R.evita
08.10.07,17:19
Dobrý deň,

prosím Vás kto mi vysvetlí tieto dve pojmy Dohoda o vykonaní práce a Dohoda o pracovnej cinnosti - lebo podla mna je to rovnake - a z coho sa ake odvody platia. Viem ze z DoVP sa plati len do SP na garancne a úrazové poistenie. Ale co sa platí na DoPC????

A este by som sa chcela opýtat - ked som zamestnana na TPP a inej firme (nie firma kde som zamestnana) vykonavala by som externe úctovnictvo a mzdy a nie som SZCO - mozem si urobit Dohodu o pracovnej cinnosti alebo Dohodu o vykonaní práce. Viem ze ide o opakovanú pracovnu cinnost ale ako sa takýto prípad rieši. :confused: :mee: :confused: . A kolko dohod mozem mat????
Timka1
08.10.07,15:25
Dohoda o vykonaní práce je dohoda na jednorázovú činnosť, napr. vykosenie areálu firmy, kým Dohoda o pracovnej činnosti je na opakovanú činnosť, napr. upratovanie firmy niekoľko hodín týždenne, avšak max. 10 hodín týždenne.
Na DoVP môžu odpracovať max. 350 hodín ročne.
Na DoPČ je to spomínaných 10 hodín týždenne. Čo sa týka úradu práce obmedzenie je rovnaké a to 64 hod. a max. 3200,- Sk mesačne a môže byť naďalej evidovaný. Z ĎoPČ sa platí úrazové 0,8% a garančné poistenie 0,25% - zamestnávateľ, taktiež daň 19%, pričom môže dohodár podpísať vyhlásenie.
Timka1
08.10.07,15:27
Na vedenie účtovníctva by som volila DoPČ, pretože je to opakovaná činnosť. týchto dohôd môžeš mať aj viac, ale treba uviesť rôzne činnosti.
ekopo
08.10.07,15:44
Na vedenie účtovníctva by som volila DoPČ, pretože je to opakovaná činnosť. týchto dohôd môžeš mať aj viac, ale treba uviesť rôzne činnosti.
Doplním, že na rôzne činnosti u jedného zamestnávateľa. U viacerých zamestnávateľov môže byť činnosť rovnaká.
R.evita
08.10.07,16:04
Takze ked tomu dobre rozumiem je to nieco podobné ale dohoda na pracovnú cinnost je na opakovanú cinnost. To znamená ze ked vykonávat 25 hodin. mesačne externé úctovnictvo a mzdy pre rozne firmy mozem a klasicky budem platit na garacne a urazové poistenie ako pri DoVP? A DoVP - sa moze vyplácat az po vykonaný prác - čo znamena ze ked nam niekto vypracovava napr. nejaký posudok odmenu ma vyplatenú az po odovzdaní práce. A pri DoPC - sa moze vyplácat aj mesačne??? A ako by mala vyzerat tákato dohoda o prac. činn.???
Timka1
08.10.07,16:13
Odvody do poisťovni sú rovnaké pri DoVP a DoPČ.
Vzor dohôd nájdeš aj tu:
http://www.porada.sk/t62341-dohoda-o-brigad-cinnosti.html
R.evita
08.10.07,16:20
Ďakujem velmi pekne mila Timka.

Takze radsej pouzit dohodu o pracovnej cinnosti (preco je tu o brigadnej cinnosti) - a moze sa vyplácat vo mesačných výplatných termínoch.
Timka1
08.10.07,16:23
Ak klikneš na tu dohodu, sú tam tri druhy aj DoPČ. Môžeš vyplácať mesačne.
fizzy
27.11.07,13:56
Ja by som mal taku ujasnovaciu otazku:
chceme zobrat dochodcu (ma starobny dochodok) na Dohodu o pracovnej cinnosti (DoPC).
Za organizaciu budeme teda odvadzat:
- urazove poistenie 0,8%
- garancne poistenie 0,25%

Zamestnanec neodvadza nic.
Budu sa platit preddavky na dan z prijmu 19%.

Moze byt DoPC dohodnuta aj na dobu neurcitu u dochodcu?

Vopred dakujem za "opravy"
ZlaticaB
27.11.07,14:02
Žiadne opravy nie sú, súhlasím môže to tak byť.
Paula
27.11.07,14:13
Ja by som mal taku ujasnovaciu otazku:
chceme zobrat dochodcu (ma starobny dochodok) na Dohodu o pracovnej cinnosti (DoPC).
Za organizaciu budeme teda odvadzat:
- urazove poistenie 0,8%
- garancne poistenie 0,25%

Zamestnanec neodvadza nic.
Budu sa platit preddavky na dan z prijmu 19%.

Moze byt DoPC dohodnuta aj na dobu neurcitu u dochodcu?

Vopred dakujem za "opravy"



odvody sú správne, Ak bude odmena v hrubom do 5 tis., pôjde o daň zrážkovú, nad 5 tis. daň preddavkovú. Môže byť DOPČ aj na dobu neurčitú.
fizzy
28.11.07,09:52
Dakujem Vam,
a kedze pobera starobny dochodok, ma narok na nezdanitelnu polozku?
ide o prijem do 5tis. cize pojde o zrazkovu dan.
Paula
28.11.07,10:49
Dakujem Vam,
a kedze pobera starobny dochodok, ma narok na nezdanitelnu polozku?
ide o prijem do 5tis. cize pojde o zrazkovu dan.


Dôchodca, ktorému bol priznaný starobný dôchodok k 1.1. 07 (resp. skôr), nemá nárok na NČ.
Cecilia
29.11.07,18:08
Od mája 2007 mám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce /je zamestnaný aj inde, pracuje na smeny/. Na dohodu mal príjem v mesiacoch 5,6,10 a 11/2007. Z predchádzajúcich príspevkov som usúdila, že by mal mať Dohodu o pracovnej činnosti.

Ako mám postupovať? Zrušiť dohodu o VP a uzavrieť dohodu o prac.činnosti? Ďalej bude mať príjem v 2,3,4,5,6/08. Môže mať Dohodu o prac.činnosti aj niekoľko rokov pri dodržaní podmienok?
veronikasad
29.11.07,18:23
Dôchodca, ktorému bol priznaný starobný dôchodok k 1.1. 07 (resp. skôr), nemá nárok na NČ.
Doplním :
Starobný dôchodca nemá nárok na odpočet nezd. časti, ale ak jeho príjem v kal. roku nepresiahne 1/2 ročnej nezdaniteľnej časti, môže podať daň. priznanie a DU mu daň zrazenú zamestnávateľom vráti.

------
Veronika
Cecilia
01.12.07,21:49
Môžem ukončiť DoBPS po roku /musím ukončiť po roku?/ a uzavrieť s ním dohodu o prac. činnosti na neurčitú dobu?
fizzy
08.01.08,13:33
prosim Vas,
mozem aj v decembri dat dohodarovy o pracovnej cinnosti odpracovanych 40hod/mesiac? (4tyzdne - 10hod/tyzden)
Dakujem za odpoved,
fizzy
08.01.08,14:05
EDDIT: uz nepotrebujem, uz som si to nasiel v zakone
Jana3
16.01.08,10:19
Ahoj,
moze mat 1 clovek 2 dohody o pracovnej cinnosti u jedneho zamestnavatela? Dohody maju roznu pracovnu napln.
Dakujem za odpoved
Jana
Tweety
16.01.08,10:19
Ahoj,
moze mat 1 clovek 2 dohody o pracovnej cinnosti u jedneho zamestnavatela? Dohody maju roznu pracovnu napln.
Dakujem za odpoved
Jana
Môže mať.
gita
16.01.08,10:46
U dohody o pracovnej činnosti je časové obmedzenie? 10 hod. týždenne? veď tí, čo sú na úrade práce, môžu odpracovať 64 hod., ostatní len 40?
Tweety
16.01.08,10:47
U dohody o pracovnej činnosti je časové obmedzenie? 10 hod. týždenne? veď tí, čo sú na úrade práce, môžu odpracovať 64 hod., ostatní len 40?
Áno, na DOPČ je možné opdracovať max. 10 hod/týžd.
Marta V
16.01.08,10:52
U dohody o pracovnej činnosti je časové obmedzenie? 10 hod. týždenne? veď tí, čo sú na úrade práce, môžu odpracovať 64 hod., ostatní len 40?
Museli by mať uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Tam môžu odpracovať za mesiac 64 hodín.
ekovm
16.01.08,13:24
Ahojte, poprosila by som, viete mi poskytnúť tlačivo na Dohodu o pracovnej činnosti?
Zoltán Kovács
16.01.08,13:38
Ahojte, poprosila by som, viete mi poskytnúť tlačivo na Dohodu o pracovnej činnosti?

V príspevku č.6 tejto témy máš link kde ju nájdeš.
spsotova
17.01.08,09:41
Ahojte,

mam pracovnika, ktory ma TPP, v s.r.o. ma dohodu o pracovnej cinnosti a este jednu bude mat u SZCO.

pre upresnenie: z kazdej dohody si plati dan 19%, nema narok na NC, musi odrobit 10hod za tyzden. Co sa tyka odvodov do SP, tak plati zanho aj SZCO aj s.r.ocka garancne a urazove poistenie.

Je nejako limitovane kolko moze dostavat na tie dohody mesacne plat?
KvetkaK
17.01.08,09:45
Len upresním, nemusí odrobiť 10hodín, ale maximálne 10hodín týždenne. A plat na dohodu o pracovnej činnosti nieje obmedzený, len toľko že do 5.000Sk je zrážková daň a nad 5.000Sk je preddavková.
spsotova
17.01.08,09:46
Dakujem za doplnenie :)
breckova
04.02.08,21:28
Ako máme zamestnať pani, ktorá je na predčasnom starobnom dôchodku,na DOVP alebo DOPČ?
Mala by zastupovať často choré šičky. V podstate to bude skoro stále opakovaná činnosť, ale 10 hod. týždenne ako maximum veľmi nevyhovuje.
Máte niekto podobnú skúsenosť?
Žačka
05.02.08,12:25
Prosím tiež o radu.
Sme s.r.o., ktorá fakturuje dopravu. Táto doprava sa vykonáva 2xdo mesiaca do Nemecka. Chcem zamestnať starobného dôchodcu. Ako by to bolo pre firmu najlacnejšie? Môžem mu urobiť Dohodu o PČ, keďže ide o rovnakú prácu a jeho cesty neprekračujú tých 10 hod. do týždňa?
Táto dohoda môže byť na dobu neurčitú?
Aké mám ešte k tomu povinnosti, keďže ide o zahr. cesty?
Ďakujem
mchochul
12.06.09,10:46
Ako mám zamestnať pani, ktorá je pracuje v TPP v štátnej správe a v súčastnosti poberá rodičovský príspevok na maloleté deti.

Na DOVP alebo DOPČ? Mala by zastúpiť bufetárku.

V podstate 10 hod. (pri DOPČ) týždenne ako maximum nevyhovuje, a ani nie je splnena podmienka, že v DOVP musí byť videť výsledok práce,
čo u bufetárky ako preukážem pri kontrole z IP ?

