gemka
08.10.07,11:25
dobry den
chcem sa opytat ci je v novele žakonnika prace možnost alebo povinnost upravit (skratit) pracony cas na žiadost pracovnika
dakujem
gemka
08.10.07,09:42
poradi mi niekto?
vikinka
08.10.07,09:58
87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
Na začiatok

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne.
Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.

(3) Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.
Jana Motyčková
08.10.07,10:12
dobry den
chcem sa opytat ci je v novele žakonnika prace možnost alebo povinnost upravit (skratit) pracony cas na žiadost pracovnika
dakujem
Kratší pracovný čas možno iba dohodnúť, nie je povinnosť zamestnávateľa skrátiť pracovný čas, s výnimkou uvedenou v ZP_§164_ods.2:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Doplním - tak to bola aj pred novelou. Čo sa zmenilo a čo môže niekoho "popliesť" je nové znenie ZP_§90_ods.11 :
(11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Toto sa ale netýka skrátenia určeného pracovného času, týka sa to skôr rozvrhnutia určeného pracovného času.
Slavik123
26.05.09,19:03
Kratší pracovný čas možno iba dohodnúť, nie je povinnosť zamestnávateľa skrátiť pracovný čas, s výnimkou uvedenou v ZP_§164_ods.2:

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Doplním - tak to bola aj pred novelou. Čo sa zmenilo a čo môže niekoho "popliesť" je nové znenie ZP_§90_ods.11 :
(11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Toto sa ale netýka skrátenia určeného pracovného času, týka sa to skôr rozvrhnutia určeného pracovného času.
.. co znamena vazne prevadzkove dovody? Ja som si poziadala o skrateny pracovny cas / mam rocnu dcerku / a zamestnavatel mi vyhovel do polovice augusta a potom sa bude moj pracovny cas prehodnocovat. Musi zamestnavatel dokazat nejakym sposobom, ze vznikli pocas tejto doby nejake vazne prevadzkove problemy, alebo si to len tak skonstatuje a zamestnanec nemoze nic urobit, ako je to vlastne?
Dakujem
veronikasad
26.05.09,19:36
.. co znamena vazne prevadzkove dovody? Ja som si poziadala o skrateny pracovny cas / mam rocnu dcerku / a zamestnavatel mi vyhovel do polovice augusta a potom sa bude moj pracovny cas prehodnocovat. Musi zamestnavatel dokazat nejakym sposobom, ze vznikli pocas tejto doby nejake vazne prevadzkove problemy, alebo si to len tak skonstatuje a zamestnanec nemoze nic urobit, ako je to vlastne?
Dakujem
v akej funkcii pracuješ a koľko má vaša firma zamestnancov ?
Ejo
05.06.09,05:32
Ak idem uzatvárať pracovný pomer na skrátený pracovný čas pre zodpovedného zástupcu, môže byť: dohodnutý prac. čas: 4 hod. týždenne, hodinová mzda 2 EUR, tarifná trieda sa zohľadňuje?
Prosím pomožte!
Ejo
05.06.09,05:57
Poradí niekto skúsený?????
Sabadka
05.06.09,06:59
Ak idem uzatvárať pracovný pomer na skrátený pracovný čas pre zodpovedného zástupcu, môže byť: dohodnutý prac. čas: 4 hod. týždenne,ano hodinová mzda 2 EUR, anotarifná trieda sa zohľadňuje?podľa toho o aký obor sa jedná, ak platia tabuľkové platy pre daný druh práce, tak plat určuješ podľa tabuľky prepočítaním na 4 hodinový týždenný úväzok, ak tabuľkový plat neplatí, mzdu určíš ty, len musí byť dodržaná zásada minimálnej mzdy (samozrejme prepočítaná na kratší úväzok)
Prosím pomožte!

odpoveď v texte
Ejo
05.06.09,08:05
Možno znie blbo otázka, ale kedy sa uplatňujú tabuľkové platy? Mne sa jedná o obchodného zástupcu v pohostinskej činnosti.
veronikasad
05.06.09,08:09
Možno znie blbo otázka, ale kedy sa uplatňujú tabuľkové platy? Mne sa jedná o obchodného zástupcu v pohostinskej činnosti.
V súkromnom sektore platí pre zaradenie do plat.tried príloha č. 1 Zákonníka práce :

