lucilali
08.10.07,12:43
Poprosím Vás o informáciu - tu v Čechách, kde momentálne pôsobím, nájomcovi po istej dobe užívania bytu vzniká na byt užívacie právo. Zhrozila som sa. Platí to aj u nás na Slovensku? Ak som dala byt do nájmu na 13 mesiacov, na dobu určitú, vyplýva nájomcovi zo zákona užívacie právo? Vznikne mu, ak zmluvu po dobe ukončenia opať predlžím resp. spíšem nanovo?

Vopred ďakujem za ochotu, nerada by som o byt prišla.

L
Chobot
08.10.07,11:37
Poprosím Vás o informáciu - tu v Čechách, kde momentálne pôsobím, nájomcovi po istej dobe užívania bytu vzniká na byt užívacie právo. Zhrozila som sa. Platí to aj u nás na Slovensku? Ak som dala byt do nájmu na 13 mesiacov, na dobu určitú, vyplýva nájomcovi zo zákona užívacie právo? Vznikne mu, ak zmluvu po dobe ukončenia opať predlžím resp. spíšem nanovo?

Vopred ďakujem za ochotu, nerada by som o byt prišla.

L

Užívacie právo neznamená vlastníctvo bytu. Užívacie právo znamená, že má určitá osoba na základe nejakej právnej skutočnosti právo užívať byt. Najčastejším podkladom užívacieho práva sú:
- vlastníctvo bytu
- nájomná zmluva
- členstvo v družstve (aj tu je však myslím nájomná zmluva)
- manželstvo (manžel vlastní byt a manželka má užívacie právo na byt)
-....

Užívacie právo môže zaniknúť napr. vypovedaním nájomnej zmluvy, predajom bytu.

Nezdá sa mi, že by v ČR, kde majú podobný právny systém ako u nás, by niekto mohol získať vlastníctvo bytu len tým, že by mal v prenajatom byte dlhodobý podnájom. Takže asi si si tú informáciu zle vysvetlila, alebo ti to chybne podali.
lucilali
09.10.07,05:15
Dakujem za odpoved, milý chobot. Ja nehovorím o tom, že v CR môže nájomník dostať byt do vlastníctva. Prísť o byt - tým som myslela, že si tam dám nájomníka a v prípade, že budem chcieť byt predať, bude tam mať stále užívacie právo a ja tú možnosť nebudem mať. Ak smiem, poprosím Ťa:

čo znamenajú ... t.j. za akých podmienok môže vzniknúť užívacie právo?
2. ak mám byt v OV a byt sa rozhodnem predať, končí užívacie právo manželoví, kt. vlastníkom nie je? Alebo ho taktiež neposuniem?

Dík, krásny den
L
lucilali
09.10.07,05:17
... alebo si ten pojem "u. právo" nesprávne vysvetľujem. V takomto prípade sa ospravedlňujem. L
Chobot
09.10.07,06:10
... alebo si ten pojem "u. právo" nesprávne vysvetľujem. V takomto prípade sa ospravedlňujem. L

Myslím, že si to zle vysvetľuješ. Užívacie právo je len niečo druhotné, teda dôsledok nejakého iného aktu.

Ak s niekým uzavrieš nájomnú zmluvu, tak na základe tej zmluvy môže byt užívať, teda užívacie právo mu vzniklo na základe nájomnej zmluvy. Ak nájomnú zmluvu ukončíte, skončí mu užívacie právo.

Ty to chápeš asi tak, že má užívacie právo a preto s ním musíš uzavrieť nájomnú zmluvu.

Skúsim vysvetliť ešte na tvojich príkladoch.
Chobot
09.10.07,08:05
Dakujem za odpoved, milý chobot. Ja nehovorím o tom, že v CR môže nájomník dostať byt do vlastníctva. Prísť o byt - tým som myslela, že si tam dám nájomníka a v prípade, že budem chcieť byt predať, bude tam mať stále užívacie právo a ja tú možnosť nebudem mať.

