Zvalik
07.10.07,12:01
Prosím Vás, poraďte mi, je lepšie byť živnostník alebo radšej založiť s.r.o., zo všetkých stránok! Snažila som sa tu niečo nájsť, ale nepodarilo sa mi to. Odpíšte mi, ale dajte nejaký link kde to je rozpísané. Ďakujem !!!
Anja111
07.10.07,10:37
Skús si pozrieť toto:
http://www.porada.sk/t59042-zivnost-alebo-s-r-o.html
alebo toto:
http://www.porada.sk/t60715-zaciatok-podnikania-zivnost-alebo-s-r-o.html
aj toto:
http://www.porada.sk/t60492-zivnostnik-ci-s-r-o.html
A je tu toho ešte ďaleko viac...
Musíš napísať konkrétnejšie, čo Ťa zaujíma.
tetrisss
07.10.07,10:44
to by aj mna zaujimalo, co je lepsie, z hladiska odvodov, dph, dani, no vsetko,
rozoberte to tak zrozumitelne, nie zakony.
Paula
07.10.07,10:45
To je akože rozkaz a či čo? :cool:
Anja111
07.10.07,10:48
to by aj mna zaujimalo, co je lepsie, z hladiska odvodov, dph, dani, no vsetko,
rozoberte to tak zrozumitelne, nie zakony.
Najskôr si skús prečítať priložené linky v príspevku č. 2...
tetrisss
07.10.07,11:02
To je akože rozkaz a či čo? :cool:

to bola prosba, nie rozkaz.:---
Monika Kováčová
07.10.07,11:08
to by aj mna zaujimalo, co je lepsie, z hladiska odvodov, dph, dani, no vsetko,
rozoberte to tak zrozumitelne, nie zakony.


To je akože rozkaz a či čo? :cool:


to bola prosba, nie rozkaz.:---

hmm. ja tam tiež to prosím nevidím... :cool:
ekopo
07.10.07,11:12
Moni, dobre stalo sa. musím upozorniť, že odpoveď na otázku nie je jednoslabičná.
Je to hlavne rozdiel v "ručení" majetkom, a potom rozdiely medzi JU a PU, to tu bolo rozoberané.
ekopo
07.10.07,11:16
Z hľadiska DPH nie je rozdiel, SZČO odvody má, s.r.o. nemá, SZČO má odpočítateľnú položku s.r.o. nemá. Daň z príjmu obe 19 %. Ako som spomenul ďaľšie rozdiely v účtovníctve JU verzus PU.
tetrisss
07.10.07,11:18
Z tych doporucenych prispevkov som teda nezmudrela, ale asi to ani nie je take jednoduche, v podstate kto je na zaciatku ani nevie naco sa konkretne opytat.
ekopo
07.10.07,11:20
Veľa závisí aj od toho v čom chceš podnikať.
tetrisss
07.10.07,11:20
este raz sa ospravedlnujem, ak som niekoho urazila, fakt nie som rozkazovacna, teda prosim.
ekopo
07.10.07,11:22
este raz sa ospravedlnujem, ak som niekoho urazila, fakt nie som rozkazovacna, teda prosim.
v príspevku č.9 som uviedol základé roziely medzi s.r.o. a SZČO
tetrisss
07.10.07,11:23
no ja som zivnostnik uz 15 rokov, mala predajna a moje dve deti ma stale presviedcaju /obaja su spoloumajitelmi sro/ ze mam ist tiez na sro. Preto som si myslela, ze sa nejako jednoducho da vysvetlit rozdiel medzi tymito formami.
tetrisss
07.10.07,11:24
V podstate si teda myslim, ze mne sa to neoplati.
Monika Kováčová
07.10.07,11:25
V podstate si teda myslim, ze mne sa to neoplati.