Príloha č. 1
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve;; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí;; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému;výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami;výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
milanr
16.06.09,05:28
Chceli by sme prijať zamestnanca na skrátený pracovný čas (20 h). Má niekto vzor pracovnej zmluvy a platového výmeru na skátený pracovný čas ? Do platového výmeru sa uvedie mzda pri plnom úväzku a aj prepočítaná na skrátený úväzok ? Ostatný postup a nároky sú ako z klasického prac.pomeru ? Je to môj prvý prípad, doposiaľ všetci zaemstnanci pracovali na plný úväzok. Ďakujem.
VERONIKA6
16.06.09,06:04
Chceli by sme prijať zamestnanca na skrátený pracovný čas (20 h). Má niekto vzor pracovnej zmluvy a platového výmeru na skátený pracovný čas ? Do platového výmeru sa uvedie mzda pri plnom úväzku a aj prepočítaná na skrátený úväzok ? Ostatný postup a nároky sú ako z klasického prac.pomeru ? Je to môj prvý prípad, doposiaľ všetci zaemstnanci pracovali na plný úväzok. Ďakujem.
Takú istú pracovnú zmluvu ako na plný uväzok, ale napíšeš počet hodín 20
a mzdu buď hodinovú alebo ako ste sa s pracovníkom dohodli - za odpracované hodiny- mesačne.
milanr
16.06.09,06:56
Vďaka za odpoveď. Mňa by ešte zaujímalo, ako poriešiť tú mzdu. My máme odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve a mesačná mzda sa skladá z tarifu a osobného ohodnotenia. Takže môžem do platového výmeru napísať mzdu ako na plný úväzok s tým, že tam uvediem dohodnutý pracovný čas a že zamestnancovi patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času, alebo musím uviesť presnú prepočítanú mesačnú mzdu na kratší PČ ?
mzdarka renca
16.06.09,07:15
Vďaka za odpoveď. Mňa by ešte zaujímalo, ako poriešiť tú mzdu. My máme odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve a mesačná mzda sa skladá z tarifu a osobného ohodnotenia. Takže môžem do platového výmeru napísať mzdu ako na plný úväzok s tým, že tam uvediem dohodnutý pracovný čas a že zamestnancovi patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času, alebo musím uviesť presnú prepočítanú mesačnú mzdu na kratší PČ ?

Nie, na platový dekrét napíšeš sumu zodpovedajúcu skrátenému úväzku, taktiež aj osobné ohodnotenie bude na 20 hod. a nie 37,5 hod. Predpokladám, že ste odmeňovaní v zmysle zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme.
Ivana 1511
16.06.09,07:56
Dobrý deň, nemôže niekto prilepiť vzor platového dekrétu zamestnancov odmeňovaných podľa 553/2003? Ďakujem
Sabadka
16.06.09,08:01
Nájdeš ho prilepený v dokumentoch, tam som ho zaradila, je to platový dekrét pre školstvo,ale si ho prispôsob pre svoje vlastné účely.

Klikni na dokumenty, v ľavom hornom obrazci, nedávno pridané na spodku máš návrh platu aj platový dékrét. Dúfam, že poslúži.
mzdarka renca
16.06.09,08:14
názov organizácie

Zamestnanec:
Bydlisko:

1. V súlade s ustanoveniami zákona č.553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme §5 v znení neskorších zmien a doplnkov, Vás s účinnosťou od 01. 06. 2009 zaraďujeme do 8 platovej triedy a 12 platového stupňa v zmysle prílohy zákona č.3

2. V súlade so zákonom č. 553/2003 Z.z. § 4 a započítanej odbornej praxe xx rokov a 0 dní Vám stanovujeme funkčný plat XXX,00 EUR mesačne v zložení:

Tarifný plat
Príplatok za riadenie
Príplatok za zastupovanie
Osobný príplatok
Príplatok za zmennosť
Platová kompenzácia za sťažený výkon práce
dopíš si všetky príplatky

3. Takto stanovený funkčný plat Vám bude vyplácaný po vykonaní zákonných zrážok v termíne dohodnutom v pravovnej zmluve.

4. Tetno platový dekrét zaradenia zamestnanca do platovej triedy a platového stupňa je súčasťou Pracovnej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom zo dňa: xx.xx.2009

5. Dňom xx.xx.2009 stráca účinnosť platové zaradenie zo dňa xx.xx.xxxx.

V ........., dňa




podpis zamestnanca meno štatutára + funkcia
mzdarka renca
16.06.09,08:15
Nájdeš ho prilepený v dokumentoch, tam som ho zaradila, je to platový dekrét pre školstvo,ale si ho prispôsob pre svoje vlastné účely.

