DanielaSL
07.10.07,14:08
Kúpili sme si rumunský koberec zo 100% vlny. Neviete mi napísať ako sa treba o takýto koberec starať? Ako sa má vysávať , tepovať atď? Budem rada, ak mi poradíte. Marí sa mi niečo , keď sa ešte dávno kupovali plyšáky, že sa nemali spočiatku vôbec vysávať...
Clone1
07.10.07,16:16
tak urcite ho nevysavaj 4 az 6 mesiacov, vlakna sa musia udupať, stále este pracuju, vstrebavaju sa, inak by zacali vypadavat vlakna.

Typické vlastnosti vlny:

- je bezpečná, spomaľuje horenie
- je vlhkomilná a znižuje statickú energiu
- zachováva si svoj dobrý vzhľad po dlhú dobu
- odpudzuje prach a špinu , dá sa ľahko čistiť
- má prírodné izolačné vlastnosti, ktoré udržujú teplo a znižujú hluk

Vlna je to najvhodnejšie vlákno pre výrobu kobercov z hľadiska praktického, estetického aj ekologického. Vlnené koberce sú zvyčajne opatrené protimoľovou úpravou.
Elena Navrátilová
07.10.07,16:20
kukučka
07.10.07,17:09
Presne to isté som hľadala v piatok a tak ešte doplním:
- vysávať aspoň 2x do týždňa a nedať príležitosť hmyzu ;)
- časté jemné vysávanie predlžuje životnosť
- 1-2x ročne čistiť len hustou mydlovou penou bez toho, aby sa koberec premočil a zvlnil
- nepoužívame chémiu, aby sme nezničili lanolín
- v zime stačí vyprášiť na snehu vlasom dole
- kvôli moľom kontrolovať okolie na koberci postaveného nábytku
- na začiatku nevysávať, ale pol roka je veľa
ešte čistenie skvŕn
ak sa rozleje červené víno okamžite zasypať väčším množstvom soli a nechať do druhého dňa, soľ bude červená a koberec povysávame
Clone1
07.10.07,17:17
no zavisi od typu vlny ci je indicka, novozelendska +australia, cinska ci slovinska od 3 do 5-6 mesiacov zo zaciatku nevysavat
este doplnim okrem soli pomaha aj cista perliva mineralka a pokvapkat citronovou stavou, viac vam poradia v drogerii ake pripravky na to treba
DanielaSL
09.10.07,06:01
Ďakujem za vaše rady....:)