jkl
06.10.07,15:41
dobry den viete mi prosim poradit, ci sa este preplaca dph z rakuska? chceme si dat opravit auto v rakusku, ktore tam bolo narazene rakuskym autom. potrebujeme pre poistovnu vediet, ci je este mozne/bezne na slovensku ziadat o preplatenie dph. dakujem :o
betka
06.10.07,17:01
Už sme v EU. Vrátenie dane sa nás netýka. Týka sa iba zahraničnej osoby.

Pre porovnanie s našim zákonom. Ide o dovoz, a ten sa týka tretích krajín, nie členov EU:

§ 56

(1) Zahraničná osoba, ktorá nie je platiteľom podľa tohto zákona, má nárok na vrátenie dane uplatnenej pri hnuteľnom majetku a službách, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku, a nárok na vrátenie dane, ktorú zaplatila v tuzemsku pri dovoze tovaru, za podmienok uvedených v odseku 2 a v § 57 a 58.
jkl
06.10.07,19:07
ok dakujem, myslelasom ze to tak je ale nebola som si ista.. ved prave v tom zakone sa to vobec nespomina, asi je to teda bezpredmetne...
mojto
07.10.07,07:39
Ak by sa u nás opravovalo rakúske auto, postupovalo by sa podľa § 16 ods.7, predpokladám, že aj rakúsky zákon je postavený na rovnakom základe (6. smernica), tak mali fakturovať bez dane. Ak sa oprava týkala auta súkromnej osoby, ani pred vstupom do EÚ zo služieb sa MWSt nevracala.
jkl
07.10.07,09:57
dakujem za skvelu odpoved :)
lorelei
07.10.07,13:26
Ak by sa u nás opravovalo rakúske auto, postupovalo by sa podľa § 16 ods.7, predpokladám, že aj rakúsky zákon je postavený na rovnakom základe (6. smernica), tak mali fakturovať bez dane. Ak sa oprava týkala auta súkromnej osoby, ani pred vstupom do EÚ zo služieb sa MWSt nevracala.

Mna zaujima tato tema tiez, ale bohuzial nie som ani uctovnik, ani nic podobne, ale mame ako firma tiez auto v servise v zahranici, a ja som teraz nepochopila: Mame platit Mwst, alebo nie? Maju nam ho vobec ratat do faktury? Dakujem za odpoved.
koňo
07.10.07,14:37
Nepíšeš síce, aké zahraničie, ale zásadne, ak sa auto vráti späť na Slovensko, mal by servis fakturopvať bez dane a ty sa samozdaníš.
Pozri § 16 ods. 7 a § 69 ods. 2 zákona o DPH.
lorelei
07.10.07,15:17
Nepíšeš síce, aké zahraničie, ale zásadne, ak sa auto vráti späť na Slovensko, mal by servis fakturopvať bez dane a ty sa samozdaníš.
Pozri § 16 ods. 7 a § 69 ods. 2 zákona o DPH.

Dik za odpoved. Ale prave som zistila,ze fakturu uz zaplatili aj s Mwst. Ako mam postupovat? Da sa s tym nieco u nas este urobit, alebo si mam narokovat na vratenie DPH? Prosim o radu, lebo vie,ze to zostane na mne vybavovat to tam, tak chcem mat riadne argumenty v rukave pre nich. Je to stat v EU.
emgeton
07.10.07,15:24
Dik za odpoved. Ale prave som zistila,ze fakturu uz zaplatili aj s Mwst. Ako mam postupovat? Da sa s tym nieco u nas este urobit, alebo si mam narokovat na vratenie DPH? Prosim o radu, lebo vie,ze to zostane na mne vybavovat to tam, tak chcem mat riadne argumenty v rukave pre nich. Je to stat v EU.

Požiadajte ich o opravu fa. Odvolajte sa na to, že ste platiteľom DPH (dúfam, že ste to uviedli aj v objednávke prác) a že povinnosť platiť daň máte vy (prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Zároveň uveďte, že opravené vozidlo opustilo územie čl. krajiny, kde bola oprava vykonaná.
ondrejvla
07.10.07,15:32
Požiadajte ich o opravu fa. Odvolajte sa na to, že ste platiteľom DPH (dúfam, že ste to uviedli aj v objednávke prác) a že povinnosť platiť daň máte vy (prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Zároveň uveďte, že opravené vozidlo opustilo územie čl. krajiny, kde bola oprava vykonaná.