Ako už som hore naznačil, užívacie právo samo o sebe neexistuje. Tým, že vypovieš nájomnú zmluvu (alebo uplynie jej platnoť, ak bola dohodnutá na dobu určitú) užívacie právo na byt zaniká. Pokiaľ byt nebudeš chceť viac
prenajímať, vyzveš ho, aby sa vysťahoval (ak tak neurobil po skončení nájomnej zmluvy sám). Ak neposlúchne, môžeš ho nasilu vysťahovať, lebo nemá užívacie právo na byt.


Ak smiem, poprosím Ťa:

čo znamenajú ... t.j. za akých podmienok môže vzniknúť užívacie právo?
2. ak mám byt v OV a byt sa rozhodnem predať, končí užívacie právo manželoví, kt. vlastníkom nie je? Alebo ho taktiež neposuniem?

Dík, krásny den
L

Nerozumiem tomu "Alebo ho taktiež neposuniem?" Neviem, koho (čo) a kam myslíš posunúť.

Ale k tomu manželovi. To je trochu na dlhšie, ale skúsim to skrátiť.
Ak vlastníš byt, kde si jediným vlastníkom, tak užívacie právo ti vyplýva z vlastníctva bytu. Pokiaľ si niekoho zoberieš za mnžela, tak by malo byť samozrejmé, že budete bývať spolu - teda si ho prihlásiš na trvalý pobyt.

Pokiaľ by ste mali nezhody, tak ako vlastník bytu môžeš iným, ktorí nemajú užívacie právo zrušiť trvalý pobyt. Nemôžeš ho však podľa zákona o hlásení pobytu občanov zrušiť manželovi ani nezaopatreným deťom.

Jedine, keby vás súd rozviedol, tak už nebude mať nárok na bývanie s tebou a môžeš ho vysťahovať. To isté platí aj naopak - muž nemôže vyhodiť manželku, pokiaľ sú manželia.

Ale ak predáš byt, tak manžel predsa logicky nezostane v tom byte ako zariadenie bytu. Teda nemá užívacie právo na predaný byt.

Jedine keby si dala do ťarchy bytu právo dožitia v predmetnej nehnuteľnosti - robí sa to v prípade rodičov, ktorí darujú byt deťom. Síce nie sú vlastníkmi tej nehnuteľnosti, ale majú na ňu užívacie právo vyplývajúce práve z tej ťarchy, zapísanej k nehnuteľnosti - právo dožitia v byte. Keby vlastník nehnuteľnosti nehnuteľnosť predal, tak ťarcha zostáva aj pre nového majiteľa, ktorý by musel umožniť tým rodičom dožiť v nehnuteľnosti. Preto je dôležité pri käúpe nehnuteľnosti dobre pozrieť aj ťarchy k tej nehnuteľnosti.
lucilali
09.10.07,10:09
ďakujem, presne to som myslela, ako to posunúť. Príjemný deň :) L
d3 !Ur3
09.10.07,10:17
CHobot "Ako už som hore naznačil, užívacie právo samo o sebe neexistuje. Tým, že vypovieš nájomnú zmluvu (alebo uplynie jej platnoť, ak bola dohodnutá na dobu určitú) užívacie právo na byt zaniká."

Užívacie právo nezaniká, lebo to je len parciálne právo, ktoré je súčasťou práva vlastníckeho. V príklade, ktorý si použil /napr. vypovie sa nájomná zmluva/ užívacie právo opäť získa ten, kto je inak oprávnený ho vykonávať. Zanikne nájomný vzťah.
M I E R
Chobot
09.10.07,10:25
CHobot "Ako už som hore naznačil, užívacie právo samo o sebe neexistuje. Tým, že vypovieš nájomnú zmluvu (alebo uplynie jej platnoť, ak bola dohodnutá na dobu určitú) užívacie právo na byt zaniká."