Klikni na dokumenty, v ľavom hornom obrazci, nedávno pridané na spodku máš návrh platu aj platový dékrét. Dúfam, že poslúži.
Aďka, ak by som vedela, že to tu je, tak to nevypisujem:D:mee::confused::D
Sabadka
16.06.09,08:23
Aďka, ak by som vedela, že to tu je, tak to nevypisujem:D:mee::confused::D

mimotemyNeva, aspoň si si precvičila prstoklad:D:D:D:D
mzdarka renca
16.06.09,08:24
mimotemyNeva, aspoň si si precvičila prstoklad:D:D:D:D

:D:D:D za ten čas by som urobila aj 3 RZZP:---
Ivana 1511
16.06.09,10:40
Obom vám ešte raz veľmi pekne ďakujem.
miriza
20.07.09,09:12
Ahojte máme pracovníčku, ktorej bol od 01.06.2009 skrátený pracovný čas a pracuje len v dňoch pondelok, utorok, streda po 8 hodín. Tak je bola upravená aj mesačná mzda. Chcem sa opýtať ako to je s jej dovolenkou. Zo starého roku jej ostal jeden deň, na tento rok má nárok na 25 dní, kráti sa jej aj dovolenka keď má skrátený pracovný čas? díky
mzdarka renca
20.07.09,09:24
Ahojte máme pracovníčku, ktorej bol od 01.06.2009 skrátený pracovný čas a pracuje len v dňoch pondelok, utorok, streda po 8 hodín. Tak je bola upravená aj mesačná mzda. Chcem sa opýtať ako to je s jej dovolenkou. Zo starého roku jej ostal jeden deň, na tento rok má nárok na 25 dní, kráti sa jej aj dovolenka keď má skrátený pracovný čas? díky

Takže má úväzok 24 hod./týždeň?
miriza
20.07.09,09:41
áno, teraz už je ale od piatku doma a ževraj si ide čerpať dovolenku, no neviem akú ?
mzdarka renca
20.07.09,09:46
Takže dovolenka 25+1=26 dní, to by mala za normálnych okolností.
Musíme vychádzať z jej úväzku a z toho, že pracuje namiesto 4,6hod. denne 8 hod. 3 x v týždni.
Výpočet nároku na dovolenku:
(26x4,6) : 8 = 15 dní
Takže ak si čerpá dovolenku 8 hod. pri skrátenom úväzku, tak jej nárok je 15 dní do konca roku.
miriza
20.07.09,09:51
tento skrátený pracovný čas má od 1.6.2009 k 30.6.2009 už má vyčerpané 10,5 dňa dovolneky, teraz je doma, že ide čerpať dovolenku, no mne to vychádza že už má len dva dni, aj keď som si to dala do mzdového programu, tak to mám tak
mzdarka renca
20.07.09,09:52
to si tých 10,5 dní vyčerpala do 30.6.? To si mala napísať, lebo všetko bude inak.
miriza
20.07.09,09:57
áno, tak je to k 30.06.2009 má už vyčerpané 10,5 dňa dovolenky.Díky moc
mzdarka renca
20.07.09,10:00
áno, tak je to k 30.06.2009 má už vyčerpané 10,5 dňa dovolenky.Díky moc
Takže výpočet dovolenky od 1.7.09
(26 - 10,5) = 15,5 dní
(15,5 x 4,8) : 8 = 9 dní
takže ešte do konca roku môže čerpať 9 dní po á 8hod.
miriza
20.07.09,10:42
veľmi pekne ďakujem za pomoc
miriza
20.07.09,10:51
ešte sa chcem opýtať, čo znamená to číslo 4,6???
mzdarka renca
20.07.09,10:56
ešte sa chcem opýtať, čo znamená to číslo 4,6???

