R.evita
05.10.07,13:52
Dobrý deň,

Prosím Vás o urýchlenú odpoveď. :confused:

Naša spoločnost predala motorové vozidlo 28.09.2007 - je podpísaný preberací protokol aj vyfakturovaný predaj zo zdanit. plnením 28.09.07 a uhrada bola 01.10.2007
Ale neuskutočnil sa prepis medzi spoločnosťami pretože tá druhá spoločnosť je len sprostriedkovatelskou spoločnosťou a povedala ze prepis sa vykoná až po predaní vozidla konečnému spotrebiteľovi a to môže byt hocikedy o mesiac, 2, 3 ...................10 neviem.
Ale teraz je to ako z daňou z motorového vozidla - kedy treba odhlásit - ja viem že ked vozidlo už nie je používané na podnikatelskú činnost - ale čo potom treba dať ako prílohu ku tomu stačí - preberací protokol?
A kedy potom treba odhlásiť zo zákonného poistenia? a ako je to s odpismi?

Všetkým za odpoveď ďakujem :o

A ostávam s pozdravom a prianím príjemného zvyška dňa

R.evita
Zoltán Kovács
05.10.07,11:57
Dobrý deň,

Prosím Vás o urýchlenú odpoveď. :confused:

Naša spoločnost predala motorové vozidlo 28.09.2007 - je podpísaný preberací protokol aj vyfakturovaný predaj zo zdanit. plnením 28.09.07 a uhrada bola 01.10.2007
Ale neuskutočnil sa prepis medzi spoločnosťami pretože tá druhá spoločnosť je len sprostriedkovatelskou spoločnosťou a povedala ze prepis sa vykoná až po predaní vozidla konečnému spotrebiteľovi a to môže byt hocikedy o mesiac, 2, 3 ...................10 neviem.
Ale teraz je to ako z daňou z motorového vozidla - kedy treba odhlásit - ja viem že ked vozidlo už nie je používané na podnikatelskú činnost - ale čo potom treba dať ako prílohu ku tomu stačí - preberací protokol?
A kedy potom treba odhlásiť zo zákonného poistenia? a ako je to s odpismi?

Všetkým za odpoveď ďakujem :o

A ostávam s pozdravom a prianím príjemného zvyška dňa

R.evita

K tomu odhlaseniu z dane z motorových vozidiel neprikladáš nič.
Zmena PZP sa nahlasuje po prepise auta
R.evita
08.10.07,14:14
Dakujem za odpoved ja toto viem. Lenze naša uctovnícka mi vravela, ze ku vyradeniu motorového vozidla potrebujem prepisaný technický preukaz - lebo co ked napriklad vozidlo bude (vlastne uz je u noveho majitela) a pride ku odcudzeniu alebo poskodeniu tohto vozidla alebo týmto vozidlom bude niečo poskodene - a vozidlo este nie je prepísané - kto bude zodpovedný????

Takze neviem ci je správne aj vystavovat faktúru ale tu uz musime vystavit? A potom odpisy budú len za 09/2007 aj ked na technickom vozidle bude este uvedena nasa firma. Aj ked viem ze odpisy maju byt len za obdobie kedy sa motor. vozidlo pouziva na podnikatelsku cinnost.
ekonom99
08.10.07,14:41
K tomu odhlaseniu z dane z motorových vozidiel neprikladáš nič.
Zmena PZP sa nahlasuje po prepise auta
nesúhlasím smith... na predaj vozidla má byť v prvom rade podpísaná zmluva a protokol je prílohou. Kópia podpísanej zmluvy s protokolom sa predloží na daň.úrad so žiadosťou o vrátenie pomernej časti zaplatenej dane. Podobne je to s havar. a zákonným poistením.
ekonom99
08.10.07,14:47
Dakujem za odpoved ja toto viem. Lenze naša uctovnícka mi vravela, ze ku vyradeniu motorového vozidla potrebujem prepisaný technický preukaz - lebo co ked napriklad vozidlo bude (vlastne uz je u noveho majitela) a pride ku odcudzeniu alebo poskodeniu tohto vozidla alebo týmto vozidlom bude niečo poskodene - a vozidlo este nie je prepísané - kto bude zodpovedný????

