tatika
07.10.07,20:10
Ahojte chcem sa opytat som vo vypovednej lehote ktora mi plynie od 1.9.2007 od 24.9.som bola s malym na ocr.do 3.10.2007 ,od 4.10. 2007 som na pn .Moj zamestnavatel mi volala a povedal ze si odrobim tie tyzdne co som na pn a ak nie a nenastupim 1.11.2007 a neodrobim tie tyzdne co som bola na pn tak mi da nejaky paragraf o poruseni. CHcem sa opytat ma na to pravo .
Zita4
07.10.07,20:42
Výpovedná doba sa nepredlžuje o dni, ktoré sú neodpracované z dôvodu PN a OČR. Zamestnávateľ nemá právo predlžovať výpovednú dobu.
Chobot
08.10.07,05:40
Ahojte chcem sa opytat som vo vypovednej lehote ktora mi plynie od 1.9.2007 od 24.9.som bola s malym na ocr.do 3.10.2007 ,od 4.10. 2007 som na pn .Moj zamestnavatel mi volala a povedal ze si odrobim tie tyzdne co som na pn a ak nie a nenastupim 1.11.2007 a neodrobim tie tyzdne co som bola na pn tak mi da nejaky paragraf o poruseni. CHcem sa opytat ma na to pravo .

Nenapísala si, či si dala výpoveď ty alebo zamestnávateľ.

Ak dal zamestnávateľ, tak podľa § 64 ods. 2 by PP skončil v deň, kedy ti skončí PN. Nadrábať dni zameškané kvôli PN ale v žiadnom prípade nemusíš.

Ak si dala výpoveď ty, tak platí, čo napísala Zita4 - PP skončí v posledný deň výpovednej doby.
tatika
09.10.07,09:53
Dakujem
brčko
31.10.07,23:46
Nenapísala si, či si dala výpoveď ty alebo zamestnávateľ.

Ak dal zamestnávateľ, tak podľa § 64 ods. 2 by PP skončil v deň, kedy ti skončí PN. Nadrábať dni zameškané kvôli PN ale v žiadnom prípade nemusíš.

Ak si dala výpoveď ty, tak platí, čo napísala Zita4 - PP skončí v posledný deň výpovednej doby.

Chobot, oceňujem.
A ak by dostala výpoveď podla § 63 ods. 1 písm.a), predpokladám, že PP by skončil v posledný deň výpovednej doby.
kacena
03.01.08,07:19
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme zamestnanca , ktorý je PN od 19.11.2007. Dňa 31.12.2007 nám bola doručená žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou ku dňu 31.12.2007. Môj šef s tým nesúhlasí a trvá na výpovednej lehote 2 mesiace.
Môžem postupovať tak , že zamestnancovi napíšem list , že s dohodou o rozviazaní pracovného pomeru nesúhlasíme a jeho výpovedná lehota začína plynúť od 01.01.2008 do 28.02.2008 ? Môže mu začať plynúť výpovedná lehota aj keď je stále na PN ? ďakujem , veľmi mi pomôžete ak mi poradíte. kacena
KEJKA
03.01.08,07:30
ak podal len Dohodu, stačí nesúhlasiť. Žiadna výpoveď = žiadna výpovedná lehota.
Ak chce ukončiť PP, musí podať Výpoveď.
kacena
03.01.08,07:34
A ak vznikne situácia , že podá výpoveď počas PN , tak ju musíme akceptovať , alebo musí najskôr ukončiť PN a nastúpiť do práce ?
KEJKA
03.01.08,07:35
môže dať výpoveď a od 1. nasl.mesiaca mu začína plynúť výpovedná doba.
rennka
20.02.08,07:40
Ak dal zamestnanec vypoved dohodou, a tyzden pred ukoncenim PP, nastupil na PN, plati co napisala Zita-"Výpovedná doba sa nepredlžuje o dni, ktoré sú neodpracované z dôvodu PN a OČR", cize konci dnom podla dohody o ukonceni PP aj keby PN trvala dlhsie ako je den vypovede? Ako by to bolo potom s platenim nahrady , ak by zamestnanec mal vypovedny den pocas prvych 10dni PN? Dakujem.
Chobot
20.02.08,13:39
Ak dal zamestnanec vypoved dohodou, a tyzden pred ukoncenim PP, nastupil na PN, plati co napisala Zita-"Výpovedná doba sa nepredlžuje o dni, ktoré sú neodpracované z dôvodu PN a OČR", cize konci dnom podla dohody o ukonceni PP aj keby PN trvala dlhsie ako je den vypovede?

