wildo
08.10.07,14:02
Dobrý deň.

Ako by ste riešili situáciu na mojom mieste, pozrite si obrázok, ako sa mi končí zahrada susedia postavili dom, obmurovali ho murom, ale problém vzniká na mojej strane, ich okná vidieť nad múrom, a ich pozeranie do mojej zahrady ma bude rušiť, ako by ste riešili situáciu čo tam nasadiť aby to rýchlo vyrástlo a zakrylo a zakrylo víhľad na ich dom. Poraďte čo by bolo najlepšie?
Ďakujem.
okikoo
08.10.07,12:20
Vraj, bambus rastie najrýchlejšie. Ani vrba nerastie pomaly v našich končinach. A najviac by tienil orech, ale ten rastie pomaly. Treba zajsť do škôlky okrasných rastlin a poradiť sa.
Lion Topoľčany
08.10.07,12:22
Áno,ja by som tam postavila vysoký priesvitný plot /pletivo/ ako sú obstavané
tenisové kurty a nechala by som tam vyrásť brečtan /hedera helix/. Ja mám
takto na záhrade nádhernú 6 m vysokú zelenú stenu /aj v zime/
Zoltán Kovács
08.10.07,12:35
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, ale nedá mi neopýtať sa: Keď prebiehalo stavebné konanie, kde sa mali vyjadriť aj susedia si na to nemyslel, že ťa to bude rušiť, ak vidia do tvojej záhrady? Stačilo vzniesť námietky.
durisovad
08.10.07,12:37
Brectan je dobre riesenie, ale mne by sa viac pacili rychlorastuce stihle tuje. Ja som ich nasadila a za tri roky mali vysku cca 3 metre. Odbornik na dreviny ti poradi ten spravny druh.
hanelie
08.10.07,12:43
rychlorastuce stihle tuje
to je pravda, ale potom ti nastane problém, že tieniš susedovi, pri stavebnom konaní si nemal/a námietky voči tomu?
Gabi03
08.10.07,12:47
Pokiaľ mám správne informácie, tak nový sused nemusel od neho pýtať povolenie, pokiaľ medzi dvomi stavbami je viac ako 7 metrov, čo podľa fotky je splnené.
wildo
08.10.07,12:55
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, ale nedá mi neopýtať sa: Keď prebiehalo stavebné konanie, kde sa mali vyjadriť aj susedia si na to nemyslel, že ťa to bude rušiť, ak vidia do tvojej záhrady? Stačilo vzniesť námietky.

Aby sme dali veci na správnu mieru, dom za murom stal skôr ako som ja kupil ten pred murom
hanelie
08.10.07,13:01
z tvojho pohľadu to vyzerá nepríjemne, že ti budú pozerať do záhrady, ale pochop aj ty ich, že ak im tam niečo vysadíš zamedzíš prístup dennému svetlu, a skúsil si hovoriť so susedom na tú tému, veď nikto ti nemôže zazlievať, že chceš súkromie:)
Zoltán Kovács
08.10.07,17:13
Pokiaľ mám správne informácie, tak nový sused nemusel od neho pýtať povolenie, pokiaľ medzi dvomi stavbami je viac ako 7 metrov, čo podľa fotky je splnené.

Ja keď som vybavoval stav.povolenie, tak som musel mať súhlas suseda na to aby som mohol mať okno do jeho záhrady, aj keď tam dom nemá a ani nemieni stavať. Súhlasil jedine s tým, že v okne nebude číre sklo.
lorelei
08.10.07,18:08
Z tej fotky to tak vyzera, ze clovek s normalnou vyskou ani nemoze vela vidiet cez tie okna. Jasne,ze ked chce, tak uvidi, ale to by tam ani nemusel tie okna mat a pozeral by sa. Predsa len okna sa osadzaju do istej vysky a podla mna tieto su z hornej cast dost vysoko. To je len moj usudok z fotografie.
Zoltán Kovács
08.10.07,18:11
Z tej fotky to tak vyzera, ze clovek s normalnou vyskou ani nemoze vela vidiet cez tie okna. Jasne,ze ked chce, tak uvidi, ale to by tam ani nemusel tie okna mat a pozeral by sa. Predsa len okna sa osadzaju do istej vysky a podla mna tieto su z hornej cast dost vysoko. To je len moj usudok z fotografie.

