kolomankraslan
07.10.07,18:24
chcel by som sa spytat co vsetko potrebujem splnat aby som mohol zacat so spedicnou firmou chcem si ju otvorit
lachimko
17.06.09,17:19
ja by som tiez chcel o tomto zistit viac
danushka
17.06.09,17:54
Chceš sa v špedícii zaujímať len o sprostredkovanie dopravy, či chceš mať aj svoj vozný park - autá nad 3,5 tony?

prikladám Ti link, máš tam pozbierané témy zo špedície : http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke
lachimko
18.06.09,11:09
Zatial by som len sprostredkovanie dopravy, ale som v tom max. zaciatocnik, teda daco som pochytil....ale aj tak. Rad by som vedel co vseto treba na zaciatok okrem pc, internet, pristupu do roznych databaz. Hlavne ohladom tych papierovaciek (zivnost, koncesia...), moc sa v tom ani nevyznam. A ci treba aj nejaky kapital na zaciatok (tovar, preprava...) Mozno si to predstavujem dost jednoducho ze najdem volny tovar, prepravcu, spoji sa to dokopy a hotovo... :) preto by som sa chcel dozvediet co najviac, hladne ako zacat
danushka
18.06.09,11:22
Lachimko, v takom prípade sa treba najskôr zamestnanť niekde na špedícii a naučiť sa tú prácu v praxi v zabehnutej špedičke.
Raz-dva Ťa prejde chuť podnikať v tejto brandži za mometálneho stavu na slovenskom trhu.
Keď Ti poviem, že na začiatok potrebuješ aspoň 50000 €, tak to nepreženiem.
Pri týchto obchodoch treba mať poriadnu rezervu na preklenutie obdobia kým Ti prepravca zaplatí, aby si Ty mohol následne zplatiť dopravcovi, aby si mal na nadmerný odpočet DPH - lebo ak nebudeš platcom DPH, tak nik s Tebou robiť nebude. Budeš musieť mať veľmi dobrú poistku na poistenie zodpovednosti za škodu, mať dobrú ekonómku, najlepšie túto prácu robiť ako právnická osoba, určitie nie ako fyzická.
Ach jaj, ľudia z fachu by Ti vedeli rozprávať...
lachimko
18.06.09,11:42
No, ale tazko sa zamestnat niekde, ked chcu vsade prax, ale tu ziskam len ak sa niekde zamestnam...a to mozem len ked mam prax... :) Nechcel by som hned na zaciatok nic velke, hned robit nejake velke obchody... staci po troske, minimum, krok za krokom po kusku. Treba na to zivnostensky list? Ak sa mozem spytat ty este pracujes v tejto oblasti? Ake boli tvoje zaciatky?
akina
18.06.09,11:53
No, ale tazko sa zamestnat niekde, ked chcu vsade prax, ale tu ziskam len ak sa niekde zamestnam...a to mozem len ked mam prax... :) Nechcel by som hned na zaciatok nic velke, hned robit nejake velke obchody... staci po troske, minimum, krok za krokom po kusku. Treba na to zivnostensky list? Ak sa mozem spytat ty este pracujes v tejto oblasti? Ake boli tvoje zaciatky?
Ak budeš robiť len sprostredkovanie dopravy, stači ŽL - je to voľná živnosť, ak budeš robiť prepravu vlastnými autami nad 3,5 tony, potrebuješ koncesnú listinu - vnútroštátna cestná nákladná doprava.
lachimko
18.06.09,13:04
je tu este niekto, kto by sa podelil a svoje skusenosti a zaciatky so spediciou?
danushka
18.06.09,13:09
No, ale tazko sa zamestnat niekde, ked chcu vsade prax, ale tu ziskam len ak sa niekde zamestnam...a to mozem len ked mam prax... :) Nechcel by som hned na zaciatok nic velke, hned robit nejake velke obchody... staci po troske, minimum, krok za krokom po kusku. Treba na to zivnostensky list? Ak sa mozem spytat ty este pracujes v tejto oblasti? Ake boli tvoje zaciatky?

