jari77
04.10.07,23:34
Dnes som si kúpil Peňažný denník,Knihu došlých, aj odošlých faktúr. A som z toho jeleň. čo sa kam píše? Čo v prípade, ak ponúkam služby a faktúry posielam len ja? Musím si viesť Knihu odoslanej a prijatej pošty? Ďakujem za rady, odkazy na stránky alebo vzory.
Johanka
04.10.07,21:40
veronikasad
04.10.07,21:41
Do knihy došlých faktúr zapisuješ prijaté faktúry od dodávateľov - napr. za telefon.
Do knihy odoslaných faktúr zapisuješ tebou vystavené faktúry na dodaný tovar, príp. poskytnuté služby.
Knihu odoslanej a došlej pošty je potrebné viesť. Zapisuješ do nej v časovom slede prijatú a odoslanú korešpondenciu.
Ručný peňažný denník ti moc nedoporučujem, dá sa stiahnúť niekoľko bezplatných demoverzí SW na vedenie JU.
-------
Veronika
evina
04.10.07,21:45
Dnes som si kúpil Peňažný denník,Knihu došlých, aj odošlých faktúr. A som z toho jeleň. čo sa kam píše? Čo v prípade, ak ponúkam služby a faktúry posielam len ja? Musím si viesť Knihu odoslanej a prijatej pošty? Ďakujem za rady, odkazy na stránky alebo vzory.

Závisí aj od toho, či si sa rozhodol viesť účtovníctvo alebo využiť 40% paušál pri DP.

V prípade, ak si sa rozhodol o paušáli si podľa zákona povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
To znamená môžeš využiť knihu odoslaných faktúr, do ktorých vpisuješ i ich úhrady- evidencia pohľadávok.
V tomto prípade nepotrebuješ peňažný denník, nevedieš účtovníctvo. K sledovaniu príjmov doložíš výpisy z účtov napr.

Peňažný denník využiješ len v prípade, že sa rozhodneš viesť JÚ, tam zapisuješ v časovom slede všetky svoje príjmy a výdavky. Knihu odoslaných faktúr vedieš tiež a podľa zákona o účtovníctve i iné knihy, ale tie asi Ty mať nebudeš podľa toho čo píšeš.
ekopo
05.10.07,13:27
Podľa tohoto http://www.porada.sk/t61808-p3-help-me.html#post541184 si si už niekoho vybral, tak načo sa pýtaš tu? Doporučujem, nech Ti urobí aj účto.