úväzok 24hod./týždeň
týždeň má 5 prac. dní
24:5 = 4,6 4,8 hod.
miriza
20.07.09,11:16
nie je to náhodou 4,8?
mzdarka renca
20.07.09,11:25
nie je to náhodou 4,8?
je:D

idem ti to prepočítať;):)
mzdarka renca
20.07.09,11:27
stále odtáva 9 dní nároku na dovolenku
miriza
20.07.09,11:39
díky, počítame to aj s kolegyňou po telefóne a nám to nepasovali na to číslo 4,6
irene
20.07.09,13:12
Mam podobny problem - mame zamestnankynu na kratsi prac.cas - 80 hodin mesacne - cize 16 dni, pracovny tyzden ma 4 dni po 5 hodin. Pracovnu zmluvu ma na cely rok, odpracovala 60 dni. Má nárok na riadne 4 tyzdne dovolenky (20 dní)? Alebo v jej pripade sa posudzuje tyzden dovolenky podla odprac. dní - čiže 4 dni dovolenky? Alebo mam postupovat podla prepočtu, ktorý je uvedený pri predošlom pripade?
mzdarka renca
20.07.09,13:27
Mam podobny problem - mame zamestnankynu na kratsi prac.cas - 80 hodin mesacne - cize 16 dni, pracovny tyzden ma 4 dni po 5 hodin. Pracovnu zmluvu ma na cely rok, odpracovala 60 dni. Má nárok na riadne 4 tyzdne dovolenky (20 dní)? Alebo v jej pripade sa posudzuje tyzden dovolenky podla odprac. dní - čiže 4 dni dovolenky? Alebo mam postupovat podla prepočtu, ktorý je uvedený pri predošlom pripade?

aký týždenný úväzok má uvedený v prac. zmluve? 20hod./týždeň?
mzdarka renca
20.07.09,13:33
Pravdepodobne áno, ak pracuje 4 dni po á 5 hod.
Výpočet nároku na dovolenku:
(20 hod. : 5 dní ) x 20 dní nároku na dovolenku : 5 hod. prac. zmena = 16 dní
irene
20.07.09,14:01
Ano, má 20 hodinový týždenný prac.čas. Ďakujem za pomoc ! A tento prepočet je niekde v zakone uvedeny? Čitala som ho odpredu, odzadu, ale nič.. To nespochybnujem správnosť vašej odpovede, len máme velmi "zvedavých" zamestnancov - tak aby nespochybnovali oni mna :(
mzdarka renca
20.07.09,14:44
Ano, má 20 hodinový týždenný prac.čas. Ďakujem za pomoc ! A tento prepočet je niekde v zakone uvedeny? Čitala som ho odpredu, odzadu, ale nič.. To nespochybnujem správnosť vašej odpovede, len máme velmi "zvedavých" zamestnancov - tak aby nespochybnovali oni mna :(
v zákone je uvedený nárok napr. na 20 dní v týždni. Týždeň má 5 pracovných dní. Keďže ona neodpracuje celý týždeň, tak sa dovolenka logicky musí prepočítať.
Alca20
03.08.09,07:57
Dobrý deň. Chcem len zistiť ako to je z dochádzkou v skrátenom pracovnom čase. Pokiaľ má zamestnanec dohodnutý pracovný čas 10 hod. týždenne môže odpracovať v jeden deň 7,5 hodiny a v druhý deň 2,5 hod?? A následne bude mať nárok na stravné lístky za dni keď odpracoval viac ako 4 hodiny alebo vzhľadom na kratší pracovný čas tak nárok na stravné stráca???? Ako to je vlastne??
Poradte niekto prosím
Sabadka
03.08.09,09:27
Dobrý deň. Chcem len zistiť ako to je z dochádzkou v skrátenom pracovnom čase. Pokiaľ má zamestnanec dohodnutý pracovný čas 10 hod. týždenne môže odpracovať v jeden deň 7,5 hodiny a v druhý deň 2,5 hod?? A následne bude mať nárok na stravné lístky za dni keď odpracoval viac ako 4 hodiny alebo vzhľadom na kratší pracovný čas tak nárok na stravné stráca???? Ako to je vlastne??
Poradte niekto prosím

