slonika
06.10.07,21:11
chcem sa opytat na postup pri dovoze alkoholu, ktory sa nachadza v colnom sklade v clenskom state EU. citala som zakon, ale nie je mi jasny postup, klient je registrovany ako opravneny prijemca opakovany.
Zoltán Kovács
06.10.07,19:13
mimotemy Prosím ťa nezadávaj 2x rovnakú tému,viď tu:

http://www.porada.sk/t62334-dovoz-sbl-colny-sklad.html

Týmto spôsobom porada sa stáva neprehľadnou stránkou. A v soboru večer o 22:13 hod. ani nemôžeš očakávať, že dostaneš okamžite odpoveď.
:D
Excise Duty
07.10.07,11:10
chcem sa opytat na postup pri dovoze alkoholu, ktory sa nachadza v colnom sklade v clenskom state EU. citala som zakon, ale nie je mi jasny postup, klient je registrovany ako opravneny prijemca opakovany.

Uveďte konkrétne ustanovenia zákona, ktoré vám nie sú jasné.
slonika
07.10.07,14:30
nie je mi jasne napr. ci sa ma klient zaevidovat na colnom urade ako dovozca SBL z tretich krajin, ak ide o dovoz liehu z clenskeho statu, len tovar sa nachadza v colnom sklade
Excise Duty
07.10.07,19:14
nie je mi jasne napr. ci sa ma klient zaevidovat na colnom urade ako dovozca SBL z tretich krajin, ak ide o dovoz liehu z clenskeho statu, len tovar sa nachadza v colnom sklade

V žiadnom prípade nemá zmysel zaevidovať sa ako dovozca, ak už klient má má platnú registráciu ako oprávnený príjemca. A viete celkom určite, že tovar je v colnom sklade, nie je to náhodou daňový sklad?
slonika
07.10.07,21:20
je to colny sklad, teda tovar je este neprecleny. co sa tyka kontrolnych znamok, bude teda oznacovat SBL znamkami, ktore ma ako opravneny prijemca?
Excise Duty
08.10.07,15:24
je to colny sklad, teda tovar je este neprecleny. co sa tyka kontrolnych znamok, bude teda oznacovat SBL znamkami, ktore ma ako opravneny prijemca?

Skutočnosť, že klient je registrovaný ako oprávnený príjemca mu umožňuje nakupovať tovar v pozastavení dane v iných členských štátoch, a to v daňových skladoch, lebo iba v takých sa tovar nachádza v pozastavení dane. Tovar nachádzajúci sa v colnom sklade ešte nie je tovarom spoločenstva, tým sa stane až po jeho prepustení do colného režimu voľný obeh. V tomto momente súčasne vznikne colný dlh, ktorý zahŕňa clo, spotrebnú daň a napokon z toho všetkého aj DPH. Je viac ako pravdepodobné, že zahraničná osoba, ktorá má tovar v colnom sklade, nie je prevádzkovateľom daňového skladu, inak by tovar ihneď podrobila colnému konaniu a umiestnila v daňovom sklade, nakoľko v takomto prípade by sa pri prepustení tovaru do colného režimu voľný obeh uplatnilo pozastavenie dane, teda tovar by v cene nemal zahrnutú spotrebnú daň, ktorá je v prípade liehu najvyššou cenotvornou zložkou. To, že pri prepustení tovaru do colného režimu voľný obeh v prípade, že deklarantom je osoba, ktorá je súčasne prevádzkovateľom daňového skladu a preto sa na tovar uplatní pozastavenie dane, vyplýva z ustanovenia čl. 6 ods. 1. písm. c) smernice Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam a musí byť preto premietnutá aj v zákone o spotrebnej dani toho členského štátu, v ktorom chce váš klient nakúpiť spotrebiteľské balenie liehu a ktorý ste neuviedli. V slovenskom zákone o spotrebnej dani z liehu je toto ustanovenie smernice premietnuté v ustanovení § 2 ods. 1 písm. i) bod 3 a v § 29 ods. 2 a 3. Treba zistiť, či zahraničný dodávateľ je prevádzkovateľ daňového skladu, v opačnom prípade nákup spotrebiteľského balenia liehu v colnom sklade iného členského štátu veľmi neodporúčam. Existuje teoretická možnosť, ktorú treba overiť v legislatíve členského štátu, kde sa má tovar nakúpiť a síce, či by pri prepustení tovaru do režimu voľný obeh colné orgány onoho členského štátu rešpektovali skutočnosť, že váš klient je oprávneným príjemcom. To treba preukázať registračným číslom pre spotrebnú daň, pričom deklarantom by musel byť váš klient. Rovnako by sa dalo uvažovať aj o použití vonkajšieho tranzitu v zmysle ustanovenia čl. 91 ods. 1 písm. a) nariadenia Rady (EHS) č. 2913/92, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva a tovar precliť a uviesť do voľného obehu na Slovensku, tak by to malo byť po správnosti, lebo z vybraného cla si môže členský štát ponechať 25 % a prečo by teda tých 25 % malo ísť do kasy iného členského štátu. To všetko je však na dlhé lakte. Oprávnený príjemca má predovšetkým využívať výhodu nákupu v pozastavení dane v iných členských štátoch, a to priamo v daňových skladoch.
Rozumie sa samo sebou, že ak je tovar určený pre slovenský trh, musí byť označený slovenskými kontrolnými známkami, ktoré má váš klient.
slonika
08.10.07,16:46
ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Presne toto som potrebovala vedieť. Ešte raz vrelá vďaka.