Ruzickova
24.02.05,10:54
Dobrý deň, prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Doniesol mi potvrdenie zo Soc.poistovne o výške dôchodku a má ho viac ako 80 832,- Sk.Budem mu robiť danové priznanie a do DP dávam len príjem zo závislej činnosti alebo sa niekde uvádza aj dochodok. Nie je mi to jasné. Nezdan. ciastku si neuplatnuje, ked má nad 80832,- Sk dôchodok. dAkujem
Ruzickova
24.02.05,10:39
Prosím prosím poradte.
vladan
24.02.05,10:47
... prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Budem mu robiť daňové priznanie ...o čo ide? o ročné zúčtovanie alebo daňové priznanie? :D

... výška dôchodku sa neuvádza ani v ročnom zúčtovaní, ani v daňovom priznaní ...
emily
24.02.05,10:48
výška dôchodku sa píše do DP, robila som SZČO dôchodcu. Na nezdaniteľnú čiastku dane nemá nárok ak má dôchodok vyšší ako 80832,-
vladan
24.02.05,10:52
... ale vieme isto, že je to dôchodca a zároveň SZČO? :eek:
Janca
24.02.05,11:17
Ak je to starobny dochodca, nie SZCO a ma len prijem napr. z dohody, kde u platitela odmeny nemal ziadost na rocne zuctovanie, mohol by robit aj DP typu A, nie ? Ale co s tym rozdielom medzi prijmom /starobny dochodok/ a 80832 ? V r. 37 by uviedol tento rozdiel ?
vladan
24.02.05,11:24
Ak je to starobny dochodca, nie SZCO a ma len prijem napr. z dohody, kde u platitela odmeny nemal ziadost na rocne zuctovanie, mohol by robit aj DP typu A, nie ? Ale co s tym rozdielom medzi prijmom /starobny dochodok/ a 80832 ? V r. 37 by uviedol tento rozdiel ?
Janca, to nadväzuješ na pôvodnú otázku alebo sa pýtaš niečo nové? Lebo v pôvodnej otázke mal dôchodca dôchodok vyšší ako 80832, teda "rozdiel" je bezpredmetný ...

... ak to je tvoja "nová" otázka, tak:

1. dôchodca, ktorý nie je zároveň SZČO si podáva daňové priznanie typu A
2. ten dôchodca z bodu 1. (ak nemá dôchodok vyšší alebo rovný sume 80832) môže uplatniť rozdiel, tento rozdiel uvedie v riadku 37, ale zároveň vypĺňa aj oddiel III. (riadky 28 a 29)
Pekný deň
Janca
24.02.05,11:29
Ano bol to nesikovne napisany dotaz a zaroven aj vlastne riesenie. Uz je najvyssi cas sa dnes odpojit. Pekny den a dik
Ruzickova
24.02.05,12:14
U nás je starobný dôchodca a zamestnanec na pracovnú zmluvu. Ja mu pomaham vyplnit dan.priznanie a do toho DP uvediel len prijmy na pracovnu zmluvu s tým, že má dôchodok vyšší ako 80 832,- a nema nárok na nezdn.cast.Co uvediem do kolonky príjem?
emily
24.02.05,12:29
... výška dôchodku sa neuvádza ani v ročnom zúčtovaní, ani v daňovom priznaní ...Vladi a v riadku 30 DP typ B sa neuvádza suma dôchodku?
Ingrid G.
24.02.05,13:24
Ak robíš dôchodcovi daňové priznanie a nie je SZČO, vypisuješ mu tlačivo "FO typ:A". V oddieli III. r. 28 zakrížkuješ áno (ak poberal dôchodok od začiatku roka), v r. 29 napíšeš úhrnnú sumu dôchodku.
V oddieli V. vypisuješ v riadku 32 úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov (čiže príjem zo závislej činnosti, dôchodok nie je príjem zo závislej činnosti, čiže nepatrí do riadku 32). Ak by mal dôchodca ročný dôchodok nižší ako 80 832, rozdiel by si uplatnil v r. 37, ak je dôchodok vyšší, píšeš 0.