Užívacie právo nezaniká, lebo to je len parciálne právo, ktoré je súčasťou práva vlastníckeho. V príklade, ktorý si použil /napr. vypovie sa nájomná zmluva/ užívacie právo opäť získa ten, kto je inak oprávnený ho vykonávať. Zanikne nájomný vzťah.
M I E R

Áno, ale zanikne užívacie právo pre (už) bývalého nájomncu bytu. To som tým chcel povedať. Jasné, že ho bude mať niekto iný. AKo pri predaji bytu - najprv má užívacie právo majiteľ, ak byt predá, on ho viac nebude mať, ale prechádza užívacie právo na nového majiteľa.
lucilali
09.10.07,11:18
oki, co keby ste sa prestali chytat za slovicka a napisali mi konecne, co vlastne sa moze stat, ci mi moze vzniknut problem s tym najomnikom, ak by som mu nechcela dalej prenajat byt, t.j. ci mu vznika pravo tam ostat, alebo urcite nie. dakujem cafte
willma
09.10.07,12:53
ak je nájom na dobu určitú, je nájomník povinný sa vysťahovať a nevzniká mu ďalšie žiadne právo k bytu, ani užívacie. rovnako to platí keď sa ukončenie nájmu rieši výpovednou lehotou. Ja mám v zmluve uvedené, že nájomca nie je oprávnený požadovať ani prechodný tobôž nie trvalý pobyt v prenajatom byte a že po skončení nájmu nemá nárok na žiadne náhradné ubytovanie. A prepáč, ale domnievam sa že predošlí poraďáci vobec neslovíčkarili, ale jasne napísali, kedy zaniká užívacie právo k nehnuteľnosti.
benaja
09.10.07,13:48
Ahojte. Nechcem otvárať novú tému na užívacie právo tak píšem sem. Mám tento problém: Mama zomrela a vydedila syna. Syn býval s matkou a má v byte trvaly pobyt viac ako 10 rokov. Ja som byt zdedila a chcem mu zrusit trvaly pobyt. On ale tvrdi, že má naň užívacie právo. Žiadna nájomna zmluva, ktorú by podpísal neexistuje. Doteraz byt neplatil a naraz začal byt platit a splatil aj dlh, ktorý v byte narastal, po maminej smrti, ale on ten byt užíval a aj zdevastoval. Poradte ak viete ahojte.
d3 !Ur3
09.10.07,15:36
Ťažko sa vyjadriť k obsahu cudzieho práva. Napíš aspoň podľa akého zákona bola založená nájomná zmluva.
d3 !Ur3
09.10.07,15:38
Môj posledný príspevok je adresovaný prvému zadávateľovi.

M I E R
Mária27
09.10.07,15:53
Užívacie právo sa novelou občianskeho zákonníka zmenilo od 1.1.1992 na nájom bytu.

Ak si mala uzavretú nájomnú zmluvu na dobu určitú a neodíde po skončení tejto doby z bytu, musíš dať do 30 dní návrh na vypratanie, inak sa obnovuje zmluva. najviac však na 1 rok. Pozri občiansky zákonník:

Skončenie nájmu

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.

(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
katarina.j
09.10.07,15:59
Ahojte. Nechcem otvárať novú tému na užívacie právo tak píšem sem. Mám tento problém: Mama zomrela a vydedila syna. Syn býval s matkou a má v byte trvaly pobyt viac ako 10 rokov. Ja som byt zdedila a chcem mu zrusit trvaly pobyt. On ale tvrdi, že má naň užívacie právo. Žiadna nájomna zmluva, ktorú by podpísal neexistuje. Doteraz byt neplatil a naraz začal byt platit a splatil aj dlh, ktorý v byte narastal, po maminej smrti, ale on ten byt užíval a aj zdevastoval. Poradte ak viete ahojte.
Ahoj, poteším ťa, podľa terajšieho zákona už trvalý pobyt- nie je nič, je to vlastne nula- nezaklada žiadne prava na nehnutelnosť.
Treba dať pokyn na súd, aby mu súd zrušil trvalý pobyt a samosudca mu ho do týždňa zruší- netreba žiadny súhlas dotyčného nič.Trvaly pobyt je len kvoli informatívnému stavu o obyvateľstve, nič viac
Mária27
09.10.07,19:19
Benaja,
on to berie ako nájom bytu podľa § 706 občianskeho zákonníka. Ak by bola mama nájomníčka, vtedy by mal právo pokračovať v nájme.