Ďakujem.
Veronika.si
12.06.09,22:53
ked ti nevyhovuje max.10 hod.týždenne, asi musíš spraviť pracovnú zmluvu napríklad na kratší prac.čas - podľa potreby hodín.... Veď môže mať aj viac prac.pomerov, ale to už sú aj iné povinnosti, ako u dohody...-odvody, daň... Len teraz neviem, ako by sa to malo spraviť s nezdan.čiastkou, lebo v štátnej správe ako píšeš je zamestnaná, ale momentálne na RP, takže nezd.časť si neuplatňuje. Asi by si mohla uplatniť u teba. Ak sa mýlim, opravte ma.
31Jankal
18.06.09,10:31
Dobrý den, potrebujeme zobrať 2 ženy z úradu práce ale chceme ich na dohodu aby sme nemali veľké odvody, strav. lístky a možno neskôr aj na zmluvu. Dá sa to? Oni musia byť aj nadalej zaregistrované na úrade práce? a aké povinnosti z toho vyplývajú pre zamestnávateľa? Dakujem
VERONIKA6
18.06.09,11:37
Dobrý den, potrebujeme zobrať 2 ženy z úradu práce ale chceme ich na dohodu aby sme nemali veľké odvody, strav. lístky a možno neskôr aj na zmluvu. Dá sa to? Oni musia byť aj nadalej zaregistrované na úrade práce? a aké povinnosti z toho vyplývajú pre zamestnávateľa? Dakujem
Počet hodín je obmedzený, pozri ZP § 226-228, mesačná odmena nesmie presiahnuť 131,65 EUR. Počet hodín pri dohode o vykonaní práce je max. 350 hodín. Zamestnávateľ platí úrazové poistenie 0,8% a garančné 0,25%.
.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1076127)
danse
22.06.09,07:34
Dobry den,

som SZCO a zamestnala som prveho zamestnanca na dohodu dna 15.6.2009. Do 30.6.2009 mam odovzdat na danovom urade oznamenie o tejto zmene, tj ze som sa stala zamestnavatelom a ze budem odvadzat zrazkovu dan. Neviem vsak nikde najst tlacivo alebo predlohu, ako ma tento dokument vyzerat a co vsetko ma obsahovat. Neviete mi poradit? Dakujem za odpoved.
Manual
22.06.09,07:39
Dobry den,

som SZCO a zamestnala som prveho zamestnanca na dohodu dna 15.6.2009. Do 30.6.2009 mam odovzdat na danovom urade oznamenie o tejto zmene, tj ze som sa stala zamestnavatelom a ze budem odvadzat zrazkovu dan. Neviem vsak nikde najst tlacivo alebo predlohu, ako ma tento dokument vyzerat a co vsetko ma obsahovat. Neviete mi poradit? Dakujem za odpoved.
Zajdi na DU a povedz im, že chceš byť aj platiteľom dane zo závislej činnosti. Tam na počkanie vyplníš tlačivo, podpíšeš a hotovo. Ale čím skôr, lebo už si ho zamestnala
danse
22.06.09,07:43
Dakujem za skoru odpoved:-) Utekam teda na Danovy:-)

Pekny dnik!
martina.strm
23.06.09,14:10
Prosím, viete mi poradiť, či sa do "hodín" na dohodu o vykonaní práce započítava aj čas prípadnej pracovnej cesty? Mám uzavretú dohodu o VP na vedenie účtovníctva a miezd, robím to pravidelne aj nepravidelne (2x do týždňa chodím do práce na 3 hodiny, čo nestihnem, robím doma). Evidujem si však len hodiny v práci, nie tie, ktoré odrobím doma. Dohodu mám len počas MD a RD. Niekedy sa so zamestnávateľom dohodnem na pracovnej ceste - napr. seminár. Započítava sa mi trvanie pracovnej cesty do počtu hodín na DoVP (teda max. 350 za kalend. rok)?? Čo sa týka preplácania cestovných náhrad, tak mám dohode dohodnuté vyplatenie náhrad v prípade prac. cesty.
Je takáto možnosť práce na dohodu o VP správna? Chcem sa tiež uistiť, či sa tých 350 hodín započíta za kalendárny rok alebo rok od začiatku trvania dohody. ĎAKUJEM.
terezamaria
23.06.09,14:52
Prosím, viete mi poradiť, či sa do "hodín" na dohodu o vykonaní práce započítava aj čas prípadnej pracovnej cesty? Mám uzavretú dohodu o VP na vedenie účtovníctva a miezd, robím to pravidelne aj nepravidelne (2x do týždňa chodím do práce na 3 hodiny, čo nestihnem, robím doma). Evidujem si však len hodiny v práci, nie tie, ktoré odrobím doma. Dohodu mám len počas MD a RD. Niekedy sa so zamestnávateľom dohodnem na pracovnej ceste - napr. seminár. Započítava sa mi trvanie pracovnej cesty do počtu hodín na DoVP (teda max. 350 za kalend. rok)?? Čo sa týka preplácania cestovných náhrad, tak mám dohode dohodnuté vyplatenie náhrad v prípade prac. cesty.
Je takáto možnosť práce na dohodu o VP správna? Chcem sa tiež uistiť, či sa tých 350 hodín započíta za kalendárny rok alebo rok od začiatku trvania dohody. ĎAKUJEM.

Pri Dohode o vykonaní práce rozsah práce, na ktorý je dohoda uzatvorená nesmie presiahnúť 350 hodín ročne.Pokiaľ Ti zamestnávateľ zaplatí prácu doma a Ty si ju nevykazuješ, čo sa týka hodín, to je len dobre, aspoň nepresiahneš 350 hodín/rok.

Robíš pre zamestnávateľa stále sa opakujúcu prácu - účtovníctvo, ja by som volila Dohodu o pracovnej činnosti, je to voči Inšpektorátu práce čistejšie.
Tam máš limit maximálne 10 hodín týždenne.

Pokiaľ na papieri vykážeš počet hodín, tak ako sa hovorí v § 226 a v § 228a/ ZP, tak je všetko v poriadku.
l0rd
09.07.09,18:39
Pri Dohode o vykonaní práce rozsah práce, na ktorý je dohoda uzatvorená nesmie presiahnúť 350 hodín ročne.Pokiaľ Ti zamestnávateľ zaplatí prácu doma a Ty si ju nevykazuješ, čo sa týka hodín, to je len dobre, aspoň nepresiahneš 350 hodín/rok.

Robíš pre zamestnávateľa stále sa opakujúcu prácu - účtovníctvo, ja by som volila Dohodu o pracovnej činnosti, je to voči Inšpektorátu práce čistejšie.
Tam máš limit maximálne 10 hodín týždenne.

Pokiaľ na papieri vykážeš počet hodín, tak ako sa hovorí v § 226 a v § 228a/ ZP, tak je všetko v poriadku.

Dobry den,

mam podobny pripad, audit a navrh informacneho systemu by som robil pre medzinarodnu firmu na SR (s.r.o.). Suma by bola nadpriemerna, cca. 1500Eur za mesiac. Mesacne by to nepresahoval 29 hodin (cize do 350 hod. rocne).

Ako je to so sluzobnymi cestami (miesto vykonu prace je vo viacerych mestach, aj zahranicie, a mam prislub ze preplatia naklady)?
Rata sa trvanie cesty do tych hodin ktore uctujem alebo "len" napiseme ze sluz. cesta xx Km a vyplatia my peniaze za cestu?

Ked pouzijem vlastne vozidlo na sluz. cesty, mozem ziadat nahradu na pouzivaniu vlastneho vozidla? Ked som dobre pocul, tak je to okolo 6Sk/Km + cena PHM.

Posledna otazka, naozaj nie je vyska mzdy zakonom alebo inak obmedzena?
Kolko % mozem ratat ze budem musiet odvadzat dan, a akou formou to budem musiet robit?

Dakujem pekne za prispevky vopred.
vema
07.09.09,18:27
Prosím Vás pri dohode o pracovnej činnosti je 10 hod. týždenne, to viem, ale môže byť viacej zamestnávateľov a všade po 10 hod. týždenne?
Iwett
07.09.09,19:15
Prosím Vás pri dohode o pracovnej činnosti je 10 hod. týždenne, to viem, ale môže byť viacej zamestnávateľov a všade po 10 hod. týždenne?
Áno, môže byt viac zamestnávateľov.
31Jankal
23.09.09,06:45
Dobrý den, máme zamestnankynu ktorá je na úrade práce u nás začala robiť má uzatvorenú DPČ a chcem vedieť koľko jej môžem napísať hodín a sumu za mesiac, dakujem.
Tweety
23.09.09,06:46
Dobrý den, máme zamestnankynu ktorá je na úrade práce u nás začala robiť má uzatvorenú DPČ a chcem vedieť koľko jej môžem napísať hodín a sumu za mesiac, dakujem.
Počet hodín pre ÚP nie je ničím obmedzený,obmedzená je len výška odmeny na mesiac, tá je 136,38€.
PS: nabudúce stačí len trochu pohľadať, tento problém je tu riešený už veľakrát.
drobeceva
23.09.09,06:47
Dobrý den, máme zamestnankynu ktorá je na úrade práce u nás začala robiť má uzatvorenú DPČ a chcem vedieť koľko jej môžem napísať hodín a sumu za mesiac, dakujem.
hodiny nie sú rozhodujúce, sleduje sa príjem - mesačne nesmie prekročiť 136.38 EUR brutto
31Jankal
23.09.09,06:48
a ked DPC je v zákone ohraničené hodinami nevadí to? 10h týždenne
Tweety
23.09.09,06:50
a ked DPC je v zákone ohraničené hodinami nevadí to? 10h týždenne
ÁNo, ZP musíš dodržať.
31Jankal
23.09.09,06:51
takže hodiny sú taktiež rozhodujúce.
drobeceva
23.09.09,06:52
a ked DPC je v zákone ohraničené hodinami nevadí to? 10h týždenne
ak je DPC-platí 10 hodín týždenne, /to treba dodržať/ ale pre ÚP je rozhodujúca výška odmeny
Tweety
23.09.09,06:53
takže hodiny sú taktiež rozhodujúce.
Áno, sú, ale pre dodržanie ZP, pre ÚP už nie je obmedzenie, niekedy bolo.
feco
23.09.09,10:21
Dobry den
Kolko a co plati zamestnavatel zamna ak som iba na dohodu? Dakujem
VERONIKA6
23.09.09,10:23
Dobry den
Kolko a co plati zamestnavatel zamna ak som iba na dohodu? Dakujem
Zamestnávateľ platí z dohody úrazové poistenie 0,8% a garančné 0,25%.
feco
23.09.09,10:33
Zamestnávateľ platí z dohody úrazové poistenie 0,8% a garančné 0,25%.
Dakujem...
Tak, ze ak mu vyrobim 10 000sk(332euro) fakturacne... tak z toho zaplati cca.3300sk. ???
veronikasad
23.09.09,10:34
Dakujem...
Tak, ze ak mu vyrobim 10 000sk(332euro) fakturacne... tak z toho zaplati cca.3300sk. ???
to si ako vypočítal ?
feco
23.09.09,10:42
Ja neviem :rolleyes:
Pracujem s partiou zvnostnikov za jedneho podnikatela. Ako zivnostnici
maju u neho slubene cca. 160sk. na hodinu. Odrobia sa asi 200hod.do mesiaca, ale ja zivnost zatial nemam, ze si ju dodatocne urobim. Tak neviem kolko by som mal dostat na hodinu, aby som mal tak isto ako kolegovia. Viem oni si platia odvody atd.Zamna to plati urad prace,ale vsetko ostatne(ubytovanie cestovne atd.) si hradime sami.
Dakujem
Tweety
23.09.09,10:43
Dakujem...
Tak, ze ak mu vyrobim 10 000sk(332euro) fakturacne... tak z toho zaplati cca.3300sk. ???
Odvody platí z tvojej odmeny za prácu, nie z faktúry, ktorú on zašle partnerovi.
veronikasad
23.09.09,10:44
Ja neviem :rolleyes:
Pracujem s partiou zvnostnikov za jedneho podnikatela. Ako zivnostnici
maju u neho slubene cca. 160sk. na hodinu. Odrobia sa asi 200hod.do mesiaca, ale ja zivnost zatial nemam, ze si ju dodatocne urobim. Tak neviem kolko by som mal dostat na hodinu, aby som mal tak isto ako kolegovia. Viem oni si platia odvody atd.Zamna to plati urad prace,ale vsetko ostatne(ubytovanie cestovne atd.) si hradime sami.
Dakujem
ako evidovaný uchádzač o zamestnanie môžeš zarobiť na dohodu len 136,38 EUR mesačne. Ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie. Alebo robíš načierno ?
feco
23.09.09,10:45
Tak kolko si mam pytat, aby som natom bol rovnako ako kolegovia? :cool:
feco
23.09.09,10:46
aha...
Tweety
23.09.09,11:12
aha...
Kedže si na ÚP, môžeš mesačne max. zarobiť 136,38 €(samozrejme bez toho, aby Ťa vyradili z evidencie)
feco
23.09.09,12:10
Presne tak. Prave mi to povedali na UP.