Keby si mu robila ročné zúčtovanie dane, takisto platí, že do riadku "úhrn príjmov zo závislej činnosti" mu dôchodok nezarátaš, berieš do úvahy len príjem zo závislej činnosti (pracovný pomer, dohoda).
Ruzickova
24.02.05,13:34
Dakujem Ingrid
vladan
25.02.05,06:15
Vladi a v riadku 30 DP typ B sa neuvádza suma dôchodku?
Emily, v prípade že dôchodca je zároveň aj SZČO a vypĺňa DP typ B, tak riadky 29 a 30 by som vyplnila ...

... v DP typ A je presne taký istý oddiel ako v DP typ B, len s tým rozdielom, že je tam ešte v zátvorke uvedené "vyplní sa len v prípade uplatňovania zníženia základu dane" ... takže ak by mal dôchodca, ktorý má vyplniť DP typ A dôchodok čojaviem 90 000,- Sk, tak by oddiel III. v DP typ A nevypĺňal

... v DP typ B nie je zátvorka, takže tam by som tú sumu dôchodku uvádzala, aj keď ešte zatiaľ presne nerozumiem aký význam má táto informácia pre daňový úrad :eek:
vladan
25.02.05,06:19
Ak robíš dôchodcovi daňové priznanie a nie je SZČO, vypisuješ mu tlačivo "FO typ:A". V oddieli III. r. 28 zakrížkuješ áno (ak poberal dôchodok od začiatku roka), v r. 29 napíšeš úhrnnú sumu dôchodku.
V oddieli V. vypisuješ v riadku 32 úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov (čiže príjem zo závislej činnosti, dôchodok nie je príjem zo závislej činnosti, čiže nepatrí do riadku 32). Ak by mal dôchodca ročný dôchodok nižší ako 80 832, rozdiel by si uplatnil v r. 37, ak je dôchodok vyšší, píšeš 0.
poučenie k vypĺňaniu daňového priznania a aj samotné daňové priznanie typu A hovorí, že:

1. ak má dôchodca rovný alebo vyšší dôchodok ako suma 80832,- Sk, riadky 28 a 29 daňového priznania nevypĺňa
2. ak má dôchodca nižší dôchodok ako suma 80832,- Sk, riadky 28 a 29 daňového priznania vyplní
emily
25.02.05,09:23
Vladi OK A-čko som nerobila
ZuzulkaB
25.02.05,09:35
Dakujem... aj mne ste pomohli... :-)
jessica
01.03.05,07:14
Prosím Vás, ak má dôchodca dôchodok vyšší ako 80.832,- a prenajíma firme svoju vlastnú garáž za 30.000,- ročne aké podáva priznanie? Ďakujem.
jessica
01.03.05,10:34
Predpokladám, že nepodáva žiadne priznaie, lebo dôchodok nie je zdaniteľný príjem a príjem za prenájom garáže nepresiahol 40.416,- Sk,-. Mám pravdu?
vladan
01.03.05,10:36
jess, bingo :D ... teším sa, si šikulka
jessica
01.03.05,10:39
diiiiiik...:p aj ja sa tesiiiiiim
misurka
04.03.05,05:11
Ak dôchodcovi dochodok priznali az v 6/2004, ma narok na celu nezdanit. časť, že ano?!

V pripade, že si dôchodca podava DP typu A, ked od 1 do 5/2004 bol zamestnancom a potom mu bol priznaný dôchodok, je treba obdobie dochodku vydokladovat nejakym potvrdenim a toto prilozit k DP?

Dakujem za pomoc
Paula
04.03.05,06:53
Pri uplatňovaní nezd.časti na manželku sa jej príspevok za opatrovanie zahŕňa do jej príjmu. Ide napr. o príspevok za opatrovanie bezvládneho rodiča? Ak áno, zaujíma ma, aký význam z hľadiska povinnosti podať DP má tento príspevok v prípade, že ho poberá dôchodkyňa-vdova, starajúca sa o svoju matku.
Laura1
04.03.05,12:22
Ružičková!!
Práve som odovzdala daňové priznanie za dôchodcu, ktorý má príjem zo závislej činnosti. Teda:
1. potrebuješ ročné zúčtovanie od jeho zamestnávateľa.
2. ak mal dôchodok za rok 2004 vyšší ako 80832, nemá nárok na odpočítateľnú položku, ak mal nižší, má nárok na rozdiel.(v tom prípade musí mať potvrdenie o výške dôchodku.
3.Ak jeho manželka má nižší prírem ako 80832, má nárok na odpočet za rozdiel.
4. Ak študuje jeho dieťa, má nárok na daňový bonus 4800,- na jedno dieťa, priložiť potvrdenie. Daňový bonus sa odráta z vypočítaných daní a nie z príjmu.
Podávaš tlačivo typu A.
Veľa šťastia.
Majka
16.03.05,06:42
vsetko som si precitala a moc vam dakujem, uzasne ste to rozpisali nasla som takmre vsetko co som potrebovala a urobila si poznamky, dakujem a idem na vyplnanie dan.priznani nasich 2 susedov :p kt. ma otravuju uz 3mesiace...


