jasmine3
08.10.07,13:54
Dobrý den
Potrebuje súrne radu, ktroá bude užitocná a hlavne realizovateľná.
Bývame so svokrom ja, manžel, syn (10) v 2 iz. byte. Pred vyše 1 rokom sa svokrovci rozviedli ale už pred rozvodom nezili spolu vyže 1 1/2 roka.
Svokrovci sú spoluvlastníci bytu. Na začiatku prisla svokra s tým, že svoju 1/2 bytu prepíše na muža ale ako sa zoznámila s 1 hňupom tak zmenila názor. Teraz ho chce predat ( byt) ale nakolko svokor je 2 spoluvlastníkom s tým nesuhlasí. Pretože svokra už viac ako 3 roky neprispieva na byt ani korunou, že ona tam nebýva tal nebude dávat nic ani dan ani poistku, proste nic. Preto potrebujem zistit či je možné ju ná základe neplnenia si spoluvlastníckych povinností sťažnostou na súd pozbaviť práva na byt???
Ako to máme so svokrom spísat atd... prosím pomôžte naám. ... ona nás psychicky vydiera,že sa máme odsťahovat (nie je kam) , byt sme chceli prerobit na 3 izbový ale ona nesuhlasile.. povedzte je vôbec normálna???
Súrne potrebujem nejakú radu aby sme sa mohli posunut aspon koli synovi
Dakujem, dakujem, dakujem
Chobot
08.10.07,13:47
Dobrý den
Potrebuje súrne radu, ktroá bude užitocná a hlavne realizovateľná.
Bývame so svokrom ja, manžel, syn (10) v 2 iz. byte. Pred vyše 1 rokom sa svokrovci rozviedli ale už pred rozvodom nezili spolu vyže 1 1/2 roka.
Svokrovci sú spoluvlastníci bytu. Na začiatku prisla svokra s tým, že svoju 1/2 bytu prepíše na muža ale ako sa zoznámila s 1 hňupom tak zmenila názor. Teraz ho chce predat ( byt) ale nakolko svokor je 2 spoluvlastníkom s tým nesuhlasí. Pretože svokra už viac ako 3 roky neprispieva na byt ani korunou, že ona tam nebýva tal nebude dávat nic ani dan ani poistku, proste nic. Preto potrebujem zistit či je možné ju ná základe neplnenia si spoluvlastníckych povinností sťažnostou na súd pozbaviť práva na byt???
Ako to máme so svokrom spísat atd... prosím pomôžte naám. ... ona nás psychicky vydiera,že sa máme odsťahovat (nie je kam) , byt sme chceli prerobit na 3 izbový ale ona nesuhlasile.. povedzte je vôbec normálna???
Súrne potrebujem nejakú radu aby sme sa mohli posunut aspon koli synovi
Dakujem, dakujem, dakujem

To nemyslíš vážne? Chápem, že ste v ťažkej situácii, ale nemôžeš niekoho zbaviť práva na jeho majetok.

Neviem, ako si po rozvode rozdelili majetok (zrušili BSM), ale vyzerá to tak, že každý získal 1/2 bytu. Mali sa vtedy dohodnúť, že svokor odkúpi tú jej časť. Alebo jej navrhnite, že to od nej odkúpite.

Zbaviť práva na majetok nemôžete, ani keď tam nebýva. To skôr naopak, pokiaľ nemáte riadnu nájomnú zmluvu podpísanú svokrom aj svokrou, tak ona vás môže z bytu vysťahovať. Po právnej stránke je ona v práve, vy ťaháte za kratší koniec. Súdne neviem, či niečo dosiahnete. Návrh by mohol dať jedine svokor, ktorý vlastní tú druhú polovicu bytu, ak by chcel vysporiadať vlastníctvo (napr. navrhol by odkup, spoločný predaj a ona by na nič nepristúpila).

Takže bohužiaľ, raz je vlastníkom, tak má svoje práva.

Skú sa no to pozrieť z druhej strany - z jej. Prečo by sa mala vzdať nejakého majetku (v tomto prípade 1/2 bytu)? Nadobudli ho so svokrom asi spoločne, tak má právo na tú polovicu.
Danila
08.10.07,15:58
mimotemy Asi mi narastie brada po pás, kým tu niekto pochváli svokru. Ale nevadí, budem čakať. Trpezlivosť vraj ruže prináša.:) :) :)
cloe
08.10.07,16:17
...Skú sa no to pozrieť z druhej strany - z jej. Prečo by sa mala vzdať nejakého majetku (v tomto prípade 1/2 bytu)? Nadobudli ho so svokrom asi spoločne, tak má právo na tú polovicu....

Musím súhlasiť s Chobotom. Skôr by ma zaujímalo, prečo ste sa doteraz nesnažili riešiť bytovú otázku nejako inak. Sú rôzne možnosti, než len sa spoliehať na skutočnosť, že budem užívať majetok niekoho iného. Možno ťa nespravodlivo súdim a máte ťažkú situáciu ale je to vždy o uhle pohľadu.
cloe
08.10.07,16:22
mimotemy Asi mi narastie brada po pás, kým tu niekto pochváli svokru. Ale nevadí, budem čakať. Trpezlivosť vraj ruže prináša.:) :) :)

Aj keď neviem ako vyzeráš ale brada by ti určite nepristala:D. Môžem ti s čistým svedomím povedať, že moja svokra je úplne super! Ale náš vzťah sa tiež vyvíjal a je to len a len o tolerancii. Treba sa naučiť brať človeka takého aký je. Dnes spolu vedieme hodinové telefonáty, čo som si voľakedy /keď som bola mladšia;) /, nevedela ani predstaviť.
Zita5
08.10.07,16:25
Dobrý den
Potrebuje súrne radu, ktroá bude užitocná a hlavne realizovateľná.
Bývame so svokrom ja, manžel, syn (10) v 2 iz. byte. Pred vyše 1 rokom sa svokrovci rozviedli ale už pred rozvodom nezili spolu vyže 1 1/2 roka.
Svokrovci sú spoluvlastníci bytu. Na začiatku prisla svokra s tým, že svoju 1/2 bytu prepíše na muža ale ako sa zoznámila s 1 hňupom tak zmenila názor. Teraz ho chce predat ( byt) ale nakolko svokor je 2 spoluvlastníkom s tým nesuhlasí. Pretože svokra už viac ako 3 roky neprispieva na byt ani korunou, že ona tam nebýva tal nebude dávat nic ani dan ani poistku, proste nic. Preto potrebujem zistit či je možné ju ná základe neplnenia si spoluvlastníckych povinností sťažnostou na súd pozbaviť práva na byt???
Ako to máme so svokrom spísat atd... prosím pomôžte naám. ... ona nás psychicky vydiera,že sa máme odsťahovat (nie je kam) , byt sme chceli prerobit na 3 izbový ale ona nesuhlasile.. povedzte je vôbec normálna???
Súrne potrebujem nejakú radu aby sme sa mohli posunut aspon koli synovi
Dakujem, dakujem, dakujem

Neviem čo očakávate , že niekto tu povie či je Vaša svokra normálna alebo nie ......tu nemá nikto právo posudzovať Vašu svokru a ani odsudzovať .