Takze neviem ci je správne aj vystavovat faktúru ale tu uz musime vystavit? A potom odpisy budú len za 09/2007 aj ked na technickom vozidle bude este uvedena nasa firma. Aj ked viem ze odpisy maju byt len za obdobie kedy sa motor. vozidlo pouziva na podnikatelsku cinnost.
K vyradeniu vozidla a na vystavenie faktúry stačí kúpno-predajná zmluva. Po prepise auta dodatočne priložíš TP s novým majiteľom. Lenže sa kludne môže stať, že ti ho nový majiteľ albo sprostredkovateľ vôbec nepošle, takže nič sa nestane.
Ak príde k poškodeniu vozidla, máš predsa protokol o prevzatí a teda za škodu ručí ten, kto auto prevzal. Vo vlastnom záujme si mal kupujúci v deň prevzatia vybaviť aj zákonnú poistku. Tak sa to robí aj pri novom aute, ked sa ide na inšpektorát, už to tam pýtajú od teba a pritom firma pri uzatváraní poistky ečte nemá ŠPZ. Dodatočne sa to predloží poisťovni.
Johanka
08.10.07,14:48
nesúhlasím smith... na predaj vozidla má byť v prvom rade podpísaná zmluva a protokol je prílohou. Kópia podpísanej zmluvy s protokolom sa predloží na daň.úrad so žiadosťou o vrátenie pomernej časti zaplatenej dane. Podobne je to s havar. a zákonným poistením.
Toto je asi o skúsenostiach na príslušných DÚ. Ja k oznámeniam o zániku daňovej povinnosti pre daň z MV nič neprikladám ;) a nebola som, resp. daňovníci neboli k doplneniu oznámenia vyzvaní.
ekonom99
08.10.07,14:50
aj my sme auto predali firme AAA a prepis trval 2 mesiace. Daň.úrad akceptoval predajnú zmluvu.
R.evita
08.10.07,15:15
A je potrebná kúpno - predajná zmluva - kedze predava podnikatel podnikatelovi - ja som vystavila len preberací protokol a na zaklade neho som fakturovala. A na zaklade toho by som vystavila Protokol o vyradení motorového vozidla kde by majitel podpísal - toto by sme dali ku prílohe ku oznámeniu pre DU.
Takze kludne mozem odhlásit motorové vozidlo z cestnej dane na základe toho protokolu - nemusím este napr. mesiac, dva cakat na tech. preukaz. A co zo zákonnou poistkou tú si mozme este dávat do nákladov - kedze ja zaplatená do konca roka a alikvotnú cast nam vratia az po odhlásení.

A este mi prosím Vás povedzte ako to vysvetlit nasej úctovnícke :o)

Lebo podla mna by sa malo vozidlo po vystavení a uhradení faktúry odhlásit - lebo uz ho nepouzivame na podnikanie a zákonne poistenie by sa malo potom prefakturovat kupujúcemu az po dobu kým sa neprepíse.

Tato legislatíva celkova je taká tažka....
Lucy
08.10.07,18:18
A je potrebná kúpno - predajná zmluva - kedze predava podnikatel podnikatelovi - ja som vystavila len preberací protokol a na zaklade neho som fakturovala. A na zaklade toho by som vystavila Protokol o vyradení motorového vozidla kde by majitel podpísal - toto by sme dali ku prílohe ku oznámeniu pre DU.
Takze kludne mozem odhlásit motorové vozidlo z cestnej dane na základe toho protokolu - nemusím este napr. mesiac, dva cakat na tech. preukaz. A co zo zákonnou poistkou tú si mozme este dávat do nákladov - kedze ja zaplatená do konca roka a alikvotnú cast nam vratia az po odhlásení.

