khujberova
08.10.07,12:46
ak spolocnost poskytuje 2 ks 50Sk namiesto jedneho 100 Sk, je takyto postup mozny?
Zoltán Kovács
08.10.07,10:50
ak spolocnost poskytuje 2 ks 50Sk namiesto jedneho 100 Sk, je takyto postup mozny?

A prečo by nebol? 2x50 je predsa 100
khujberova
08.10.07,10:53
len ci by sa to nemohlo interpretovat tak, ze zamestnavatel poskytne 2 jedla
Gabi03
08.10.07,10:54
A čo § 152 ods. 4?
Tweety
08.10.07,10:54
Ak zamestnávateľ vypočíta 2 ks x počet odpracovaných dní,(na jednu zmenu dlhšiu ako 4 hod.patrí jeden v hodnote minim. 67.-( vy dostane 2 spolu v hodnote 100.-) v podstate akoby 1 lístok v hodnote aspoň 75% z 89.-tak sa to nebude brať ako poskytnutie dvoch jedál, ale len jedného na odpracovanú zmenu.
Paula
08.10.07,10:56
len ci by sa to nemohlo interpretovat tak, ze zamestnavatel poskytne 2 jedla


Poskytol SL spolu v hodnote najmenej 67,- Sk, takže je to v poriadku.
Zita5
08.10.07,11:03
ak spolocnost poskytuje 2 ks 50Sk namiesto jedneho 100 Sk, je takyto postup mozny?

Prepáčte , ale to nie je ojedinelý prípad ......
x 2 rovnaká otázka . Ak sa Vám nepáčili odpovede , aspoň poviem ďakujem a čakám na vyjadrenie ďalších poraďákov .

http://www.porada.sk/t62404-stravne-listky.html?highlight=stravne+listky
Zita5
08.10.07,11:14
ak spolocnost poskytuje 2 ks 50Sk namiesto jedneho 100 Sk, je takyto postup mozny?


Mne nemusíte v rámci SS písať , že ste neboli spokojná s mojou odpoveďou . To môžete aj v rámci témy , mne to neprekáža , ale pod mojou odpoveďou bola ďalšia ...a z Vašej strany skutočne aspoň ďakujem mohlo byť , i keď ste neboli spokojná ......slušnosť je slušnosť .
khujberova
08.10.07,11:39
a co ten pripad ked stravne listky dava spolocnost az po skonceni mesiaca. nevyplyva zamestnavatelovi povinnost zabezpecit stravu vopred?
Chobot
08.10.07,11:43
a co ten pripad ked stravne listky dava spolocnost az po skonceni mesiaca. nevyplyva zamestnavatelovi povinnost zabezpecit stravu vopred?

Ale veĎ to ti napísala aj Zita5, že zamestnávateľ by mal zabezpečiť stravu v bežnom mesiaci a nie pozadu. Síce v ZP to nikde tak polopatisticky napísané nie je, ale je logické, že ak by sa stravovali v závodnej jedálni, tak by sa mal stravovať od prvého dňa, kedy nastúpil. Nebude predsa čakať až uplynie jeden mesiac a potom začne chodiť na obedy.

Ak dávajú stravné lístky, tak by ich tiež mali dať na začiatku mesiaca.
Ježko
09.10.07,06:01
My dávame stravné lístky na začiatku mesiaca. A teraz k 15.10. nám odchádza zamestnanec. Stravné lístky si zobral v plnom počte 23 ks.
V skutočnosti však odpracuje len 10 dní /odchádza dohodou v rámci 3 mes.skúšobnej doby/. Ako to mám teraz riešiť. Mal by zostavajúce lístky vrátiť /ak ich ešte vôbec má ?!/ ? Aké máte skúsenosti, prosím, poraďte. Ďakujem.
Zita5
09.10.07,06:12
My dávame stravné lístky na začiatku mesiaca. A teraz k 15.10. nám odchádza zamestnanec. Stravné lístky si zobral v plnom počte 23 ks.
V skutočnosti však odpracuje len 10 dní /odchádza dohodou v rámci 3 mes.skúšobnej doby/. Ako to mám teraz riešiť. Mal by zostavajúce lístky vrátiť /ak ich ešte vôbec má ?!/ ? Aké máte skúsenosti, prosím, poraďte. Ďakujem.

Ja som síce taký prípad ešte neriešila , ale asi by som postupovala tak , že by som napísala jeden prípis k jeho rukám, kde by som opísala skutočnosť , že ako zamestnanec firmy XY obdržal dňa xxx stravné lístky na mesiac október 2007 v počte ks xx . Vzhľadom na ukončenie PP ho vyzývam rozdiel nepoužitých SL vrátiť späť zamestnávateľovi , ktoré mu z uvedeného dôvodu už neprináležia . V prípade nevrátenia SL požadujeme náhradu vo výške SK/tu vyčísliť počet ks x jednotková cena SL/ .

Tento prípis by som dala pracovníkovi podpísať ...dátum ....podpis prevzatia ... a tým by som ho zaviazala k vyrovnaniu SL .