Ak máte problém , je potrebné sa obrátiť na advokáta , ktorý zhodnotí Vašu situáciu a navrhne spôsob riešenia.

Napokon .....veľmi zle sa tu na Porade celkovo čítajú témy na adresu svokry .....a je to väčšinou zo strany dám matiek a budúcich svokier ... ktoré tiež budú raz tiež svokry .......alebo, že by som tomu ešte nerozumela ?
Melnick
08.10.07,16:41
mimotemy Asi mi narastie brada po pás, kým tu niekto pochváli svokru. Ale nevadí, budem čakať. Trpezlivosť vraj ruže prináša.:) :) :)

:D :D :D :D :D :D :D Danilka :D :D :D :D :D kupuj ostrú žiletku, s bradou si Ťa naozaj neviem predstaviť a to mám fakt dobrú predstavivosť.:D :D :D :D :D :D :D

http://www.porada.sk/445506-post61.html
M3G
08.10.07,16:55
Nie je to síce prípad so svokrou, ale je o zvláštnych medziľudských vzťahoch:

Milujúca manželka nadobudla dom pred sobášom, patrí iba jej. Nezamestnaný milujúci manžel v priebehu niekoľkých rokov "nenápadne" poprepisoval na seba vodu, elektriku, plyn, rozhlas, dane, poplatok za televíziu a rádio, telefóny a ďalšie výdavky, ktoré som zabudol.
Keď došlo k najhoršiemu a chcela ho z domu z určitých dôvodov z domu odsťahovať a rozviesť sa, predložil manžel manželke pred nos starostlivo uschovávané doklady za energie a ostatné náklady, s tým, že nech mu preplatí polovicu za tie roky, čo spolu žili.....


A môj názor na chamtivú svokru? - podľa mňa by mala rodina držať pokope, je jedno aká je svokra a akí sme my.
Zoltán Kovács
08.10.07,17:00
mimotemy Asi mi narastie brada po pás, kým tu niekto pochváli svokru. Ale nevadí, budem čakať. Trpezlivosť vraj ruže prináša.:) :) :)

mimotemy Ja som tiež vychvaloval moju svokru aj svokra v inej téme. Takže tá brada ti asi nenarastie. :D
ondrejvla
08.10.07,17:17
Zo zadanej témy mám pocit, že svokra nemá právo na nič, byt predsa mala dať synovi a neveste...A najmä zo zdôvodnenia, že si našla "hňupa", to je teda odvaha, ako si dovolila zariadiť život podľa svojho, veď na to nemá právo!
Tak z tejto témy mi vyrástli chlpy na zuboch! Prečo napáda svokru, prečo nenapadne manžela a seba, že si doteraz nezabezpečili bývanie pre rodinu alebo inak neriešili túto situáciu ale chcú svokru zbaviť aj zdravého rozumu ?!
Bŕŕŕ, tu už končia hranice zdravého uvažovania a medziľudských vzťahov!
Zoltán Kovács
08.10.07,17:25
mimotemy A podľa profilu sa na to pýta právnik.:eek:
M3G
08.10.07,19:56
mimotemy A podľa profilu sa na to pýta právnik.:eek:

Asi právnik-študent.
kukučka
08.10.07,20:47
Keďže si tu nováčik, ochotne ti poradíme.
Pohľadaj na lište ikonu práca s témou a daj si naše odpovede vytlačiť. Daj ich prečítať aj manželovi a nezabudni dať zarámovať.
Ešte sa ti zídu, keď ti podrastie syn...
ajobs
08.10.07,20:57
Dobrý den
Potrebuje súrne radu, ktroá bude užitocná a hlavne realizovateľná.
Bývame so svokrom ja, manžel, syn (10) v 2 iz. byte. Pred vyše 1 rokom sa svokrovci rozviedli ale už pred rozvodom nezili spolu vyže 1 1/2 roka.
Svokrovci sú spoluvlastníci bytu. Na začiatku prisla svokra s tým, že svoju 1/2 bytu prepíše na muža ale ako sa zoznámila s 1 hňupom tak zmenila názor. Teraz ho chce predat ( byt) ale nakolko svokor je 2 spoluvlastníkom s tým nesuhlasí. Pretože svokra už viac ako 3 roky neprispieva na byt ani korunou, že ona tam nebýva tal nebude dávat nic ani dan ani poistku, proste nic. Preto potrebujem zistit či je možné ju ná základe neplnenia si spoluvlastníckych povinností sťažnostou na súd pozbaviť práva na byt???
Ako to máme so svokrom spísat atd... prosím pomôžte naám. ... ona nás psychicky vydiera,že sa máme odsťahovat (nie je kam) , byt sme chceli prerobit na 3 izbový ale ona nesuhlasile.. povedzte je vôbec normálna???
Súrne potrebujem nejakú radu aby sme sa mohli posunut aspon koli synovi
Dakujem, dakujem, dakujem