Súhlasím, tak by to malo byť, túto problematiku som riešila aj ja, tiež som písala do firmy člen.štátu EÚ, že sme v objednávke materiálu uviedli naše IČ DPH, takže žiadam faktúru vystaviť bez DPH, lenže... - konateľ uhradil fa
v hotovosti v zahraničí, firma mi nebola ochotná vystaviť novú faktúru, že oni potom majú problém s ich finančným úradom. Keď som sa telefonicky informovala na DÚ u vedúcej pre priame dane u nás, vysvetlila som jej celú problematiku, táto mi povedala, že teraz už nič nevyriešim, že DPH musí niekto zaplatiť, tak mám považovať túto faktúru ako splnenie mojej daňovej povinnosti. Takže materiál bol pre nás o to drahší, nakoľko u nás by som mala nárok na odpočet.
lorelei
07.10.07,15:34
Dobre. Napada ma, ako je to mozne, ze neovladaju zakony s DPH,ked su uz dlhsie clenmi EU. Nie je to prvykrat, co som sa s tym stretla. Predpokladam,ze nebudu chciet uskutocnit opravu faktury - pisem zo skusenosti, ako ich pritlacim... Viac menej ani nevedia - netusia, preco by to mali robit...
emgeton
07.10.07,15:40
Naštudujte si ich zákon op DPH a podložte to §§ ich zákona. Ťažko vám odporučiť niečo iné.
Rozalka
07.10.07,17:18
Dobre. Napada ma, ako je to mozne, ze neovladaju zakony s DPH,ked su uz dlhsie clenmi EU. Nie je to prvykrat, co som sa s tym stretla. Predpokladam,ze nebudu chciet uskutocnit opravu faktury - pisem zo skusenosti, ako ich pritlacim... Viac menej ani nevedia - netusia, preco by to mali robit...
Je to tak, že ani oni mnohí neovládajú zákony o DPH. Na vykreslenie, hovorím klientovi: Povedzte svojmu obchodnému partnerovi, že my sme tiež v únii, to takto nemôžete robiť, načo NEMECKÝ PARTNER sa čudoval, že sme v únii.
lorelei
07.10.07,17:21
Je to tak, že ani oni mnohí neovládajú zákony o DPH. Na vykreslenie, hovorím klientovi: Povedzte svojmu obchodnému partnerovi, že my sme tiež v únii, to takto nemôžete robiť, načo NEMECKÝ PARTNER sa čudoval, že sme v únii.

Rozalka, nevies mi prosim ta pomoct s ich DPH? Sondujem po nete na ich strankach, aby som im nasla na to zakon, ale neovladam to ani v slovencine az tak. Som mimo tohto, ale tlmocim, takze potrebujem aj dostatok info o tom, aby som to vybavila.
emgeton
07.10.07,18:09
lorelei
07.10.07,18:19
Super. Jednu som nasla uz aj ja. Pripajam - aj pre inych,je ale v NJ.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/de/consleg/1977/L/01977L0388-20060101-de.pdf
Dakujem este raz.
Excise Duty
08.10.07,06:27
Super. Jednu som nasla uz aj ja. Pripajam - aj pre inych,je ale v NJ.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/de/consleg/1977/L/01977L0388-20060101-de.pdf
Dakujem este raz.

A prečo v NJ, však to máme aj v SJ...
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1977/L/01977L0388-20060101-sk.pdf
lorelei
08.10.07,11:44
A prečo v NJ, však to máme aj v SJ...
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1977/L/01977L0388-20060101-sk.pdf

dakujem, to som nenasla, ja som sa vrhla na nemecke stranky, to preto, aspon nemusim prekladat nic, dakujem:)
Excise Duty
08.10.07,18:28
dakujem, to som nenasla, ja som sa vrhla na nemecke stranky, to preto, aspon nemusim prekladat nic, dakujem:)

Ale však Slovensko je rovnoprávnym členom EÚ, slovenský jazyk je rovnako úradným jazykom ako ostatné jazyky a všetky právne predpisy EÚ sú v Úradnom vestníku EÚ uverejnené aj v slovenskom jazyku:
http://eur-lex.europa.eu/sk/index.htm.
Rovnako by som rád upozornil na zákon č. 416/2004 Z. z. o Úradnom vestníku Eúrópskej únie.
lorelei
08.10.07,18:47
Ved ano. Nepochopili sme sa. Som vdacna za tie slovenske stranky, tak nemusim z nemciny prekladat. To by bolo to najmenej, ale nie som uctovnicka, takze som poslabsia s DPH. Ale uz sa ucim, tak vdaka este raz.:):):)