Dakujem za odpovede :-)
renatamnch
24.09.09,08:32
Prosím o radu poraďáci,
od 7.9.2009 sme mali zamestnať učiteľku AJ - dievčinu rovno po skončení VŠ - mala mať 3.9.2009 štátnicu a hneď po nej mala k nám nastúpiť. Lenže dievčina nespravila štátnicu v septembri a opravnú má až vo februári. My teraz nemáme jazykárku, preto sa chcem opýtať, či by nebolo možne na túto dobu do februára zamestnať ju na DoBPŠ a čo všetko to obnáša - ktoré odvody budeme platiť a kam všade ju prihlásiť.
kovex
24.09.09,08:44
Treba ju prihlásiť do Sociálnej poisťovne a budete platiť garančné a úrazové poistenie.
renatamnch
24.09.09,08:46
Dik, takže môže byť tá dohoda. Potrebujem aj potvrdenie o návšteve školy?
JarkaL
24.09.09,08:47
Nie.
kovex
24.09.09,08:51
Ešte doplním, môže podpísať aj vyhlásenie na NČ, ak jej odmena nebude vyššia ako je NČ - 335,47 €, nebude platiť daň.
mzdarka renca
24.09.09,08:54
Ešte doplním, môže podpísať aj vyhlásenie na NČ, ak jej odmena nebude vyššia ako je NČ - 335,47 €, nebude platiť daň.

Môže podpísať vyhlásenie, bez ohľadu na výšku odmeny, ale over si, či už nemá inde podpísané Vyhlásenie, kde si uplatňuje NČZD.
31Jankal
24.09.09,09:13
Dobrý den, takže zamestnankyna ked má 1,90 eur na hodinu a je na úrade práce môže robiť najviac 71 hod/mesiac, aby nepresiahla tú sumu 136,38? Dakujem
renatamnch
24.09.09,09:32
Nie, napracovala ešte nikde. Všetkým dik.
mzdarka renca
24.09.09,10:24
Dobrý den, takže zamestnankyna ked má 1,90 eur na hodinu a je na úrade práce môže robiť najviac 71 hod/mesiac, aby nepresiahla tú sumu 136,38? Dakujem

môže odpracovať 71 hod a 45 min.
71,75 x 1,9 = 136,33€
31Jankal
08.10.09,07:42
a za rok jej to musí koľko vyjsť hodín a nesmie to prekročiť podľa zákona ked je DPC? Ked tento mesiac odpracovala 71 hodín, každy mesiac to nebude môcť podľa zákona?
veronikasad
08.10.09,07:45
a za rok jej to musí koľko vyjsť hodín a nesmie to prekročiť podľa zákona ked je DPC? Ked tento mesiac odpracovala 71 hodín, každy mesiac to nebude môcť podľa zákona?
Na dohodu o pracovnej činnosti je 71 hod mesačne veľa. Môže odrobiť len 10 hod. týždenne.
ZuzanaN
05.11.09,14:53
Dobry den, mam otazku ohladne vymeriavacieho zakladu na garancne poistenie. Mali sme dohodu, bola u nas nahlasena v jednom mesiaci dva krat...jeden krat na jeden den, druhy krat na dva dni....celkova ciastka tychto dohod bola 246,91 Eur. System mi vypocital vymeriavaci zaklad na urazove poistenie 246,91 Eur, ale na garancne poistenie mi dal vymeriavaci zaklad iba 104,96Eur. Viete mi prosim niekto povedat, ci VZ na garancne poistenie bol vypocitany spravne? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
05.11.09,18:23
Pri garančnom poistení je na rozdiel od úrazového poistenia stanovený max. VZ, konkrétne 1084,55 € ak poistenie trvalo celý mesiac.

Ak trvalo 3 dni, potom max. VZ = 1084,55/30 (31?) x 3 = 36,16 x 3 = 108,48 ( = 34,99 x 3 = 104,97)

Zrejme šlo o mesiac, ktorý má 31 dní. Takže Váš SW to počíta temer správne, len zle zaokrúhľuje - nech si programátori pozrú § 138 ods. 19 a 24 zákona.
ZuzanaN
05.11.09,19:19
Dakujem za rychlu odpoved.
jarinko1
15.03.11,13:42
Zase vytahujem tuto starsiu temu a chcem zamestnat mladeho cloveka teraz na DOHODU O PRACOVNEJ CINNOSTI a neskor na DOHODU O BRIGADNICKEJ PRACI STUDENTOV (chalan je teraz nezamestnany, avsak coskoro bude opat studentom VS).
zaujima ma :
TOTO STALE PLATI ???


Na DoPČ je to spomínaných 10 hodín týždenne. Čo sa týka úradu práce obmedzenie je rovnaké a to 64 hod. a max. 3200,- Sk mesačne a môže byť naďalej evidovaný. Z ĎoPČ sa platí úrazové 0,8% a garančné poistenie 0,25% - zamestnávateľ, taktiež daň 19%, pričom môže dohodár podpísať vyhlásenie.

Ak mu dam podpisat spomynane vyhlasenie, nemusim za neho odvadzat 19% dan danovemu uradu ???

Prihlasim ho do SP na UP a GP... tie percenta vyratam z coho ??? Z jeho hrubej mesacnej mzdy ??? Ak za mesiac u mna nezarobi ani cent - nemusim nic odviest ???

Dakujem za rady, jaro.
Tweety
15.03.11,13:59
Zase vytahujem tuto starsiu temu a chcem zamestnat mladeho cloveka teraz na DOHODU O PRACOVNEJ CINNOSTI a neskor na DOHODU O BRIGADNICKEJ PRACI STUDENTOV (chalan je teraz nezamestnany, avsak coskoro bude opat studentom VS).
zaujima ma :
TOTO STALE PLATI ???


Ak mu dam podpisat spomynane vyhlasenie, nemusim za neho odvadzat 19% dan danovemu uradu ???

Prihlasim ho do SP na UP a GP... tie percenta vyratam z coho ??? Z jeho hrubej mesacnej mzdy ??? Ak za mesiac u mna nezarobi ani cent - nemusim nic odviest ???

Dakujem za rady, jaro.
Najprv taká gramatická: spomínané, nie tak, ako si uviedol vyššie.

Pred začiatkom prác na dohodu ho musíš prihlásiť do SP cez RLFO ako dohodára. % budeš vypočítavať z jeho hrubej odmeny. Teda, logicky, ak nezarobí ani cent, neodvedieš. nič.
Dagmara1980
18.03.11,20:44
Aj ja mám otázku. V programe na mzdy som mala zle nastavené odvody pri dohode. Nemala som zaškrtnutý odvod na GP ale odvod do RFS. Potrebujem dať žiadosť o vrátenie poistného na soc. poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Mám poslať na Soc. P. aj opravný výkaz? Alebo keď dávam žiadosť o vrátenie poistného tak opravný výkaz nedávam? Som z toho mierne mimo.
jacekova
18.03.11,22:03
Aj ja mám otázku. V programe na mzdy som mala zle nastavené odvody pri dohode. Nemala som zaškrtnutý odvod na GP ale odvod do RFS. Potrebujem dať žiadosť o vrátenie poistného na soc. poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Mám poslať na Soc. P. aj opravný výkaz? Alebo keď dávam žiadosť o vrátenie poistného tak opravný výkaz nedávam? Som z toho mierne mimo.

ja by som podala aj opravný výkaz aj žiadosť
Dagmara1980
21.03.11,12:42
ja by som podala aj opravný výkaz aj žiadosť
Tak som si pre istotu zavolala na pobočku a povedali mi, že mám poslať opravný výkaz a k tomu napísať klasickú žiadosť o preúčtovanie prevyšujúcej úhrady na ďalší mesiac.
jacekova
22.03.11,21:11
Tak som si pre istotu zavolala na pobočku a povedali mi, že mám poslať opravný výkaz a k tomu napísať klasickú žiadosť o preúčtovanie prevyšujúcej úhrady na ďalší mesiac.

som rada, že SP potvrdila to, čo som vám napísala :)
lienka492
18.04.11,13:13
Na upratovacie práce v predajni idem dať dohodu o pracovnej činnosti. Je to este v súčasnosti tak, že starobnej dôchodkyni nebudú zrážané z DOPČ žiadne odvody? iba garančné a úrazové zamestnávateľ? A samozrejme daň, keďže je starobný dôchodca... Ďakujem
Tweety
18.04.11,13:14
Na upratovacie práce v predajni idem dať dohodu o pracovnej činnosti. Je to este v súčasnosti tak, že starobnej dôchodkyni nebudú zrážané z DOPČ žiadne odvody? iba garančné a úrazové zamestnávateľ? A samozrejme daň, keďže je starobný dôchodca... Ďakujem
Zatiaľ je to tak.
lienka492
18.04.11,13:18
Dakujem za rychlu odpoved. a mzdu budem vyplacat kazdy mesiac, nie jednorazovo na konci dohody. ok?
Tweety
18.04.11,13:19
Dakujem za rychlu odpoved. a mzdu budem vyplacat kazdy mesiac, nie jednorazovo na konci dohody. ok?
Nie mzdu, ale odmenu za prácu na dohodu, a tá bude mesačná, vo výplatnom termíne.
Zuzy
19.04.11,07:17
Kedže si na ÚP, môžeš mesačne max. zarobiť 136,38 €(samozrejme bez toho, aby Ťa vyradili z evidencie)

Dobrý deň, prosím Vás, tých 136,38 € je hrubá odmena alebo už čistý príjem? Za odpovede ďakujem
Danielam
29.07.11,00:15
Ahojte, ak je dohoda o prac.činnosti uzatvorená u viacerých zamestnávateľov - u každého môže odpracovať 10 hodín týždenne??ďakujem za odpoveď.
katka50
29.07.11,04:05
Ahojte, ak je dohoda o prac.činnosti uzatvorená u viacerých zamestnávateľov - u každého môže odpracovať 10 hodín týždenne??ďakujem za odpoveď.
Áno
Mila123
29.07.11,05:26
Dobrý deň, prosím Vás, tých 136,38 € je hrubá odmena alebo už čistý príjem? Za odpovede ďakujem
stále hrubá......a skoro vždy hrubá aj pre iné záležitosti......
katka50
29.07.11,05:51
Mila123, tá otázka je z 19.4.2011:)
Mila123
29.07.11,06:12
Mila123, tá otázka je z 19.4.2011:)wow....neodpovedala som správne?????
katka50
29.07.11,06:37
Správne si odpovedala, len som myslela, že si si nevšimla dátum otázky.
MartinkoK
01.08.11,06:31
Dobrý deň,
prosím Vás chceme zamestnanť skladníka na Do PČ, ktorý je evidovaný na úrade práce, koľko hodín týždenne môže odpracovať, a akú odmenu môže mesačne dostať aby mohol ostať na úrade práce.
kn-alka
01.08.11,06:35
Na DoPČ sa môže odpracovať max. 10 hod. / týždeň,
Max. odmena 139,91 €

Mimochodom, už je to tu spomínané minimálne 100x, treba len trochu hľadať :)
drobeceva
01.08.11,06:35
Dobrý deň,
prosím Vás chceme zamestnanť skladníka na Do PČ, ktorý je evidovaný na úrade práce, koľko hodín týždenne môže odpracovať, a akú odmenu môže mesačne dostať aby mohol ostať na úrade práce.

