dovolenkar
08.10.07,07:27
Dobrý deň, nenašiel som tu zatiaľ odpoveď na problém, ktorý budem riešiť. Plánujeme urobiť nasledovné: zbaviť sa starého auta výmenou za nové tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie a s najvýhodnejšími nákladmi.
1. Auto kúpené v hotovosti (600000,-) a zaradené do firmy v roku 2004
2. Budeme ho chcieť vyradiť keď bude odpísané. Predať by sa dalo za cca. 320000,-
3. Potom kúpiť nové (cca. 700000,- až 800000,-) – hotovosť alebo lízing?

Potešila by ma odpoveď na otázku ako najlepšie postupovať.
Vyradiť, predať, alebo darovať auto nepodnikateľovi aby nám nevznikol príjem (SZČO, JÚ, nie platca DPH) a potom kúpiť nové? :-)
Ideálne, aby nemal daňovú povinnosť aj obdarovaný ;-)
Ide nám hlavne o zníženie daňového základu zvýšením nákladov v tomto roku 2007 (dúfam, že sa to dá urobiť už v tomto roku). Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Braňo
08.10.07,05:56
dovolenkar, ak si neprerusil odpisovanie, tento rok este budes to auto odpisovat posledny rok.
dovolenkar
08.10.07,06:24
Dakujem.
takze to asi nestihnem tento rok. Ale aj napriek tomu by ma zaujimal postup ako to najvyhodnejsie urobit, aj ked az v 1/2008 ;-)
Este raz dakujem.
betka
08.10.07,09:33
Dobrý deň, nenašiel som tu zatiaľ odpoveď na problém, ktorý budem riešiť. Plánujeme urobiť nasledovné: zbaviť sa starého auta výmenou za nové tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie a s najvýhodnejšími nákladmi.
1. Auto kúpené v hotovosti (600000,-) a zaradené do firmy v roku 2004
2. Budeme ho chcieť vyradiť keď bude odpísané. Predať by sa dalo za cca. 320000,-
3. Potom kúpiť nové (cca. 700000,- až 800000,-) – hotovosť alebo lízing?

Potešila by ma odpoveď na otázku ako najlepšie postupovať.
Vyradiť, predať, alebo darovať auto nepodnikateľovi aby nám nevznikol príjem (SZČO, JÚ, nie platca DPH) a potom kúpiť nové? :-)
Ideálne, aby nemal daňovú povinnosť aj obdarovaný ;-)
Ide nám hlavne o zníženie daňového základu zvýšením nákladov v tomto roku 2007 (dúfam, že sa to dá urobiť už v tomto roku). Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

ZC auta pri rovnomernom odpisovaní je 150 000, Sk (ak sú odpisy za rok 2004,5,6-uplatnené).
Ak predáte auto v roku 2007. Do daňových výdavkov si uplatníte ZC auta teda 150 tis.sk. (par.19/3/b)
Váš príjem bude 320 tis. Sk. ČZD:=170 tis. Sk, z toho daň 19% 32300, Sk

Ak auto darujete, pričom bolo zaradené do OM. Postupujete podľa par.21/2/f- pričom pri vyradení HM ZC nie je daňovým výdavkom.

3. Ako sa ítite. Ak máte dostatok voľných diponibilných prostriedkov, môžete kúpiť na základe kúpno-predajnej zmluvy a uhradiť v hotovosti, resp. účtom.
Je možnosť získania úveru cez banku.
alebo kúpiť auto na leasing.

Musíte si však zvážiť, čo je pre Vašu situáciu navhodnejšie riešenie, či chcete nejaké Sk preplatiť.....
dovolenkar
08.10.07,11:25
Ďakujem za info.
Nie som účtovník, ale ak by sme kúpili nové za 800000,- tak do nákladov by v roku 2007 išlo 30000,- Čo nie je veľká výhra, teda ak som tie výpočty správne pochopil. ;-)

Lepšie by bolo to darovanie, ale nie je to podozrivé? Darujem auto nepodnikateľovi/študentovi a kúpim nové, tam by bol výdavok ten prvý odpis nového auta a žiadny príjem?

Obdarovaný nepodnikateľ/študent by ho napr. predal a potom by zaplatil daň. Mohlo by to takto nejako celé fungovať? Alebo je tam niečo ešte skryté? Zdá sa mi to dosť jednoduché, aby to takto mohlo fungovať ;-)

Vopred ďakujem, za info.
Braňo
08.10.07,11:30
do nákladov ti ide 1/4 z obstarávacej ceny osobného auta.
dovolenkar
08.10.07,11:38
ano, prvy odpis zo štyroch, ale asi som to zle pomenoval, nie som uctovnik.

Zaujimalo by ma to darovanie, ci to nie je podozrive. SZCO daruje studentovi auto, ten ho potom preda. Plati sa tam dan, alebo nie? Je to v poriadku takto postupovat? Nie je to podozrive?

dakujem za info.