no a teraz rozpíš prečo si to myslíš a my ti už budeme môcť konkrétne výhody a nevýhody ozrejmiť... inak je ťažko komplexne odpovedať na otázku, veľa vecí by ťa aj tak nezaujímalo a možno niektoré by sme pozabudli...
ekopo
07.10.07,11:28
Keď už 15 rokov podnikáš, tak nie si na začiatku ako je uvedené v jednom Tvojom príspevku. Tu nejde o to čo sa oplatí a čo nie. Ak si len malá predajnička, máš všetko v poriadku, pod kontrolou, tak vyhovuje živnosť. Pri s.r.o. je zložitejšia agenda, viac sa platí za účtovníctvo......Môj pohľad - živnosť.
tetrisss
07.10.07,11:31
To som nemyslela ze na zaciatku podnikania, ale ze o tej druhej forme sro nic neviem. Ekopo dakujem, to som chcela pocut.
tetrisss
07.10.07,11:39
no a teraz rozpíš prečo si to myslíš a my ti už budeme môcť konkrétne výhody a nevýhody ozrejmiť... inak je ťažko komplexne odpovedať na otázku, veľa vecí by ťa aj tak nezaujímalo a možno niektoré by sme pozabudli.
Napriklad ale predsa by ma zaujimali rozdiely v plateni odvodov, lebo tam sa mi zda ze ako sro by som na tom usetrila, a este prosim ozrejmit ako je to s osobnou spotrebou v sro pri jedinom vlastnikovi.
ekopo
07.10.07,11:45
Ušetriť ako ušetriť. Koľko máš do dôchodku? Ak nebudeš platiť odvody, je možné, že nebudeš mať dôchodok, v prípade nemoci nedostaneš nemocenské, invalidné......Ak sa v s.r.o. zamestnáš, odvody budú aj tak. Osobná spotreba je zo zisku aj v s.r.o. aj v živnosti.
tetrisss
07.10.07,12:03
No ved, do dochodku mam 10 rokov. Myslim, ze to necham tak ako to je, aj tak platim odvody len zo zakladu, uctujem si sama, to by som v PU nevedela.
Dáša_
07.10.07,12:56
V tomto prípade jednoznačne odporúčam ponechať živnosť.
O sro podla mna má v tomto prípade význam špekulovať vtedy, ked je napríklad velmi vysoký vymeriavaci základ a vychádzajú velmi vysoké odvody. Alebo možno aj v prípade, ked sú problemy so závislou prácou.
Ale tu to nemá význam, naviac by sa podla mna zvyšili náklady. V sro sa napríklad nedá optimalizovať zisk úhradzanim dodávateľských faktúr na konci roka.
äLen treba dať pozor, aby sklad nevyletel velmi vysoko, lebo raz sa to niekde vráti)
Monika Kováčová
07.10.07,15:44
No ved, do dochodku mam 10 rokov. Myslim, ze to necham tak ako to je, aj tak platim odvody len zo zakladu, uctujem si sama, to by som v PU nevedela.


Ak máš naozaj 10 rokov do dôchodku a odvody platíš len z minimálneho základu, je to hotová katastrofa pre výpočet tvojho dôchodku...
Ak takto platíš už 15 rokov.... ešte horšie...
V tvojom prípade napríklad čo sa hľadiska dôchodku týka, by bolo naozaj lepšie neplatiť žiadne odvody do SP - konateľ v s.r.o.

Takže až tak jednoznačne tú živnosť zasa nevidím...
tetrisss
07.10.07,18:26
Ak máš naozaj 10 rokov do dôchodku a odvody platíš len z minimálneho základu, je to hotová katastrofa pre výpočet tvojho dôchodku...
Ak takto platíš už 15 rokov.... ešte horšie...
V tvojom prípade napríklad čo sa hľadiska dôchodku týka, by bolo naozaj lepšie neplatiť žiadne odvody do SP - konateľ v s.r.o.

Takže až tak jednoznačne tú živnosť zasa nevidím...

V tomto tiez nemam jasno, ako konatel budem co, inu pracu nemam, pre odvody budem nezamestnana? No co sa tyka toho dochodku, s tym uz nic nenarobim, asi to bude katastrofa, vie prosim niekto, aky je v tomto pripade dochodok?
Dáša_
08.10.07,19:42
Ak máš naozaj 10 rokov do dôchodku a odvody platíš len z minimálneho základu, je to hotová katastrofa pre výpočet tvojho dôchodku...
Ak takto platíš už 15 rokov.... ešte horšie...
V tvojom prípade napríklad čo sa hľadiska dôchodku týka, by bolo naozaj lepšie neplatiť žiadne odvody do SP - konateľ v s.r.o.

Takže až tak jednoznačne tú živnosť zasa nevidím...

ermon prosim ťa, nejak som začala byť vedľa z tých odvodov a dôchodku. Ako priaznovo ovplyvní neplatenie odvodov (ako konatel) výšku dôchodku?
Súvisí to nejak s tým, že nízky vymeriavaci základ ovplyvní osobný mzdový bod? Alebo je v tom niečo iné?

Vďaka za odpoveď
Monika Kováčová
09.10.07,09:10
ermon prosim ťa, nejak som začala byť vedľa z tých odvodov a dôchodku. Ako priaznovo ovplyvní neplatenie odvodov (ako konatel) výšku dôchodku?
Súvisí to nejak s tým, že nízky vymeriavaci základ ovplyvní osobný mzdový bod? Alebo je v tom niečo iné?

