Katy a R
07.10.07,10:55
Viete mi prosím poradiť – ako je to v prípade občana s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý riadne pracuje v Rakúsku (dochádza), aj tam platí poistné.
Môže sa prihlásiť dobrovoľne na Slovensku – hlavne ma zaujíma NP pre nárok na materské.
vikinka
07.10.07,10:32
V SR sa prihlási ako DPO-dobrovoľne poistená osoba,určí si vymer.základ,minimálny alebo maximálny na nemocenské poistenie a bude si mesačne odvádzať príspevok na NP.
Katy a R
07.10.07,14:38
Môže si uplatniť nárok z obidvoch poistení?
Neviem teda, ako je to v Rakúsku - či nemusí byť trvalý pobyt.
Jozef Mihál
07.10.07,16:09
Z DNP na Sovensku si bude môcť uplatniť nárok na materské - ak splní príslušné podmienky - najmä ide o to, či bude (bola) v posledných 2 rokoch pred pôrodom DNP-á najmenej 270 dní.

Nároky na materské z Rakúska závisia od tamojších predpisov.
Katy a R
07.10.07,21:33
Takže platí - podmienky - 16 rokov a trvalý pobyt, samozrejme potrebná doba poistenia.
Len som sa chcela uistiť, pretože známa dostala na pobočke SP informáciu, že sa vôbec nemôže poistiť, keď robí v Rakúsku!
Ď
Marína
08.10.07,05:06
Tvoja známa nedostala správnu informáciu. Máš nárok aj na nemocenské dávky pri splnení podmienok uvedených v prísp. 4 a nasledujúcich.
( zdroj http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1292#Zahrani%E8ie%20a%20EU )

Zahraničie a EÚ
ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území iného členského štátu Európskej únie, príp. Európskeho hospodárskeho priestoru, t. zn. o dočasnej pracovnej neschopnosti rozhodoval iný lekár, ako lekár na území Slovenskej republiky, je nevyhnutné do 3 dní požiadať príslušnú inštitúciu nemocenského poistenia v danej krajine, aby na základe lekárom vystaveného potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystavila formulár E 115 a E 116 a po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti aj formulár E 118, ktoré následne zašle Sociálnej poisťovni, ako príslušnej inštitúcii nemocenského poistenia v Slovenskej republike
podmienky nároku na nemocenské skúma na základe doručených formulárov E 115, E 116 a E 118 príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na uvedenú nemocenskú dávku
vyššie uvedené neplatí vo vzťahu k Českej republike, nakoľko na základe dohody medzi Sociálnou poisťovňou a Českou správou sociálneho zabezpečenia si oprávnená osoba môže uplatniť nárok na nemocenské v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive, ktoré vystaví ošetrujúci lekár v Českej republike
ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území iného štátu, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, príp. Európskeho hospodárskeho priestoru, s ktorým má však Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=private&forumid=) zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Švajčiarska konfederácia, Chorvátska republika, Ukrajina, atď.), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať i potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom štáte


ebeš
08.10.07,15:59
Marína,
ale ja som posledný príspevok Katy a R pochopila tak, že na SP tvrdia, že sa nemôže dobrovoľne poistiť na Slovensku, keď je poistená v Rakúsku a nie že nemá nárok na nemocenské dávky.
Upozornila by som na základné princípy Eur.práva soc.zabezpečenia
Exportovateľnosť dávok
Započítavanie dôb poistenia , zamestnania alebo bydliska z ostatných členských štátov
Bližšie
http://www.somitrencin.sk/index.php?strana=33
Marína
08.10.07,16:07
Tvoja známa nedostala správnu informáciu.

Ľubi, touto vetou som myslela, že nedostala správnu odpoveď z SP, t.z. že nemajú pravdu, ak jej tvrdia o nemožnosti DNP ak pracuje v zahraničí. Nasledujúci odkaz som jej pridala pre prípad, že sa dobrovoľne nemocensky poisti môže poistenie využiť nielen na čerpanie materskej ale aj PN a aké doklady k tomu bude potrebovať.
Katy a R
08.10.07,16:31
Marína,
ale ja som posledný príspevok Katy a R pochopila tak, že na SP tvrdia, že sa nemôže dobrovoľne poistiť na Slovensku, keď je poistená v Rakúsku a nie že nemá nárok na nemocenské dávky.