Skôr si myslím, že má dosť vysoko základy domu, a preto to tak vyzerá, že má vysoko osadené okná. a možno, že má francúzske okná (vlastne dvere namiesto okien).
lorelei
08.10.07,18:35
Aj tak, ked si zoberiem uhol pohladu...Ak bude moj pohlad na urovni vysky muriku, nemozem predsa vidiet tolko toho. A kto vie coho. Ja mam velku zahradu 10 arov pri dome a z jednej strany mam bytovku 2-poschodovu. Tiez budem riesit trosku svojho sukromia, ale nemozem im nasadit okolo plotu vsade vysoke stromy, a nebudu nic vidiet, budu sa pozerat do stromu, a este aby potom nenarobil aj sarapatu, ked sa rozkonari po rokoch. Chcem si len troska okrasne ohradit terasu,nizucky murik,kde vysadim popinavky, ale chcem tam svetlo aj tak, nechcem sa zatienit.A hotovo. Velke stromy vrhnu tien, slniecko by mi chybalo a kvetinkam tiez. Mozno ta nieco z toho inspiruje. Prajem vela fantazie. Mna inspiruje porada. :)
Gabi03
09.10.07,05:08
Ja keď som vybavoval stav.povolenie, tak som musel mať súhlas suseda na to aby som mohol mať okno do jeho záhrady, aj keď tam dom nemá a ani nemieni stavať. Súhlasil jedine s tým, že v okne nebude číre sklo.

Prosím konkretizuj. Musel znamená....? splnenie povinností na základe zákona či predpisu?
Tento týždeň idem tiež riešiť rovnakú situáciu a každý mi hovorí, pokiaľ ďalší dom leží na viac ako 7 m, netreba súhlas. Okrem toho naši susedia tam ani nemajú stavby.
Zoltán Kovács
09.10.07,05:32
Prosím konkretizuj. Musel znamená....? splnenie povinností na základe zákona či predpisu?
Tento týždeň idem tiež riešiť rovnakú situáciu a každý mi hovorí, pokiaľ ďalší dom leží na viac ako 7 m, netreba súhlas. Okrem toho naši susedia tam ani nemajú stavby.

Počas stavebné konania ak by sused namietal tak by som nomohol mať okná na jeho stranu. Môj dom je od spoločného plotu 2m a o v záhrade nemá žiadnu stavbu.
kargo
09.10.07,09:15
Na tráve pred múrom vidieť tieň. Pokiaľ by tieň dosiahol aspoň na pol dňa na múr, riešil by som zakrytie výhľadu schizandrou čínskou. Je to liana, rýchle rastie, je to liečivka (výborný tonizujúci nápoj, čaj zo širokým použitím, sirup) plody sa podobajú ríbezliam.Stačí jej natiahnúť pár drôtov. Ak by som tam tieň nemal nasadil by som tam drienky, dajú sa strihať na živý plot. Tie sú tiež v tekutom stave liečivé ( aspoň to tvrdí jeden z našich bývalých prezidentov) a liter sa predáva min za 600 Sk. Brečtan rastie rýchlo a je pekný, ale ak je na otvorenom priestranstve počas tuhšej zimy vymrzne.
bábika
09.10.07,16:28
Ja by som nad múr dala niejakú oporo pre popínavé rastliny len do výšky aby to bránilo tomu nazeraniu od suseda, rýchlo rastie pavinič, vistéria, clematis, podrobé info o týchto a množstve iných podľa výberu nájdeš v ponuke záhradkárskych predajní tebe to skrášli plot a vyrieši situáciu. Brečtan rastie pomerne pomaly.
VladoaKatka
10.10.07,13:22
Gabi - Ja by som na Tvojom mieste požiadala stavebný úrad o prizvanie susedov k stav.konaniu - človek nikdy nevie. Zákon hovorí tak, ale keď budeš mať od nich podpisy, že súhlasia so stavbou, prípadné neskoršie nezrovnalosti sa budú riešiť oveľa ľahšie. Pred rokmi bol v TV opisovaný prípad zo Šamorína, keď im na podnet susedov niekoľkokrát zastavili prácu na dome - totiž nebolo ich treba prizývať, susedia trvali na odstránení stavby.