Riešenie existuje pomerne rýchle - odsťahovať sa.:D :D
VladoaKatka
09.10.07,04:22
Tiež si myslím, že keď už máte 10-ročného syna mali ste dosť času na to aby ste si zabezpečili vlastné bývanie.Keď už máte tak veľkého syna, predpokladám, že ste tak dlho aj manželmi. Pred desiatimi rokmi mali ceny nehnuteľností podstatne nižšie ako teraz.Vždy sa hovorilo, že mladý nech sú sami, čudujem sa, že sa tlačíte v 2-izbovom byte, ako sardinky.Nemáte súkromie, nemôžete nič realizovať podľa seba a potom aj vťahy sa vyvýjajú podľa toho.
Prečo sú len tie svokry zlé? Ty si taká dokonalá?
Ja si vážim svoju svokru, niekedy som sa sňou mohla lepšie porozprávať ako s mojou mamou.Nikdy som nerobila medzi nimi rozdiely, a teraz sa snažím byť rovnako tolerantná voči mojim nevestám, rozprávam sa sními ako kamarátka, nerozkazujem, nekritizujem,neohováram a chcem aby naše vťahy boli stále dobré.Ja nemám dcéru, tak ich beriem ako dcéry a mám ich rovnako rada ako mojich synov.
mysimis
09.10.07,05:31
Jasmine3, skús sa vžiť do situácie Tvojej svokry. Predstav si, že Teba by chcela nevesta zbaviť majetku. Ruku na srdce a skús opísať čo by si s takou nevestou robila????? Koniec koncov aj Ty budeš raz svokrou, na to nezabúdaj! Nikdy nerob druhým zle, ono sa to potom vráti.
jasmine3
09.10.07,06:12
Dobre ked ste taký múdri všetci, my sme manželia 4 roky a syna som si privydala, naša finančná situácia nie je najlepšia, ja svokre prajem nech sa jej v novom živote darí ale 2x súhlasila s prepisom na muža s tým, že ich oboch dochováme súhlasili sme ale ona sa z toho vyvliekla, že nie aj ked sme už mali rozbehnuté 3 úvery na prerábku celého toho bytu bol by 3 izbový. Lenže si to rozmyslela... moji rodičia už nežijú a brat predal po nich byt takže ja mám hovno... na nový byt nemáme!!! tak sme chceli aspon tento nejako prerobyt tým by sa zvýšila jeho kúpna hodnota pri predaji.. ked to náchepte... ona sa k svojmu podielu akosi nemá .... pretože aj tak ked nebýva v tom byte je podla zákona povinná si plnit aspon spoluvlastnícke povinnosti... t.j dan za byt, príspevok na nájom a poistka ... predsa ked niečo s polovice vlastním tak aj ked v tom nebývam aspon si to udržiavam... skúste mi odpovedať niečo rozumné ..hladám riešenie....
hanelie
09.10.07,06:28
skúste mi odpovedať niečo rozumné ..hladám riešenie....
niečo rozumné je rozhovor so svokrou a vyjasnenie situácie ALE bez emócií, totiž ste v dosť nevýhodnej situácií , máte tam aspoň trvalý pobyt?
hnevom a robením si napriek dosiahnete opak toho čo chcete. /získať byt/
Nemáte nárok sa hnevať na svokru, že chce niečo urobiť so svojou polovicou bytu - nemôžte sa dohodnúť, že ju odkúpite? :)
anmary
09.10.07,06:42
mimotemy Asi mi narastie brada po pás, kým tu niekto pochváli svokru. Ale nevadí, budem čakať. Trpezlivosť vraj ruže prináša.:) :) :)



mimotemy Ja po piatkovej stretávke zo strednej školy, keď som počula o iných svokrách, tú svoju CHVÁLIM. Keď som jej to v sobotu ráno povedala, tak podrástla o "pol metra" - citujem jej slová. Každý máme predsa nejakú chybu.
jasmine3
09.10.07,06:47
My sme sa chceli dohodnut, že by sme jej to postupne nejak splácali ale ona nie chce plnu sumu alebo ho predá inak pojedme na ulicu
Zita5
09.10.07,06:52
Dobre ked ste taký múdri všetci, my sme manželia 4 roky a syna som si privydala, naša finančná situácia nie je najlepšia, ja svokre prajem nech sa jej v novom živote darí ale 2x súhlasila s prepisom na muža s tým, že ich oboch dochováme súhlasili sme ale ona sa z toho vyvliekla, že nie aj ked sme už mali rozbehnuté 3 úvery na prerábku celého toho bytu bol by 3 izbový. Lenže si to rozmyslela... moji rodičia už nežijú a brat predal po nich byt takže ja mám hovno... na nový byt nemáme!!! tak sme chceli aspon tento nejako prerobyt tým by sa zvýšila jeho kúpna hodnota pri predaji.. ked to náchepte... ona sa k svojmu podielu akosi nemá .... pretože aj tak ked nebýva v tom byte je podla zákona povinná si plnit aspon spoluvlastnícke povinnosti... t.j dan za byt, príspevok na nájom a poistka ... predsa ked niečo s polovice vlastním tak aj ked v tom nebývam aspon si to udržiavam... skúste mi odpovedať niečo rozumné ..hladám riešenie....

Možno práve pre hrubo zvýraznené , svokra má obavu z jej kroku , ktorý možno áno- možno nie od nej vyžadujete . Ja jej to nezazlievam .

Ono bolo by najlepšie , aby ste začali riešiť svoju bytovú situáciu Vy samostatne ako rodina t.j. Váš manžel a Vy a nespoliehať sa na druhého teda v tomto prípade na svokru ......je to trošičku aj vypočítavosť z Vašej strany , tým sa Vás nechcem dotknúť .Veľa svokier chce pomôcť svojim deťom aj nevestám ...ale môže prísť deň "D" a potom si kladie otázku ......bolo to to správne riešenie ?
Chobot
09.10.07,07:37
My sme sa chceli dohodnut, že by sme jej to postupne nejak splácali ale ona nie chce plnu sumu alebo ho predá inak pojedme na ulicu

Zase ani z jej strany to nie je také jednoduché, ako si to napísala. Tým, že je 1/2 vlastník, tak s predajom musí súhlasiť aj druhý vlastník - teda svokor. A na ulicu vás tak jednoducho vyhodiť nemôže, najmä nie svokra, ktorý má riadne užívacie právo na byt a do bytu môže pustiť koho on chce (teda syna, teba a vnuka).

