maria56
17.06.04,13:13
Na čo by nemal zabudnúť zamestnávateľ, aké sú jeho povinnosti v personálnej a mzdovej oblasti ak k nemu nastúpi občan na výkon civilnej služby. Má s tým niekto skúsenosti?
Braňo
17.06.04,11:40
Musíš posielať dochádzku každý mesiac na príslušnú vojenskú správu, patrí mu 400+300 Sk mesačne a 80 Sk/deň stravná jednotka.
janaGT
21.07.04,08:55
Môžte niekto poradiť v tomto probléme :
Majiteľ uvažuje o tom, že zamestná určitého "mladíka", ktorý by si v našej firme - neviem či sa dobre vyjadrím - odsluhoval namiesto vojny. Bude u nás pracovať, aby nemusel ísť na vojnu - civilná služba ??? Aké povinnosti mňa ako zamestnávateľa čakajú - myslím tým pracovná zmluva, odvody, pracovný čas, kam to treba nahlásiť, a skrátka všetko okolo toho. Máte niekto skúsenosti? Ďakujem za všetky rady.
Ervin
21.07.04,09:10
dost praktickych info najdes na www.civilka.sk (http://www.civilka.sk) sam som odtial cerpal pred a pocas mojej civilky:-)
Ervin
21.07.04,09:12
ale neviem ci ju aktualizuju... ja som skoncil civ. pred rokom a pol.... treba vychadzat zo zak. 207/1995 najdes na www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk)
maria56
22.07.04,06:03
K nám nastúpil prvý civilkár 1.7. 2004, takže informácie sú aktuálne. Mali by ste sa skontaktovať s vojenskou správou. Písomne sme im oznámili, že máme záujem o civilkára a akú prácu bude vykonávať / sme výrobná firma /. Pre vojenskú správu sme následne vyplnili dotazník k prevereniu vhodnosti zamestnávateľskej organizácie k výkonu civilnej služby. Po preverení sme dostali oznámenie o pridelení občanov na výkon civilnej služby.
Civilná služba trvá 9 mesiacov. Zamestnávateľ vypláca mesačne civilkárovi
400,- Sk služne
300,- Sk príspevok na ošatenie
Zamestnávateľ poskytuje civilkárovi stravu 3x denne v hodnote stravovacej normy vojaka - spolu 88,- Sk, pričom môže poskytnúť aj stravné lístky v uvedenej hodnote,ale nesmie priamo vyplatiť finančnú hodnotu. Strava sa poskytuje každý kalendárny deň.
Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o vyplatených peňažných náhradach a o dochádzke / nesmie prekročiť denný a týždenný pracovný čas podľa zákonníka práce /.
Zamestnávateľ neodvádza za civilkára žiadne odvody, tie za neho platí štát.
Do zdravotnej poisťovne sme oznámili nástup civilkára.
S civilkárom sme uzavreli dohodu o vykonaní civilnej služby, v ktorej je dohodnuté čo bude robiť, pracovný čas, čo mu budeme poskytovať, dovolenka .....
Ešte som zabudla napísať že z vojenskej správy môžu prísť kedykoľvek na kontrolu.
Neviem či moja odpoveď je dostačujúca,možno som na niečo zabudla.Prajem príjemý deň.
Ervin
22.07.04,06:58
podľa mojho názoru dohodu o vykonaní civilnej služby nie je vhodné uzatvárať

zákon o civ. službe je verejnoprávny predpis t.j. všetky jeho ustanovenia sú kogentné, zam. organizácia a občan vo výkone civilnej služby si nemôžu dohodnúť nič iné ako je uvedené v zákone, t.j. nemôžu sa od žiadneho ustanovenia odchýliť
takáto dohoda nemá podľa môjho názoru žiadne právne účinky
pre nástup a ukončenie civilnej služby sú rozhodujúce akty orgánu št. správy- voj. správa, ktorá môže postupovať len na základe zákona a v jeho medziach.