Výpoveď dohodou neexistuje. Je buď výpoveď alebo dohoda. Tak sa pre jedno rozhodni, na ktoré sa pýtaš.

Podľa fialového textu predpokladám, že pôjde o dohodu. V tom prípade áno, PP skonči v deň, kedy sa dohodli, aj keby PN trvala ešte mesiac.


Ako by to bolo potom s platenim nahrady , ak by zamestnanec mal vypovedny den pocas prvych 10dni PN? Dakujem.

Zase mám problém s pochopením pojmov - čo je to výpovedný deň? Myslíš tým deň skončenia PP? Ak áno, tak PP sa skončí v tento deň, do tohto dňa zamestnávateľ platí náhradu PN od ďalšieho dňa to platí SP.

Príklad:
Dohodnú sa na skončení PP k 15.3. Zamestnanec ochorie 10.3. Zamestnávateľ platí náhradu príjmu za PN od 10.3.do 15.3.

15.3. skončí PP od 16.3. platí nemocenské SP.
rennka
13.03.08,14:43
Bolo to pochopene spravne, dakujem
jana32
17.03.08,13:07
Prosím Vás o radu, ak rozviazujeme pracovný pomer so zamestnancom s organizačných dôvodov, je možné sa s ním dohodnúť, že nebude plynúť žiadna výpovedná doba a len dostane odstupné? ide o to, že my s ním chceme rozviazať pracovný pomer, výpovednú lehotu však nemôže tráviť u nás, keďže si už našiel novú prácu a k nám nastúpiť nemôže. A my ani nemáme záujem ho tu nasilu dva mesiace držať. Ďakujem
Tweety
17.03.08,13:08
Prosím Vás o radu, ak rozviazujeme pracovný pomer so zamestnancom s organizačných dôvodov, je možné sa s ním dohodnúť, že nebude plynúť žiadna výpovedná doba a len dostane odstupné? ide o to, že my s ním chceme rozviazať pracovný pomer, výpovednú lehotu však nemôže tráviť u nás, keďže si už našiel novú prácu a k nám nastúpiť nemôže. A my ani nemáme záujem ho tu nasilu dva mesiace držať. Ďakujem
Je to možné.
jana32
17.03.08,14:15
Ďakujem.
jana32
23.03.08,20:14
Ďakujem.

Aha, teraz vidím, že som nepresne zadala otázku, lebo z odpovede Tweety som si vydedukovala, že dohodnúť sa môžeme, ale v takom prípade jej patrí odstupné aj za dobu výpovednej lehoty, áno?
brčko
24.03.08,16:14
Aha, teraz vidím, že som nepresne zadala otázku, lebo z odpovede Tweety som si vydedukovala, že dohodnúť sa môžeme, ale v takom prípade jej patrí odstupné aj za dobu výpovednej lehoty, áno?

Ak tomu dobre rozumiem, je v jeho záujme ukončiť PP skôr. Môžete sa dohodnúť na dátume ukončenia PP a PP ukončíte dohodou. V nej uvediete ako dôvod ukončenia PP organizačné príčiny. Potom platí zamestnancovi odstupné bud dvoj alebo trojmesačné (ak trval jeho PP u vás najmenej 5rokov).

Ak by bolo vo vašom záujme ukončiť PP k určitému dátumu a on by trval na ukončení PP výpovedou s výpovednou lehotou, tak v tom prípade by ste mu mohli ponúknuť aj vyššiu "mzdu-náhradu" (+ 2až3mesačnej, podla výp.lehoty) plus k odstupnému, aby súhlasil s dohodou k určitému dátumu. Vo vyššie opísanom prípade však k tomu nevidím dôvod, lebo PP chce ukončiť skôr on, nie vy.
jana32
24.03.08,16:59
Ak tomu dobre rozumiem, je v jeho záujme ukončiť PP skôr. Môžete sa dohodnúť na dátume ukončenia PP a PP ukončíte dohodou. V nej uvediete ako dôvod ukončenia PP organizačné príčiny. Potom platí zamestnancovi odstupné bud dvoj alebo trojmesačné (ak trval jeho PP u vás najmenej 5rokov).

Ak by bolo vo vašom záujme ukončiť PP k určitému dátumu a on by trval na ukončení PP výpovedou s výpovednou lehotou, tak v tom prípade by ste mu mohli ponúknuť aj vyššiu "mzdu-náhradu" (+ 2až3mesačnej, podla výp.lehoty) plus k odstupnému, aby súhlasil s dohodou k určitému dátumu. Vo vyššie opísanom prípade však k tomu nevidím dôvod, lebo PP chce ukončiť skôr on, nie vy.