Skúste si ten úver vybaviť za tým účelom, aby ste ju mohli vyplatiť. Skúste sa dohodnúť na nejakej rozumnej cene. AK to nepôjde s ňou, skúste využiť služby mediátora. Je to akýsi sprostredkovateľ, síce spor nerozhodne, ale bude sa snažiť, aby obe strany dospeli k nejakej dohode. Ak tam bude tretia, nezávislá osoba, obe strany budú pristupovať k problému s menšími emóciami a nebudú mať prehnané nároky na dohodu.
Chobot
09.10.07,07:48
Dobre ked ste taký múdri všetci, my sme manželia 4 roky a syna som si privydala, naša finančná situácia nie je najlepšia, ja svokre prajem nech sa jej v novom živote darí ale 2x súhlasila s prepisom na muža s tým, že ich oboch dochováme súhlasili sme ale ona sa z toho vyvliekla, že nie aj ked sme už mali rozbehnuté 3 úvery na prerábku celého toho bytu bol by 3 izbový. Lenže si to rozmyslela... moji rodičia už nežijú a brat predal po nich byt takže ja mám hovno... na nový byt nemáme!!! tak sme chceli aspon tento nejako prerobyt tým by sa zvýšila jeho kúpna hodnota pri predaji.. ked to náchepte... ona sa k svojmu podielu akosi nemá .... pretože aj tak ked nebýva v tom byte je podla zákona povinná si plnit aspon spoluvlastnícke povinnosti... t.j dan za byt, príspevok na nájom a poistka ... predsa ked niečo s polovice vlastním tak aj ked v tom nebývam aspon si to udržiavam... skúste mi odpovedať niečo rozumné ..hladám riešenie....

Práveže sa má k svojmu podielu. Áno, mala by prispievať na údržbu, ale je to spravodlivé?

Poviem ti iný príklad zo života. Boli 4 súrodenci. Traja z nich si v dospelosti zabezpečili vlastné bývanie. Jeden po msrti rodičov zostal bývať v rodičovskom dome, hoci ten patril všetkým štyrom. VYplatiť ich nemall z čoho, a keby dom predali, ťažko by si zo štvrtiny kúpil vlastný byt (boli veľká rodina - 4 deti). Ostatní traja v rodičovskom dome ani teoreticky nemohli bývať, lebo by sa tam nezmestili.

Na jednom stretnutí chcel ten, ktorý býval v rodičovskom dome, aby aj ostatní prispievali na daň a údržbu domu (maľovanie, oprava strechy..). Vieš ako to dopadlo? Skoro ho dorazili...;) .

Takže prečo chceš, aby svokra prispievala na byt, ak ho vôbec neužíva. Spravodlivé by bolo, keby ste jej platili nájomné (teda ty, manžel; svokor nie), potom by ste mohli od nej žiadať, aby si plnila svoje povinnosti vlastníka.

Skutočne si nemôžte zobrať úver v takej výške, aby ste ju mohli (tú jej polovicu) vyplatiť? Na základe čoho od nej požadujete, aby vám tú polovicu dala zadarmo? Máte na to nejaký argument? Alebo len jej bývalý ústny súhlas?
Nika
09.10.07,08:15
Práveže sa má k svojmu podielu. Áno, mala by prispievať na údržbu, ale je to spravodlivé?

Poviem ti iný príklad zo života. Boli 4 súrodenci. Traja z nich si v dospelosti zabezpečili vlastné bývanie. Jeden po msrti rodičov zostal bývať v rodičovskom dome, hoci ten patril všetkým štyrom. VYplatiť ich nemall z čoho, a keby dom predali, ťažko by si zo štvrtiny kúpil vlastný byt (boli veľká rodina - 4 deti). Ostatní traja v rodičovskom dome ani teoreticky nemohli bývať, lebo by sa tam nezmestili.

Na jednom stretnutí chcel ten, ktorý býval v rodičovskom dome, aby aj ostatní prispievali na daň a údržbu domu (maľovanie, oprava strechy..). Vieš ako to dopadlo? Skoro ho dorazili...;) .

Takže prečo chceš, aby svokra prispievala na byt, ak ho vôbec neužíva. Spravodlivé by bolo, keby ste jej platili nájomné (teda ty, manžel; svokor nie), potom by ste mohli od nej žiadať, aby si plnila svoje povinnosti vlastníka.

Skutočne si nemôžte zobrať úver v takej výške, aby ste ju mohli (tú jej polovicu) vyplatiť? Na základe čoho od nej požadujete, aby vám tú polovicu dala zadarmo? Máte na to nejaký argument? Alebo len jej bývalý ústny súhlas?