pri DoPČ maxim. 10 hod. týždenne - odmena 139,91 €
MartinkoK
01.08.11,06:38
a môže byť na dobu neurčitú, alebo musí byť časovo ohraničená?
Ďakujem
drobeceva
01.08.11,06:39
a môže byť na dobu neurčitú, alebo musí byť časovo ohraničená?
Ďakujem
DoPČ je možná aj na dobu neurčitú-kuk ZP par.228 a - bod 3
kn-alka
01.08.11,06:41
môže byť na dobu neurčitú.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
simonova815
02.08.11,12:24
Mame brigadnikov, ktory nam pomahaju pri pracach v dielni. Raz brusia, inokedy lakuju, lestia, chodia montovat, kedze ide o opakovane cinnosti uzatvorim s nimi 3-4 dohody o PČ. CHapem to spravne, ze ich teda aj mam mat nahodenych 3-4 krat aj v programe a za kazdu cinnost im vypocitam odmenu, ale len pri jednej mozem uplatnit vyhlasenie....
Ak robia na jednej zakazke (ta trva napr. 6 mesiacov, lebo je velka), robia tam co treba, ale len na nej, nemozem to radsej dat ako DoVP - pomocne prace na zakazke XY podla potrieb zamestnavatela?

dakujem!
kn-alka
02.08.11,13:23
Ja som dávala DoPČ dohodárom v tesárskej dielni na:
- pomocné práce v tesárskej dielni.
to zahŕňa všetky možné práce a basta. Stačí len jedna dohoda.
RichardGala
07.08.11,15:35
ahojte
mame jedneho na DoPČ, to 10 hod. tyzdenne podla mna zanamena ze moze aj jeden den odrobit 10 hod. v tyzdni. Ak ma ale tyzden iba 1 pracovny den znamena to, ze moze odrobit iba 2 hodiny? Lebo moj program mi to tak hadze, ze prekrocil mesacni limit. Kedze je zamestnanec aj na urade prace, nechcem mu narobit problemy a radsej mu to vyplatia na ruku (rozdiel). Len by som rad vedel vas nazor. Diky moc.
drobeceva
07.08.11,15:51
ahojte
mame jedneho na DoPČ, to 10 hod. tyzdenne podla mna zanamena ze moze aj jeden den odrobit 10 hod. v tyzdni. Ak ma ale tyzden iba 1 pracovny den znamena to, ze moze odrobit iba 2 hodiny? Lebo moj program mi to tak hadze, ze prekrocil mesacni limit. Kedze je zamestnanec aj na urade prace, nechcem mu narobit problemy a radsej mu to vyplatia na ruku (rozdiel). Len by som rad vedel vas nazor. Diky moc.


Neviem, prečo Ti to program tak vyhadzuje, veď mesačný limit je cca 40 hodín mesačne.
Z-c môže odrobiť napr. 5 dní po 2 hodiny, 2 dni po 5 hodín.
Ak program vyhadzuje chybu, tak tam daj 40 hodín a odmenu máš zrejme v dohode stanovenú.
Z ÚP ho vyradia hlavne, ak presiahne odmenu 139,91 €.
RichardGala
07.08.11,16:01
on ma ano limit 10 hod. tyzdenne a ma mzdu ako vsetci na dojody za odrobene hodiny, kedze si ich volaju iba ked ich potrebuju. Vsetci su studenti, len tehoto vyhodili zo skoly tak sme mu to museli prerobit na DoPČ.
Silkov
08.08.11,18:12
Prosím od koľko rokov môže byť prijatý na dohodu o vykonaní práce
Mila123
08.08.11,18:15
Prosím od koľko rokov môže byť prijatý na dohodu o vykonaní práce

zamestanie môže byť od 15. roka veku ale súčasne musí byť po ukončení povinnej školskej dochádzky ....inak sa žiada písomne IP súhlas....
Silkov
08.08.11,18:19
Čo je IP súhlas?
Mila123
08.08.11,18:21
Čo je IP súhlas?

Inšpektorát práce...príslušný...krajský....súhlas dáva napr. ochotníkom, divadlám, reklamám, umeleckej brandži....a pod-......
karol x
11.08.11,13:58
zamestanie môže byť od 15. roka veku ale súčasne musí byť po ukončení povinnej školskej dochádzky ....inak sa žiada písomne IP súhlas....

kto ma ukoncenu skolsku dochadzku po 15. roku veku? tomu nerozumiem. mylsim, ze skolsky zakon pise, ze skolska dochadzka sa konci skolskym rokom, v ktorom dosiahol ziak 16.rok svojho veku. alebo tak akosi, teraz neviem presne. ale neviem o niekom, kto ma 15 a skoncenu povinnu dochadzku.
veronikasad
11.08.11,14:09
zamestanie môže byť od 15. roka veku ale súčasne musí byť po ukončení povinnej školskej dochádzky ....inak sa žiada písomne IP súhlas....
povinná školská dochádzka je 10-ročná. Ukončenie v 15 rokoch je nereálne ...
karol x
12.08.11,08:31
povinná školská dochádzka je 10-ročná. Ukončenie v 15 rokoch je nereálne ...
naprik tomu je to v ZP teoreticky mozne. doteraz nechapem preco. asi ňáááky lapsus legis.
kn-alka
12.08.11,08:33
ZP asi nepostrehol zmenu školskej dochádzky na 10-ročnú :)
Ja osobne som tiež končila školskú dochádzku ako 15-ročná, lenže vtedy bola dochádzka len 9-ročná. :D
karol x
12.08.11,08:48
ZP asi nepostrehol zmenu školskej dochádzky na 10-ročnú :)
Ja osobne som tiež končila školskú dochádzku ako 15-ročná, lenže vtedy bola dochádzka len 9-ročná. :D
ZP je platny od 2001 a vtedy uz tusim bola 10 rocna, tak neviem preco. ani to nenapadne nikoho preonacit.
Anik
23.08.11,11:01
firma potrebuje pribrať na dohodu 8 pracovníkov na búracie práce
sú evid. na ÚP -max. 139,91
práce budú vykonávané cca 1 mesiac
dala by sa tam použiť dohoda o vykonaní práce z časového hľadiska výhodnejšia ako DoPČ - iba 10 hod. týž.- to sa mi zdá byť v ich prípade málo
za radu ďakujem
veronikasad
23.08.11,11:08
firma potrebuje pribrať na dohodu 8 pracovníkov na búracie práce
sú evid. na ÚP -max. 139,91
práce budú vykonávané cca 1 mesiac
dala by sa tam použiť dohoda o vykonaní práce z časového hľadiska výhodnejšia ako DoPČ - iba 10 hod. týž.- to sa mi zdá byť v ich prípade málo
za radu ďakujem
celý mesiac budú robiť za 139€ ?
Anik
23.08.11,11:29
nehovorím, že celý mesiac ale odmena za prácu by mala byť 2 eurá na hod. to znamena dajme tomu na 65 hod. je to vždy viac ako 40 hod.
pán majiteľ mi prikázal urobiť dohody o vykonaní práce a ja si overujem či je to možné
veronikasad
23.08.11,11:31
nehovorím, že celý mesiac ale odmena za prácu by mala byť 2 eurá na hod. to znamena dajme tomu na 65 hod. je to vždy viac ako 40 hod.
ak pôjde o "zbúranie" konkrétneho objektu a odmena bude vyplatené po ukončení práce, myslím, že by mohla byť aj dohoda o vykonaní práce.
simonova815
25.08.11,12:17
Ja som dávala DoPČ dohodárom v tesárskej dielni na:
- pomocné práce v tesárskej dielni.
to zahŕňa všetky možné práce a basta. Stačí len jedna dohoda.

Takze tym padom mozu odrobit max 10 h tyzdenne, alebo ak robil viac cinnosti tak to mozem vynasobit???
kn-alka
25.08.11,12:27
už to tu niekde bolo rozoberané, že teoreticky (lebo zákon to nezakazuje) u jedného zamestnávateľa môžeš mať viac DoPČ, napr. 2 hod. denne upratovanie. + 2 hod. denne tesárske práce + 2 hod. iné..... a vtedy ide na každú DoPČ tých 10 hodín. Takže dokopy aj 40 hod. / týždeň.
... len je otázne, či sa potom zmestíte do 139€ za mesiac.
karol x
25.08.11,13:57
netrufam si odhadnut ako zareaguje inspekt.prace, ak najde dohodara so 4 dohodami, uzatvaranymi niekolko orkov po sebe. hm. :(
vieraaaa
25.08.11,14:40
už to tu niekde bolo rozoberané, že teoreticky (lebo zákon to nezakazuje) u jedného zamestnávateľa môžeš mať viac DoPČ, napr. 2 hod. denne upratovanie. + 2 hod. denne tesárske práce + 2 hod. iné..... a vtedy ide na každú DoPČ tých 10 hodín. Takže dokopy aj 40 hod. / týždeň.
... len je otázne, či sa potom zmestíte do 139€ za mesiac.
Viac DoPČ - viď
Rozsah práce na dohodu o pracovnej činnosti nesmie prekročiť 10 hodín za každý týždeň trvania dohody. Opäť i tu platí, že tento limit platí pre posudzovanie rozsahu práce na základe jednej konkrétnej dohody. Ak má niekto uzatvorených súčasne viac dohôd o pracovnej činnosti, tak limit rozsahu práce sa posudzuje pre každú dohodu osobitne. To platí aj v prípade, ak by niekto mal uzatvorených viac dohôd o pracovnej činnosti s tým istým zamestnávateľom.
Celý text
http://jozefmihal.blogspot.com/2007/10/zkonnk-prce-dohody.html
nikulik
28.08.11,19:52
Ahojte, poradili by ste prosim aj mne? Mame dôchodcov, ktorí maju uzatvorene dohody o vykonani prace. Uz asi 3 roky, podla toho co tu citam to nie je dobre. Lebo potom by mali mat skôr dohodu o prac.cinnosti vsak? Poradite mi prosim?
karol x
28.08.11,22:53
Ahojte, poradili by ste prosim aj mne? Mame dôchodcov, ktorí maju uzatvorene dohody o vykonani prace. Uz asi 3 roky, podla toho co tu citam to nie je dobre. Lebo potom by mali mat skôr dohodu o prac.cinnosti vsak? Poradite mi prosim?
skoncite dohody o vykonani prace dohodou alebo vypovedou. nasledne uzavrite nove dohody o pracovnej cinnosti. nezabudnite na socialnu poistovnu.
mzdarka renca
29.08.11,10:48
Ahojte, poradili by ste prosim aj mne? Mame dôchodcov, ktorí maju uzatvorene dohody o vykonani prace. Uz asi 3 roky, podla toho co tu citam to nie je dobre. Lebo potom by mali mat skôr dohodu o prac.cinnosti vsak? Poradite mi prosim?

záleží aj na tom, čo robia a ako robia, mám na mysli, že ak robia tak, že zamestnávateľ ich potrebuje na vykonanie určitej práce len pár krát do mesiaca, tak môže byť DoVP, ale ak ide o opakovanú a pravidelnú prácu, tak jednoznačne DoPČ.

Ako príklad na DoVP uvediem napr. lektorov, ktorí podľa potreby zamestnávateľa prídu len občas vykonať lektorský výklad napr. na 4 hod., tu nejde o pravidelnosť, tak môže byť DoVP.

Ak by tieto lektorské výklady robili s pravidelnosťou, tak by musela byť DoPČ.
karol x
29.08.11,18:35
záleží aj na tom, čo robia a ako robia, mám na mysli, že ak robia tak, že zamestnávateľ ich potrebuje na vykonanie určitej práce len pár krát do mesiaca, tak môže byť DoVP, ale ak ide o opakovanú a pravidelnú prácu, tak jednoznačne DoPČ.

