Pru
05.10.07,10:13
Ahojte, chcela by som sa opýtať, vystavujem fa do talianska, čo je potrebné napísať na faktúru ohľadom oslobodenia dph. Moja predchodkyňa napísala len: prepočet eur pre daň.účely: 1 eur=33,995-napr., uviedla celkovú sumu prepočítanú na eurá a potom dala, že oslobodené od dph a uviedla tú sumu na faktúre, nemal by tam byť aj nejaký paragraf? ďakujem
NICOLETTA
05.10.07,08:15
Napíš prosím konkrétnejšie o aké dodanie ide. Tovar? Služba?
Pru
05.10.07,08:21
Ide o tovar
Rozalka
05.10.07,08:36
Ahojte, ... , nemal by tam byť aj nejaký paragraf? ďakujem
Mal, § 43.
Pru
05.10.07,08:43
A prosím ťa aký text by tam mal byť?dík
Rozalka
05.10.07,08:45
Dodanie tovaru je oslobodené od DPH v zmysle § 43 Zákona o DPH. Ako je to po taliansky, to neviem. V prípade potreby viem zistiť do 10 dní.
Pru
05.10.07,08:47
A musí to byť v taliančine? Nám ked nemec zašle faktúru tak je to všetko v nemčine a v zákone som čátala, že mi sme povinní si ju dať preložiť. Napíšem to po slovensky a keby mali výhrady, by sa im to preložilo do taliančiny.
A nemá tam byť vyčíslené euro k dátumu vystavenia a prepočet na Sk?
Rozalka
06.10.07,08:15
Nemusí byť v taliančine, len keď sa pýtaš, aký text tam má byť, tak som si myslela, či nechceš aj to. Na faktúre, ktorú odosielaš, stačí suma v EUR, pre svoje potreby musíš mať aj sumu v Sk.
betka
06.10.07,11:25
§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) členský štát, do ktorého sa tovar dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) množstvo a druh dodaného tovaru,
h) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
i) odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.
Pru
08.10.07,15:22
To všetko mám na faktúre, dokonca je celá v angličtine, umožnuje mi to soft, ale som nevedela, či aj ten odkaz na par. 43 a ten text musí byť v angličtine al. v taliančine, alebo stačí v slovenčine. dík
Excise Duty
08.10.07,15:30
A musí to byť v taliančine? Nám ked nemec zašle faktúru tak je to všetko v nemčine a v zákone som čátala, že mi sme povinní si ju dať preložiť. Napíšem to po slovensky a keby mali výhrady, by sa im to preložilo do taliančiny.
A nemá tam byť vyčíslené euro k dátumu vystavenia a prepočet na Sk?

A prečo by sa to malo malo prekladať do taliančiny, faktúru teba vyhotoviť v slovenskom jazyku a nech si zahraničný odberateľ nechá preložiť.
Pru
12.10.07,05:22
Je možné vystaviť faktúru do zahraničia a tovar dodať za dva alebo tri týždne. ď
Vladimír Ozimý
12.10.07,05:42
Je možné vystaviť faktúru do zahraničia a tovar dodať za dva alebo tri týždne. ď

je možnéé len potom pozor kedy vám to bude vstupovať do súhrnného výkazu a do daňového priznania...
Pru
12.10.07,07:05
Takže keď je faktúra vystavená v oktobri, tovar dodaný v novembri a sme štvrťroční platci dph, tak do výkazu to pôjde za 4.Q. Je to v nejakom paragrafe napísané?
cloe
12.10.07,07:14
Takže keď je faktúra vystavená v oktobri, tovar dodaný v novembri a sme štvrťroční platci dph, tak do výkazu to pôjde za 4.Q. Je to v nejakom paragrafe napísané?

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje



a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
zuzanavo
30.10.07,12:06
Česká spoločnosť nám prepravila a spustila do prevádzky stroj (stroj dodala iná - talianska firma).
Inštalácia stroja bola na Slovensku, ale v jej priebehu bolo potrebné doplniť olej a niečo na ňom opraviť. Kedže tu mali iba dvoch zamestnancov, obrátili sme sa na slovenskú spoločnosť, ktorá nám dodala olej a previedla opravu. Potom nám to vyfakturovala.
Túto opravu a dodanie materiálu chceme refakturovať českej spoločnosti, nakoľko tieto náklady mali unášať oni.
Dodanie prebehlo na Slovensku.
Ako je to s DPH???

Vďaka
Vladimír Ozimý
30.10.07,12:10
ide o tuzemské dodanie to jest s DPH