Vďaka za odpoveď

Presne tak... ak má niekto 10 rokov do dôchodku a platí si z Min. VZ tak to výrazne ovplyvní výšku OMB...

Doplním sa: Pravdepodobnú výšku dôchodku si vie každý podľa výpisu z individuálneho účtu poistenca vyrátať sám...

Čo je však podstatné, ak by som 10 rokov pred dôchodkom každý mesiac odložila 2520,- Sk je jedno či do ponožky alebo na termínovaný vklad, neboli by to zbytočne vyhodené peniaze.... Pretože 2520,- mesačne výšku dôchodku určite neovplyvní smerom hore, skôr naopak... Skrátka minúť 2,5 tis. mesačne hoc aj na kaderníka a kozmetičku je vyšší efekt...
tetrisss
09.10.07,16:27
Presne tak... ak má niekto 10 rokov do dôchodku a platí si z Min. VZ tak to výrazne ovplyvní výšku OMB...

Doplním sa: Pravdepodobnú výšku dôchodku si vie každý podľa výpisu z individuálneho účtu poistenca vyrátať sám...

Čo je však podstatné, ak by som 10 rokov pred dôchodkom každý mesiac odložila 2520,- Sk je jedno či do ponožky alebo na termínovaný vklad, neboli by to zbytočne vyhodené peniaze.... Pretože 2520,- mesačne výšku dôchodku určite neovplyvní smerom hore, skôr naopak... Skrátka minúť 2,5 tis. mesačne hoc aj na kaderníka a kozmetičku je vyšší efekt...

no toto mi je dostatocne jasne, ale prosim co potom mozem byt? Ak by som bola dobrovolne nezamestnana odvody platit musim, tak ako mozem odvody neplatit? A potom nedostanem dochodok?:confused:
Monika Kováčová
09.10.07,16:34
no toto mi je dostatocne jasne, ale prosim co potom mozem byt? Ak by som bola dobrovolne nezamestnana odvody platit musim, tak ako mozem odvody neplatit? A potom nedostanem dochodok?:confused:

sme mimotemy ale pokúsim sa odpovedať... ak si konateľ nemôžeš byť dobrovoľne nezamestnaná..... kapííííto?

Dôchodok dostaneš ak splníš podmienku byť dôchodkovo poistená 10 rokov....

Máš už iste doma Výpis z individuálneho účtu poistenca zo SP, a pozri si tú tabuľku... Aký si mala Osobný mzdový bod za socializmu??? okolo 1, predpokladám, a teraz pri minimálnych odvodoch cca 0,25..?. Takže keby si už neplatila odvody nielenže by si ušetrila, ale celkový priemer by bol bez tých 0,25 lepší...že?
Heleč
10.10.07,08:41
sme mimotemy ale pokúsim sa odpovedať... ak si konateľ nemôžeš byť dobrovoľne nezamestnaná..... kapííííto?

Dôchodok dostaneš ak splníš podmienku byť dôchodkovo poistená 10 rokov....

Máš už iste doma Výpis z individuálneho účtu poistenca zo SP, a pozri si tú tabuľku... Aký si mala Osobný mzdový bod za socializmu??? okolo 1, predpokladám, a teraz pri minimálnych odvodoch cca 0,25..?. Takže keby si už neplatila odvody nielenže by si ušetrila, ale celkový priemer by bol bez tých 0,25 lepší...že?

No to je pravda, ale... zvýšené náklady na sro budú určite presahovať sumu 2 52O,-.
Takže ak ide o to čo je výhodnejšie len zo strany platenia odvodov nevidím jednoznačnú odpoveď.
tetrisss
10.10.07,15:53
sme mimotemy ale pokúsim sa odpovedať... ak si konateľ nemôžeš byť dobrovoľne nezamestnaná..... kapííííto?

Dôchodok dostaneš ak splníš podmienku byť dôchodkovo poistená 10 rokov....

Máš už iste doma Výpis z individuálneho účtu poistenca zo SP, a pozri si tú tabuľku... Aký si mala Osobný mzdový bod za socializmu??? okolo 1, predpokladám, a teraz pri minimálnych odvodoch cca 0,25..?. Takže keby si už neplatila odvody nielenže by si ušetrila, ale celkový priemer by bol bez tých 0,25 lepší...že?

prepac, asi vyzeram ako b..., ale ak mozem este sa opytam, ak budem konatel, tak odvody platim ake? Je to asi divna otazka, pre toho co sa tym zaobera, ale ja o sro vobec nic neviem. Tomu priemeru bohuzial rozumiem:eek: Tesim sa na dochodok:D