Ala23
04.10.07,19:07
Vie mi prosím niekto poradiť?

SZČO som od roku 1998 a podnikám ako projektant. Účtujem v JÚ a do 1.4.2007 som nebol platcom DPH. 4.5.2007 som si spolu s ďalším podnikateľom (kam. dopravcom a platiteľom DPH) rozšíril živnosť o prevádzkovanie športového areálu. 1.7.2007 sme pre túto spoločnú činnosť založili združenie a od 1.4.2007 som už aj ja platcom DPH. Športový areál (tenisový kurt, prevádzková budova, atď.) pomaly budujeme spolu už od roku 2004 s celkovými nákladmi na výstavbu a údržbu cca 2.500.000 Sk z toho asi 60% na faktúry a 40% svojpomocne. Tenisový kurt bol dobudovaný v októbri 2006, prevádzková budova sa začala stavať len tohto roku, ale účtované nebolo zo stavieb zatiaľ nič. Na účtovanie v združení sa nepýtam, to by nám malo byť v celku jasné.

a teraz otázky:


Za aké obdobie dozadu si môžme uplatniť preukázateľné náklady na výstavbu a údržbu stavby (tenis. kurtu) a do kedy sa musia zaúčtovať vrátane odpočtu DPH? Podľa komentáru k § 55 zákona o DPH to obdobie asi nie je obmedzené, ale nerozumiem časti „Ak sa stal platiteľom dane v rokoch nasledujúcich po kúpe majetku, musí znížiť odpočítavanú daň o čiastku zodpovedajúcim odpisom...“, resp. ako sa to vypočíta?
Môže sa stavba prípadne ohodnotiť znaleckým posudkom a ten odpisovať a môže sa pri tom uplatniť aj odpočet DPH? Ako sa odpisuje znalecký posudok, rovnako ako stavba?
Ako sa má zaúčtovať do nákladov benzín potrebný do motor. kosačiek na údržbu pozemku? Napr. kúpi sa 20 l v kanistri, naleje sa do kosačiek aj sa minie a blok na 20 l benzínu sa hneď zaúčtuje ako prev. réžia? Je potrebné viesť aj „knihu jázd “ ?

ďakujeme za pomoc