Ak však bol byt vo vlastníctve a teraz si ty vlastníčkou, musí byt vypratať.
Ak by dokázal nájom u mamy, pokračuje v nájme a ty si uplatníš § 711 ods. 1 písm. a), on by mal však nárok na náhradný byt podľa § 712a ods. 1.

§ 706
(1) Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí sním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.

§ 711
(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov,

§ 712a

(1) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov podľa § 711 ods. 1 písm. a), e) alebo písm. f) ...... nájomca má právo na náhradný byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby. Nájomca má tiež právo na úhradu nevyhnutných výdavkov spojených so sťahovaním.
Chobot
10.10.07,07:13
Môj posledný príspevok je adresovaný prvému zadávateľovi.

M I E R

Ak ti môžem poradiť, tak v prípade ak reaguješ na niekoho príspevok, tak použi talčítko "Cituj". Vtedy sa plvodný príspevok pripojí do tvojho príspevku ako citovaný text (ako ten tvoj v mojom) a je jasne vidieť, ku ktorému príspevku píšeš. Potom nemusíš osobitne uvádzať, na ktorý príspevok si reagoval. Je to tak jednoduchšie, skús to. Vyhneš sa tým aj nedorozumeniam v budúcnosti.:)
Mária27
10.10.07,12:50
Najprv treba príspevok vyznačiť aj s menom, potom stlačiť "citovať".
Chobot
10.10.07,13:12
Najprv treba príspevok vyznačiť aj s menom, potom stlačiť "citovať".

Ja len kliknem na "Citovať" a tvoj citát to priložilo automaticky. Nič som nevyznačoval.
d3 !Ur3
11.10.07,13:35
Tu asi nikoho netrápi, že zadávateľka vyzvedá ohľadne nájomného vzťahu, ktorý bol založený podľa českého práva. Nechápem z akého dôvodu citujete náš Občiansky zákonník.

M I E R
Chobot
11.10.07,13:46
Tu asi nikoho netrápi, že zadávateľka vyzvedá ohľadne nájomného vzťahu, ktorý bol založený podľa českého práva. Nechápem z akého dôvodu citujete náš Občiansky zákonník.

M I E R

Trápi to asi len teba, lebo si si asi zle prečítal zadanie otázky:

"Poprosím Vás o informáciu - tu v Čechách, kde momentálne pôsobím, nájomcovi po istej dobe užívania bytu vzniká na byt užívacie právo. Zhrozila som sa. Platí to aj u nás na Slovensku? Ak som dala byt do nájmu na 13 mesiacov, na dobu určitú, vyplýva nájomcovi zo zákona užívacie právo? Vznikne mu, ak zmluvu po dobe ukončenia opať predlžím resp. spíšem nanovo?"

luciali sa pýtala, ako to je na Slovensku, preto sme jej písali podľa slovenského práva.;)
sunday
10.09.08,14:11
Ale ak predáš byt, tak manžel predsa logicky nezostane v tom byte ako zariadenie bytu. Teda nemá užívacie právo na predaný byt.

ahojte, tak presne na toto by som sa chcela opytat. chcela by som predat byt, ktoreho som vlastnikom spolu s mojou sestrou 50/50. byt som nadobudla pred manzelstvom. s manzelom sme v rozvodovom konani. a mam moznost kupit vacsi byt, no co s manzelom. on suhlasi, povedal, ze sa odstahuje, ale ze mu mam ziadost predlozit v pisomnej forme. je tato situacia pravne udobrena? nemoze ma nejakym zakonom "napadnut", ze som byt predala este pred rozvodom? este informacia, ak treba, mame dve deti, kt. ostanu v mojej opatere, na tom sme sa dohodli pisomnou formou.
dakujem za odpoved.
Chobot
11.09.08,08:54
ahojte, tak presne na toto by som sa chcela opytat. chcela by som predat byt, ktoreho som vlastnikom spolu s mojou sestrou 50/50. byt som nadobudla pred manzelstvom. s manzelom sme v rozvodovom konani. a mam moznost kupit vacsi byt, no co s manzelom. on suhlasi, povedal, ze sa odstahuje, ale ze mu mam ziadost predlozit v pisomnej forme. je tato situacia pravne udobrena? nemoze ma nejakym zakonom "napadnut", ze som byt predala este pred rozvodom? este informacia, ak treba, mame dve deti, kt. ostanu v mojej opatere, na tom sme sa dohodli pisomnou formou.
dakujem za odpoved.