Znova musím použiť moje obľúbené: Najviac zaplatíš za to čo je zadarmo.
jasmine3
09.10.07,08:36
Nie bohužial z nášho spoločného rozpočtu , ktorý je dokopy 25.000,- z toho platíme celý nájom + kablovku + poistku na byt + elektrinu + kde je malého skola a treningy+ ŠKJ ??? ostáva nám na živobytie asi 5000,- na mesiac a pochybuje, že by nám niekto poskytol úver na sumu 1,300,000,- Sk ked ho nájdete sa mi ohláste .... viete ja som chcela len radu, pretože so svokrou sa nedá dohodnut na ničom ... muž to skusal milon x , svokor sa tiež prihovoril ale tam v jej hlave sa to otočilo ona do toho bytu nevložila nič za svoj život nebyt mna a muža tak nemá ani novu linku v kuchyni ani nový záchod ani kupelnu .. proste by to vyzeralo ako za komunistov ale hlavne, že ona vsetko len chce ale nic nevracia.... poviem príklad... bola v nemocnici ok nebola na tom dobre vravela, že pojde na operáciu chrbtice ... z toho zišlo ... ja som mala tiež operáciu chrbtice a teraz mi je fajn ... dalej ... zacne pracovat v nejakom hypermarkete je tam 1/2 roka a potom ide pomaly na 2 ročnú PN-ku a toho bolo viac... od kedy zacala pracovat .. ona má 53 rokov a z toho má dopracované asi 18 rokov ... tak teraz mi na to niečo povedzte .. ja niesom chamtivá ani manžel my sme jej dosť pomohli ale co ona vždy povedala a my sme si mysleli., že to je tak vždy nás okolie o tom presvedcilo, že to nie je pravda... malý ju zbožnoval ale teraz sa mu ani za celý rok neozve ako babka... svojej dcére nepomohla ked porodila malú (jej vnučku ) malá má 7 mesiacov a ona nemá ani záujem ju vidiet .... totižto pred pôrodom dcéry u nej bývala a neplatila ani korunu .... prosímm..
habibti
09.10.07,08:39
No v prvom rade sa domnievam ze nazov tejto temy si mala dat- som chamtiva....To ze nie ste schopni si poradit s bytovou otazkou...Dala by som ti priklady z mojho zivota ako som si poradila, ale neviem ci by to pomohlo. Ked som zarabala v zahranici, byvali sme v jednej izbe 6-aby sme usetrili na najomnom....to bol jeden priklad. Od minuleho tyzdna byt mam a to vdaka svojej skromnosti a nezajmu vesat sa druhym na krk (matka byva v 3 izb. sama...otec v 2 izb. sam -obaja ho chceli prepisat. My s priatelom sme zili 3 roky v garzonke a nikoho sme neotravovali)
Apropo, neviem co sa ti nepaci na myslienke predaja bytu, teraz je an to najlepsie obdobie a ked budes sikovna tak si zozenies byt za dobru cenu. (ja som obvolavala vyse roka a kupila som byt, kt uz pri predaji mal cenu o par 100 tisic vacsiu)
Snaz sa, rob nieco. Nehan svokru, nie je povinna Vam pomahat. Ste dospeli ludia.
VladoaKatka
09.10.07,08:41
Dobre ked ste taký múdri všetci, my sme manželia 4 roky a syna som si privydala, naša finančná situácia nie je najlepšia, ja svokre prajem nech sa jej v novom živote darí ale 2x súhlasila s prepisom na muža s tým, že ich oboch dochováme súhlasili sme ale ona sa z toho vyvliekla, že nie aj ked sme už mali rozbehnuté 3 úvery na prerábku celého toho bytu bol by 3 izbový. Lenže si to rozmyslela... moji rodičia už nežijú a brat predal po nich byt takže ja mám hovno... na nový byt nemáme!!! tak sme chceli aspon tento nejako prerobyt tým by sa zvýšila jeho kúpna hodnota pri predaji.. ked to náchepte... ona sa k svojmu podielu akosi nemá .... pretože aj tak ked nebýva v tom byte je podla zákona povinná si plnit aspon spoluvlastnícke povinnosti... t.j dan za byt, príspevok na nájom a poistka ... predsa ked niečo s polovice vlastním tak aj ked v tom nebývam aspon si to udržiavam... skúste mi odpovedať niečo rozumné ..hladám riešenie....Ak niekto "užíva"nehnuteľnosť - platí zaň dane,
Nájomné - ona predsa niekde býva, a tam platí náklady spojené s bývaním.
Rozumné riešenie - ? Ten byt po rodičoch prečo predal len brat?Ty si nemala k tomu byt vlastnícke právo, alebo ťa vyplatil ešte predtým?Predsa si musela dediť po rodičoch? Alebo prečo Tebe rodičia nedarovali 1/2 bytu?
Zita5
09.10.07,08:55
Nie bohužial z nášho spoločného rozpočtu , ktorý je dokopy 25.000,- z toho platíme celý nájom + kablovku + poistku na byt + elektrinu + kde je malého skola a treningy+ ŠKJ ??? ostáva nám na živobytie asi 5000,- na mesiac a pochybuje, že by nám niekto poskytol úver na sumu 1,300,000,- Sk ked ho nájdete sa mi ohláste .... viete ja som chcela len radu, pretože so svokrou sa nedá dohodnut na ničom ... muž to skusal milon x , svokor sa tiež prihovoril ale tam v jej hlave sa to otočilo ona do toho bytu nevložila nič za svoj život nebyt mna a muža tak nemá ani novu linku v kuchyni ani nový záchod ani kupelnu .. proste by to vyzeralo ako za komunistov ale hlavne, že ona vsetko len chce ale nic nevracia.... poviem príklad... bola v nemocnici ok nebola na tom dobre vravela, že pojde na operáciu chrbtice ... z toho zišlo ... ja som mala tiež operáciu chrbtice a teraz mi je fajn ... dalej ... zacne pracovat v nejakom hypermarkete je tam 1/2 roka a potom ide pomaly na 2 ročnú PN-ku a toho bolo viac... od kedy zacala pracovat .. ona má 53 rokov a z toho má dopracované asi 18 rokov ... tak teraz mi na to niečo povedzte .. ja niesom chamtivá ani manžel my sme jej dosť pomohli ale co ona vždy povedala a my sme si mysleli., že to je tak vždy nás okolie o tom presvedcilo, že to nie je pravda... malý ju zbožnoval ale teraz sa mu ani za celý rok neozve ako babka... svojej dcére nepomohla ked porodila malú (jej vnučku ) malá má 7 mesiacov a ona nemá ani záujem ju vidiet .... totižto pred pôrodom dcéry u nej bývala a neplatila ani korunu .... prosímm..

A vieš koľko rodín v dnešnej dobe žije v panelákoch so starou kuchynskou linkou , WC a kúpelňou ? Bez rozdielu na vzdelanie a ich šikovnosť .
Ja tiež poznám takých a sú v rokoch Tvojej svokry a nikdy ma nenapadlo , ich odsúdiť , že do bytu nedali nič .Je to detinské .Každý má tak , na čo sa finančne cíti . Ak ste chceli mať modernú linku a príslušenstvo , tak ste si zabezpečili .:) Však tam bývate .
Chobot
09.10.07,09:17
Nie bohužial z nášho spoločného rozpočtu , ktorý je dokopy 25.000,- z toho platíme celý nájom + kablovku + poistku na byt + elektrinu + kde je malého skola a treningy+ ŠKJ ??? ostáva nám na živobytie asi 5000,- na mesiac a pochybuje, že by nám niekto poskytol úver na sumu 1,300,000,- Sk ked ho nájdete sa mi ohláste .... viete ja som chcela len radu, pretože so svokrou sa nedá dohodnut na ničom ... muž to skusal milon x , svokor sa tiež prihovoril ale tam v jej hlave sa to otočilo ona do toho bytu nevložila nič za svoj život nebyt mna a muža tak nemá ani novu linku v kuchyni ani nový záchod ani kupelnu .. proste by to vyzeralo ako za komunistov ale hlavne, že ona vsetko len chce ale nic nevracia.... poviem príklad... bola v nemocnici ok nebola na tom dobre vravela, že pojde na operáciu chrbtice ... z toho zišlo ... ja som mala tiež operáciu chrbtice a teraz mi je fajn ... dalej ... zacne pracovat v nejakom hypermarkete je tam 1/2 roka a potom ide pomaly na 2 ročnú PN-ku a toho bolo viac... od kedy zacala pracovat .. ona má 53 rokov a z toho má dopracované asi 18 rokov ... tak teraz mi na to niečo povedzte .. ja niesom chamtivá ani manžel my sme jej dosť pomohli ale co ona vždy povedala a my sme si mysleli., že to je tak vždy nás okolie o tom presvedcilo, že to nie je pravda... malý ju zbožnoval ale teraz sa mu ani za celý rok neozve ako babka... svojej dcére nepomohla ked porodila malú (jej vnučku ) malá má 7 mesiacov a ona nemá ani záujem ju vidiet .... totižto pred pôrodom dcéry u nej bývala a neplatila ani korunu .... prosímm..