Takže pochopila som dobre, ak pôjde o rozviazanie PP dohodou z organizačných dôvodov tak sa prakticky firma aj zamestnanec vzdávajú výpovednej lehoty a zamestnanec dostane len odstupné. Ja osm sa bále, či som to pochopila dobre, ale vidím že áno. My sme sa ako firma práve tej výpovednej lehote chceli vyhnúť, zamestnanec takisto, dohoda už bola napísaná, ale nám ju odmietla s tým, že chce výpoveď a odstupné za 6 mesiacov ( odstupné za 3 mesiave + ďalšie 3 mesiace odstupného nyvaše za tú výpovednú lehotu ). Jednak je to pre nás finančne neutiahnuteľné, lebo ja aj na tie tri mesiace odstupného nahrabem tak že naši ľudia nedostanú v tom mesiaci príplatky, tak neviem kde nájdem ďalšie financie. Trochu ma ale nahnevalo, že sme sa so zamestnancom dohodli a potom zrazu zmenila názor. Pritom práve preto, že vieme,. že u nás voľné miesto nie je, tak jej šéf našiel iné, nové miesto, dokonca veľmi lukratívne. A tu ho máš!
SAIVI
24.03.08,17:25
29.02.som dala výpoveď s 2 mesačnou výpovednou lehotou. Zamestnávateľ najprv oponoval, že mám mať 3 mesačnú výpovednú dobu (som tam 5ty rok, ale ešte neuplynulo 5 celých rokov). Teraz mu ale došlo, že mi bude musieť preplatiť nevyčerpanú dovolenku, ktorú sme si z dôvodu množstva práce nemali kedy čerpať. Jedná sa o 16,5 dovolenky z roku 2007 a 5 dni novej dovolenky. Nemám zatiaľ nové zamestnanie ,a nemám záujem si čerpať celý mesiac dovolenky. Zamestnávateľ ale na mňa tlačí ,nech všetko rýchlo uzavriem a idem na dovolenku lebo on mi ju nebude preplácať -ako povedal. Má na to právo?
brčko
24.03.08,17:50
29.02.som dala výpoveď s 2 mesačnou výpovednou lehotou. Zamestnávateľ najprv oponoval, že mám mať 3 mesačnú výpovednú dobu (som tam 5ty rok, ale ešte neuplynulo 5 celých rokov). Teraz mu ale došlo, že mi bude musieť preplatiť nevyčerpanú dovolenku, ktorú sme si z dôvodu množstva práce nemali kedy čerpať. Jedná sa o 16,5 dovolenky z roku 2007 a 5 dni novej dovolenky. Nemám zatiaľ nové zamestnanie ,a nemám záujem si čerpať celý mesiac dovolenky. Zamestnávateľ ale na mňa tlačí ,nech všetko rýchlo uzavriem a idem na dovolenku lebo on mi ju nebude preplácať -ako povedal. Má na to právo?

Ak dáva výpoved zamestnanec, tak platí podla ZP vždy výpovedná doba 2mesiace, aj ked trvá PP minimálne 5rokov, samozrejme ak v pr.zmluve alebo kol.zmluve nemáte dohodnutú inú VD.
VD 3mesiace platí len pri výpovedi "danej zamestnancovi" (§ 62 ZP), ktorý odpracoval u zamestnávatela najmenej 5rokov.

K tej dovolenke:
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávatel po prerokovaní so zamestnancom... Zamestnávatel je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspon 4-och týždnov dovolenky v kal. roku... (časť z § 111 ZP)
Nemám skúsenosť, no neviem, ako by som sa mohla brániť, ak zamestnávatel chce aby som vyčerpala dovolenku,ak tomu nebránia prevádzkové dôvody, resp. prekážky v práci na strane zamestnanca.
SAIVI
24.03.08,17:59
to som mu povedala aj ja na tú 3 mesačnú výpovednú lehotu že mi je nemôže dať. V tej chvíli by som bola najradšej bola odišla okamžite, ale on nás nepustí, nepristúpi ani na dohodu. A potom keď sa zariadim tak, že tam budem ešte dva mesiace, tak zrazu súri aby som rýchlo dokončila a išla sedieť domou... Vraj zamestnávateľ disponuje len s polovičkou dovolenky...