brikina
05.10.07,08:45
Za velmi dobry pristup k praci by spolocnost chcela darovat svojmu zamestnancovi pocitacovy stolik, ktory nam figuruje na sklade tovaru.
Je mozne tot vykonat na zaklade riadnej darovacej zmluvy bez toho, aby som s tym mala problem s pripadnou danovou kontrolou?
Je mozne urobit takuto darovaciu zmluvu aj medzi dvomi obchodnymi firmami? Musi byt uvedeny dovod darovania?
Vladimír Ozimý
05.10.07,07:23
no takže môžu nastať dva prípady pre zamesntanca ktorému samozrejme môžete darovať a to

a) pôjde o nepeňažný príjem podľa par 3 ods 2 pism a ak to súvisí z výkonom jeho závislej činnosti a tým pádom treba to zdaniť
b) nepôjde o príjem ktorý je predmetom dane...

pre vašu firmu to je nedaňový výdavok

obdobne to platí medzi firmou a príjmcom ktorý je FO podnikateľ
medzi dvoma PO je to oslobodené
Milan Benka
05.10.07,08:08
Zamestnancovi to dajte ako naturálnu odmenu.
brikina
05.10.07,08:29
no takže môžu nastať dva prípady pre zamesntanca ktorému samozrejme môžete darovať a to

a) pôjde o nepeňažný príjem podľa par 3 ods 2 pism a ak to súvisí z výkonom jeho závislej činnosti a tým pádom treba to zdaniť
b) nepôjde o príjem ktorý je predmetom dane...

pre vašu firmu to je nedaňový výdavok

obdobne to platí medzi firmou a príjmcom ktorý je FO podnikateľ
medzi dvoma PO je to oslobodené

Znamená to, že ak darujem tento stolík zamestnancovi, sťa by fyzickej osobe, pričom sa budem tváriť, že to nemá nič spoločné s jeho prácou, tak nepôjde o príjem, ktorý je predmetom dane? Teda ja odvediem len DPH a bude to pre mna nedanovy vydavok? Fyzicka osoba nebude zdanovat nic, je to ok?
Vladimír Ozimý
05.10.07,09:45
Znamená to, že ak darujem tento stolík zamestnancovi, sťa by fyzickej osobe, pričom sa budem tváriť, že to nemá nič spoločné s jeho prácou, tak nepôjde o príjem, ktorý je predmetom dane? Teda ja odvediem len DPH a bude to pre mna nedanovy vydavok? Fyzicka osoba nebude zdanovat nic, je to ok?


presne tak ako hovoríte...ak by ste mu darovali stolík ktorý by mal v práci pod počítačom asi by to nešlo ale ak si ho on zoberie domov do detskej izby tak to nie je predmeto dane podľa par. 3 ods 2 pism a
Milan Benka
06.10.07,10:54
presne tak ako hovoríte...ak by ste mu darovali stolík ktorý by mal v práci pod počítačom asi by to nešlo ale ak si ho on zoberie domov do detskej izby tak to nie je predmeto dane podľa par. 3 ods 2 pism a

S týmto nemôžem súhlasiť, v oboch spomínaných prípadoch je to pre zamestnanca zdaniteľný príjem. Nezáleží na tom, kde si umiestni a načo použije darovaný stolík. Rozhodujúce je, že dar prijal od svojho zamestnávateľa.
Mimochodom, neviem si predstaviť, že by som stolík, kt mi zametnávateľ daroval, ponechal v práci a nevzal si ho domov. Aký zmysel by mal takýto dar?
betka
06.10.07,11:21
Zákon o daniach z príjmov:

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Príjmami zo závislej činnosti sú:
5/(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec ) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy
brikina
10.10.07,07:44
Dobre, ked darujem tento stolik povedzme FO, ktora nie je zamestnancom, tak tato FO to musi zdanit? V pripade ze tato fyzicka osoba je SZCO, mozem to darovat jemu ale nie ako podnikatelovi, ale ako sukromnej osobe? (neviem ci sa to da)

A este nieco, ak to darujem nejakej FO - nepodnikatelovi, nezamestnancovi, musim mat na to dovod - pre danove ucely/kontroly.
brikina
17.10.07,05:07
uzavrela som to takto:

darovala som to zamestnancovi, ale nie z dovodu dobre vykonavajucej prace, ale preto, lebo sa ako sukromna osoba dostal do zlej financnej situacie, ma 4 deti a tak sa firma rozhodla, ze mu pomoze aspon takymto sposobom...
Myslite, ze je to ok?
Milan Benka
18.10.07,12:18
uzavrela som to takto:

darovala som to zamestnancovi, ale nie z dovodu dobre vykonavajucej prace, ale preto, lebo sa ako sukromna osoba dostal do zlej financnej situacie, ma 4 deti a tak sa firma rozhodla, ze mu pomoze aspon takymto sposobom...
Myslite, ze je to ok?

Stále je to nepeňažný príjem zamestnanca. Takéto riešenie neodporúčam.