A este mi prosím Vás povedzte ako to vysvetlit nasej úctovnícke :o)

Lebo podla mna by sa malo vozidlo po vystavení a uhradení faktúry odhlásit - lebo uz ho nepouzivame na podnikanie a zákonne poistenie by sa malo potom prefakturovat kupujúcemu az po dobu kým sa neprepíse.

Tato legislatíva celkova je taká tažka....

Na daňový úrad pošleš oznámenie o zániku daňovej povinnosti pre daň z motorových vozidiel, kde oznámiš, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti a zároveň požiadaj o vrátenie alikvotnej časti zaplatnej dane z motorových vozidiel. K oznámeniu nepotrebuješ prikladať prílohu - preberací protokol, faktúru, kúpnopredajnú zmluvu. Ja tiež neprikladám žiadne spomínané prílohy a daňový úrad nikdy nemal námietky ani sme doteraz neboli vyzvaní, aby sme dokladovali zánik daňovej povinnosti. Skús prípadne zavolať na príslušný daňový úrad, ale podklady by si mal mať hlavne pre prípadnú kontrolu, ktorej by ste dokladovali správnosť oznámenia o zániku daňovej povinnosti.

Zákonné poistenie je možné odhlásiť až na základe prepisu majiteľa v technickom preukaze. Z poisťovne obdržíš oznámenie o ukončení poistnej zmluvy a vyčíslenie výšky preplatku, prípadne nedoplatok a podľa toho zúčtuješ do nákladov (závisí od toho, akým spôsobom platíš poistku)
vieroslava
12.10.07,11:10
Predali sme auto, na príslušný DÚ sme oznámili zánik daňovej povinnosti. Je potrebné požiadať daňový úrad o vrátenie preplatku poistného extra žiadosťou, alebo to môžeme vyrovnať v ďalšom zdaňovacom období ako započítanie preplatku?
mandula
12.10.07,12:12
Predali sme auto, na príslušný DÚ sme oznámili zánik daňovej povinnosti. Je potrebné požiadať daňový úrad o vrátenie preplatku poistného extra žiadosťou, alebo to môžeme vyrovnať v ďalšom zdaňovacom období ako započítanie preplatku?

Ak chcete, aby vám DÚ vrátil preplatok, treba o to požiadať, viď nižšie. Ak nepožiadate o vrátenie, môžete o to menej uhradiť pri najbližšej platbe daňovej povinnosti a vysporiadať to podľa § 63 zákona č. 511/1992 Zb.

zákon 582/2004 Z.z.
§ 92
(1) Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti alebo k vzniku oslobodenia podľa § 86, správca dane vráti na základe písomnej žiadosti daňovníka pomernú časť zaplatenej dane pripadajúcu na zostávajúce dni zdaňovacieho obdobia.
2) Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia zanikne daňová povinnosť u vozidla, za ktoré sa platí daň v splátkach podľa § 91 ods. 1 alebo § 91 ods. 2, správca dane zníži pomerne zostávajúce splátky dane na základe oznámenia o zániku daňovej povinnosti podľa § 90 ods. 2.

§ 94
(1) Správca dane vráti daňovníkovi pomernú časť dane podľa § 92 a § 93 ods. 1 do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti.
2) Nárok na vrátenie dane podľa § 92 alebo § 93 ods. 1 zaniká, ak daňovník nepožiadal o vrátenie do troch rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom bola daň zaplatená.
(3) Daň sa nevráti, ak neprevyšuje sumu 100 Sk.
brikina
18.10.07,11:38
tak teraz som si to precitala vase prispevky, ale napriek tomu mi usla jedna vec.
Kupno predajna zmluva je podpisana 11.10.07
na kopii noveho technicaku, kde je zapisany novy majitel je napisany datum 17.10.2007

V ktory den skoncila moja danova povinnost? A za ten den kedy skoncila danova povinnost este platim dan z MV?

