blondy
05.10.07,07:50
Šéf chce v pracovných zmluvách definovať hrubú mzdu nasledovne :
Zamestnávateľ poskytne za vykonanú prácu hrubú hodinovú mzdu 80 až 150,- Sk /hod. ...

Je toto v súlade so zákonníkom práce ?
ekopo
05.10.07,06:21
citujem zákonník práce:
§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Podľa uvedeného zamestnávatel teoreticky dodržal toto ustanovenie, len by
mal bližšie špecifikovať rozsah odmeny. Kedy a prečo.
blondy
05.10.07,06:23
Ide o druhý stupeň náročnosti práce, čiže min. mzdové nároky budú dodržané. nie je to podľa toho ako sa šéf vyspí, väčšinou sa tie platy pohybujú okolo 125,- / hodinu. ide to podľa výkonov v lete je u nás roboty viacej tak sú väčšie platy, v zime tak okolo 100,-/hodinu.
navrhovala som zmenu na mesačnú mzdu napr. 10000 + 7000 pohyblivá + prémie podľa vykonanej práce. ale neuspela som, potrebovala by som to doložiť paragrafmi.
je to nefér aj pre nových zamestnancov, keď pri pohovore sa im hovorí príjem okolo 17000 a potom majú podpísať PZ kde je uvedené 80-150,- / hodina
petacuckova
10.10.07,08:54
Ako sa určuje stupeň náročnosti práce ???
blondy
10.10.07,09:01
stupne náročnosti práce sú uvedené v prílohe Zákonníka Práce
Juliette
10.10.07,10:54
Mzda musí byť určená pred výkonom práce tak, aby bolo nespochybniteľné, koľko bude zaplatené.
80,- za akú prácu?
150,- za akú prácu?
Alebo to závisí od toho, ako sa šéf vyspí?
Definovať v zmluve mzdu ako rozpätie bez uvedenia podmienok priznávania konkrétnej sadzby nie je prípustné.

Ak bude uvedená iba najnižšia sadzba a všetko nad túto sadzbu bude vyplatené ako prémie, Záknonník práce neporuší.
Upozorňujem, že 80,- je pre niektoré stupne náročnosti práce pod úrovňou minimálnej hodinovej mzdy určenej pre príslušný stupeň.
máš pravdu až na to, že šéf radšej pristúpi k menšej sume. Ja robím podvojné účtovníctvo + mzdy a mám 12000 SK v hrubom a možem byť rada že aspoň robím a niečo zarobím.