emrazik
24.02.05,09:57
Dobrý deň, potrebujem poradiť či prenájom auta talianskej firme, podlieha DPH.

Vlastník je slovenská s.r.o.,platca DPH, auto má slovenskú ŠPZ.
Nájomca je talianska firma.
Kedy vzniká daňová povinnosť ak vzniká?

Za odpoveď vopred ďakujem.
marianna
24.02.05,09:38
Toto patrí pod § 15 ods. 1, všeobecné pravidlo, čiže miesto dodania služby je miesto, kde má dodávateľ sídlo. Takže služba pdlieha DPH v tuzemsku.
Maria84
23.06.12,17:09
ja mam ten isty pripad. Som slovenska SZCO, prenajimam auto ktore mam v majetku talianskej SZCO na 3 mesiace. Kedze ide o dlhodoby prenajom, tak predpokladam ze fakturu vystavim bez DPH? Alebo sa mylim????
SilMar Group
23.06.12,17:19
Pri nájme motorových vozidiel treba v prvom rade zistiť, či sa jená o krátkodobý (30 dní a menej) alebo dlhodobý prenájom. Pri dlhodobom nájme sa jedná o dodanie služby podľa §15/1 (miesto dodania je podľa sídla odberateľa) - v tomto prípade sa prenáša daňová povinnosť na odberateľa.
Pri kátkodobom prenájme (v tomto prípade je jedno, či je to zdaniteľná osoba alebo nie) je miesto dodania tam, kde sa dopravný prostriedok dá fyzicky k dispozícii zákazníkovi.
Maria84
26.06.12,14:16
Dakujem za odpoved. Pojde o dlhodoby prenajom na 3 mesiace. Takze ja vystavim fakturu bez DPH talianskej SZCO (platca dph) s odvolavkou na par. 15 ods. 1 zak. 222/2004 a fakturu zahrniem do suhrnneho vykazu za dany stvrtrok? Chapem to spravne? Vdaka.
SilMar Group
26.06.12,15:11
Dakujem za odpoved. Pojde o dlhodoby prenajom na 3 mesiace. Takze ja vystavim fakturu bez DPH talianskej SZCO (platca dph) s odvolavkou na par. 15 ods. 1 zak. 222/2004 a fakturu zahrniem do suhrnneho vykazu za dany stvrtrok? Chapem to spravne? Vdaka.

Správne
certik
24.03.13,08:20
Ja mám opačný prípad. Pracujeme na území DE kde sme si požičali nákladné vozidlo. Ide o prenájom do 30 dní teda krátkodobý. Faktúru nám dali bez DPH s odvolávkou že daňová povinnosť prechádza na odberateľa, teda na nás. Keď čítam § 16 tak by miesto dodania malo byť v DE teda faktúra s nemeckou DPH nie? Alebo sa máme v DE registrovať a odviesť DPH mi na území DE? Prosím o radu.