Jasmine3, na tomto fóre myslím, že nám neprináleží posudzovať osobnosť tvojej svokry, jej charakter či skutky. Rovnako nemôžme posudzovať teba, lebo nepoznáme ani teba, ani tvoju svokru ani vaše pomery, to čo nám tu predostieraš, je len jednostranný pohľad na vec.

Jediné, čo tu môžeme urobiť, je posúdiť vec z hľadiska zákonov a navrhnúť riešenie v súlade so zákonom. A bohužiaľ, odhliadnuc od toh, čo svokra povedala alebo aká (možno) je, je 1/2 vlastníkom nehnuteľnosti, čo je závažný argument pre to, čo požaduje - teda vyplatenie jej podielu, aj za podmienky predaja bytu. Radu sme ti už dali, takž nemá význam ďalej očierňovať niekoho, kto tu nie je.

Ešte z podkladov, čo si napísala, by som ti mohol poradiť nasledovné:

1.300.000 by bola podľa teba polovica hodnoty bytu. Ak je to dvojizbový byt, tak odhaduješ jeho hodnotu na 2.600.000. (podľa ceny to bude asi BA). Ak by ste ho predali, dostali by ste teda 1.300.000. Keby ste si zobrali úver aspoň 700.000, mohli by ste si v širšom okolí BA kúpiť lanejší 2-izbový, ktorý by patril už len vám dvom a svokra by ste mohli v ňom doopatrovať. (Napr. v Malackách by ste mohli mať za 2 mil. dokonca až trojizbový). Tým by ste mali svokru z krku a mali by ste vlastné bývanie (aspoň nejaký začiatok).

Myslím, že nemá význam rozmýšľať tým smerom, že ako svokru obrať o jej majetok. Treba sa s ňou vysporiadať.
jasmine3
09.10.07,09:31
o.k. chcem sa este opýtat akou formou sa podáva majetkovoprávne vysporiadanie a sťažnosť na neplnenie si vlastníckych povinností ... to je v mene svokra .. môžte mu dat nejaké podrobnejsie inštrukcie???
dakujem
hanelie
09.10.07,09:37
Chobot
09.10.07,10:11
Anklar ma požiadal, aby som uviedol bližšie informácie o mediátoroch. Dávam to sem na poradu, možno to pomôže aj nikomu inému.

Činnosť mediátora vykonávajú advokáti, ktorí majú na to licenciu. Zoznam mediátorov sa dá nájsť na stránke komory mediátorov:

http://www.komoramediatorov.sk/zoznam.html
brm
09.10.07,10:12
mám nemiestnu otázku: čo keby sa "drzá svokra" chcela nasťahovať do svojej polovice bytu aj s "chňupom?...aj taká varianta by predsa mohla nastať....
Chobot
09.10.07,10:20
pozri tu: http://www.odkazy.sk/mambo1/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=79&Itemid

celkom dole

Nie som si celkom istý, či je to správna stránka, pretože tam sú rady ohľadne manželov a BSM, ale svokrovci jasmine3 už sú dávno rozvedení.



o.k. chcem sa este opýtat akou formou sa podáva majetkovoprávne vysporiadanie a sťažnosť na neplnenie si vlastníckych povinností ... to je v mene svokra .. môžte mu dat nejaké podrobnejsie inštrukcie???
dakujem

Na čo konkrétne sa chcete sťažovať? Na to, že neplatí poplatky za užívanie bytu? Myslím, že si stále nepochopila podstatu veci.

Ohľadne toho majetkoprávneho vysporiadania - to rieši jedine súd na základe návrhu jedného z majiteľov. Ale tiež nechápem, o čo vám ide. Veď tá svokra má záujem o majetkoprávne vysporiadanie, len vy s tým nesúhlasíte, resp. neviete sa vzájomne dohodnúť na forme.

Súd vás bude stáť kopec peňazí (súdny poplatok, advokát - sami sa asi nebudete zastupovať na súde,...). A nakoniec môže rozhodnúť, že treba nehnuteľnosť predať a peniaze rozdeliť. Síce skôr by asi súd svokra zaviazal vyplatiť svokru z bytu po čiastiach.

Takže môže dať návrh na súd, ale musíte vedieť presne, čo chcete dosiahnuť. Súd nerozhodne za vás, on len buď potrvdí to, o čo žiadate alebo vám to zamietne.

Takže ako by podľa teba mal znieť rozsudok? "Svokra nemá právo bývať vo svojom byte, ale musí prispievať na domácnosť sumou ...... SKK?:eek:
jasmine3
09.10.07,10:35
Vy ste ma asi nerozumeli svokra ešte majetkové nepodala chce to podat svokor po týchto vasich radách a po vas len požaduje ako to má spísat ..nic viac
Gabi03
09.10.07,10:38
a po vas len požaduje ako to má spísat ..nic viac

Ja už žasnem nad drzosťou. Jasmine, dúfam, že si to tak nemyslela, ako si to napísala. Nikto tu nie je povinný nič spraviť ani pre teba ani pre tvojho svokra. Verím, že všetky príspveky v tejto téme boli písane, aby ti pomohli. No ty POŽADUJEŠ! Už mi je to smiešne. :D A nevšimla som si, že si sa tu bola bývala niekomu poďakovala.
Síce ja som neprispela ničím k problematike, ale skús formulovať svoje POŽIADAVKY trochu inak, lebo takto nebudíš najpríjemnejší dojem. ;)
Chobot
09.10.07,10:44
Vy ste ma asi nerozumeli svokra ešte majetkové nepodala chce to podat svokor po týchto vasich radách a po vas len požaduje ako to má spísat ..nic viac

Ja som pochopil, že to chce dať svokor. Ale predtým musí vedieť, čo chce dosiahnuť. Majetkovoprávne vysporiadanie znamená, že jeden majiteľ vyplatí druhého, resp. že majetok sa na príkaz súdu predá a peniaze sa rozdelia. Takže čo chcete na súde navrhnúť, aby svokre prikázal?