My keď sme vybavovali stav.povolenie mali sme aj susedov prizvaných, súhlasili všetko bolo O.K., a keď už stál dom začali im vadiť aj strešné okná - sú vysoko musím ich umývať z rebríka- aj tak im vadia, že sa budeme pozerať do záhrady.
Gabi03
11.10.07,05:09
Určite je lepšie mať v poriadku všetko ešte pred začiatkom a na papiery. No včera mama navrhla iné rozpoloženie izieb, a ak by tak bolo, možno by sme ani nemuseli do susedov mať okná. Teda veľké nie, iba malé z kúpeľky a pod. ;)
anto
11.10.07,05:21
Typický slovenský príklad, pochádzajúci z východu. Vysoké betónové ploty, za ktorými som ja, pán majiteľ. Vzniká otázka, prečo je ten plot vo forme múru tam. Doporučil by som majiteľovi tohto plota urobiť do neho okrúhle otvory a do nich dať kanóny, aby to vypadalo ako pevňosť. Asi majetok za tým múrom nepochádza z legálnej činnosti. Však vo svete ľudia všade ukazujú, aké majú krásne domy, nie betónové ploty. Pozemky sa dajú ohradiť zeleňou, pekne strihanou a udržiavanou. Keď si tam majiteľ postavil takýto múr, tak mu ho môžete pomaľovať grafiti, budete mať krajší pohľad na umelecké diela, alebo tam kľudne môžete vydadiť akékoľvek rýchlorastúce dreviny, buď stálozelené alebo opadavé. Nezaoberali ste sa myšlienkou, že vám môže vadiť ten jeho plot, ktorý je na hranici vašeho pozemku a na ktorý sa dennodenne budete pozerať? A má súhlas stavebného úradu na stavbu takéhoto moštra? Požiadajte o konanie stavebný úrad zo žiadosťou o odstránenie plota a výmenu skla v okenných otvoroch za nepriehľadné. Uvidíte, čo všetko vypláva na povrch a ako boli získané povolenia na stavbu. Nedajte sa, mne osobne by ten plot nesmierne vadil a žiadal by som jeho odstránenie.
bulnova
16.10.07,10:26
V každom prípade by som zjemnila svoj pohľad na ten múr výsadbou vždyzelených rastlín a pomedzi ne niečo ,čo poteší človeka svojim kvetom - wistéria, clematis, trúbkovec a pod. , ktoré sa pomerne rýchlo roztiahnu po múre. Zdá sa mi, že to nie je severná strana, takže tam by si márne sadil brečtan - nemá rád slnečné miesta.
mimi.tulipanova
31.10.07,17:00
Visteria rastie dost pomaly. Kamaratka ma nejake ihlicnany, vysadili ich asi tri roky dozadu a vlani ich uz museli orezavat, ako rychlo narastli. Ale su nadherne. Ked zistim, co to je, tak dam vediet.
Danielle369
31.10.07,17:20
kup rýchlorastúce tuje,volajú sa rakety
pseudo
14.11.07,21:47
Oddelovanim sa od susedov sa len vnasa napatie do vztahov, ktore su zvacsa dlhodobe. Podla mna je to uplne scestne. To aby si kazdy, kto ma rodinny dom, obostaval svoj pozemok stvormetrovym murom, aby sa oddelil od susedov. Je mi prirodzenejsie, ze sa ludia vidia, ak vedla seba byvaju, pozdravia sa a pomozu si, ked treba.
Ak sa ale chces tak velmi oddelit a byt sam, je lepsie nekupovat dom v intravilane, alebo si kupit dom s velkou zahradou, aby susedia neboli na dohlad.
Viera Klimentová
22.11.07,09:18
Takýto problém sa dá úspešne riešiť len počas stavebného konania. Už vo vyjadrení k umiestneniu stavby je potrebné zadať svoje pripomienky. Podľa mojich skúseností chce to poriadnu dávku tvrdosti a veľmi dôkladné preštudovanie zákona. Mám s tým zlú vlastnú skúsenosť, pretože sused mal pri stavbe domu eminentný záujem postaviť dom tak, aby okná obytných miestností boli obrátené práve do mojej záhrady, kde sa v lete najviac zdržiavame, ba dokonca pri vymeriavaní /napriek tomu, že tam bol plot/ bola snaha vziať 3 m z môjho pozemku. Bolo to priam humorné, keby to nebolo skutočné. Pomohla mi páve dobrá príprava na zasadnutie komisie ,naštudovaním zákonov /treba pri tom predvídať kalkuláciu s tým, že sa spolieha na neznalosť zákonaúčastníkov konania/. Ak už ten plot stojí, môžete vysadiť tuje, ale je pravda, že Vás môže sused napadnúť a budete ich musieť odstrániť, alebo zrezať. Takto vznikajú najhoršie medziľudské susedské problémy. Najideálnejšie je so susedom sa dohodnúť, čo sa vo väčšine prípadov nepodarí.
shoko
08.12.07,22:29
Ahoj,urcite asi najlepsim riesenim by boli nejake thuje Thuja occid. Smaragd,spravit taky mensi zivy plot,len v tej casti ako mu siaha dom,alebo okna.Samozrejme to bude chvilu trvat kym vyrastu na pozadovanu vysku a zakryju ten trapny vyhlad k tebe do zahrady.Na ostatnu cast bud brectan,ktora je zeleny po cely rok,alebo pavinic ktory na jesen opada.
Urcite nie rakety,alebo campsis-trubkovec,ten ti zapelesi celu zahradu,to je bordel.A pred ne nieco kvitnuce,nejake kriky na ozivenie,po celej dlzke.
Ak by si chcel ale wisteriu,tej musis spravit poriadnu konstrukciu,nebude sa tahat bez opory.
Pekny den :)
sway
08.12.07,22:32
Ohromne rýchlo rastie kučeravé vŕba - až ma to prekvapilo... ak ti nevadia listy na jeseň - tak pošlem kľudne základ pre výsadbu - budem na jar odstrihávať lebo je bujná...., mne krásne zakryla špatný plot... behom roka aj meter a pol aj viac, je to pekné husté....;););)
ajale
18.12.07,09:17
Ja by som si snad dala urobit drevenu mriezku v tvare obluku, samozrejme vyssiu ako susedov plot a potom by uz bolo jedno aku popinavu rastlinu by som tam zasadila. Ako sa poznam, bolo by to urcite hrozno. To ked ma dobre podmienky tiez rychlo rastie...
heja3
18.12.07,10:25
Nadarmo budeš niečo sadiť, veď sa pozri, sused si dá rebrík a vylezie na strechu.;)
Jedine, že by si si nasadil štíhle topole.:D:D:D
dalida
07.01.08,10:36
Podľa mojich informácií by malo ísť o vzdialenosť od hranice pozemku 4 m
beba13
08.01.08,10:02
Mali sme podobný problem, ale sme to až tak neriešili, lebo sme mali už nasadené tuje. Vlani sme si postavili na dvore altán a až teraz sme si uvedomili, že celkom zakrýva výhľad susedov k nám do dvora. čiže aj to by bolo riešenie no a stromi sa nemusia sadit hned k plotu stačí aj niekde v strede záhrady, to zaleži od toho ako si ju kto upraví.
Bionda
09.01.08,14:43
Co takto vistéria? môže sa bud viesť ako popínavka alebo aj ako strom, rastie pomerne rýchlo, síce v zime opadá, ale je aj tak veľmi zaujímavá. Krásne kvitne, v porovnaní s brečtanom rastie rýchlejšie a dosť rýchlo sa rozvetvuje- závisí na majiteľovi ako ju nechá rozrásť.
mlaco
01.04.08,09:29
Ja keď som vybavoval stav.povolenie, tak som musel mať súhlas suseda na to aby som mohol mať okno do jeho záhrady, aj keď tam dom nemá a ani nemieni stavať. Súhlasil jedine s tým, že v okne nebude číre sklo.