Nestačí určiť týždenný pracovný čas, ale aj konkrétne vyšpecifikovať, ktoré dni pracuje a koľko, či sú to dve hodiny denne alebo 2 dni po 5 hodín a podobne. od toho sa odvíja aj dovolenka a aj nárok na stravné.
Alca20
03.08.09,10:45
Takže je potrebné prerobiť pracovnú zmluvu a tam presne určiť pracovní čas a dané dni v ktoré bude pracovať a koľko hodín alebo stačí keď je v zmluve uvedení ten 10 hodinový pracovní čas
Sabadka
03.08.09,10:50
Takže je potrebné prerobiť pracovnú zmluvu a tam presne určiť pracovní čas a dané dni v ktoré bude pracovať a koľko hodín alebo stačí keď je v zmluve uvedení ten 10 hodinový pracovní čas

Buď prepracuj pracovnú zmluvu, alebo sprav rozvrhnutie pracovnej doby, kde to rozpíšeš, daj účinnosť od dátumu nástupu do práce.
Alca20
03.08.09,10:55
V tom prípade ak jej rozvrhnem ten pracovní čas na dva dni po 5 hodín tak bude mať nárok aj na stravné lístky ale pokiaľ by som to rozvrhla na dve hodiny denne tak nárok na stravné už nebude mať.

Dúfam,že som to pochopila správne.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc a radu :)
Sabadka
03.08.09,11:07
V tom prípade ak jej rozvrhnem ten pracovní čas na dva dni po 5 hodín tak bude mať nárok aj na stravné lístky ale pokiaľ by som to rozvrhla na dve hodiny denne tak nárok na stravné už nebude mať.

Dúfam,že som to pochopila správne.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc a radu :)

So stravným si to pochopila správne, ale ak bude pracovať len dva dni v týždni, tak mu musíš prepočítať aj dovolenku. O nej sa tu už písalo viac krát, pohľadaj na porade.

Prepočet dovolenky nájdeš v tejto témy v príspevkoch nižšie, máš tam vzorec, len si dosaď vlastné čísla.
Alca20
07.08.09,08:46
A mám zase otázočku čo sa týka odvodov pri skrátenom pracovnom čase. Počítam mzdy ručne a tak neviem ako mám odviesť odvody.
Zamestnanec odpracoval 13 dní a každý deň len 1 hodinu, hodinovú mzdu má 2,5 €. Do zdravotnej asi odvediem normálne zo sumy 32,50€ ale neviem ako do sociálky??? Tiež to vypočítam z tej sumy ale tam budem mať iný VZ???
Sabadka
07.08.09,08:55
A mám zase otázočku čo sa týka odvodov pri skrátenom pracovnom čase. Počítam mzdy ručne a tak neviem ako mám odviesť odvody.
Zamestnanec odpracoval 13 dní a každý deň len 1 hodinu, hodinovú mzdu má 2,5 €. Do zdravotnej asi odvediem normálne zo sumy 32,50€ ale neviem ako do sociálky??? Tiež to vypočítam z tej sumy ale tam budem mať iný VZ???

Vymariavací základ máš aj do ZP aj do SP rovnaký. t. j. 32,50.
Alca20
07.08.09,09:42
a nieje to málo???? nebude to vyššie???
Jana Motyčková
07.08.09,11:03
Je to toľko, koľko to má byť.
abel
07.08.09,11:11
v zákone je uvedený nárok napr. na 20 dní v týždni. Týždeň má 5 pracovných dní. Keďže ona neodpracuje celý týždeň, tak sa dovolenka logicky musí prepočítať.
mimotemyjoj, renka, tento zákon mi chýbal :D:D:D . Ja niekedy nemám dovolenku ani 20 dní v roku :D:D:D
Alca20
07.08.09,11:16
ale bude to tých 32,50??????
abel
07.08.09,11:23
Vymeriavací základ máš aj do ZP aj do SP rovnaký. t. j. 32,50.


Je to toľko, koľko to má byť.


ale bude to tých 32,50??????