Nema niekto nejake tlacivko na to Oznamenie DÚ-du?
vikinka
18.10.07,11:40
DP na DMV končí dňom vyradenia z majetku daňovníka.
Tweety
18.10.07,11:41
D povinnosť skončíla dátumom, kedy ste ho prestali používať na podnikanie. Za tento deň ešte máte daňovú povinnosť.
brikina
18.10.07,11:41
to znamena, ze vyradim toto vozidlo dnom kupno predajnej zmluvy a tym padom moja DP je do 11.10.07, spravne?
Johanka
18.10.07,12:12
DP na DMV končí dňom vyradenia z majetku daňovníka.
NIE ;) . Pozri §89 ods.2 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku .
Johanka
18.10.07,12:17
to znamena, ze vyradim toto vozidlo dnom kupno predajnej zmluvy a tym padom moja DP je do 11.10.07, spravne?
"Vyradím" znamená zánik daňovej povinnosti k dani z MV ?
Ak si ho ešte 11/10 používala na podnikanie , tak áno.
Zopakujem - deň zániku je deň posledného použitia na podnikanie ;) .
Jarmila.D
18.10.07,12:30
Nexistuje žiadne tlačivo, len vozidlo odhlásiš. Platí podmienka už nepoužívať
na podnikanie, tzn ani nevykazuješ žiadne náklady /PHM ap./ My odhkasujeme napr. stavebné stroje na zimu, keď nepracujú, v lete ich znova prihlásime, len nesmú ísť na cestu.
Čo sa týka odpisov, tie z hľadiska dane z príjmu neuplatňuješ, ak vozidlo nemáš k 31.12. v majetku. ZC zaúčtuješ na 541.
brikina
19.10.07,04:18
Este jedna otazocka:

ked ratam pomernu cast zaplatenej dane z motorovych vozidiel, ktoru budem ziadat vratit od danoveho uradu späť... zaokruhlujem podla §101 zákona smerom nahor?
Vypocitam si ze vratit by mi mali 652,57, poziadam o vratenie sumy 653?
Jarmila.D
19.10.07,04:45
Ano, 653,00 Sk
mandula
19.10.07,06:04
Este jedna otazocka:

ked ratam pomernu cast zaplatenej dane z motorovych vozidiel, ktoru budem ziadat vratit od danoveho uradu späť... zaokruhlujem podla §101 zákona smerom nahor?
Vypocitam si ze vratit by mi mali 652,57, poziadam o vratenie sumy 653?

v žiadosti nemusíš vôbec uvádzať sumu na vrátenie.:)
Stačí, keď sa tam napíše, že na základe oznámenia zo dňa .......... o zániku daňovej povinnosti pri vozidle s EČ ......... podľa § 92 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z.z. žiadam DÚ o vrátenie pomernej časťi zaplatenej dane pripadajúcej na zostávajúce dni zdaňovacieho obdobia, a to na účet č. ............. vedený v banke ....... ( to treba uviesť pre prípad, že by ste mali u správcu dane evidovaných viac účtov). ;)
vieroslava
19.10.07,11:38
Nexistuje žiadne tlačivo, len vozidlo odhlásiš. Platí podmienka už nepoužívať
na podnikanie, tzn ani nevykazuješ žiadne náklady /PHM ap./ My odhkasujeme napr. stavebné stroje na zimu, keď nepracujú, v lete ich znova prihlásime, len nesmú ísť na cestu.

My používame toto tlačivo:
ali_m
19.10.07,13:50
...
Zákonné poistenie je možné odhlásiť až na základe prepisu majiteľa v technickom preukaze. Z poisťovne obdržíš oznámenie o ukončení poistnej zmluvy a vyčíslenie výšky preplatku, prípadne nedoplatok a podľa toho zúčtuješ do nákladov (závisí od toho, akým spôsobom platíš poistku)
doplnenie k zrušeniu poistky - stačí aj kópia TP so zapísaným odhlásením auta od pôvodného majiteľa - nie je potrebný kompletný prepis majiteľa v TP(nový to nemusí mať ešte prihlásené na seba)