Uhh, vazne? To znamena ze sused mi moze zrusit okno do obyvacky (cca 3-4 m od hranic pozemku)?
Aleby ti si mal to okno nejako extremne blizko?
Vobec som o takejto podmienke nevedel. Myslel som ze len ak sused ma oproti okna z obytnej miestnosti.
Gabi03
01.04.08,09:31
Uhh, vazne? To znamena ze sused mi moze zrusit okno do obyvacky (cca 3-4 m od hranic pozemku)?
Aleby ti si mal to okno nejako extremne blizko?
Vobec som o takejto podmienke nevedel. Myslel som ze len ak sused ma oproti okna z obytnej miestnosti.

U nás musel byť dodržaný odstup od hranice pozemku 2 metre, pokiaľ tam nebol dom a bolo všetko v poriadku. Ani súhlas sme nepotrebovali.
Takže koľko stavebných úradov, toľko stavebných povinností. :D
Miru
21.04.08,18:27
Ak je to plot ktorý si postavil sused tak podľa mňa stačí počkať kým dostavia , určite si všimne že mu ešte kúsok vidíte do okien a tie tuje si vysadí on. Ak by mu to trvalo dlho ,radím občas sa tváriť že mu nazeráte do baráku a on si určite pohne.
durislavus
11.04.09,12:06
Co takto vistéria? môže sa bud viesť ako popínavka alebo aj ako strom, rastie pomerne rýchlo, síce v zime opadá, ale je aj tak veľmi zaujímavá. Krásne kvitne, v porovnaní s brečtanom rastie rýchlejšie a dosť rýchlo sa rozvetvuje- závisí na majiteľovi ako ju nechá rozrásť.
s tym, ze wisteria rastie rychlo, muozem suhlasit z vlastnych skusenosti len do tej miery, ze ked sa poriadne uchyti v zemi, potom uz naozaj rastie rychlo. ale kym sa tak stane, prejdu 3, niekedy i 8 rokov (vlastne skusenosti). sprvu rastie wisteria neskutocne pomaly a "opatrne". az ked si spravi poriadnu korenovu sustavu, zacne poriadne "splapat" a do dvoch rokov zakryje miesta, ktore by sme chceli mat zakryte. s jej krasou ako popinavky vsak musim len suhlasit ;)