dávať ako pripočítateľnú položku?
Johanka
04.10.07,14:21
a čo takto? :) sorry som začiatočník aj v porade, a potrebovala by som konkrétnu odpoveď na môj konkrétny prípad :( Viem že sa to asi vždy nedá :(
Hmmm, ale čo Ti odpovedať ? Že je to super nápad, kúpiť rod.príslušníkovi auto, ktoré sa pre firmu nebude vôbec používať. Však pokojne uzatvorte leasingovú zmluvu, dohodnite sa s leasingovkou, že môžete auto ďalej prenajímať a prenajmite ho rodinnému príslušníkovi ....
A ešte jedno hmmmm, si začiatočník v účtovníctve - ale "daňová optimalizácia" Ti ide slušne ....iba toto fórum nie je o tom (bližšie v spomínanom bode 14 ) ;)
Katarina Vlckova
04.10.07,14:21
Vie ešte niekto poradiť? Prosíím...nemáte skúsenosti s podobnou situáciou?
Zoltán Kovács
04.10.07,14:26
Johankyn nápad je dobrý. Nech leasingová spoločnosť dá súhlas na prenajímanie auta tretej osobe. Prenajmite to tomu rodinnému príslušníkovi za ceny mesačnej splátky. A tým pádom máš všetko vyriešené.

P.S. Užitkové auto pri tej činnosti asi ťažko obhájiš. Čo by nosil v užitkovom aute, keď má činnosť poradenstvo.
Aljok
04.10.07,14:26
Vie ešte niekto poradiť? Prosíím...nemáte skúsenosti s podobnou situáciou?
Vidím, že ETIKETU sa Ti nechce čítať, tak som Ti to skopírovala:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Katarina Vlckova
04.10.07,14:28
uzatvorim s leasingovkou zmluvu a budem ho dalej prenajimat, nemusim mat ale potom prenajom aut aj v predmetne podnikania spolocnosti?.asi jo ze?
Johanka
04.10.07,14:31
Nemusíš, nakladáš sa majetkom, ktorý momentálne firma nepotrebuje ;) .
Zoltán Kovács
04.10.07,14:36
Nadbytočný majetok, ktorý sa nepoužíva na podnikateľskú činnosť sa môže prenajať aj bez toho aby si mala v ŽL tú činnosť - nájom automobilov.
Katarina Vlckova
04.10.07,14:42
Dakujem za radu, takze ak by som to urobila tym sposobom ak vravite - prenajom tretej osobe, mozem si potom uplatnit do nakladov odpisy?
Zoltán Kovács
04.10.07,14:45
V tom prípade áno.