prosim VAs pekne,ako je to ked si SZCo podava dan.priznanie,ma prijmy z §5, a §6 , mam potvrdenie o mzde od zmestnavatela a zaklad dane zo zivnosti, odpocitatelna polozka na danovnika je 80 832,-, uplatnuje si na manzela rozdiel 80 832 - jeho dochodok - rozdiel ako odpocitatelnu polozku?
Dakujem.
Majka
16.03.05,07:13
prosim potvrdi mi to niekto????? dakujem:)
Aňuška
16.03.05,09:09
Áno, môže si uplatniť rozdiel.
Majka
16.03.05,09:11
dakuejm .....
Viera25
16.03.05,10:46
Prosím Vás o radu v tejto veci:
Dôchodca požičal podnikateľovi peniaze, na základe zmluvy mu podnikateľ vypláca ročne úroky z pôžičky. O aký príjem pre dôchodcu ide? o príležitostný par.8??
Ak budú dôchodcove úroky v roku 2004 vo výške 21 000,-Sk , nemusí ich zdaniť, keďže je to pod hranicou 21 050,-Sk(5 násobok živ.minima)? a tiež nemusí podať daňové priznanie???
Dôchodca má dôchodok vyšší ako 80 832,-Sk a nie je SZČO.
timejka200
06.01.10,16:04
ak u nás pracuje dôchodca zároveň poberá dôchodok , ked budem robiť ročné zúčtovanie tak mu musím robiť danové priznanie aleboklasicky ako ostatným ? a aké dokumenty si od neho musím pýtať? on nemá nárok na nezdanit. čiastku?
veronikasad
06.01.10,16:55
ak u nás pracuje dôchodca zároveň poberá dôchodok , ked budem robiť ročné zúčtovanie tak mu musím robiť danové priznanie aleboklasicky ako ostatným ? a aké dokumenty si od neho musím pýtať? on nemá nárok na nezdanit. čiastku?
Akú výšku príjmu dosiahol u vás ? Je starobným dôchodcom k 1.1.09 ?
dara
07.01.10,10:11
Dobrý deň, hľadala som tu v témach, nenašla som na tento rok.

Firma by chcela zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní práce na rok 2010. Prosím Vás, viete mi poradiť do akej výšky môže mať dôchodca príjem z tejto dohody, aby mu bola vrátená zrazená daň?

Ešte by som chcela poradiť čo všetko je s tým spojené. T.j. prihlásiť do SP (do koľkých dní), môžem vyplácať odmenu mesačne, aká je výška odvodov za dôchodcu?

Ďakujem moc za cenné rady
katka50
07.01.10,10:29
Dobrý deň, hľadala som tu v témach, nenašla som na tento rok.

Firma by chcela zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní práce na rok 2010. Prosím Vás, viete mi poradiť do akej výšky môže mať dôchodca príjem z tejto dohody, aby mu bola vrátená zrazená daň?

Ešte by som chcela poradiť čo všetko je s tým spojené. T.j. prihlásiť do SP (do koľkých dní), môžem vyplácať odmenu mesačne, aká je výška odvodov za dôchodcu?