:confused: Trikrát a dosť. Áno, bude to tých 32,50.
mzdarka renca
07.08.09,11:29
mimotemyjoj, renka, tento zákon mi chýbal :D:D:D . Ja niekedy nemám dovolenku ani 20 dní v roku :D:D:D
mimotemyježiši, som ja ale štedrá.........bežím to opraviť, veď neviem, ako by si stihli v jeden týždeň vybrať 20 dní dovolenky:D:D:D

PS: výborný pozorovací talent si ty:---
mzdarka renca
07.08.09,11:30
mimotemyJežiši, ono mi to už nejde opraviť:eek: :D
Alca20
07.08.09,11:32
Ja sa ospravedlňujem že som taká dotieravá ale doteraz som robila mzdy ručne a tak som to aj počítala ale skúšam jednu demo verziu mzdárskeho programu a tam mi do socialky vypisuje základ 40,36 a do zdravotnej 32,50 tak som si nebola istá.

Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť a pomoc
abel
07.08.09,11:33
mimotemyJežiši, ono mi to už nejde opraviť:eek: :D
Ale veď ich nechaj, keď sú šikovní, nech si vyčerpajú :D:D:D
mzdarka renca
07.08.09,11:37
Ale veď ich nechaj, keď sú šikovní, nech si vyčerpajú :D:D:D

mimotemyak budú šikovný, tak si ju nechajú preplatiť pri ukončení PP, sa im to za rok pekne nazbiera:D:D:D
Sabadka
10.08.09,15:40
Pôvodca textu príspevku: mzdarka renca
v zákone je uvedený nárok napr. na 20 dní v týždni. Týždeň má 5 pracovných dní. Keďže ona neodpracuje celý týždeň, tak sa dovolenka logicky musí prepočítať.



mimotemyjoj, renka, tento zákon mi chýbal :D:D:D . Ja niekedy nemám dovolenku ani 20 dní v roku :D:D:D

mimotemy Renča viem že si skvelá, ale vtesnať do jedného týždňa 20 dní dovolenky+ ešte sobota a nedeľa, tak to dá zabrať. Ale páči sa mi tento nápad. Udeľujem ti touto cestou 100 bodov!http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici1/158.gif
mzdarka renca
10.08.09,15:44
Pôvodca textu príspevku: mzdarka renca
v zákone je uvedený nárok napr. na 20 dní v týždni. Týždeň má 5 pracovných dní. Keďže ona neodpracuje celý týždeň, tak sa dovolenka logicky musí prepočítať.




mimotemy Renča viem že si skvelá, ale vtesnať do jedného týždňa 20 dní dovolenky+ ešte sobota a nedeľa, tak to dá zabrať. Ale páči sa mi tento nápad. Udeľujem ti touto cestou 100 bodov!http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici1/158.gif
mimotemyzabijem sa, keď som prajná?:D:D:D:D:D

Ja len tak robím, aby ste vy šťastný boli:D:D:D
pepanius
12.08.09,13:05
Skusim do tejto temy

zdravim vsetkych skusenych personalistov.

V praci chceme zamestnat cloveka na 30 hodin tyzdenne, cize na kratsi pracovny cas (a bude dohodnuta flexibilna pracovna doba). Co sa stane ak takyto zamestnanec odrobi viac ako 30 hodin tyzdenne? Bude sa mu to ratat ako nadcas (§ 97 odst. 2 ZP - vsak hovori nieco comu uplne nerozumiem - nariadit nadcasy sa nesmu ale ak suhlasi tak ich moze mat?).

Ak by mal nadcasy - tak sa mu preplatia +25% alebo si moze cerpat nahradne volno?

V com su zamestnanci s kratsim pracovnym casom ini ako pracovnici na riadny (40 h.) pracovny uvazok?

Ak sa najde dobra dusa co poradi budem velmi rad
Sabadka
12.08.09,15:34
Skusim do tejto temy

zdravim vsetkych skusenych personalistov.

V praci chceme zamestnat cloveka na 30 hodin tyzdenne, cize na kratsi pracovny cas (a bude dohodnuta flexibilna pracovna doba). Co sa stane ak takyto zamestnanec odrobi viac ako 30 hodin tyzdenne? Bude sa mu to ratat ako nadcas (§ 97 odst. 2 ZP - vsak hovori nieco comu uplne nerozumiem - nariadit nadcasy sa nesmu ale ak suhlasi tak ich moze mat?).

Ak by mal nadcasy - tak sa mu preplatia +25% alebo si moze cerpat nahradne volno?