Ak by tieto lektorské výklady robili s pravidelnosťou, tak by musela byť DoPČ.

ale aby vas tato odpoved nedomotala, treba pamatat hlavne na to, ze pri dohode o pracovnej cinnosti ide o druhovo opakovanu cinnost. napr. zametanie ulice alebo umyvanie riadov. pri dohode o vykonani prace ide o vykon konkretne (individualne) urcenej prace. napr. prid a zhotovis ako remeselnik stol, alebo ti lektori by mohli odprednasat seminar na temu dohody mimo pracovneho pomeru ect...
nikulik
01.09.11,18:33
No teraz som uz asi celkom dopletena. Budem velmi rada ak mi to pomozete objasnit. U nas títo dohodári robia to iste ako ostatní zamestnanci, ale su dôchodcovia tak su len na dohodu. Robia kazdy den 7,5 hodiny šitie, čiže stale to iste. Takze by to mala byt dohoda o Pč?
drobeceva
01.09.11,18:43
No teraz som uz asi celkom dopletena. Budem velmi rada ak mi to pomozete objasnit. U nas títo dohodári robia to iste ako ostatní zamestnanci, ale su dôchodcovia tak su len na dohodu. Robia kazdy den 7,5 hodiny šitie, čiže stale to iste. Takze by to mala byt dohoda o Pč?

Aj tak sa mi to javí na prácu na PP. Píšeš, že robia 7.5 hodín. DoVP nie je na mieste, nakoľko ide o opakovanú činnosť. Ak DoPČ - pri tejto môžu max. 10 hod. týždenne-čo tiež nie je Váš prípad.
nikulik
01.09.11,18:56
No ano, pardon, sekla som sa. Niekedy robia 7,5 hodiny ale niekedy nepridu alebo pridu na 3 hodiny. Nie je to stale na 7,5. Ale kedze sa opakuje cinnost tak je to DoPČ?
drobeceva
01.09.11,18:59
No ano, pardon, sekla som sa. Niekedy robia 7,5 hodiny ale niekedy nepridu alebo pridu na 3 hodiny. Nie je to stale na 7,5. Ale kedze sa opakuje cinnost tak je to DoPČ?
áno, DoPČ , pri DoVP - určí sa nejaká konkrétna úloha
nikulik
01.09.11,19:30
takze odhlasky a znova prihlasky, no nepotesili ste ma,ale dakujem za radu :)
drobeceva
01.09.11,19:34
takze odhlasky a znova prihlasky, no nepotesili ste ma,ale dakujem za radu :)
nikulik, ale keď tak rozmýšľam - na SP sa hlási PP, dohody. Ty predsa dohodára nahlaseného máš. Do prihlášok a odhlášok sa nešpecifikuje, o akú dohodu ide. Iba mu zmeníš z Dohody o VP Dohodu o Pč.
nikulik
01.09.11,19:37
Naozaj, ale musim pozriet od kt.roka maju tie dohody.
A samozrejme este hodiny, pri dohode o PČ je mensi pocet hodin.
mzdarka renca
01.09.11,19:37
nikulik, musíš odhlásiť a prihlásiť na SP, nakoľko jednu dohodu skončíš (DoVP) a uzatvoríš novú dohodu (DoPČ).
katkap17
09.09.11,08:20
Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!
katkap17
09.09.11,09:05
Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!


Mzdárky poraďte prosím
blondy
09.09.11,09:17
Ahojte SZČO potrebuje zamestnať na DoVP osobu evi. na ÚP asi na dva týždne čo platí SZČO okrem gar. a úr poistenia? Musí sa registrovať aj na Dú a platiť daň z príjmu zo mzdy? A ešte by som chcela vedieť či treba poslať potom aj mes . výkaz do poisťovne v ďalšom mesiaci? Myslím , si že nie ale chcela by som si to overiť. Ďakujem pekne!
1. prihlásiť firmu do SP ako zamestnávateľa
2. prihlásiť zamestnanca do SP ako dohodára
3. prihlásiť firmu na DU ako platca dane zo závislej činnosti
a potom
mesačne posielať výkazy do SP (za dohodára sa platí úrazové a garančné poistenie)
zamestnanec pokiaľ bude evidovaný na UP - tam túto skutočnosť že ho idete zamestnať musí dopredu nahlásiť, a potom pravidelne dokladať potvrdenia o prijme. Jeho príjem nesmie presiahnuť 139,90€/mesiac
Q tálne posielať prehľad na DU + ročné hlásenie
Ak zamestnanec podpíše "Vyhlásenie na zdanenie príjmov" (čo môže u jedného zamestnávateľa), uplatní sa mu nezdaniteľná časť a pri príjme do 296,60 mesačne sa platiť daň z príjmu nebude
katkap17
09.09.11,09:22
Aj keď ho bude potrebovať len týždeň alebo dva a viac nie len na nejakú robotu jednorázovú, tak treba registráciu na DU a posielať prehľady? To sa mi zdá trochu zbytočné, keď už nebude mať zamestnaného nikoho. Nebude podpisovať Vyhlásenie,
blondy
09.09.11,09:23
Aj keď ho bude potrebovať len týždeň alebo dva a viac nie len na nejakú robotu jednorázovú, tak treba registráciu na DU a posielať prehľady? To sa mi zdá trochu zbytočné, keď už nebude mať zamestnaného nikoho.
aj keď ho budete mať len dva týždne. SZČo sa stane zamestnávateľ a má všetky tie povinnosti ktoré som uviedla.
Po ukončení zamestnávania, sa zase poodhlasuje zo SP aj z DU, ale bude potrebné podať ten jeden mesačný výkaz(ak to bude zárobok počas jedného mesiaca) + Q prehľad + ročné hlásenie
katkap17
09.09.11,09:29
Môžeš mi prosím ťa poradiť ako sa odhlasuje z DU je na to nejaké tlačivo? zo soc. mi je to jasné Ďakujem
blondy
09.09.11,09:33
Môžeš mi prosím ťa poradiť ako sa odhlasuje z DU je na to nejaké tlačivo? zo soc. mi je to jasné Ďakujem
Stačí napísať formou listu.
katkap17
09.09.11,09:44
Ďakujem pekne za všetky rady.
miselko
13.09.11,10:04
Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem
Mila123
13.09.11,10:06
prečo píšeš na viaceré stránky???jedna ti nestačí?????
veronikasad
13.09.11,10:06
Dobry den ked nechcem cakat na vypovednu lehotu ktora je 2 mesiace a mam potrvrdenie lekara že nemožem vykonavat pracu ktoru vykonavam,mam pravi na okamžity odchod alebo ties musim cakat 2 mesiace? dakujem
Pokračuj v téme, v ktorej si problém začal riešiť.

http://www.porada.sk/t60895-vypoved-na-zaklade-62-a.html
ali8
20.10.11,05:48
Dobry den potrebovala by som poradit, ak chce zamestnat dochocu, ktory bude pracovat a to vyberat parkovne na parkovisku, aky typ dohody mozem pouzit DVP alebo DoPČ? alebo ake podmienky vyplyvaju keby sa mu dala pracovna zmluva? je nejaka na kratsi cas , cosa tyka hodin a zarobku prosim poradte?
KEJKA
20.10.11,06:06
máš možnost
HPP s odvodmi, ale môže byť na kratší PP, než 40 hod./týžden
DPČ, len malé odvody, odmena nie je obmedzená, ale max.10 hod. týždeň
DOVP nie je vhodná, lebo ide o pravidelnú činnosť.
ali8
20.10.11,06:13
máš možnost
HPP s odvodmi, ale môže byť na kratší PP, než 40 hod./týžden
DPČ, len malé odvody, odmena nie je obmedzená, ale max.10 hod. týždeň
DOVP nie je vhodná, lebo ide o pravidelnú činnosť.

dakujem pekne takze z dohod jedine DoPČ, a co sa tyka HPP ked kratsi PP aka sa tam dava mzda ake su odvody
VERONIKA6
20.10.11,06:20
dakujem pekne takze z dohod jedine DoPČ, a co sa tyka HPP ked kratsi PP aka sa tam dava mzda ake su odvody
Mzda nie nižšia ako minimálna hodinová. Odvody také ako pri HPP.
Mila123
20.10.11,06:24
.
dovolím si ťa opraviť....fondy platí iba zamestnávateľ a to úrazové a garančné poistenie....
VERONIKA6
20.10.11,06:28
dovolím si ťa opraviť....fondy platí iba zamestnávateľ a to úrazové a garančné poistenie....
Zadávateľka sa pýtala na odvody na pracovný pomer pri kratšom úväzku.
ali8
20.10.11,06:29
dovolím si ťa opraviť....fondy platí iba zamestnávateľ a to úrazové a garančné poistenie....

cize chapem to spravne ze pri HPP na kratsi pracovny pomer nesmie mat hodinovu sadzbu nizsiu ako 1,70€ a moze kludne zarobit napr. 1,70€ x dajme tomu 20hodin v mesiaci, a nemusi mat minimalnu mesacnu mzdu? a plati sa len UP a GP?
Mila123
20.10.11,06:30
Zadávateľka sa pýtala na odvody na pracovný pomer pri kratšom úväzku.
kopírovala som Váš príspevok, kde ste uvádzali fondy z dohôd.....mali ste tam chybu.....(zrejme ste ten príspevok zmazali)
Mila123
20.10.11,06:32
cize chapem to spravne ze pri HPP na kratsi pracovny pomer nesmie mat hodinovu sadzbu nizsiu ako 1,70€ a moze kludne zarobit napr. 1,70€ x dajme tomu 20hodin v mesiaci, a nemusi mat minimalnu mesacnu mzdu? a plati sa len UP a GP?
Ak je PPV založený PZ aj na kratší prac, čas, riadi sa minimálnou mzdou a fondmi ako v riadnom prac.l pomere.....
ali8
20.10.11,06:34
Ak je PPV založený PZ aj na kratší prac, čas, riadi sa minimálnou mzdou a fondmi ako v riadnom prac.l pomere.....

aha takze take iste odvody ale vcom je potom rozdiel medzi normalnym a kratsim PP
VERONIKA6
20.10.11,06:35
OTE=ali8;1874996]cize chapem to spravne ze pri HPP na kratsi pracovny pomer nesmie mat hodinovu sadzbu nizsiu ako 1,70€ a moze kludne zarobit napr. 1,70€ x dajme tomu 20hodin v mesiaci, a nemusi mat minimalnu mesacnu mzdu? a plati sa len UP a GP?[/QUOTE]
V príspevku č. 145 Kejka správne uvádza všetky možnosti zamestnania,
kde sú pri kratšom pracovnom pomere uvedené odvody. Odvody sa platia aj s kratšieho pracovného pomeru.
ali8
20.10.11,06:36
OTE=ali8;1874996]cize chapem to spravne ze pri HPP na kratsi pracovny pomer nesmie mat hodinovu sadzbu nizsiu ako 1,70€ a moze kludne zarobit napr. 1,70€ x dajme tomu 20hodin v mesiaci, a nemusi mat minimalnu mesacnu mzdu? a plati sa len UP a GP?
V príspevku č. 145 Kejka správne uvádza všetky možnosti zamestnania,
kde sú pri kratšom pracovnom pomere uvedené odvody. Odvody sa platia aj s kratšieho pracovného pomeru.[/QUOTE]

jasne vsetko mi je jasne len aka moze byt mzda pri tom kratsom kedze pri normalnom nesmie byt nizsia ako *317€
VERONIKA6
20.10.11,06:37
aha takze take iste odvody ale vcom je potom rozdiel medzi normalnym a kratsim PP


Normálny pracovný pomer je plný úväzok.
VERONIKA6
20.10.11,06:40
V príspevku č. 145 Kejka správne uvádza všetky možnosti zamestnania,
kde sú pri kratšom pracovnom pomere uvedené odvody. Odvody sa platia aj s kratšieho pracovného pomeru.

jasne vsetko mi je jasne len aka moze byt mzda pri tom kratsom kedze pri normalnom nesmie byt nizsia ako *317€[/QUOTE]