Ďakujem moc za cenné rady
Za r.2010 do výšky 2012,85 €. Pred začatím výkonu práce na dohodu prihlásiť na RLFO do Soc. poisťovne a po ukončení odhlásiť. Z dohody o vykonaní práce zamestnanec neplatí odvody. Zamestnávateľ platí garanč. poistenie t.j. 0,25 % a úrazové poistenie 0,8 %. Na dohodu o vyk. práce môže dohodár odpracovať max. 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa.
dara
07.01.10,12:04
ďakujem Ti veľmi pekne za cenné rady. Dôchodca si potom sám podáva DP na konci roka však?
Anja111
07.01.10,12:08
ďakujem Ti veľmi pekne za cenné rady. Dôchodca si potom sám podáva DP na konci roka však?
Áno.
timejka200
08.01.10,14:24
áno je starobným dôchodcom od 01.01 2009
dara
10.03.10,22:47
prosím Vás, nadviažem k svojej predošlej otázke dôchodca mal príjem z dohody o výpomoci, z tohto bola zrazená a odvedená preddavková daň. Do DP sa uvádza aj príjem zo starobného dôchodku? Musí dôchodca požiadať v prípade, že áno zrejme poisťovňu, aby mu vystavila potvrdenie. Jedná sa o to, že dôchodca si chce požiadať o vrátenie dane, ktorá mu bola zrazená, teraz neviem, či mám započítať aj príjmy z dôchodku.
Evanka
10.03.10,22:56
prosím Vás, nadviažem k svojej predošlej otázke dôchodca mal príjem z dohody o výpomoci, z tohto bola zrazená a odvedená preddavková daň. Do DP sa uvádza aj príjem zo starobného dôchodku? Musí dôchodca požiadať v prípade, že áno zrejme poisťovňu, aby mu vystavila potvrdenie. Jedná sa o to, že dôchodca si chce požiadať o vrátenie dane, ktorá mu bola zrazená, teraz neviem, či mám započítať aj príjmy z dôchodku.
Ak je jeho dôchodok nižší a chce si uplatniť rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a dôchodkom, tak musí uviesť výšku dôchodku. V opačnom prípade netreba. Dôchodok je nezdaniteľný príjem.
dara
10.03.10,23:01
nezdaniteľnú čiastku v akej výške polovicu? nárok asi nemá. prosím ťa pekne, v prípade, že bude mať záujem a príjem nižší je potrebné, aby doložil tlačivom z poisťovne alebo môžem napočítať napr. podľa šekov, ale platieb ak mu dôchodok chodí na účet?
Evanka
10.03.10,23:18
nezdaniteľnú čiastku v akej výške polovicu? nárok asi nemá. prosím ťa pekne, v prípade, že bude mať záujem a príjem nižší je potrebné, aby doložil tlačivom z poisťovne alebo môžem napočítať napr. podľa šekov, ale platieb ak mu dôchodok chodí na účet?
Nečítala si žiadne príspevky a daňovom priznaní? Bol poberateľom starobného dôchodku už k 1.1.2009? Ak áno, nemá nárok na nezdaniteľnú zložku.
Akú má výšku dôchodku? Ak vyššiu ako 4025,70 €, tak na rozdiel nezdaniteľnej časti zabudni.
Ak bol jeho príjem nižší ako 2012,85 € a bola mu zrazená nejaká daň, DÚ mu ju vráti.
Ak bol jeho príjem vyšší ako 2012,85 €, má povinnosť platiť daň z celého príjmu.
Ale zdá sa mi, že o tom si ozaj nič nevieš. To by nevadilo, ale treba si niečo aj o tom prečítať..... daj si vyhľadať príspevky a čítaj, je tu o tom ozaj veľa popísaného.
Evanka
10.03.10,23:19
Čo sa týka výšky dôchodku, má predsa výmer, tak vie, aký má dôchodok.
dara
10.03.10,23:20
môže sa dôchodcovi odpočítať aj celá NZDČ?
dara
10.03.10,23:24
Evanka, ďakujem za cenné rady, príspevky si vyhľadávam, nie som tu po prvý krát, prv než zadávam tému hľadám a pátram, niekedy príspevok zadám, nikto nereaguje, medzi tým dodatočne niečo nájdem nemyslím, tým len na porade. Nehnevaj sa, ale nie som ten prípad, čo hneď s každou somarinou tu vyčapí otázku.

Len je tu viacero názorov, ja som si zákon kukla, čo keď k tomu nemám praktický príklad, tak je mi to ozaj niekedy aj na nič.

Robím to pre svokra, tak hladám, kde sa dá.

Ak ťa to hnevá, tak prepáč.

