pajong
06.10.07,18:34
Poraďte prosím Vás kto má skúsenosti so zasielaním podkladov pre žiadosť o materské. Vo firme som bola zamestnaná do 11.9.07, v skúšobnej dobe som PP ukončila. Nástup na materskú je 5.10.07, mám vyplnené tlačivko od lekára. Nakoľko firma žiaľ nemá skúsenosť s materskou, nevieme si rady, čo všetko treba zaslať do SP. Má zamestnávateľ vyplniť na 2. strane žiadosti o materské tabuľku Záznamy platiteľa poistného, alebo to ostáva prázdne??? Prikladá sa ako podklad o VZ tlačivko Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku??? Alebo je to úplne inak. Prosím o cennú radu, vopred ďakujem
IVEB
06.10.07,16:56
Na SP zamestnávateľ odnesie Žiadosť o materské , ktoré obdržal od zamestnankyne. Pokiaľ si dobre pamätám , tak tam zamestnávateľ nezapisuje nič. Taktiež tam odnesie zamestnávateľ Potvrdenie zamestnávateľa o VZ , tak ako píšeš a to je všetko. Vlastne nie všetko. Musíš aj vyplniť RLFO , kde uvedieš začiatok MD a taktiež na Zdravotnú poisťovňu.
Paula
06.10.07,17:21
Na SP zamestnávateľ odnesie Žiadosť o materské , ktoré obdržal od zamestnankyne.


Smiem sa spýtať, odkedy je toto povinnosťou zamestnávateľa? :confused:
IVEB
07.10.07,17:30
Paula a prečo ten tón v tvojej otázke.?

Ak som dobre čítala tak zakladateľ otázky nehovoril o povinnosti , ale o tom čo treba urobiť zo strany zamestnávateľa. Ja som tiež nehovorila o povinnosti , ale ako mzdová účtovníčka , ak nesiem do SP Potvrdenie zamestnávateľa .... tak je pre mňa samozrejmé , že odnesiem aj Žiadosť o materské , nerobí mi to žiaden problém , že by som to tlačivo od svojej zamestnankyne neprevzala a neodniesla ho tam . Ak by som mala vo svojej práci riešiť len veci , ktoré sú mojou povinnosťou , asi by som ďaleko nedošla. Alebo snáď aj napr.Žiadosť o nemocenské si u Vás nesie zamestnanec do SP sám ? To tiež nie je moja povinnosť.
judita1971
07.10.07,17:39
pajong, ešte ťa chcem upozorniť, že keď sa ti narodí bábätko, tak nech tvoj mužíček odnesie dvakrát rodný list dieťatka na pobočku SP. Teraz mi nastupovala pracovníčka na MD, volala som do SP, či môžem zaslať tlačivko z počítača, a pracovníčka mi povedala, že aby zamestnankyňa, alebo jej muž zašiel po narodení do SP s 2 x rodným listom, 1 x vraj jej k nároku na MD a 1 x k RLFO, tam vypisuje ešte zamestnankyňa. Tam ti určite vysvetlia prečo. Ja som poslala do SP tlačivko pre nárok na MD, čo dostala od lekára, potvrdenie o VZ čo má dať zamestnávateľ, a nahlásila začiatok MD na ZP.
jamis
07.10.07,17:49
A po skončení materskej dovolenky sa zasa musí dať na SP a ZP odhláška z MD a nanovo prihláška, že je pracovníčka na rodičovskej dovolenke.
Toto som absolvovala minulý mesiac.
pajong
08.10.07,08:29
dakujem krásne za cenné rady, ste super.
jankasm
08.10.07,10:19
pajong, ešte ťa chcem upozorniť, že keď sa ti narodí bábätko, tak nech tvoj mužíček odnesie dvakrát rodný list dieťatka na pobočku SP. Teraz mi nastupovala pracovníčka na MD, volala som do SP, či môžem zaslať tlačivko z počítača, a pracovníčka mi povedala, že aby zamestnankyňa, alebo jej muž zašiel po narodení do SP s 2 x rodným listom, 1 x vraj jej k nároku na MD a 1 x k RLFO, tam vypisuje ešte zamestnankyňa. Tam ti určite vysvetlia prečo. Ja som poslala do SP tlačivko pre nárok na MD, čo dostala od lekára, potvrdenie o VZ čo má dať zamestnávateľ, a nahlásila začiatok MD na ZP.

Len doplním, že ten druhý rodný list je k RLFO, ktorý musí sama osobne prísť na SP vypísať žena, ktorej sa narodilo dieťatko a to do 15. dní od jeho narodenia. Je to z toho dôvodu, aby za ňu platil od nástupu na MD štát dôchodkové poistenie. A pred očami tetušky na SP treba podpísať nejaké vyhlásenie, takže ak náhodou chce niekto poslať manžela, musí mať overené splnomocnenie.
Máloktorá maminka si na túto povinnosť v tom počiatočnom zhone okolo bábätka spomenie. Ja som tiež na to zabudla a popri tom som tu o tom už neviem koľko krát písala. Stihla som to len tak tak a to vďaka tomu, že to náhodou dávali v správach.