Tak ako pri plnom úväzku, tak aj pri kratšom, musí byť dodržaná minimálna mzda.
KEJKA
20.10.11,06:40
aha takze take iste odvody ale vcom je potom rozdiel medzi normalnym a kratsim PP
rozdiel je v názve
normálny = 40 hod/ týždeň
kratší = 1-39 hod/ týždeň
pri oboch sa určí bud mesačná alebo hodinová mzda.
pri kratšom HPP treba pri určení mzdy zabezpečiť, aby priemerne bola aspoň ako je stanovená min.mzda na hod.
podľa počtu hodín bude potom mesačná mzda v poriadku, bude zodpovedať počtu odpracovaných hodín,
a to aj ked bude nižšia než normálna minimálna mesačná mzda.
Odvody percentuálne budú rovnako, ale v absolútnej výške budú nižšie, než pri normálnej minimálnej mzde.

potrebuješ ešte aj matematický príklad?
VERONIKA6
20.10.11,06:43
Nedajú sa mi citovať príspevky, nejaký je v tom zmätok.
ali8
20.10.11,06:43
rozdiel je v názve
normálny = 40 hod/ týždeň
kratší = 1-39 hod/ týždeň
pri oboch sa určí bud mesačná alebo hodinová mzda.
pri kratšom HPP treba pri určení mzdy zabezpečiť, aby priemerne bola aspoň ako je stanovená min.mzda na hod.
podľa počtu hodín bude potom mesačná mzda v poriadku, bude zodpovedať počtu odpracovaných hodín,
a to aj ked bude nižšia než normálna minimálna mesačná mzda.
Odvody percentuálne budú rovnako, ale v absolútnej výške budú nižšie, než pri normálnej minimálnej mzde.

potrebuješ ešte aj matematický príklad?

aha takze to znamena ze ked odpracuje napr. 90hodin vmesiaci x 1,70 vyjde mi mzda , ktora vyjde nizsia ako 317€ cos bude v poriadku a ztoho potom normalne odvody
VERONIKA6
20.10.11,06:45
Správne.
vieraaaa
20.10.11,06:56
Od 1.1.2011 je minimálna hodinová mzda pri 1. stupni náročnosti 1,822 €.
karol x
21.10.11,08:58
dakujem pekne takze z dohod jedine DoPČ, a co sa tyka HPP ked kratsi PP aka sa tam dava mzda ake su odvody

Ešte je možnosť uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta, pokial by ten dochodca bol studentom. :-D
ali8
24.10.11,18:41
dobry vecer snad este taka otazka ,ak vybavoval klient chranenu dielnu vybavil nejaku dotaciu ze si vezme do prac.pomeru dvoch dochodcov myslim ze urcite nejaka invalidita tam bude ze nanich dostane preniazky, neviem to este tak presne len by som sa chcela informativne opytat ,spominal mi ze mam pripravit pre nich pracovne zmluvy, a tu sa chcem opytat to mam vystavit im normalne prac. zmluvy ako beznemu cloveku? a neviete poradit ake odvody za nich sa budu odvadzat? co vsetko potrebujem od nich pri podpisani prac. zmluvy? zrejme vyhlasenie i mpodpisat nemozem kedze pojde o dochodcov vsak? pri pracovnej zmluve mi stacia len ich udaje ci si mam este nieco vypytat ? prosim poradte kto stym ma skusenost, vopred dakujem chcem byt aspon trochu informovana kym sa snimi stretnem, velmi pekne dakujem za vsetky rady.
Zuzka2510
08.11.11,09:14
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môže zamestnanec pracovať na dohodu o vykonaní práce v dvoch rozdielnych firmách a pre každú firmu bude pracovať 350 hod. ročne?
Negoti
08.11.11,09:23
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môže zamestnanec pracovať na dohodu o vykonaní práce v dvoch rozdielnych firmách a pre každú firmu bude pracovať 350 hod. ročne?
v zákone nie je zakázané, môže......aj u viacerých súbežne či po sebe idúce....
dokonca aj jedna dohoda napr. DoVP skončí, môže pokračovať na DoPČ u toho istého....žiadna zábrana....
Zuzka2510
08.11.11,09:31
Áno ale v zákone sa píše - Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Takže to mám chápať tak, že u jedného zamestnávateľa môže mať aj viac dohôd, ale u neho nesmie prekročiť 350 hod. ročne, ale zároveň môže mať aj inde DoVP na 350 hodín?
Negoti
08.11.11,09:34
Áno ale v zákone sa píše - Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Takže to mám chápať tak, že u jedného zamestnávateľa môže mať aj viac dohôd, ale u neho nesmie prekročiť 350 hod. ročne, ale zároveň môže mať aj inde DoVP na 350 hodín?
veď časový horizont 350 hodín na DoVP neprekročí......(stále u jedného z-teľa...)
Zuzka2510
08.11.11,09:35
Nie.
Negoti
08.11.11,09:39
Nie.
neviem si predstaviť, keď v minulom roku platilo, že príjem v hrubom do 5000 Sk (neprepočítavam to na eurá) mohla sa využiť zrážková daň a tento príjem nemusel ani zamestnanec hlásiť, resp. dávať do RZD, tak ako si sa mala dozvedieť, že on niekde vymýšľam si kosil trávu pre organizáciu??? a zmena ZP nebola.....
je to oki....
Zuzka2510
08.11.11,09:44
Ďakujem veľmi pekne.
RichardGala
29.11.11,17:15
Ahojte,
ako mam nadefinovat zamestnancovi dohodu o vykonani prace do konca roka aby podla zakona splnil nejaku ulohu, nejaky vysledok ak ide o umyvača aut?
Mila123
29.11.11,17:19
na takúto prácu, tým, že nemá časové obmedzenie, by sa viac hodila DoPČ či DoBPŠ......
RichardGala
29.11.11,18:02
no jo to mi je jasne, ale chcel by som vyuzit to ze tohto roku nema este ziadnu dohodu a pri DoVP ma moznost odrobit viac hodin do konca roku
Mila123
29.11.11,18:06
DoVP má byť na jednorázovú činnosť s dátumom ukončenia, nemá sa dávať na dobu neurčitú....napr. vymaľovanie kancelárie.....a tá tvoja činnosť je opakovaná.....
terezamaria
29.11.11,18:13
Rozhodne pre pracovníka, ktorý umýva autá je vhodná Dohoda o pracovnej činnosti. Pre Dohodu o vykonaní práce je treba vykonať nejakú prácu, ktorá na konci bude vidieť, napr. naprojektovanie nejakých priestorov, upratanie archívu a pod.
karol x
30.11.11,09:38
jedine, že by si mu zadal pracu v zmysle "umyť v termine do.... 15 vozidiel, ktore zamestnavatel doda na dohodnuté miesto"
gerlach
04.12.11,17:49
ahoj ked som dobre pochopil tak chlap može u mna odrobit maximalne 350 hod ale kolko sa plati odvod minimalny vdaka
KEJKA
04.12.11,17:53
odvod len za zamestnávateľa 1,05%.
350hod za rok - teraz do konca roka je to hádam aj nereálne, nemyslíš?
do konca roka 350 a od januára dalších 350 hod.
nie je to študent?
Tweety
04.12.11,17:54
ahoj ked som dobre pochopil tak chlap može u mna odrobit maximalne 350 hod ale kolko sa plati odvod minimalny vdaka
Nie je tu stanovený min. alebo max. odvod. Zamestnáv. platí z odmeny dohodára len do SP a to ÚP 0,8% a GP 0,25%.
gerlach
04.12.11,20:38
nie su to chlapy ktory my budu pomahat cca 2 tyždne jasne že 350 hod nie ))
zk24
20.12.11,17:57
Ahojte,

viete mi prosím poradiť...

DoPČ: 1700 €

VZ pre UP: 1700
VZ pre GP: 1116,75 alebo 1700 € ?

Soft mi pocíta ako z max.VZ (1116,75) 2,79 €, čo som si myslela ze bude správne, ale elektronické tlačivo socpoist.sk dáva ako VZ 1700 € a z toho odvod 4,25.

Prosim ktora moznost je správna? Myslím že VZ 1116,75 ale nechám si poradiť.

Dakujem.
Mila123
20.12.11,18:00
Ahojte,

viete mi prosím poradiť...

DoPČ - 1700 €
VZ pre UP: 1700
VZ pre GP: 1116,75 alebo 1700 €

Soft mi pocíta ako z max.VZ (1116,75) 2,79 €, čo som si myslela ze bude správne, ale elektronické tlačivo socpoist.sk dáva ako VZ 1700 € a z toho odvod 4,25.

Prosim ktora moznost je správna? Myslím že VZ 1116,75 ale nechám si poradiť.

Dakujem.

max VZ pre GP je 1116.75€ pre rok 2011
pre rok 2012 bude 1153.50 €

a UP je bez obmedzenia, nemá hornú max. hranicu....

nie je rozdiel medzi dohodami a PZ, či príkaznými zmluvami a pod. na tieto fondy....
zk24
20.12.11,18:03
max VZ pre GP je 1116.75€ pre rok 2011
pre rok 2012 bude 1153.50 €

a GP je bez obmedzenia, nemá hornú max. hranicu....

nie je rozdiel medzi dohodami a PZ, či príkaznými zmluvami a pod. na tieto fondy....

Toto malo byť prosím UP, alebo som to nepochopila?
Mila123
20.12.11,18:05
chybička, opravila som to.....
zk24
20.12.11,18:06
Srdečná vďaka za bleskovú odpoved...
gita
02.01.12,09:32
Viete mi poradiť, či mám všetkých dohodárov - 4 - DoVP odhlásiť ku koncu roka zo SP a znovu ich prihlásiť od nového roku. DoPČ neodhlasujem, ale moja predchodkyňa DoVP odhlasovala a nanovo prihlasovala.
Timka1
02.01.12,09:47
Viete mi poradiť, či mám všetkých dohodárov - 4 - DoVP odhlásiť ku koncu roka zo SP a znovu ich prihlásiť od nového roku. DoPČ neodhlasujem, ale moja predchodkyňa DoVP odhlasovala a nanovo prihlasovala.

nie je potrebné ich odhlasovať ku koncu roka, ale až po skončení tohto právneho vzťahu, najneskôr v deň nasledujúci po skončení dohody

zdroj http://www.socpoist.sk/povinnosti-/1384s#Povinnosti
Ejo
03.01.12,09:52
Dobrý deň. Ak mám so zamestnancom uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do 31.12.2011 a podpíše sa dodatok k dohode, že sa predlžuje doba platnosti dohody do 31.12.2012, tak nemusím nič nahlasovať do SP /vyhlásenie 31.12.2011 a znovu prihlásenie od 1.1.2012/?
Ďakujem
suzi68
03.01.12,09:52
Poprosím o radu : zamestnávateľ dáva zamestnancom 13. a 14. plat vo výške zmluvného platu. 13. plat je vyplácaný štvrťročne s tým, že zamestnanci majú spísanú DOVP na nejakú činnosť, odmenu majú vo výške zmluvného platu a v bode o vyplácaní majú napísané že časť odmeny bude vyplatená po vykonaní časti úlohy. Žiadna úloha sa nevykoná ale odmenu dostanú každé tri mesiace je to správne naformulované nemala by tam byť dohoda o pracovnej činnosti?
14. plat je vyplatený v decembri ale zase treba nejaká dohoda aby bol podklad, pretože treba ušetriť na odvodoch zamestnávateľa. Je to jednorázové DOVP alebo DoPČ? Poraďte
Timka1
03.01.12,11:59
Dobrý deň. Ak mám so zamestnancom uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do 31.12.2011 a podpíše sa dodatok k dohode, že sa predlžuje doba platnosti dohody do 31.12.2012, tak nemusím nič nahlasovať do SP /vyhlásenie 31.12.2011 a znovu prihlásenie od 1.1.2012/?
Ďakujem

ak máš dodatok podpísaný zamestnávateľom aj zamestnancom, nie je potrebné odhlasovať ho a nanovo prihlasovať v SP, až pri skončení dohody a to 31.12.2012, do nového dodatku by som uviedla radšej, že sa uzatvára na dobu neurčitú, aby som neskôr neriešila takéto veci a ukončím ju kedy potrebujem
Ejo
04.01.12,08:49
Ďakujem, tak som to aj spravila.
karol x
04.01.12,12:52
Poprosím o radu : zamestnávateľ dáva zamestnancom 13. a 14. plat vo výške zmluvného platu. 13. plat je vyplácaný štvrťročne s tým, že zamestnanci majú spísanú DOVP na nejakú činnosť, odmenu majú vo výške zmluvného platu a v bode o vyplácaní majú napísané že časť odmeny bude vyplatená po vykonaní časti úlohy. Žiadna úloha sa nevykoná ale odmenu dostanú každé tri mesiace je to správne naformulované nemala by tam byť dohoda o pracovnej činnosti?
14. plat je vyplatený v decembri ale zase treba nejaká dohoda aby bol podklad, pretože treba ušetriť na odvodoch zamestnávateľa. Je to jednorázové DOVP alebo DoPČ? Poraďte