Asi týmto spôsobom by som postupovala .
Ježko
09.10.07,06:30
Ja som síce taký prípad ešte neriešila , ale asi by som postupovala tak , že by som napísala jeden prípis k jeho rukám, kde by som opísala skutočnosť , že ako zamestnanec firmy XY obdržal dňa xxx stravné lístky na mesiac október 2007 v počte ks xx . Vzhľadom na ukončenie PP ho vyzývam rozdiel nepoužitých SL vrátiť späť zamestnávateľovi , ktoré mu z uvedeného dôvodu už neprináležia . V prípade nevrátenia SL požadujeme náhradu vo výške SK/tu vyčísliť počet ks x jednotková cena SL/ .

Tento prípis by som dala pracovníkovi podpísať ...dátum ....podpis prevzatia ... a tým by som ho zaviazala k vyrovnaniu SL .

Asi týmto spôsobom by som postupovala .

Stravné lístky však zaplatil po 36,-/ks. Takže mu mám vrátiť peniaze ?
/36 x počet vrátených stravných lístkov/ ?
Zita5
09.10.07,06:43
Stravné lístky však zaplatil po 36,-/ks. Takže mu mám vrátiť peniaze ?
/36 x počet vrátených stravných lístkov/ ?

Neviem postup aký bol u Vás pri výdaji stravných lístkov/platba vopred?/ alebo stravných poukazov......ale určite to finančne aj účtovne treba dotiahnúť .

Platil za SL vopred ?
Ježko
09.10.07,06:48
Neviem postup aký bol u Vás pri výdaji stravných lístkov/platba vopred?/ alebo stravných poukazov......ale určite to finančne aj účtovne treba dotiahnúť .

Platil za SL vopred ?
Áno, platil. Lístky dostal fyzicky 1.10. a pri výplate mzdy 8.10. zaplatil za 23 ks stravných lístkov 828,-Sk.
Zita5
09.10.07,07:06
Áno, platil. Lístky dostal fyzicky 1.10. a pri výplate mzdy 8.10. zaplatil za 23 ks stravných lístkov 828,-Sk.

No podľa môjho názoru za lístky na mesiac október mal platil zo mzdy za október ...t.j. v novembri .

No ale ak už ste to takto vyriešili , tak vy mu vrátite za časť nespotrebovaných lístkov cez VPD . Z Vašej strany to bude vybavené .

On na základe prípisu zasa dorieši vrátenie nespotrebovaných lístkov , kde mu dáte nejaké potvrdenie že ich vrátil .Resp. uhradí ich hodnotu a na to dostane PPD .

Dúfam že sa ku nám niekto pripojí so svojou skúsenosťou , kto už túto záležitosť riešil .

Ja by som to riešila takto .
Zuziana
09.10.07,07:23
Klient mal kontrolu z inšpektorátu práce, okrem iného chceli vidieť aj stravovanie zamestnancov. Zamestnávateľ poskytoval 50,- Sk stravenky, bez príspevku zamestnanca (49,- uhrádza zamestnávateľ, 1,- Sk SF). Hodnotu stravného lístka zdôvodnil tým, že on ako zamestnávateľ si povinnosť splnil a zbytok by bol už len doplatok zamestnaca. IP nemal voči tomu výhrady. Logiku by to malo. Aký je Váš názor na danú vec?
Chobot
09.10.07,08:31
Klient mal kontrolu z inšpektorátu práce, okrem iného chceli vidieť aj stravovanie zamestnancov. Zamestnávateľ poskytoval 50,- Sk stravenky, bez príspevku zamestnanca (49,- uhrádza zamestnávateľ, 1,- Sk SF). Hodnotu stravného lístka zdôvodnil tým, že on ako zamestnávateľ si povinnosť splnil a zbytok by bol už len doplatok zamestnaca. IP nemal voči tomu výhrady. Logiku by to malo. Aký je Váš názor na danú vec?

Bolo to pred platnosťou nového znenia zákonníka práce, alebo po novele ZP?

Ak to bolo predtým, tak to bolo v poriadku. Pokiaľ to bolo po 1.9.2007, tak to nebolo v súlade so ZP.
Zuziana
09.10.07,10:22
teraz v októbri, čiže lísky boli vydané v tejto hodnote aj na september, ten § o min. 67,-Sk mi je tiež jasný.
Chobot
09.10.07,10:54
teraz v októbri, čiže lísky boli vydané v tejto hodnote aj na september, ten § o min. 67,-Sk mi je tiež jasný.

TAk potom to IP berie asi tak, že akceptuje také alternatívy, kde zametnávateľ prispieva viac ako 55% zo zákonom stanovenej hodnoty stravného lístka. Teda, ak má lístok 67 SK a zamestnávateľ prispíeva 37 SK, tak je to v poriadku, rovnako ako keď má lístok hodnotu 50 SK a zamestnávateľ prispieva 49 SK.

Je to právo inšpektora akceptovať to, aj keď to nie je úplne v súlade so zákonom. Akceptoval to preto, lebo je to pre zamestnancov výhodnejšie ako ten prvý príklad, čo som uviedol.
Zuziana
09.10.07,16:10
Logika by v tom bola, pretože zamestnávateľ dal, čo mu zákon povoľuje, hodnotu stravného lístka by navyšoval už len doplatkom zamestnanca.