Toto je trošičku komplikovanejšia otázka. Ale skúsim ju zodpovedať všeobecne, bez nejakých alternatív, ktoré vzhľadom na skutočný stav môžu byť odlišné.

Predpokladám, že v tom byte má trvalé bydlisko. Kým je on tvojím manželom, nemôžeš mu zrušiť trvalé bydlisko v tom byte. Výhodou pre teba je, že on nie je majiteľom, takže byt môžeš spolu so sestrou predať. Po predaji nebude mať manžel nárok užívať byt, lebo majiteľom nie je ani on, ani ty, ale nový vlastník. Ak by aj mal stále trvalé bydlisko, nový majiteľ mu ho môže bez problémov zrušiť a prikázať mu vypratať byt.

Ty nie si povinná písomne ho vyzývať, aby odišiel z bytu, dokonca si myslím, že kým ste manželia, ani to nemôžeš urobiť. Neviem, z akého dôvodu to vyžaduje tvoj manžel písomnou formou, či nemá nejaké iné úmysly. Ten list by som formuloval asi tak, že ho žiadaš, aby uvoľnil byt ku dňu jeho predaja, aby si nový vlastník mohol uplatniť svoje vlastnícke práva bez problémov.

Predaj bytu napadnúť nemôže, pretože nie je majiteľom. Resp. napadnúť to môže, ale musel by preukázať, že byt bol v BSM (nadobudnutý počas manželstva, čo nie je pravdou).
sunday
11.09.08,17:44
chobot, velke dik za odpoved.
tadoo
15.04.13,13:55
ahojte,

riesim taku zapeklitu situaciu. bol som najomnikom v restituovanom dome (byte). minuly rok som na zaklade zakoma 260/2011 dostal jednostrannu vypoved z najmu bez uvedenia dovodu s 12 mesacnou vypovednou lehotou. tato lehota uz vyprsala. zaroven som si podal ziadost o nahradne byvanie v zmysle 260/2011 (zatial este nebolo o mojej ziadosti rozhodnute).

momentalny stav je teda taky, ze najomna zmluva uz skoncila (a teda logicky uz nie som najomnik), ale podla zakona nie som zatial povinny opustit ani vypratat byt (ak mojej ziadosti bude vyhovene, tento stav bude pretrvavat az do roku 2016).

otazka 1: som povinny platit najomne, ked uz nie som najomnik?
otazka 2: ako mam nazvat moj vztah s vlastnikom bytu, ktory nie som povinny vypratat do r. 2016?
otazka 3: podla zakona 260/2011 mi moze majitel zvysit najomne po zaniku najomneho vztahu. na zaklade coho mi chce najomne zvysit, ked najomny vztah uz zanikol?
otazka 4: mam nadalej uzivacie pravo na ten byt aj po zaniku najomneho vztahu? ak ano, tak na zaklade akeho zakona?

dakujem
Mária27
15.04.13,17:43
1. platiť musíš, inak by išlo o bezdôvodné obohatenie
2. si oprávneným užívateľom jeho bytu, môžeš to nazvať aj zákonom vynúteným nájomcom
3. na základe toho zákona - zvyšuje doteraz dohodnuté nájomné, platíš zvýšené nájomné
4. máš, zanikol bežný nájom, pokračuje špecifický nájom podľa tohto zákona
tadoo
16.04.13,06:03
1. platiť musíš, inak by išlo o bezdôvodné obohatenie
2. si oprávneným užívateľom jeho bytu, môžeš to nazvať aj zákonom vynúteným nájomcom
3. na základe toho zákona - zvyšuje doteraz dohodnuté nájomné, platíš zvýšené nájomné
4. máš, zanikol bežný nájom, pokračuje špecifický nájom podľa tohto zákona

odpovede ma sice vobec nepotesili, ale aj tak velmi pekne dakujem