alica
24.02.05,09:16
v m.r. sme kúpili odbornú literatúru v ČR, bločky som zaúčtovala celé do nákladov. Nie som si istá, či je to správne a či śprávca dane uzná českú DPH ako daňovo uzn. náklad. Ako to robíte milí poraďáci Vy?
Zuzka
24.02.05,08:21
Tiež to účtujem celé do nákladov.
lenkak
24.02.05,09:01
Keď si nechceš pýtať od čekého DU naspäť tú ich DPH tak potom celé do nákladov.
Paula
12.04.05,10:11
Mám pred sebou klasický "paragon" z ČR, na ktorom je vypísaný odberateľ, dodávateľ, predmet plnenia a cena celkom 11.000,-. Ide o zariadenie do predajne. Od predajcu nakupujeme aj tovar, vždy cez faktúru, je platcom DPH. Máme si od predajcu vyžiadať faktúru aj na menované zariadenie, alebo môžem celú sumu 11.000,- x kurz NBS dať do nákladov bez toho, aby som tento nákup uvádzala v DP DPH?
monsol
12.04.05,11:01
Ja mám ešte dodatočnú otázku k tomu problému:

Daný tovar potom dodatočne dodaním tu v SR? (na vstupe a zároveň na výstupe)? Viem, že pri nákupe na faktúru v ČR sa tam uvádza len suma bez DPH a potom to dodatočne dodaním a zároveň aj uplatním (vstup a výstup).

Ale ako to je pri nákupe cez bloček? Keď tam je uvedená česká DPH a už aj zaplatená?
Ľuba
12.04.05,12:13
Mám pred sebou klasický "paragon" z ČR, na ktorom je vypísaný odberateľ, dodávateľ, predmet plnenia a cena celkom 11.000,-. Ide o zariadenie do predajne. Od predajcu nakupujeme aj tovar, vždy cez faktúru, je platcom DPH. Máme si od predajcu vyžiadať faktúru aj na menované zariadenie, alebo môžem celú sumu 11.000,- x kurz NBS dať do nákladov bez toho, aby som tento nákup uvádzala v DP DPH?
Môžeš si vybrať - ak máš doklad na sumu 11 000,- na ktorom je uvedná česká DPH - dáš do nákladov celkovú sumu (aj s DPH) a DPH Ti nejde ani do DP, alebo necháš si vystaviť doklad bez dane a potom robíš reverse charge (len som si nie istá, či sa to netýka len tovaru).
Paula
12.04.05,13:11
veď práve Ľubi, že tam DPH nie je uvedené, len viem, že dodávateľ (predajca) platcom je.
Ľuba
12.04.05,13:15
Ak tam nie je DPH, to znamená, že by si mala urobiť ten reverse charge, len ako som už písala, neviem, či sa to robí aj pri iných veciach ako tovare, ja som to zatiaľ robila len pri tovare.
Paula
12.04.05,13:23
Ľubí, že sa pýtam....lebo preložiť si tie dve slová neviem..... myslíš DPH vstup aj výstup ako pri tovare? Tým asi nič nepokazím. Kedysi dávno sa tu písalo aj o zariadení, resp. počítačoch, neviem to cez vyhľadávanie nájsť :)
Ľuba
12.04.05,13:30
Áno je to samozdanenie, a zároveň nárok na odpočet. Tiež si myslím, že tým asi nič nepokaziš, efekt pre štátnu pokladnicu je ten istý.
Ľuba
12.04.05,13:36
Paula
12.04.05,13:47
Ďakujem za navigáciu, pomohla si mi ušetriť vzácny čas. :)