Lachimko, začiatky v špedícii nik nemal ľahké.
Myslím si, že ak máš jazykové zdatnosti, tak v prvom rade toto môže byť tvoja devíza, ktorou vieš byť zaujímavý pre špedičné spoločnosti.
Táto práca sa zakladá o ustavičnom zháňaní prepravcov /zákazníkov, ktorí majú tovar/.
Dopravcov je veľmi veľa a práce málo. Šikovní špeditéri sú paraziti medzi prepravcami a dopravcami. Zháňajú sa za prácou na špedičných databázach a nájdu prácu na jednej databáze, ktorú ponúknu na databáze druhej, popri stálych zákazkách od svojich stálych zákazníkov.
Veľmi dôležité je mať prax vo výbere firmy, ktorý Tu prácu ponúkne. Vziať prácu od niekoho a následne ju niekomu predať, odsledovať celý priebeh od nakládky po vykládku je jedna vec. Avšak zatiaľ je to len číslo v tabuľke, vytvoril si určitú províziu. Obchod je však ukončený, keď peniaze za prepravu dostaneš a vieš zaplatiť z týchto peňazí aj dopravcu.
Na tomto krachuje momentálne veľa spoločností, pretože nik nikomu nič načas neplatí.
Nezaplatíš dopravcu, ten Ťa vykričí na databázach a už si v očiach širokej verejnosti nespoľahlivý. A nejedná sa o malé čiastky. Navyše z každej vyfakturovanej prepravy musíš odviesť DPH do štátnej kasy, daňový úrad nezaujíma, či Ti za prácu zaplatené bolo alebo nie.
Ďalej tu v tejto práci je veľmi špecifická DPH. Sú prepravy, ktoré predávaš s/bez DPH, kupuješ s/bez DPH a toto ako špeditér musíš ovládať ako Otčenáš a Zdravas.
Preto som Ti písala, že treba sa pokúsiť zamestnať v takejto spoločnosti a po čase prehodnotiť, či si trúfaš pustiť sa do toho sám.
lachimko
18.06.09,13:47
Aha, no ja som si myslel ze ked je preprava ukoncena...tym to konci, nevedel som ze este ja budem musiet vyplacat dopravcu. Je toho naozaj vela ako tak zistujem...no budem sa snazit naucit co najviac.
Dakujem pekne za tieto informacie a rady, hlavne ked som uz niekolky v poradi komu odpovedas na taketo otazky
misqo
18.06.09,22:01
chcel by som dať ešte do pozornosti, že na Žilinskej univerzite sa vyučuje "Zasielaťeľstvo" ako samostatný štúdijný odbor, ale bohužial iba dennou formou, externe popri zamestnaní to zatiaľ nejde..
Nokerla
19.06.09,08:31
Ak budeš robiť len sprostredkovanie dopravy, stači ŽL - je to voľná živnosť, ak budeš robiť prepravu vlastnými autami nad 3,5 tony, potrebuješ koncesnú listinu - vnútroštátna cestná nákladná doprava.

co znamena sprostredkovanie dopravy u Teba?......ked mas tovar a chces ho dat nejakemu dopravcovi tak sa tu jedna o zasielatelsku cinnost, ktora je koncesovaná. Teda potrebujes mat prax - zodpovedneho zastupcu. Ak nevies v tom chodit tak do toho nechod, lebo padnes na hubu.
akina
19.06.09,08:54
co znamena sprostredkovanie dopravy u Teba?......ked mas tovar a chces ho dat nejakemu dopravcovi tak sa tu jedna o zasielatelsku cinnost, ktora je koncesovaná. Teda potrebujes mat prax - zodpovedneho zastupcu. Ak nevies v tom chodit tak do toho nechod, lebo padnes na hubu.
Asi sme sa nepochopili, ja nerobím špedíciu, len píšem, aké doklady sa viažu na tú ktorú činnosť.