Aby si videla, o čom to hovorím, prikladám ti jeden vzor žaloby na vysporiadanie spoluvlastníctva. Je to síce na hnuteľnú vec, ale rovnako by to znelo na nehnuteľnosť.


Žaloba na zrušenie a vyporiadanie podielového
spoluvlastníctva predajom veci
(§ 142 OZ)



Okresnému súdu
v Lučenci

Žalobca: Ignác Družný, bytom Lučenec, Poľná 132
Žalovaná: Jolana Veselá, bytom Breznička, Lúčna 29

o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva predajom veci


I.
So žalovanou som žil ako s družkou v priebehu roku 1994, kedy som býval v jej dome v Brezničke. Vtedy sme spolu nadobudli, každý v jednej polovici, malotraktor ZŤS 25 č. motora 354128 za kúpnu cenu 45 000 Sk, aby sme mohli obrábať jej záhradu. Od januára 1995 so žalovanou ako družkou už nežijem a z jej domu som sa odsťahoval. Keďže malotraktor zostal u žalovanej, vyzval som ju listom z 28. mája 1995, aby mi vyplatila polovicu terajšej hodnoty malotraktora. Žalovaná mi odpovedala listom zo 14. júna 1995, že záhradu už predala, malotraktor nechce, pretože ho nepotrebuje a navrhla mi, aby som si malotraktor ja zobral a poskytol jej zaň primeranú náhradu.



II.
Pretože sa so žalovanou nevieme dohodnúť o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k predmetnému malotraktoru a ani žiaden z nás ho nechce do výlučného vlastníctva, navrhujem, aby súd na základe vykonaného dokazovania vydal tento



rozsudok:
Podielové spoluvlastníctvo Ignáca Družného a Jolany Veselej k malotraktoru ZŤS 25 č. motora 354128 sa zrušuje predajom. Nariaďuje sa predaj tohto malotraktora s tým, že jeho výťažok bude medzi účastníkov rozdelený rovnakým dielom.
Žiaden z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania.
V Lučenci 15. júla 1995


Vedela by si sfomulovať, čo chcete mať v tej časti "rozsudok"?
jasmine3
09.10.07,10:45
ja neviem komu tu čo vadí som sa prisla len poradit ako co teba urobit...vidím že ste sveta znalí ... hájite práva toho komu sa podla Vas ubližuje... dakujem že ste mi pomohli... z určitých odpovedí som si vzala ponaučenie a z nejakých aj príklad .... neviem od čoho funguje táto poradna ... A TERAZ SOM DRZÁ
dakujem
jasmine3
09.10.07,10:47
to by nebol problém len som potrebovala aspon nejeký vzor- námet ako s tým zacat dakujem Chobot za vzor a som ti velmi vdačná
Chobot
09.10.07,10:48
Ja už žasnem nad drzosťou. Jasmine, dúfam, že si to tak nemyslela, ako si to napísala. Nikto tu nie je povinný nič spraviť ani pre teba ani pre tvojho svokra. Verím, že všetky príspveky v tejto téme boli písane, aby ti pomohli. No ty POŽADUJEŠ! Už mi je to smiešne. :D A nevšimla som si, že si sa tu bola bývala niekomu poďakovala.
Síce ja som neprispela ničím k problematike, ale skús formulovať svoje POŽIADAVKY trochu inak, lebo takto nebudíš najpríjemnejší dojem. ;)

Gabi, verím, že jasmine3 to nemyslela tak, ako si to ty pochopila. Možno tam malo byť napísané "sa len pýta, ako....". SKúsme si zachovať chladné hlavy bez emócií.
Melnick
09.10.07,10:50
Skúsme pre zachovanie Porady takej ako si ju pamätám spred roka, nevnášať émócie do svojich príspevkov. Každá zo strán môže mať svoju pravdu a preto sa vyvarujme toho,že budeme ľudí nazývať že sú drzí. My tu za monitorom aj tak nevieme situáciu posúdiť objektívne,ak nevypočujeme obe strany, takže ak viem poradím, ak nie nezapájam sa.
mimotemy To platí aj pre Teba Melnick.:)
Gabi03
09.10.07,10:52
Gabi, verím, že jasmine3 to nemyslela tak, ako si to ty pochopila. Možno tam malo byť napísané "sa len pýta, ako....". SKúsme si zachovať chladné hlavy bez emócií.

mimotemy Aby sme si rozumeli, nie som naštvaná, len už mi je to smiešne. :) Okrem toho aj ja dúfam, že to jasmine nemyslela tak, ako napísala, ale bohužiaľ, som len obyčajný smrteľný človek, ktorý nevie čítať myšlienky iných. A preto verím tomu, čo vidím napísané. ;)
Ale máš pravdu, mala som byť radšej ticho. :o
anklar
09.10.07,10:54
Anklar ma požiadal, aby som uviedol bližšie informácie o mediátoroch. Dávam to sem na poradu, možno to pomôže aj nikomu inému.