Ale ešte jedna otázka, mal príjem z dohody 940 eur, daň zrazenú 178,60 môžem, príjmy z dôchodku nebudem v DP uvádzať, má nárok na vrátenie a odpočet NZČD?
Evanka
10.03.10,23:54
môže sa dôchodcovi odpočítať aj celá NZDČ?
Ak je napríklad invalidný dôchodca, má nárok na celú nezdaniteľnú časť, alebo ak nie je poberateľom starobného dôchodku počas celého roka, tiež má nárok na celú sumu NČD.
dara
10.03.10,23:59
no ja čím viac to tu čítam tým mám v tom riadny zmatok. Urobila som to tak, že som zaškrtla v DP typ A, políčko, že bol poberateľom starobného dôchodku, uviedla som na riadok 32, čiastku tých 940 plus príslušné riadky k tomu aj s vypočítanou daňou, bez nároku na odpočet a na riadku 54 som zmenila sumu na 0, tak, aby mi hodilo daň do preplatku a mohla byť vrátená, je to tak správne?
Evanka
11.03.10,00:01
Evanka, ďakujem za cenné rady, príspevky si vyhľadávam, nie som tu po prvý krát, prv než zadávam tému hľadám a pátram, niekedy príspevok zadám, nikto nereaguje, medzi tým dodatočne niečo nájdem nemyslím, tým len na porade. Nehnevaj sa, ale nie som ten prípad, čo hneď s každou somarinou tu vyčapí otázku.

Len je tu viacero názorov, ja som si zákon kukla, čo keď k tomu nemám praktický príklad, tak je mi to ozaj niekedy aj na nič.
Robím to pre svokra, tak hladám, kde sa dá.
Ak ťa to hnevá, tak prepáč. Myslím, že som ti dosť trpezlivo odpovedala, tak neviem prečo myslíš, že ma to hnevá. Ale skutočne niektoré otázky sú tu zodpovedané nespočetne krát.
Ale ešte jedna otázka, mal príjem z dohody 940 eur, daň zrazenú 178,60 môžem, príjmy z dôchodku nebudem v DP uvádzať, má nárok na vrátenie a odpočet NZČD?
Áno. má nárok na vrátenie dane, na odpočítanie NČD iba ak nie je poberateľom starobného dôchodku počas celého roka, ako som už písala...
Evanka
11.03.10,00:14
no ja čím viac to tu čítam tým mám v tom riadny zmatok. Urobila som to tak, že som zaškrtla v DP typ A, políčko, že bol poberateľom starobného dôchodku, uviedla som na riadok 32, čiastku tých 940 plus príslušné riadky k tomu aj s vypočítanou daňou, bez nároku na odpočet a na riadku 54 som zmenila sumu na 0, tak, aby mi hodilo daň do preplatku a mohla byť vrátená, je to tak správne?
r.32......940
r.34......940
r.36......940
r.44......940
r.45.....178,60
r.54.....0,00
r.56.....0,00
r.62.....178,60
r.65... - 178,60

oddiel XI x žiadam o vrátenie.....
dara
11.03.10,00:28
dakujem moc, mam to rovnako;))), moc si mi pomohla, dobru noc prajem
maska2
11.03.10,08:57
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému Dôchodca a daň.Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea
abel
11.03.10,09:39
Tak toto ma dnes vytočilo - odpoveď účtovnej poradkyne hneď na prvú divácku otázku, ďalej som sa ešte nedostala, lapám po dychu http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/fokus/ zo dňa 3.3.2009. Myslela som, že je to omylom zaradené v téme zdravie, ale zrejme to ani veľký omyl nebude.
abel
11.03.10,09:48
Predýchavam, vypočula som už aj odpoveď na druhú otázku. Ja idem okopávať krumple, ja postupujem úplne, úplne opačne.
Paula
11.03.10,10:04
Stačilo mi vypočuť si na tú prvú otázku a v rámci zachovania duševného zdravia som nepokračovala .
maska4
11.03.10,10:29
zle som si šťukla, ospravedňujem sa
maska2
11.03.10,10:42
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému Dôchodca a daň.Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea



Prosím poradíte mi????
Eliška
12.03.10,12:06
Ak bol úrok z termínového vkladu pripísaný a daň z úrokov zrazená v r.2009, môže si uplatňovať vrátenie dane z úrokov v dan.priznaní za r.2009.
mimaemma
25.03.10,13:38
Chcela by som nadviazať na túto tému, otec je starobný dôchodca, mal príjem z dohody nižší ako 2012,5 a následne z neho zrazenú zrážkovú daň, ktorú si uplatní.
Napadla am ale ešte jedna vec, môže si zároveň uplatniť aj NZČ na manželku keďže je nezamestnaná má len smiešny príjem z dôhod, ktoré sú vyplacané do výšky povolenej ÚP, neviem presne koľko to je.
Mohol by si teda zároveň aj uplatniť čiastku 4025 - manželkine príjmy z dohody? Manželke spravil DP zamestnávateľ u ktorého pracuje na dohodu.
Na seba si NZČ uplatniť nemôže, dôchodok bol vyšší ako 4025 €.
Vopred ďakujem za odpoveď,
mysimis
25.03.10,13:40
Na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú položku len vo výške rozdielu 4025,70 a jej príjmom.
mysimis
25.03.10,13:51
Chcela by som nadviazať na túto tému, otec je starobný dôchodca, mal príjem z dohody nižší ako 2012,5 a následne z neho zrazenú zrážkovú daň, ktorú si uplatní.
Napadla am ale ešte jedna vec, môže si zároveň uplatniť aj NZČ na manželku keďže je nezamestnaná má len smiešny príjem z dôhod, ktoré sú vyplacané do výšky povolenej ÚP, neviem presne koľko to je.
Mohol by si teda zároveň aj uplatniť čiastku 4025 - manželkine príjmy z dohody? Manželke spravil DP zamestnávateľ u ktorého pracuje na dohodu.
Na seba si NZČ uplatniť nemôže, dôchodok bol vyšší ako 4025 €.
Vopred ďakujem za odpoveď,

Ešte ma napadlo, že na čo chceš uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, keď príjem dôchodcu je nižší ako 2012,85, tak aj tak mu vrátia zrazenú daň.
mimaemma
25.03.10,14:09
Nie, otcov dôchodok je vyšší ako 4025 €, uplatním mu len zrazenú daň z dohody, ktorá spĺňa podmienku je nižšia ko 2015,5 €.
Mama ni ej na dôchodku, je nezamestnaná a jej príjem odhadujem do 1300 € ročne, takže som myslela, že by si otec na ňu uplatnil aj rozdiel 4025-1300 cize cca 2725 €.. to robí daň okolo 518 €.
Uvažujem správne?
mimaemma
25.03.10,14:18
Asi som napísala blbosť, veď mu to nemajú z čoho vrátiť, keďže daň bola zaplatená a odvedená iba z dohody :-)
Xanti
25.03.10,14:29
Asi som napísala blbosť, veď mu to nemajú z čoho vrátiť, keďže daň bola zaplatená a odvedená iba z dohody :-)
No občas sa aj také chybičky stanú. :D Ten postup čo si opísala by si mohla uplatniť ak by otcov príjem bol vyšší ako 2012,85 €.
beatar
25.03.10,14:34
Dochodkyna mala v roku prijem zo zavislej cinnosti vo vyske 1900eur, kde ma zrazenu preddavkovu dan a prijem z dohod vo vyske 400 eur, kde je zrazena zrazkova dan. Chcem jej do DP A uviest len prijem zo zavislej cinnosti a ziadat spat len preddavkovu dan a prijem z dohod povazovat za vysporiadanu dan, aby neprekrocila limit 2012,85 eur. Uvazujem spravne? Mozem to takto urobit alebo musim za prijem povazovat zav.cinnost+dohody spolu 2200 - v tom pripade by sa jej neoplatilo podat DP. ????????
Xanti
25.03.10,14:37
Dochodkyna mala v roku prijem zo zavislej cinnosti vo vyske 1900eur, kde ma zrazenu preddavkovu dan a prijem z dohod vo vyske 400 eur, kde je zrazena zrazkova dan. Chcem jej do DP A uviest len prijem zo zavislej cinnosti a ziadat spat len preddavkovu dan a prijem z dohod povazovat za vysporiadanu dan, aby neprekrocila limit 2012,85 eur. Uvazujem spravne? Mozem to takto urobit alebo musim za prijem povazovat zav.cinnost+dohody spolu 2200 - v tom pripade by sa jej neoplatilo podat DP. ????????
Ano uvažuješ správne, môžeš podať DP typ A a žiadať len preddavkovú daň, pričom môžeš zrážkovú považovať za vyporiadanú.