Bližšie
http://www.somitrencin.sk/index.php?strana=33

Ano, tak som to myslela.
Či má potom zmysel sa dobrovoľne poistiť na Slovensku (či sa vôbec môže)?
Ja som si myslela, že môže - že by to bolo ako u nás - keď je jedno poistenie zo zamestnania a jedno dobrovoľné.
Ale teraz neviem, ak platí toto?

4. Uplatniteľnosť jednej legislatívy

V zásade je migrujúca osoba poistená len v jednom členskom štáte , zvyčajne v mieste výkonu práce ( viď Európske právo sociálneho zabezpečenia (1) - príslušnosť k právnym predpisom. )
ebeš
08.10.07,16:38
Marína, ďakujem, až neskôr som si všimla, že sa odvolávaš na príspevok 4.
Katy a R - prečo sa vlastne chceš ešte aj dobrovoľne poistiť na Slovensku? Bojíš sa , že nebudeš mať nárok na nemocenské dávky z poistenia v Rakúsku?
Katy a R
08.10.07,17:26
Marína, ďakujem, až neskôr som si všimla, že sa odvolávaš na príspevok 4.
Katy a R - prečo sa vlastne chceš ešte aj dobrovoľne poistiť na Slovensku? Bojíš sa , že nebudeš mať nárok na nemocenské dávky z poistenia v Rakúsku?

Presne!
(nejde priamo o mňa)
zatiaľ je to v štádiu plánovania, ale chce mať naďalej trvalý pobyt na Slovensku - aj s dieťaťom.
ebeš
09.10.07,04:50
Predpokladám, že problémom priznania materského z PP v Rakúsku je trvalý pobyt.Jedným z princípov koordinačných nariadení je však aj rovnaké zaobchádzanie, čiže nikto by nemal byť diskriminovaný len tým, že nemá v danej krajine trvalý pobyt


Část IV: Provádění zvláštních ustanovení nařízení týkajících se zvláštních kategorií dávek
Kapitola 1
Všeobecná pravidla pro sčítání dob

Článek 15
V případech uvedených v článcích 18 (1), 38, 45 (1) až (3), 64 a 67 (1) a (2) Nařízení se sčítání dob uskuteční podle těchto pravidel:
K dobám pojištění nebo trvalého bydlení splněným podle předpisů jednoho členského státu budou přičteny doby pojištění nebo trvalého bydlení splněné podle předpisů kteréhokoli jiného státu, v té míře, jak je k nim nutné přihlédnout pro účely doplnění dob pojištění nebo trvalého bydlení, splněných podle předpisů prvního členského státu, za účelem získání, zachování nebo opětného nabytí práv na dávky, za předpokladu, že se tyto doby pojištění nebo trvalého bydlení nepřekrývají.
Dobrovoľné nemocenské poistenie na Slovensku je možné.
Uplatniteľnosť jednej legislatívy/ otázka v príspevku 9/ sa vzťahuje na povinné poistenie.
Problém môže byť pri súbehu 2 poistení, pri ktorých by malo vzniknúť právo na dávku:/netýka sa to dôchodkov/
- vtedy môže príslušný štát dávky znížiť, pozastaviť alebo dokonca aj nepriznať
- konkrétne pri materskom sa dávka vypláca len v jednom štáte / pri súbehu 2 poistení/ a to konkrétne v tom, kde došlo k pôrodu
- pri dobrovoľnom poistení na Slovensku by sa doby trvalého pobytu neakumulovali do poistenia v Rakúsku

Doporučujem dať písomný dotaz na ústredie SP do Bratislavy. / a pri dobrom ovládaní nemčiny aj na kompetentnú inštitúciu do Rakúska/ A až potom sa rozhodnúť.