Činnosť mediátora vykonávajú advokáti, ktorí majú na to licenciu. Zoznam mediátorov sa dá nájsť na stránke komory mediátorov:

http://www.komoramediatorov.sk/zoznam.html
Toto je vynikajúca rada pre množstvo ľudí. Zasluhuje si ocenenie, žiaľ, opäť to nemôžem urobiť. Škoda. (chcela som pridať aspoň tú ruku s palcom dohora, ale asi som zasa dačo z(v)orala.)
Melnick
09.10.07,10:57
anklar ,teraz som skúsila dať ocenenie a omylom som namiesto Chobota ocenila Gabi3:cool:
ondrejvla
09.10.07,10:58
ja neviem komu tu čo vadí som sa prisla len poradit ako co teba urobit...vidím že ste sveta znalí ... hájite práva toho komu sa podla Vas ubližuje... dakujem že ste mi pomohli... z určitých odpovedí som si vzala ponaučenie a z nejakých aj príklad .... neviem od čoho funguje táto poradna ... A TERAZ SOM DRZÁ
dakujem

Táto Porada funguje na dobrovoľnosti ľudí, ktorí radia bez nároku na honorár!
Obdivujem úprimne Chobota za jeho trpezlivosť a snahu, zaslúžil by si vyznamenanie. Ja by som toľkú trpezlivosť nemala,
Gabi03
09.10.07,11:00
anklar ,teraz som skúsila dať ocenenie a omylom som namiesto Chobota ocenila Gabi3:cool:

Tak už tomu rozumiem!!! :D :D :D
A som sa nádejala, že už konečne budem VIPka. :o :D
Chobot
09.10.07,11:04
anklar ,teraz som skúsila dať ocenenie a omylom som namiesto Chobota ocenila Gabi3:cool:

mimotemy
Problém bol v tom, že anklar mi tesne predtým udelil bod (za čo zároveň ďakujem), preto nemohol pridať ďalší. Musí medzitým oceniť niekoho iného, nedá sa dvakrát za sebou oceniť jedným poraďákom ten istý poraďák.

Inak dávam do pozornosti novozaloženú tému:

http://www.porada.sk/t62520-exmanzelka-uziva-spolocny-dom.html

ktorá má veľa spoločného s touto, akurát z druhej strany.
anklar
09.10.07,11:07
ja neviem komu tu čo vadí som sa prisla len poradit ako co teba urobit...vidím že ste sveta znalí ... hájite práva toho komu sa podla Vas ubližuje... dakujem že ste mi pomohli... z určitých odpovedí som si vzala ponaučenie a z nejakých aj príklad .... neviem od čoho funguje táto poradna ... A TERAZ SOM DRZÁ
dakujem
To je milučké! No, teraz si fakt drzá. Keď chceme rady, tak to aj tak formulujeme. Ty však rovno požaduješ. Preto tie, trochu podráždené slová od Gabi. Iné: Tu prezentujú svoje názory na Tvoj problém osoby, ktoré nie sú v ňom emocionálne zainteresované, na rozdiel od Teba. Títo ľudia preto k Tvojmu problému pristupujú z hľadiska faktov, čo Ty teraz, vo svojom rozpoložení nedokážeš. Skús sa teda k príspevkom postaviť podľa toho.
anklar
09.10.07,11:10
anklar ,teraz som skúsila dať ocenenie a omylom som namiesto Chobota ocenila Gabi3:cool:
Takto si nás potešila obidve naraz, Melnick. Ty teda vieš, ako s ľudmi narábať!
Melnick
09.10.07,11:13
mimotemy a nielen vás dve aj Chobotovi som udelila..:) ;)
Melnick
09.10.07,11:16
Tak už tomu rozumiem!!! :D :D :D
A som sa nádejala, že už konečne budem VIPka. :o :D
Gabi ,Ty už VIPka aspoň pre mňa ,si.
jasmine3
09.10.07,11:19
ako pardon dobre sa vam zabáva ???
Gabi03
09.10.07,11:25
:D Jasmine prepáč za všetkých, vôbec sa to netýka témy. Ale je milé, keď sa k tebe správaju milo. Aj keď je to maskovaná pochabosť?! :D :D
Gabi03
09.10.07,11:26
mimotemy :D :D :D Ja sa tu rehocem na celú kanceláriu. (ešteže som sama) To som nechcela takto ozelenieť! :D :D :D

A to som tak netrpezlivo čakala na ten jubilejný bod! Že aká budem múdra v odbornej téme.... No dík, som sa stala VIP-kou, lebo som bola negatívna. :rolleyes:
hanelie
09.10.07,11:29
mimotemy sorrrrrrry

Príspevok od Gabi A som sa nádejala, že už konečne budem VIPka. :o
veď už máš nárok - 40 bodov, riško:confused:



sakriš - to je rýchlosť, ani som nestihla dopísať
jasmine3
09.10.07,11:30
dakujem vám ... za vsetko
Melnick
09.10.07,11:37
ako pardon dobre sa vam zabáva ???
Jasmine, tým,že Chobot Ti skutočne pomohol ,považujeme tému tak trochu za ukončenú. Skús aj Ty byť :) a nie:mad: . Neboj, rozumným dialógom so svokrou, verím,že aj Tvoj problém vyriešite k obojstrannej spokojnosti. Držím http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif.:)

PS: Áno a možno sa aj zabávame ,ale určite nie na Tvojom probléme. Táto práca,ktorú robíme je taká vyčerpávajúca,že za chvíľkové vybočenie z témy, ani mnohí nemôžeme- jednoducho to príde. :)
anklar
09.10.07,11:54
mimotemy :D :D :D Ja sa tu rehocem na celú kanceláriu. (ešteže som sama) To som nechcela takto ozelenieť! :D :D :D

A to som tak netrpezlivo čakala na ten jubilejný bod! Že aká budem múdra v odbornej téme.... No dík, som sa stala VIP-kou, lebo som bola negatívna. :rolleyes:
Gratulujeme, Gabi!
Zita5
09.10.07,12:05
mimotemy :D :D :D Ja sa tu rehocem na celú kanceláriu. (ešteže som sama) To som nechcela takto ozelenieť! :D :D :D

A to som tak netrpezlivo čakala na ten jubilejný bod! Že aká budem múdra v odbornej téme.... No dík, som sa stala VIP-kou, lebo som bola negatívna. :rolleyes:

Uff vidím , že ste tu narobili riadny mrník:D :) Gabi gratulujem k VIP :)
Gabi03
09.10.07,12:10
Ďakujem, som poctená vašim záujmom. :o Ale fakt sa cítim hlúpo.
Zita5
09.10.07,12:13
Ďakujem, som poctená vašim záujmom. :o Ale fakt sa cítim hlúpo.

Gabi vôbec sa nemusíš cítiť hlúpo , lebo ono tak či tak by to k tej 40 prišlo a jedného dňa by si ozelenela ;) :)