V com su zamestnanci s kratsim pracovnym casom ini ako pracovnici na riadny (40 h.) pracovny uvazok?

Ak sa najde dobra dusa co poradi budem velmi rad


Ak bude mať odrobených viac ako 30 hodín, preplatíš ako nadčasy, alebo si to vyčerpá ako náhradné voľno. Rozdiel medzi zamestnancom na kratší pracovný čas a zamestnancom na plný úväzok je len v tých odpracovaných hodinách, ak zamestnanec s kratším pracovným časom má rozvrhnutú pracovnú dobu na 5 dní v týždni, tak má aj nárok na dovolenku tak isto ako zamestnanec na plný úväzok, ak má presne stanovené dni, ktoré bude pracovať, napr. 3 alebo 4 tak mu dovolenku prepočítavaš. V ničom inom rozdiel nie je.
pepanius
13.08.09,05:35
Dakujem za radu - prave si vytvorila jedno dalsie pracovne miesto :-)
Sabadka
13.08.09,06:35
Dakujem za radu - prave si vytvorila jedno dalsie pracovne miesto :-)

Som poctená a dnešný dobrý skutok mám za sebou:---
vema
14.09.09,17:42
Keď mámniekto skrátený pracovný čas, napríklad na 5 hodín denne, okrem toho, ze to má uvedené v pracovnej zmluve, nikde inde sa to neuvádza? napriklád v prihláške do sov.pois., alebo do ZP? Ďakujem.
mzdarka renca
14.09.09,18:29
Keď mámniekto skrátený pracovný čas, napríklad na 5 hodín denne, okrem toho, ze to má uvedené v pracovnej zmluve, nikde inde sa to neuvádza? napriklád v prihláške do sov.pois., alebo do ZP? Ďakujem.

nikde inde, len na PZ
susi28
09.11.09,10:48
V Zákonníku práce § 152 sa píše, že nárok na stravu má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Čo ak pracuje presne 4 hodiny, má nárok na stravu?
mzdarka renca
09.11.09,11:45
V Zákonníku práce § 152 sa píše, že nárok na stravu má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Čo ak pracuje presne 4 hodiny, má nárok na stravu?
Nie, nemá nárok na poskytnutie stravy, nakoľko ak sa v ZP píše, že viac ako 4 hod., a zamestnanec pracuje len 4 hod.
Ak by bolo v ZP, že 4 hod. a viac, tak vtedy by vznikol nárok, takto bohužial nie.
Hansa
26.11.09,09:25
... máme zamestnanca, ktorý pracuje 3 dni v týždni po 8 hodín a dva dni v týždni po 4 hodiny. Ako sa mu vypočíta minimálna mzda?
timejka200
12.12.09,09:21
mám otázku máme jednu zamestnankynu na kratší pracovn. čas to je 4 hodiny každý den. Zmluvu má do konca decembra tohto rokuu ale zostava jej este dovolenka program mi ju automaticky dáva preplatiť lenže čo ak ju šéfka prijme od 01. januára zas alebo jej predlzi zmluvu čo s tou dovolenkou môže si preniesť do roka 2010??
veronikasad
12.12.09,10:05
mám otázku máme jednu zamestnankynu na kratší pracovn. čas to je 4 hodiny každý den. Zmluvu má do konca decembra tohto rokuu ale zostava jej este dovolenka program mi ju automaticky dáva preplatiť lenže čo ak ju šéfka prijme od 01. januára zas alebo jej predlzi zmluvu čo s tou dovolenkou môže si preniesť do roka 2010??
Už robíš výplatu za december ? 31.12. budeš mať hádam jasno, či od 1.1.10 bude pracovať. Ak bude mať dohodu o zmene pracovnej zmuvy, nevyčerpanú dovolenku za rok 2009 jej prenesieš do roku 2010.