DOVP nie je uzavreta na nejaku cinnost ale na vysledok cinnosti-ci bola vykonana ta pracovna konkretna uloha, na ktorej sa strany dohodli. rozdiel medzi DOPČ a DOVP je v zasade v tom, ze pri DOPC sa vykonava opakovana cinnost, pri DOVP je dolezita konkretna pracovna uloha (napr. prenesenie nabytku z miesta A na miesto B), za ktoru je zamestnanec odmenovany. Odmenovany je zamestnanec po vykonani takejto ulohy, pokial sa nedohodnu na tom, ze vykona cast ulohy a bude aj za tuto cast odmeneny a nasledne za celok. to ako pises, ze "ziadna uloha sa nevykona, a odmenu dostane zamestnanec kazde tri mesiace", nie je urcite spravne. ako moze niekto dostat odmenu za prácu, ktoru nevykonal?
AnnaČ
04.01.12,13:49
Ak máme DoPČ uzatvorenú na neurčitý čas máme k 1.1. nasledujúceho roka urobiť novú, alebo ak sa zmenil predmet činnosti upravíme ho dodatkom? Najlepšie by asi bolo uzatvárať DoPČ do 31.12. a od nového roka urobiť novú. v ZP je vo vysvetlivkách k §228a písané, že môže byť s jedným pracovníkom uzatvorených takýchto dohôd viac. Môžeme teda s pracovníkom, ktorý je na predčasnom dôchodku urobiť aj tri takéto dohody na rôzne činnosti?
KEJKA
04.01.12,13:52
môže byť viac dohôd.
DPČ by som neukončovala, podľa mňa môže pokračovať a mám ju na neurčito.
DOVP ukončujem.
recete
10.01.12,18:30
Ahojte, citam citam, ale odpoved na moju otazku nenachadza, tak sa spytam: Ak uzavriem Dohodu o pracovnej cinnosti s clovekom, ktory je sucastne zamestnany na 4800€ za mesiac, platim za neho nejaku dan? Alebo je povinny si ju zaplatit on? (Ja som platca DPH (s.r.o.) bez zamestnancov)...

Resp.: co je premna vyhodnejsie snim uzavriet? Alebo to mam rozdelit na 2 ludi po 2400€?

//Dohodu o vykonani prace snim neuzatvaram, nakolko tam mam povinnost odviest za tuto sumu dan 19%//


...na konci roka mi akosi vysiel vyssi zisk, tak sa to snazim nejako zrazit.... auto uz odpisane mam, nakupy boli spravene tiez, uz neviem co dalej a 5k tam stale je....

-ak niekto viete, pls poradte

Dííík!
Mila123
10.01.12,18:34
ako to chceš urobiť ??? prihlásiť do SP teraz v 01/2012 spätne???
aj dohoda o prac. činnosti je zdaňovaná......a zdaňuje ju zamestnávateľ, nie zamestnanec....
karol x
11.01.12,13:43
suhlas
karol x
11.01.12,13:46
kde zarabaju dohodari tolko litrov??? :cool:
recete
12.01.12,09:57
kde zarabaju dohodari tolko litrov??? :cool:

papierovo? asi hocikde :)
AnnaČ
12.01.12,11:40
Ak uzavriem s dohodárom tri DPC mám ho aj tri krát viesť v zamestnancoch, alebo mu to sčítam a vyplácam v jednej výplate?
Tweety
12.01.12,11:41
Ak uzavriem s dohodárom tri DPC mám ho aj tri krát viesť v zamestnancoch, alebo mu to sčítam a vyplácam v jednej výplate? ÁNo, tak. Jedna výplata.
L-M
02.02.12,20:06
Dobrý večer poprosím o radu, ZP aj túto celú tému som si prečítala, aj iné , ale stále som na pochybách- Nez.org.- chce zamestnať na DoVP pána- na vedenie účtovníctva, ktorý je inde na HPP . Problém je v tom, že mne to skôr príde na DoPČ, ale tento pán to nerobí pravidelne , ale nárazovo, keď sú nejaké doklady a možno niekedy 2,3 alebo 4 krát za rok. Pri DoPČ , je problém v 10 hodin/týždeň prac.čase a v evidencii, keďže túto prácu vykonáva doma a vyplatenie odmeny je dohodnuté na 2x ročne. Neviem ako by som poriešila v programe úväzok, evidenciu a následne vyplatenie. Ako rozmýšľam, neviem prísť na nič rozumné a hlavne veľmi nekomplikované. Prosím poradíte, ako by ste to riešili vy?
DoVP by v evidencii hodín bola rozumnejšia- pri uvedení do dohody- spracovanie dokladov a vyhotovenie účtovnej závierky- mohla by to byť DoVP? Napr Vždy od 3-1.- nasledujúceho roku? Potom by sme odhlásili zo SP a znovu prihlásili v marci.
Mila123
02.02.12,20:09
Dobrý večer poprosím o radu, ZP aj túto celú tému som si prečítala, aj iné , ale stále som na pochybách- Nez.org.- chce zamestnať na DoVP pána- na vedenie účtovníctva, ktorý je inde na HPP . Problém je v tom, že mne to skôr príde na DoPČ, ale tento pán to nerobí pravidelne , ale nárazovo, keď sú nejaké doklady a možno niekedy 2,3 alebo 4 krát za rok. Pri DoPČ , je problém v 10 hodin/týždeň prac.čase a v evidencii, keďže túto prácu vykonáva doma a vyplatenie odmeny je dohodnuté na 2x ročne. Neviem ako by som poriešila v programe úväzok, evidenciu a následne vyplatenie. Ako rozmýšľam, neviem prísť na nič rozumné a hlavne veľmi nekomplikované. Prosím poradíte, ako by ste to riešili vy?
najjednoduchšie by bolo, keby mal ŽL.......
alebo DoPČ alebo DoVP....činnosť by bola asi vhodnejšia......
L-M
02.02.12,20:11
najjednoduchšie by bolo, keby mal ŽL.......
alebo DoPČ alebo DoVP....činnosť by bola asi vhodnejšia......

Ďakujem, ešte som niečo doplnila do mojej otázky nakoniec, môžeš sa prosím Mila 123 na to pozrieť, už si tu lámem nad tým hlavu asi týždeň
Mila123
02.02.12,20:12
aj to by bolo....pokiaľ viem DoVP sa pracuje na také činnosti, kt. nie sú opakujúce.....
Ivusik_Pampusik
15.02.12,12:11
Dobrý deň, môže byť DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE uzatvorená na dobu NEURČITÚ ??? Ak nie, môže byť uzatvorená napr. od konca roka 2011 do polovice roka 2012, či treba dve zmluvy, jednu do konca roka 2011 a druhú od začiatku roka 2012 ??? :confused:
Tweety
15.02.12,12:12
Dobrý deň, môže byť DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE uzatvorená na dobu NEURČITÚ ??? Ak nie, môže byť uzatvorená napr. od konca roka 2011 do polovice roka 2012, či treba dve zmluvy, jednu do konca roka 2011 a druhú od začiatku roka 2012 ??? :confused:Dohody môžu byť uzatvorené na dobu určitú, rovnako aj na neurčitú.
Ivusik_Pampusik
15.02.12,12:41
Dohody môžu byť uzatvorené na dobu určitú, rovnako aj na neurčitú.

Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak :)

A ďakujem za odpoveď ;)
Tweety
15.02.12,12:45
Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak :)

A ďakujem za odpoveď ;)

Prepáč, rýchlo som čítala, a akosi som opomenula, že máš tam napísanú DoVP. Preto som písala o dohodách.
§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
Tamila
15.02.12,12:47
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára na vykonanie nejakej činnosti , ktorá je vymedzená a v dohodne sa uvádza, do kedy túto činnosť zamestnanec vykoná.
Skôr si myslím, že tebe mali uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti, ktorá môže byť na dobu neurčitú.
vieraaaa
15.02.12,12:52
Podľa mňa by DoVP nemala byť na dobu neurčitú. Viď ods. 2 § 226 ZP

§ 226 Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
Podľa mňa by v DoVP nemala byť na dobu neurčitú.
Ivusik_Pampusik
15.02.12,13:05
Takže ju bude treba dať predsa prerobiť :(

A ešte raz všetkým ďakujem :)
Tweety
15.02.12,13:09
Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak :)

A ďakujem za odpoveď ;) Možno nebola správna aj preto, že bola uzatvorená na opakujúcu sa činnosť, nebolo to aj tým?
Ivusik_Pampusik
15.02.12,13:49
Možno nebola správna aj preto, že bola uzatvorená na opakujúcu sa činnosť, nebolo to aj tým?

my to máme ako pomocné administratívne práce s tým, že je to dlhodobá brigáda a chodíme tam podľa toho ako kto môže
Tweety
15.02.12,16:21
my to máme ako pomocné administratívne práce s tým, že je to dlhodobá brigáda a chodíme tam podľa toho ako kto môže

Na takú prácu nemôže byť uzavretá DoVP.
Ivusik_Pampusik
16.02.12,10:54
Na takú prácu nemôže byť uzavretá DoVP.

Papier očividne znesie všetko :D
marek32
21.03.12,21:09
Vlastním reštauráciu, ktorá má dvoch zamestnancov na pracovnú zmluvu.
Chcel by som zamestnať ešte jednu osobu na 2 hod/denne ako "pomocnú silu do kuchyne"

Možem uzatvoriť dohodou o pracovnej činnosti ?
Mila123
21.03.12,21:10
Vlastním reštauráciu, ktorá má dvoch zamestnancov na pracovnú zmluvu.
Chcel by som zamestnať ešte jednu osobu na 2 hod/denne ako "pomocnú silu do kuchyne"

Možem uzatvoriť dohodou o pracovnej činnosti ?
áno, tá je vhodnejšia, je to na opakovanú činnosť......max. 10 hod. týždenne
karol x
22.03.12,08:15
student brigádnik toho moze odpracovat rocne aj viac nez 10 hod tyzdenne
altt
28.03.12,15:32
Ak by som chcela zamestnať ľudí z UP na dohodu - predmetom by boli príležitostné práce napríklad: čalúnenie v prípade potreby, servis v prípade potreby a pomocné práce... Stačí na to Dohoda o vykonaní práce? To znamená, že platím len odvody do sociálky a nemusím sa ísť registrovať na daňový úrad? ĎAKUJEM za info
veronikasad
28.03.12,15:48
Ak by som chcela zamestnať ľudí z UP na dohodu - predmetom by boli príležitostné práce napríklad: čalúnenie v prípade potreby, servis v prípade potreby a pomocné práce... Stačí na to Dohoda o vykonaní práce? To znamená, že platím len odvody do sociálky a nemusím sa ísť registrovať na daňový úrad? ĎAKUJEM za info
Musíš sa isť registrovať na daň zo závislej činnosti na DU a mesačne posielať Prehlady a do konca marca nasl.roka ročné Hlásenie (aj keď budú mať podpísané vyhlásenie a žiadnu daň im strhávať nebudeš).
KatarinaNR
13.04.12,15:09
chcela by som vás poprosiť o radu,
dohodár, ktorý je evidovaný na ÚP a má podpísanú dohodu o vykonaní pracovnej činnosti, pri jej výpovedi je nejaká lehota kedy musí túto výpoveď zaniesť na ÚP, myslím napr.ako to je pri vzniku dohody, vtedy musí priniesť deň pred uzavretím dohody, dohodu na ÚP. Stačí keď ukončenie prinesie deň po ukončení? Ďakujem
Kristina27
18.04.12,06:32
Máme uzatvorenú DoPČ na dobu určitú do 30.6.2012. Nemôžeme ju skončiť skôr dohodou oboch účastníkov? /pretože na jún 2012 už nie je práca/ Nerozumiem dobre tomu ods. 3.



