Zuzina
24.02.05,11:20
Daňovník prenajíma časť domu, kde má trvalé bydlisko jednému podnikateľovi.

Na prenajímanú časť (konkrétne pivničné priestory) nemá samostatné merače na elektrinu, plyn a vodu. Faktúry za energie sú platené z účtu inej súkromnej osoby.

1. Ako dôveryhodne preukázať výdavky len za určitú časť domu? Ak má dom 3 poschodia, môžem za výdavky považovať 1/3 z faktúr za energie?

2. Je možné v evidencii výdavkov dokázať úhradu aj výpisom z účtu inej osoby, ak podľa sumy a var. symbolu je jasné, že ide určite o platby za energie?
Beata
24.02.05,10:27
Všetko je podľa mňa postavené na zmluve. Tak ako je uvedené v nej, tak treba postupovať. Ak sa prenajímateľ s nájomcom dohodli, že bude platiť mesačne určitú sumu a povedzme polročne mu bude vyčíslená suma za spotrebu el. energie, ktorá sa rovná 1/3 fakturovanej čiastky od elektrární (napríklad) tak doložíš kópiu faktúry za el. energiu a z nej bude 1/3 náklad toho nájomcu a táto suma bude figurovať aj na VPD.
K bodu č. 2 by som len toľko; Ty nie si povinná dokladovať, či prenajímateľ uhradil za elektrinu elektrárňam, to je už jeho problém... nájomca to zbadá ak ich vypnú :D a potom si to bude riešiť s prenajímateľom ;)
Janca
24.02.05,10:31
Ja by som z pozicie toho podnikatela ziadala vsetky naklady zahrnut do ceny prenajmu, nakolko nie su samostatne meratelne media v priestoroch, ktore prenajimate. On ako podnikatel ich bude len velmi tazko obhajovat, lebo doklady nie su na jeho podnikatelske meno alebo firmu a nemate ani ziadne merace spotrieb. Vy ako prenajimatel by ste mu mali preto vsetko zahrnut do najmu a bolo by to cistejsie. Alikvotne naklady by ste mu mali vediet prepoctom zdovodnit, t.j. prepoctom napr. na m2, spotreba vody pred prenajmom a teraz, a pod. Je to vsetko vec dohody.
Zuzina
24.02.05,11:24
Práveže my to tak robíme, že má pevnú paušálnu čiasku vrátane energií. Mňa skôr zaujíma už pri našom daňovom priznaní, či môžem dať do výdavkov 1/3 z faktúr za energie - keďže sa jedná o 1 poschodie 3-poschodového domu.

A či obhájime tieto výdaje, keďže boli platené z účtu inej súkromnej osoby.
Beata
03.03.05,11:12
Práveže my to tak robíme, že má pevnú paušálnu čiasku vrátane energií. Mňa skôr zaujíma už pri našom daňovom priznaní, či môžem dať do výdavkov 1/3 z faktúr za energie - keďže sa jedná o 1 poschodie 3-poschodového domu.

A či obhájime tieto výdaje, keďže boli platené z účtu inej súkromnej osoby.
Opakujem, ak v zmluve stojí, že nájomca uhradí prenajímateľovi náklady na spotrebovanú elektrinu vo výške 1/3 z celkovej sumy faktúry, tak má nárok na VOZD. Treba priložiť kópiu celkovej faktúry, ktorá síce znie na meno prenajímateľa, ale zo zmluvy je jasné, že ide o tú istú osobu ako je aj na faktúre za el. Zmluva je zmluva a v nej sa účastníci dohodnú na niečom a to platí... neviem čo ešte dodať.
Zuzina
03.03.05,12:41
My máme s nájomcom v zmluve, že nám platí 5000,- Sk mesačne (paušálne) a jeho ďalej nezaujíma, koľko boli energie.

Ak v zmluve s námjomcom nemáme spomenuté energie, prenajímateľ si pomernú časť nemôže dať do výdavkov?

A ešte by ma zaujímalo, keďže ide o súkromnú nehnuteľnosť, elekrárne a plynári nám nevyčíslujú na doklade DPH-čku. Podľa zákona o DPH (keď registrácia DPH pokrýva všetky ekonomické činnosti, či už živnosť alebo prenájom) by si aj prenajímateľ súkromnej nehnuteľnosti (pokiaľ je ako živnostník registrovaný pre DPH) mohol uplatňova odpočet DPH aj pri faktúrach za energie - aspoň mne to tak logicky vyplýva. Mám si preto žiadať od elektrární a plynárov opravu daňového dokladu a spätne vypýtať z pomernej časti DPH?
Zuzina
04.03.05,12:06
Prosím, prosím, poraďte. Čakám na nejakú odpoveď.