SW ti ju dáva preplatiť, lebo máš nastavené skončenie prac.pomeru k 31.12.
timejka200
13.12.09,15:42
aha takže ak bude pokračovať taks i len prepíšem v softe dalej trv
anie do kedy? díky
timejka200
15.12.09,15:27
ak máme dohodára dohodu má do konca decembra 2009 treba ho odhlásiť zo soc. poisťovne k 31.12.2009 a znovu ho nahlásiť od 01.januára ak mu riaditeľka predlži dohodu resp. vystaví novú?
marcelaStanakova
02.01.10,09:33
Máme dôchodkyňu, ktorú chceme zamestnať na 4 hodiny denne, je to možné popri dôchodku a ako je to potom s odvodmi do SP a VZP ?
veronikasad
02.01.10,09:41
Máme dôchodkyňu, ktorú chceme zamestnať na 4 hodiny denne, je to možné popri dôchodku a ako je to potom s odvodmi do SP a VZP ?
na dohodu alebo pracovný pomer na kratší pracovný čas ? (jedno aj druhé je možné popri dôchodku)
marcelaStanakova
02.01.10,09:46
A odvody sa platia rovnako do všetkých poisťovní zo skráteného VZ ?
veronikasad
02.01.10,10:06
A odvody sa platia rovnako do všetkých poisťovní zo skráteného VZ ?
ak ide o starobnú dôchodkyňu, neplatí zamestnanec ani zamestnávatel invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Pri kratšom prac.čase neplatíš odvody z mesačnej min.mzdy, ale z VZ zodpovedajúcemu dlžke úväzku.
(AK je odmeňovaná hod. mzdou, min. hod.mzda musí byť dodržaná)
marcelaStanakova
11.01.10,13:48
Firma zaoberajúca sa výrobou nemá na mesiac január prácu pre 60 ľudí, ktorí sú vedení na HPP, je možné im na tento jeden mesiac skrátiť pracovnú dobu napolovičný pracovný úväzok a ako by to bolo potom s odvodmi ?????
Andyke
11.01.10,14:02
Odvody pôjdu z VZ , ktoré ste dohodli za polovičný úväzok. (predpokladám, že nielen úväzok , ale aj mzdy skracujete)
Ale minimálne mzdové nároky musia mať dodržané aj pri tomto úväzku.
oref
28.01.10,09:45
Dobrý deň,

môžem dať zamestkankyni skrát.prac. pomer na 1/4 prac.času? Pokiaľ je to jej jediný prac.pomer, je povinná platiť si nejaké odvody do SP a ZP za seba, alebo stačí na odvody 1/4 min.mzdy? Ďakujem
Jara
28.01.10,10:18
Ak má pr. zmluvu na plný uväzok tak jedine ak sa dohodnete. Odvody platí ako riadny zamestnanec, z príslušnej mzdy, ktorá da môže byť krátená podľa uväzku.
oref
28.01.10,10:50
My s ňou len začíname. Jej pracovný pomer u iného zamestnávateľa končí 31.01.2010 a my ju chceme zamestnať od 01.03.2010. Na ten mesiac sa však nechce hlásiť na úrade, tak by sme to chceli vyriašiť takto, teda že ju príjmeme už 01.02.2010 na skrátený PP. Takže stačí platiť odvody 1/4 min.mzdy a malo by to byť OK?
Andyke
28.01.10,10:53
Áno.
oref
28.01.10,12:04
veľmi pekne ďakujem:)
MS78XY
22.08.11,13:07
Dobrý deň, mám otázku. Som muž na rodičovskej dovolenke.5 septembra sa vraciam do pracovného pomeru. Na personálnom som zatiaľ ústne požiadal o posun prac. doby vzhľadom na nosenie dieťaťa vo veku 2roky a 11 mesiacov do škôlky. Vraveli že o to musím požiadať písomne a že vzhľadom na moju funkciu (osobný šofér) mi zrejme nevyhovejú. Viem, že o tom hovorí zákon ZP §90 odsek 11 a čo sa zrejme týka mňa je to §164 odsek 2. No predpokladám, že sa odvolajú na prevádzkové dôvody. Mne sa jedná len o 15 min posunu prac. času a veľmi dobre viem, že možné to je, aspoň čo sa týka prevádzkových dôvodov a preto sa pýtam, či musia mi tie prevádzkové dôvody aj písomne ozrejmiť, alebo je to len o tom, že sa zamestnávateľ rozhodne, že túto žiadosť zamietne a hotovo. A ešte by som sa chcel opýtať, aký čas pred uplatnením tejto žiadosti by som mal zamestnávateľa písomne požiadať. ZA ODPOVEDE ĎAKUJEM