§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Tweety
18.04.12,06:34
Máme uzatvorenú DoPČ na dobu určitú do 30.6.2012. Nemôžeme ju skončiť skôr dohodou oboch účastníkov? /pretože na jún 2012 už nie je práca/ Nerozumiem dobre tomu ods. 3.



§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Môžete ju skončiť, veď v odst. 3 máš uvedenú 15 dňovú lehotu, ak to nie je uvedené zmluvne inak.
veronikasad
18.04.12,06:34
Máme uzatvorenú DoPČ na dobu určitú do 30.6.2012. Nemôžeme ju skončiť skôr dohodou oboch účastníkov? /pretože na jún 2012 už nie je práca/ Nerozumiem dobre tomu ods. 3.



§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
môžete. Nezabudni dohodára odhlásiť zo SP.
KatarinaNR
19.04.12,16:47
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Ide o dohodu o pracovnej činnosti. Môže byť dohoda vyplácaná napr. 3€ za predaný 1 pár obuvi? tak to chce zamestnávateľ a zamestnanec súhlasí. Je to možné.
KEJKA
19.04.12,17:03
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Ide o dohodu o pracovnej činnosti. Môže byť dohoda vyplácaná napr. 3€ za predaný 1 pár obuvi? tak to chce zamestnávateľ a zamestnanec súhlasí. Je to možné.
bude vedieť preukázať /dochádzkou/, že robila 10 hod. týždenne a nie viac?
Tweety
19.04.12,17:04
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Ide o dohodu o pracovnej činnosti. Môže byť dohoda vyplácaná napr. 3€ za predaný 1 pár obuvi? tak to chce zamestnávateľ a zamestnanec súhlasí. Je to možné.
Pozri prísl. § ZP:
§228a
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Podľa mňa je to možné takto stanoviť.
KatarinaNR
19.04.12,17:05
Kejka, áno bude vedieť. Je to takto možné?
KatarinaNR
19.04.12,17:53
Tweety, ďakujem si veľmi zlatá. Áno, v dohode má stanovený prac.čas 10hod.týždenne
Katka_M
21.04.12,08:38
dobry den, kedze je tu uz takato tema, nebudem zakladat novu. moja otazka znie presne ako nazov: dohoda o pracovnej cinnosti alebo dohoda o vykonani prace? tema je stara, tak neviem ci sa nejako nezmenili zakony. nepochopila som, ci sa dohoda o pracovnej cinnosti uplne zrusila zo zakona alebo stale plati.
chcela som poprosit o radu: ak chceme zamestnat uctovnicku na dohodu na polovicny uvazok, ktora je na to vhodna? DoPC alebo DoVP? lebo v DoVP sa vlastne uvadza pocet hodin alebo cas, na ktory je uzavreta. tato dohoda by mala byt na dobu neurcitu na 4 hod. denne. a moze byt vlastne uctovnicka na dohodu? vopred dakujem za akukolvek radu. :)
veronikasad
21.04.12,08:41
dobry den, kedze je tu uz takato tema, nebudem zakladat novu. moja otazka znie presne ako nazov: dohoda o pracovnej cinnosti alebo dohoda o vykonani prace? tema je stara, tak neviem ci sa nejako nezmenili zakony. nepochopila som, ci sa dohoda o pracovnej cinnosti uplne zrusila zo zakona alebo stale plati.
chcela som poprosit o radu: ak chceme zamestnat uctovnicku na dohodu na polovicny uvazok, ktora je na to vhodna? DoPC alebo DoVP? lebo v DoVP sa vlastne uvadza pocet hodin alebo cas, na ktory je uzavreta. tato dohoda by mala byt na dobu neurcitu na 4 hod. denne. a moze byt vlastne uctovnicka na dohodu? vopred dakujem za akukolvek radu. :)
Vedenie účtovníctva je opakovaná činnosť = dohoda o pracovnej činnosti. Výkon práce však môže byť max. 10 hod. týždenne. (dohoda o prac.činnosti znovu platí - § 228a ZP)
Ak bude pracovať 4 hod. denne = pracovný pomer na kratší pracovný čas - nie dohoda, ale pracovná zmluva.
Katka_M
21.04.12,08:53
ono je to trosku komplikovanejsie. :) chceme aby bola evidovana na urade prace, takze moze mat len Dohodu. ale keby mala v Dohode teda, ze to bude len tych 10 hod. tyzdenne, tak by to mohlo byt, nie? a este otazka, pri Dohode o pracovnej cinnosti je potrebne prihlasit na Socialnu poistovnu, aj na Danovy urad?
veronikasad
21.04.12,09:05
ono je to trosku komplikovanejsie. :) chceme aby bola evidovana na urade prace, takze moze mat len Dohodu. ale keby mala v Dohode teda, ze to bude len tych 10 hod. tyzdenne, tak by to mohlo byt, nie? a este otazka, pri Dohode o pracovnej cinnosti je potrebne prihlasit na Socialnu poistovnu, aj na Danovy urad?
zamestnávatel má aj iných zamestnancov ?

Ak je evidovaná na UP, dohodu musí odovzdať pred začiatkom výkonu práce a nesmie zarobiť viac ako 139,90€ (ale to ako účtovníčka určite ovláda a mala by ovládať aj povinnosti zamestnávatela voči SP a DU)
SiggSauer
23.04.12,08:47
Dobrý deň prajem, rád by som vedel aký môže byť max. zárobok dohodára, ak nie je evidovaný na UP alebo ak je evidovaný na UP je možné nejakým spôsobom presiahnuť tú sumu 139,90 ? A zamestnávateľ odvádza zaňho myslím 1,05% ? ďakujem.
Tweety
23.04.12,08:49
Dobrý deň prajem, rád by som vedel aký môže byť max. zárobok dohodára, ak nie je evidovaný na UP alebo ak je evidovaný na UP je možné nejakým spôsobom presiahnuť tú sumu 139,90 ? A zamestnávateľ odvádza zaňho myslím 1,05% ? ďakujem.
Ak nie je evidovaný, jeho príjem je neobmedzený, ak je, jeho príjem je limitovaný spomínanou sumou. AK ju presiahne, bude vyradený.Z odmeny na dohodu odvádza zamestnáv. len do SP spomínaných 1,05%(G a ÚP).
megyzah
27.04.12,12:11
Dobrý deň, prosím o radu, stáletu tu čítam, že dohodu o vykonaní práce nie je možné uzatvoriť na výkon opakovanej činnosti. Ale nech pozerám akokoľvk v ZP, v §226 som nenašla žiadnu zmienku o tom. Prosím navigujte ma, ďakujem
Tweety
27.04.12,12:14
Dobrý deň, prosím o radu, stáletu tu čítam, že dohodu o vykonaní práce nie je možné uzatvoriť na výkon opakovanej činnosti. Ale nech pozerám akokoľvk v ZP, v §226 som nenašla žiadnu zmienku o tom. Prosím navigujte ma, ďakujem
§226 ZP
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

Takže jedna pracovná úloha po celú doby dohody.
megyzah
27.04.12,12:27
Tweety ďakujem, len aj tak ešte jedna mi nie je jasná. Ak píšeš, že ide o jednu pracovnú úlohu po celú dobu dohody, ak mám teda dohodu na upratovanie uzavretú na dva mesiace s dĺžkou max. 320 hodín, čo mi nový ZP povoľuje, tak je to OK?
Tweety
27.04.12,12:30
Tweety ďakujem, len aj tak ešte jedna mi nie je jasná. Ak píšeš, že ide o jednu pracovnú úlohu po celú dobu dohody, ak mám teda dohodu na upratovanie uzavretú na dva mesiace s dĺžkou max. 320 hodín, čo mi nový ZP povoľuje, tak je to OK?
Upratovanie je opakovanou činnosťou, treba DoPČ. ALebo PP na KPČ.
nibiru
14.05.12,17:38
Pri DoPČ môže zamestnanec odpracovať iba 10 hod. týžd., resp. 40 hod. mesačne,?
a pri nárazových, resp. sezónnych prácach môže v jednom mesiaci odpracovať napr. 80 hod., a v druhom napr. iba 20 hod., keď pri celkovom súčte v roku nepresiahne 10 hod. týžd.x 52 týždňov? Kto to kontroluje? Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
14.05.12,17:45
mňa program nepustí a tak považujem za legislatívne možnú alternatívu, len 10 hod. týždenne.
veronikasad
14.05.12,18:01
Pri DoPČ môže zamestnanec odpracovať iba 10 hod. týžd., resp. 40 hod. mesačne,?
a pri nárazových, resp. sezónnych prácach môže v jednom mesiaci odpracovať napr. 80 hod., a v druhom napr. iba 20 hod., keď pri celkovom súčte v roku nepresiahne 10 hod. týžd.x 52 týždňov? Kto to kontroluje? Ďakujem za odpoveď.
10 hod.týždenne - žiadna iná možnosť v zmysle ZP nie je.

Dodržiavanie ZP kontroluje Inšpekcia práce.
karol x
15.05.12,09:07
ZP uvádza "...v rozsahu 10 hodín týždenne." neuvádza ďalej nejaké ďalšie obdobie, počas ktorého sa moze priemerovat tento casovy usek. ine je to pri dohodach o brigadnickej cinnosti.
takze take "natahovanie" 10 hodin nie je mozne
susan 111979
26.06.12,13:17
Dobrý deň,
máme zamestnať zamestnanca na dohodu, teraz som si nie istá či o vykonaní prác alebo o prac. činnosti. Bude vykonávať inštalatérske práce. Obsahovo mi to viac sedí na prac.činnosť, ale bude robiť viac ako 10 hod. týždenne, 7-8 hod. skoro denne. Čo mi poradíte?
Tweety
26.06.12,13:33
Dobrý deň,
máme zamestnať zamestnanca na dohodu, teraz som si nie istá či o vykonaní prác alebo o prac. činnosti. Bude vykonávať inštalatérske práce. Obsahovo mi to viac sedí na prac.činnosť, ale bude robiť viac ako 10 hod. týždenne, 7-8 hod. skoro denne. Čo mi poradíte?
Kedže je to opakovaná činnosť, tak jedine DoPČ.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
ewita888
26.06.12,13:33
Vo vašej firme iba potrebujete, aby vám spravil nejaké inšt. práce a ich dokončením práca u vás skončí?
susan 111979
27.06.12,07:00
nie, on tie inštalatérske práce bude vykonávať dlhodobejšie, sme inštalatérska firma.
veronikasad
27.06.12,07:01
Dobrý deň,
máme zamestnať zamestnanca na dohodu, teraz som si nie istá či o vykonaní prác alebo o prac. činnosti. Bude vykonávať inštalatérske práce. Obsahovo mi to viac sedí na prac.činnosť, ale bude robiť viac ako 10 hod. týždenne, 7-8 hod. skoro denne. Čo mi poradíte?
Uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu